Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete
 Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect
 

DivX player E-Boda DV555X

- - - - -
  • Please log in to reply
7668 replies to this topic

#55
tdanro

tdanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.06.2004
Feilictari bladhaund!
Subtitrarile sunt mai aproape de perfectiune ca niciodata pana acum.
Ramane sa se puna contur negru si..GATA!
Fonturile sunt mult mai placute, dimensiunea mie mi se pare buna pentru un TV cu diagonala ceva mai mare iar spatiile sunt 'la fix'.

Inca o data... felicitari si.. tine-o tot asa.


P.S. Asteptam totusi si o versiune oficiala care sa concureze cu acest 'hacked' firmware, pana acum (din pacate) cel mai bun  existent.

#56
tdanro

tdanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.06.2004
Daca exista doua subtitrari cu numele
nume1.ro.srt
si cealalta
nume1.en.srt
chiar daca din configurare se alege ca subtitrare default Romana, cea engleza este afisata by default.
Mai mult, cea romana apare la categoria "Altele" si trebuie selectata manual din telecomanda (tasta 'SUBTITLE') in timpul redarii.
Ce extensie trebuie sa aiba ca sa fie tratata ca subtitrare in limba romana?
A reusit sa-si dea cineva seama?

#57
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Felicitari bladhaund !
TVQS-ul are maxim 45 de caractere pe un rand. (mai nou 44).
Daca te poti "juca" cu fontul subtitrarii pentru aceasta dimensiune ar fi foarte bine. Incearca cu linii de subtitrari de maxim 44 de caractere (inclusiv pauzele, virgule si linii de dialog) si cat mai putine "i" si "L" (eventual chiar fara) pentru a afla dimensiunea maxima de la care se rupe randul.

enjoy,
Mtz

#58
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

Quote

Originally posted by Mtz
Felicitari bladhaund !
TVQS-ul are maxim 45 de caractere pe un rand. (mai nou 44).
Daca te poti "juca" cu fontul subtitrarii pentru aceasta dimensiune ar fi foarte bine. Incearca cu linii de subtitrari de maxim 44 de caractere (inclusiv pauzele, virgule si linii de dialog) si cat mai putine "i" si "L" (eventual chiar fara) pentru a afla dimensiunea maxima de la care se rupe randul.

enjoy,
Mtz


Dimensiunea MINIMA la care se rupe randul este ~35, daca se folosesc NUMAI majuscule si nu exista nici un spatiu. Nu prea am cum sa strang mai mult literele actuale; ar fi nevoie de un nou font, pe care nu am posibilitatea sa-l desenez, fiindca nu prea am cu ce; nici nu am cu ce sa convertesc vreun font din Windows (ca de mult pusesem ochii pe Arial Narrow, dar ... :( )

Totusi, fontul actual se incadreaza destul de bine in limita de caractere TVQS; eu nu am tintit un anumit numar de caractere pe un rand, ci am incercat sa fac literele cat mai "inghesuite", ca sa intre cat mai multe caractere pe un rand; exista destule subtitrari care au chiar si 60-70 de caractere pe un rand; am facut aceasta micsorand spatiile dintre litere; nu am micsorat latimea caracterelor, fiindca socotesc ca fontul este la limita decenta a vizibilitatii.

Este relativ usor sa introduci un nou font, mai ales daca ai ceva programe cu care sa-l desenezi sau sa-l convertesti. Incep sa cred ca prietenii de la Rosal depind in mare masura de tovarashii chinezi de la Mediatek.

#59
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
@bladhaund > am pus ultimul tau update si l-am studiat putin in ceea ce priveste subtitrarea:
- ai redus bine distantele dintre litere dar cateva din cele care ocupa mai mult spatiu cum ar fi "M", "O" "B" aproape ca sunt lipite. La cele subtirele nu apare problema asta.
- fontul imi place, dar poate incerci sa il faci mai mare. Eu am pe CD-uri numai subtitrari TVQS si cred ca daca ai mai mari putin fontul nu ar fi probleme de rupere a randului. Daca nu este prea mult de munca, poate incerci cu unul mai mare ca sa mai fac niste teste.

@ E-Boda > am 3 DVD-uri facute de mine scrise pe 3 media diferite si pe care playerul vostru nu le citeste (authoring cu DVD Maestro si Sonic Scenarist). Pe PC se vad impecabil.
Codul lor este OPTODISC-OP1, RITEK-04, PRODISC R02 si sunt albastre pe partea de scriere. Se poate rezolva prin update?

PCLine
Attached File  PCLine.jpg   30.35K   707 downloads

Proformance
Attached File  Proformance.jpg   32.84K   314 downloads

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 27 September 2004 - 07:55.


#60
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

Quote

Originally posted by Mtz
@bladhaund > am pus ultimul tau update si l-am studiat putin in ceea ce priveste subtitrarea:
- fontul imi place, dar poate incerci sa il faci mai mare. Eu am pe CD-uri numai subtitrari TVQS si cred ca daca ai mai mari putin fontul nu ar fi probleme de rupere a randului. Daca nu este prea mult de munca, poate incerci cu unul mai mare ca sa mai fac niste teste.


Nu am cu ce sa fac asta.
Asteptam sa apara si alte update-uri pentru playere cu chipset MT13x9, poate "imprumut" ceva de acolo.
Din ce am studiat, playerul E-Boda pare sa dispuna de cel mai mare font existent. Sunt destul de neplacut surprins ca fabricanti precum LG sau Pioneer au niste fonturi de tot dispretul. In contrast cu acestia, "fabricantii" no-name au fonturi ceva mai lucrate.

In alta ordine de idei, au aparut si alte update-uri care pun chenar in jurul literelor. Tovarashii chinezi se pare ca si-au facut treaba.

#61
LiviuO

LiviuO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.08.2004
Detin un E-Boda 555x si desigur "problemele" subtitrarii acestuia pe DivX.
Din ce am mai vazut pe Internet, fata de alte aparate similare 555x-ul are un algoritm poate inestetic de impartire a randurilor pentru subtitrare,  dar in mod cert viabil:
- permite diacritice;
- nu "papă" caractere;
- are buffer-ul mare;
- permite chiar si 4 randuri;
- nu are limita de caractere, doar de pixeli (multiplu de 4);
- permite schimbarea culorii, desi prefer alb;
- subtitrari pe mai multe limbi;
- se continua lucrul la firmare...
... nu-i putin.

Ce as dori:
- o despartire pe baza de spatiu, nu cu cratimă. Ar mai infrumuseta lucrurile, dar cred ca tot ar apare un "conflict" de estetica la impartirea pe randuri intre algoritmul 555x si "|" din textul subtitrarii;
- un algoritm de eliminare a modului ciudat in care pune cratima pe randul 1, dupa care pe randul 2 apare doar un punct, cand in mod cert se poate pune punct in loc de cratima doar pe primul rand.
- afisarea pe randul 4 (cel mai de jos), atunci cand este un singur rand de subtitrare, pt. doua randuri de subtitrare sa apara pe 3 si 4, pentru trei randuri sa apara pe 2,3 si 4...
- un font imbunatatit pt. subtitrare;
- umbra sau bordura;
- afisarea mai mulor caractere din numele fisierelor;
- afisarea ID3 la MP3-uri in spatiul pt. preview;
- contor-ul din coltul stanga-sus sa nu mai apara in mod implicit (aparatul sa retina ultima setare);
- o telecomanda cu unghi mai larg.

Pentru subtitrare, neexistand limita de caractere, se poate jongla cu largimea fonturilor si a "Space"-ului pentru a condensa mai multe caractere pe rand, in spatiul de pixeli permis: 45-50 caractere lejer, dar cu pierdere de vizibilitate.
Folosirea unei borduri este utila, dar duce la marirea largimii fontului, deci reducerea numarului de caractere pe un rand. Poate mai utila ar fi umbrirea.

Versiunea beta  data de "e-boda" este clar mai placuta decat versiunea oficiala.
Am testat si firmware-ul lui "bladhaund" (seamana cu cel de la Fortune MP151, cu o trunchiere stanga-dreapta a caracterelor pt. a obtine o latime mai mica), dar cum remarca si "mtz", alipeste anumite caractere si lasa o impresie neplacuta, de "întinare" (de ex. "rm"  nu se poate diferentia de "mr"). De asemenea spatiul dintre caractere este parca prea mic.

Mi-am permis sa experimentez si eu, prin modificarea unui font existent (font1 folosit de OSD) si am realizat unul ceva mai inalt, destul de bine definit (majuscule si cifre = 20 pixeli in loc de 16, minuscule = 14 pixeli in loc 11, latura caracterelor = 2 pixeli, deci fonturi destul de "suple"). Ca avantaj permite un numar foarte mare de caractere pe rand, dar ca dezavantaj este posibil ca televizoarele cu diagonala mai mica sau banda de frecvente video redusa, fonturile sa nu fie prea citețe (pe monitoare nu cred sa fie probleme).
Este clar ca se mai poate imbunatati, dar fara un soft dedicat, este destul de complicat (am lucrat ore intregi!). Am pastrat si bordura neagra, in eventualitatea includerii in fw viitor a acestei facilitati.
Poate o sa incerc modificarea la 3 pixeli a laturii caracterelor, dar este posibil ca fontul sa se "ingroase" prea mult.

Eventuale comentarii ar  fi utile!

ATENTIE! ACEST FIRMWARE NU ESTE LIVRAT DE PRODUCATORUL APARATULUI!!!  FOLOSITI PE PROPRIUL RISC!!!

#62
LiviuO

LiviuO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.08.2004
Fisier fw

edit/ ATASAMENT inlaturat /

Edited by Mtz, 27 September 2004 - 02:00.


#63
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

Quote

Originally posted by LiviuO

- nu "papă" caractere;
- are buffer-ul mare;


Ba "papă". Fa o subtitrare de 2 rânduri, foarte lungi (60 - 80 de caractere); al doilea va fi trunchiat.

Eu propun (pentru cine are timp si se incumeta) sa deseneze un font care sa aiba:

Latime:
-majuscule: 16 (unele 20: "M" si "W")
-minuscule si cifre: 12 (unele 16: "m" si "w")
-spatiu: 6 (se afiseaza corect, chiar daca nu e multiplu de 4)
-bordura neagra (in speranta ca va fi introdusa): 1 (fw de la Denver asa are si cica functioneaza)

Inaltime:
28 litera+2 bordura neagra (adica sa fie folosita la maxim inaltimea disponibila)

#64
LiviuO

LiviuO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.08.2004
Latime:
-majuscule: 16 (unele 20: "M" si "W")
-minuscule si cifre: 12 (unele 16: "m" si "w")
   >> corect

-spatiu: 6 (se afiseaza corect, chiar daca nu e multiplu de 4)
   >>nu stiam!

-bordura neagra (in speranta ca va fi introdusa): 1 (fw de la Denver asa are si cica functioneaza)
   >>Cu bordura neagra de 1 pixel nu sunt probleme la monitoare, dar apar probleme la televizoare, mai ales daca se intra pe semnal video complex. De fapt problema persista doar la liniile verticale si cele apropiate de verticala (limitari tehnologice TV). Practic apare o modificare de culori, sau o fuga a lor in zona respectiva, extrem de deranjanta.

#65
tdanro

tdanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.06.2004

Quote

Originally posted by LiviuO
Latime:
>>Cu bordura neagra de 1 pixel nu sunt probleme la monitoare, dar apar probleme la televizoare, mai ales daca se intra pe semnal video complex. De fapt problema persista doar la liniile verticale si cele apropiate de verticala (limitari tehnologice TV). Practic apare o modificare de culori, sau o fuga a lor in zona respectiva, extrem de deranjanta.


Si totusi cu OSD-ul din stanga sus (contur negru si banda semitransparenta) aceasta problema cu apare....

E greu de pus banda semitransparenta peste tot pe unde sunt caractere?

#66
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Interesante modificarile din firmware si mai ales mult mai bune decat versiunea oficiala.
Tineti-o tot asa.

#67
LiviuO

LiviuO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.08.2004
Da, am gasit bucati de cod pentru scanare tastatura locala, afisajul cu tub fluorescent intern, telecomanda infrarosu, modul de paginare al memoriei microcontrolerului 8032, chiar si interfatarea cu celalalt procesor ARM, etc., dar sunt picaturi intr-un ocean de... 1M de informatie. Este adevarat ca dupa compresie ajung la doar 3/4  :-).
Chiar cu acces la resurse oficiale, modificarea firmware-ului presupune cunostinte extrem de vaste... asa ca eu, client obisnuit, ma bucur si cu modificari simple (fonturi, bitmap-uri, corectii de limba...), dar care daca au priza la public, pot genera idei integrabile (speram) in fw oficiale.

Ca o informatie suplimentara, cred ca 555x-ul face o suma a latimilor caracterelor de afisat la subtitrare si daca depaseste 512 (sau pe-aproape), introduce cratima si saltul la randul urmator. Deci pentru a pastra TVQS-ul de 44-45, ar trebui o medie a latimii caracterelor de 11-12 pixeli (ne mai salveaza putin semnele de punctuatie mai "zvelte"). Daca tinem bordura neagra la 2x2pixeli stânga/dreapta, ajungem la 8-9 pixeli pe caracter, ceea ce este extrem de putin. Si asa ajungem iar la acea limita tehnologica. Practic fonturi mai mari, ar impune o rezolutie superioara valorii de 512 pixeli pentru alinierea la TVQS in conditiile unui numar mare de caractere "largi": M, W, m, w, etc. Pe inaltime, din cei 30 pixeli disponibili, ne deranjeaza Ã, Î, Â, pentru partea superioara si y, p, g, j, ș, ț:, ș, Þ pentru partea inferioara, asa ca trebuie gasit un compromis intre dimensiunea efectiva a caracterului si aspectul sau.
Problema cea mai mare este ca acest compromis difera de la o persoana fizica la alta...

#68
LiviuO

LiviuO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.08.2004
Am generat o noua varianta de font, ceva mai mare, conform fisierelor preview atasate. Cel vechi este cel integrat in varianta Lite dată anterior (pt. cei ce nu l-au instalat). Il am deja pus pe E-Boda, dar mai caut inca bug-uri de design. Ceva observatii?

Attached Files



#69
LiviuO

LiviuO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.08.2004
... si cel nou.

Attached Files



#70
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

Quote

Originally posted by LiviuO
Am generat o noua varianta de font, ceva mai mare, conform fisierelor preview atasate. Ceva observatii?


1. In locul caracterelor nedefinite (1-30, 128-130, etc.) pune caractere de culoarea "transparenta" (stii tu: .) si fa-le de latime 4. Asa va rezulta cat mai mic fisierul.

2. Felicitari ca ai desenat "ș" cu virgula si nu cu sedila, asa cum face M$ in mod eronat.

3. Nu ne dai si noua o versiune preview? (in orice caz, te rog, daca ai amabilitatea sa pui si fontul separat la grupul ro-555x, fiindca ar fi diferenta dintre 700k si 5k si uneori conteaza)

Pentru toata lumea: cat are E-Boda dimensiunea memoriei flash? Macar daca poate sa ne spuna cineva ce scrie pe chip, sa cautam.

#71
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
@LiviuO> Felicitari pentru caracterele desenate. Arata tare bine. Abia astept sa le verific si la mine pe player.
N-am apucat sa il instalez pe cel vechi insa o sa o fac chiar acum. Intrebarea mea (de novice) ar fi: se vede conturul ala pus in jurul caracterelor? Pentru ca daca se vede atunci pe mine m-ai rezolvat complet.
Inca odata felicitari.

#72
LiviuO

LiviuO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.08.2004

Quote

Originally posted by bladhaund
1. In locul caracterelor nedefinite (1-30, 128-130, etc.) pune caractere de culoarea "transparenta" (stii tu: .) si fa-le de latime 4. Asa va rezulta cat mai mic fisierul.

2. Felicitari ca ai desenat "ș" cu virgula si nu cu sedila, asa cum face M$ in mod eronat.

3. Nu ne dai si noua o versiune preview? (in orice caz, te rog, daca ai amabilitatea sa pui si fontul separat la grupul ro-555x, fiindca ar fi diferenta dintre 700k si 5k si uneori conteaza)

Pentru toata lumea: cat are E-Boda dimensiunea memoriei flash? Macar daca poate sa ne spuna cineva ce scrie pe chip, sa cautam.


1. Chiar am pierdut timp sa le fac, in ideea preluarii si folosirii, eventual, intr-o versiune oficiala. Spatiu se poate castiga din fonturile neutilizate.
2. Multumesc!
3. Astazi! O sa incerc sa pun si fontul pe grupul...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate