Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 

Autorizatie PF conform Legii 300/2004 - problema !

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
DFI_MEMBER

DFI_MEMBER

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 26.06.2006
sal lume. Am vrut si eu sa imi fac un pfa pentru ca o firma mi-a propus o colaborare cu ei. Bine, am umblat cam o luna si ceva ca in Romania cum se umbla si am depus toate hartiile si taxele ...tot la primarie pe data de 21.12.2006.

Azi am primit un plic care zicea asa :



Catre : mine

Am primit dosarul dumneavoastra nr. 932xx din 21.12.2006 prin care solicitati autorizatia de functionare conform Legii 300/2004.
Va aducem la cunostinta ca trebuie sa completati dosarul cu contract de comodat (sau declaratie notariala) pentru sediul social, dovada achitarii taxelor de 60 LEI in contul Primariei si 60 LEI in contul ORC.



acu cateva intrebari:

1) ce e ala contract de comodat?
2) unde pot face un contract de comodat sau poate fi scris de mana ?
3) ce e ORC ?
4) cam cat ar costa la notar contract de comodat daca trebuie facut la un notar sau cat ar costa declaratia notariala ?
5) daca stau in casa cu parintii ca sa pun ca sediu social casa parintilor trebuie sa mearga ei la notar sau tata care e proprietar ?



o zi buna tutoror sper sa nu va plictisesc !!!

#2
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 287
  • Înscris: 01.06.2003

 DFI_MEMBER, on Jan 11 2007, 16:54, said:

sal lume. Am vrut si eu sa imi fac un pfa pentru ca o firma mi-a propus o colaborare cu ei. Bine, am umblat cam o luna si ceva ca in Romania cum se umbla si am depus toate hartiile si taxele ...tot la primarie pe data de 21.12.2006.

Azi am primit un plic care zicea asa :
Catre : mine

Am primit dosarul dumneavoastra nr. 932xx din 21.12.2006 prin care solicitati autorizatia de functionare conform Legii 300/2004.
Va aducem la cunostinta ca trebuie sa completati dosarul cu contract de comodat (sau declaratie notariala) pentru sediul social, dovada achitarii taxelor de 60 LEI in contul Primariei si 60 LEI in contul ORC.
acu cateva intrebari:

1) ce e ala contract de comodat?
2) unde pot face un contract de comodat sau poate fi scris de mana ?
3) ce e ORC ?
4) cam cat ar costa la notar contract de comodat daca trebuie facut la un notar sau cat ar costa declaratia notariala ?
5) daca stau in casa cu parintii ca sa pun ca sediu social casa parintilor trebuie sa mearga ei la notar sau tata care e proprietar ?
o zi buna tutoror sper sa nu va plictisesc !!!

Ar fi trebuit sa iti zica aia de la Primarie, mie nu mi-au primit actele pina nu am avut tot.

Pe scurt

1. Contract de comodat = cedarea folosintei cu titlu gratuit (adica proprietarul sediului tau te lasa sa iti faci sediu acolo fara chirie). La mine s-a rezolvat cu un act notarial de la proprietar (bunica mea) prin care era de acord sa imi fac sediul pentru PFA acolo. Vezi ca s-ar putea sa iti ceara si acordul vecinilor (care e cam o prostie la PFA), eu am declarat ca am activitate doar la sediul clientului ca altfel trebuia sa umblu si pe la vecini.

2. Fa contractul la un avocat zic eu (depinde si unde vrei sa-ti faci sediul - daca e la parinti poti probabil sa gasesti pe undeva un model)

3. Registrul Comertului - dar din nou, in cazul meu am depus taxele respective _direct_ la primarie, alearga ei cu dosarul, nu stiu de ce te pun pe tine sa achiti taxele astea separat (si personal)

4. Depinde de notar, mie mi-a luat ceva de genul 200 de mii de lei (am mai avut si alte acte de facut si a fost cu totul cam 1 milion, dar din ce imi aduc aminte doar pentru actul ala de acord notarial a fost 200 de mii de lei vechi)

5. Proprietarul trebuie sa vina la notar sau daca nu e deplasabil vine notarul acasa. In cazul meu bunica era nedeplasabila asa ca am luat notarul cu un taxi si l-am adus la bunica mea unde i-a citit actul, bunica l-a semnat iar notarul a certificat ca a fost semnat in fata lui.

BTW, nu sint avocat, asa ca daca vrei un sfat mai detaliat/autorizat vorbeste cu un avocat. Ce ti-am spus mai sus e doar din experienta proprie.

#3
razvandragomire

razvandragomire

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 287
  • Înscris: 01.06.2003

 razvandragomire, on Jan 11 2007, 18:02, said:

Ar fi trebuit sa iti zica aia de la Primarie, mie nu mi-au primit actele pina nu am avut tot.

Pe scurt

1. Contract de comodat = cedarea folosintei cu titlu gratuit (adica proprietarul sediului tau te lasa sa iti faci sediu acolo fara chirie). La mine s-a rezolvat cu un act notarial de la proprietar (bunica mea) prin care era de acord sa imi fac sediul pentru PFA acolo. Vezi ca s-ar putea sa iti ceara si acordul vecinilor (care e cam o prostie la PFA), eu am declarat ca am activitate doar la sediul clientului ca altfel trebuia sa umblu si pe la vecini.

2. Fa contractul la un avocat zic eu (depinde si unde vrei sa-ti faci sediul - daca e la parinti poti probabil sa gasesti pe undeva un model)

3. Registrul Comertului - dar din nou, in cazul meu am depus taxele respective _direct_ la primarie, alearga ei cu dosarul, nu stiu de ce te pun pe tine sa achiti taxele astea separat (si personal)

4. Depinde de notar, mie mi-a luat ceva de genul 200 de mii de lei (am mai avut si alte acte de facut si a fost cu totul cam 1 milion, dar din ce imi aduc aminte doar pentru actul ala de acord notarial a fost 200 de mii de lei vechi)

5. Proprietarul trebuie sa vina la notar sau daca nu e deplasabil vine notarul acasa. In cazul meu bunica era nedeplasabila asa ca am luat notarul cu un taxi si l-am adus la bunica mea unde i-a citit actul, bunica l-a semnat iar notarul a certificat ca a fost semnat in fata lui.

BTW, nu sint avocat, asa ca daca vrei un sfat mai detaliat/autorizat vorbeste cu un avocat. Ce ti-am spus mai sus e doar din experienta proprie.

Inca ceva, vezi ca fiecare primarie are se pare tipicul ei. Mie mi-au spus de mai multe ori ca nu imi accepta contract de comodat, ca vor declaratie notariala. Un comodat il faceam repede pentru ca am un prieten avocat dar pentru declaratie notariala a trebuit sa aduc notarul. Tu in ce oras/sector esti?

#4
DFI_MEMBER

DFI_MEMBER

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 26.06.2006
multumesc ca mai mai desmeticit putin

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate