Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Recomandare steadycam

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#127
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Ok xkos, am vazut. Desi recunosc ca mi-a fost ceva mai greu sa imi dau seama datorita efectelor/cuturilor facute in postprod; oricum , o sa mai dau 1 reply :)

Daca ai ceva timp maine si poti sa faci si o postare de 1 minut live(fara efecte, fara nimic) as aprecia.
Salutari, mersi inca o data.

#128
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
efectele nu stabilizeaza imaginea, in afara de intrarea la starea civila in rest filmatul a fost direct de pe cullman. Nici nu se putea filma altcumva caci camera e atat de usoara incat nu sta locului imaginea.

Edited by xkos, 13 May 2010 - 00:54.


#129
click

click

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.06.2005
De curand mi-am luat glidecam hd 4000 sunt impresionat de rezultatele lui chiar si dupa prima folosinta avand in vedere ca iti trebuie si putina practica (experienta) , problema e ca nu-l pot folosi mai mult de 2-3 min te rupe la mana. Acum sunt in cautarea unei veste ieftine ca de x 10 nici macar nu indraznesc sa visez :))  asa ca ma bate gandul la asta  , cei ce aveti flycam 5000  imi puteti spune ceva despre vesta ,merita investitia ?

Edited by click, 06 February 2011 - 09:02.


#130
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Ce mai nou tip de steady biologic :) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sXUeO3auRZg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#131
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Gaina aia e teroare  :thumbup:

View Postclick, on 6th February 2011, 09:01, said:

De curand mi-am luat glidecam hd 4000 sunt impresionat de rezultatele lui chiar si dupa prima folosinta avand in vedere ca iti trebuie si putina practica (experienta) , problema e ca nu-l pot folosi mai mult de 2-3 min te rupe la mana. Acum sunt in cautarea unei veste ieftine ca de x 10 nici macar nu indraznesc sa visez :))  asa ca ma bate gandul la asta  , cei ce aveti flycam 5000  imi puteti spune ceva despre vesta ,merita investitia ?
Eu am acelasi Glidecam. Am avut ocazia sa probez demult vesta cu bratul ala indian (cu un Merlin si VX), parerea mea e ca nu merita banii. Eu voi achizitiona Smooth Shooter-ul, dar pana atunci s-ar putea sa imprumut vesta si bratul indian pentru o nunta la sfarsitul lui Mai, ma voi descurca cumva pt ca nu am de ales, oricum e mai bine decat sa-l tii in mana.

#132
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostGunX, on 13th February 2011, 18:49, said:

Ce mai nou tip de steady biologic :) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sXUeO3auRZg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si e numai versiunea beta,... stai sa vezi cand o sa iasa versiunea comerciala finala,... d'apoi dupa 2-3 firmware-uri. n nou standard  :thumbup:

#133
media61

media61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2010

View PostPUIU, on 2nd March 2009, 22:26, said:

Daca si cea indiana are rulmenti la toate incheieturile nu ar trebui sa fie diferente intre ele decit de firma. :)




Ba sunt diferente mari. Cele indiene sunt lucrate de mantuiala. Incepand de la tolerantele orificiilor pana la filetul suruburilor (filetate direct in aluminiu). Am folosit!

#134
PUIU

PUIU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 20.03.2003
Daca au tolerante asta e o mare problema  :thumbdown: Daca filetul e in dur aluminiu mai gros de 4mm e ok.

#135
rusugrs

rusugrs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.01.2010
am si eu un flowpod de la varizoom. intentionez sa-l folosesc ocazional cu un dslr 550d, insa nu reusesc sa-l stabilizez, pe site la ei zice ca merge si cu 550d-ul, insa  mi se pare ca e prea usoara partea de sus cu tot cu grip si 4 greutati suplimentare. La  drop test face max 2 secunde si nu prea mai am ce sa-i pun in partea de sus.
Daca aveti ceva idei sunt bine venite.

#136
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008
ceva pareri despre flowpodul de la varizom.?

#137
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011

View Postovi22222, on 14th March 2011, 13:17, said:

ceva pareri despre flowpodul de la varizom.?
Eu il am fara vesta si brat si pot spune ca daca muncesti la echilibrare cu mare atentie faci treaba cu el.E f bine construit ,material de calitate dar nu pot spune nimic legat de o comparatie cu altceva in ceea ce priveste randamentul .Din mana filmezi maxim 2 minute iar rotatiile in jurul unui subiect ies bine daca corelezi miscarile corect.Deoc ma ajuta doar la material pt cel mult un clip si daca sunt odihnit pot chiar un vals al mirilor mai scurt.Datorita constructiei are si neajunsuri.N-am luat o vesta cu brat dar pot spune ca am probat-o pe cea indiana la westbuy impreuna cu un sled Glide 4000pro si nu prea mi-a placut deloc sistemul respectiv.Am avut impresia ca rulmentii bratului functionau cel mult ca niste lagare ,adica nu mergea ca uns ci mai degraba putin gripat,iar sledul nu se prea putea echilibra.In aceeasi zi am probat o vesta cu brat GLIDECAM SMOOTH SHOOTER si nu se pot compara bineinteles nici la pret.Tot la westbuy am dat de inteles ca as vrea sa probez si varianta varizoom si tot la fel mi s-a dat de inteles ca pe aia ar fi bine sa nu ca doar am stat cam mult pe acolo si probabil am deranjat.Asa ca deoc stau potolit si ma voi decide dupa ce voi proba si o vesta cu brat varizoom(probabil data viitoare nu vor mai stramba din nas si vor accepta).Aici am un clip cu o proba a flowpodului in parc dar batea vantul destul de tare si nu e relevant in totalitate [ https://player.vimeo.com/video/17195531.Trebuie - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] lucrat mult cu el pt a sti ceea ce se pare ca e valabil in cazul oricarui sistem de stabilizare.

#138
media61

media61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.01.2010

View PostPUIU, on 15th February 2011, 20:52, said:

Daca au tolerante asta e o mare problema  :thumbdown: Daca filetul e in dur aluminiu mai gros de 4mm e ok.



Nu este duraluminiu, deja un filet a cedat si celelalte sunt la limita.

#139
Tzontonel

Tzontonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 20.10.2007
Buna ziua,

Detin o camera bridge Panasonic FZ-38, iar in curand o sa achizitionez un GH1 tot de la Panasonic si un steadycam. Nu sunt profesionist, filmez des din pasiune. curiozitate, dorinta de a invata si explora aceasta arta; nu doresc sa scot bani din asa ceva. Revenind, doresc cele mai bune sfaturi intre:
1. U-FLYCAM STABILIZER (http://www.westbuy.r...nzari=24&id=561)
2. LYCAM NANO (http://www.westbuy.r...nzari=24&id=934)

Din cate am inteles eu:
- lycam nano nu are quick release inclus in pret iar u-flycam are quick release; cu toate acestea nano este putin mai scump

De asemenea doresc sa stiu daca a achizitionat cineva de pe site-ul westbuy? Sunt seriosi? Trimit prin curier/posta? Doresc sa achizitionez una din cele doua stadycam-ri de pe acest site pentru ca nu am gasit altceva in Romania (un 585 Modosteady pe f64, insa e plastic 99% si undeva pe la acelasi pret).

Cu bunavointa dumneavoastra astept pareri.

Cu stima,
Andrei

#140
Glide79

Glide79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.05.2011
Buna,

Eu am achizitionat de pe site de la ei. Produsul vine deci nu trebuie sa-ti faci probleme in privinta asta. Am primit produsul prin curier cred ca era Cargus daca nu ma insel, eu iti recomand sa-i intrebi cu ce trimit si cat costa deoarece eu am platit cam 300 de ron transportul si sincer de banii aia faceam 3 drumuri la Bucuresti. Recunosc ca sistemul era destul de greu dar cred ca exista si alte variante mai ieftine de a trimite decat Cargus.

In ceea ce priveste produsele de la ACTIVE Industries eu nu le recomand, doar daca vrei sa ai parte de frustrari si nervi mai ales cand e vorba de sisteme de stabilizare.

O zi buna.

Edited by CristianAdrian, 05 May 2011 - 17:32.


#141
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Si eu am avut probleme cu pretul transportului acum un an, am platit cam 100 lei, pe atunci lucrau cu Fan Curier. Era cat pe ce sa le refuz coletul, numai ca aveam nevoie de echipament si am acceptat asa. Acum cateva zile am achizitionat de la ei un cap de trepied si mi-a venit cu Cargus, cam 30 lei inclus ramburs, mult mai convenabil.
Nici eu nu recomand echipamentele indiene... am vazut cateva si calitatea e indoielnica.

Edited by CristianAdrian, 05 May 2011 - 17:40.


#142
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Ceva de la CES 2013

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K6rO_hBC7RA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#143
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Are cineva Wieldy Steadycam? Ce parere aveti? Trebuie sa ma decid repede.

#144
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
sau sa iau un Glidecam 2000 PRO second?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate