Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

DivX player E-Boda DV555X

- - - - -
  • Please log in to reply
7668 replies to this topic

#37
gabitza

gabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 23.04.2003
E-Boda citeste DivX/Xvid-uri mai mari de 1 giga cu sunet AC3 sau dts scrise pe DVD-uri?
A probat cineva?

#38
tdanro

tdanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.06.2004

Quote

Originally posted by gabitza
E-Boda citeste DivX/Xvid-uri mai mari de 1 giga cu sunet AC3 sau dts scrise pe DVD-uri?
A probat cineva?

Merge DivX pe DVD cu AC3, am testat.
Am scos direct digital si am bagat intr-un receiver Sony cu decodor AC3/DTS integrat. A trecut automat in mod 5+1.
Nu am avut fisier de peste 1GB, dar nu vad de ce ar exista o astfel de limitare.
Fisiere de peste 1GB de orice fel (MPEG1, MPEG2, DivX, XviD) reda fara probleme, dar nu am avut nici unul cu sunet AC3.

#39
tdanro

tdanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.06.2004
O problema observata la E-Boda: derularea pe imagine incepand de la 8x nu mai merge corect.
Intre 8x si 32x viteza este de fapt mai mica de 4x sau chiar 2x.
Acest lucru se intampla numai pe DivX, nu si pe DVD.
A mai observat cineva asta?

#40
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

Quote

Originally posted by tdanro
O problema observata la E-Boda: derularea pe imagine incepand de la 8x nu mai merge corect.
Intre 8x si 32x viteza este de fapt mai mica de 4x sau chiar 2x.
Acest lucru se intampla numai pe DivX, nu si pe DVD.
A mai observat cineva asta?


La mine se comporta corect, cu urmatoarea observatie:
la mai mult de 4x, procesorul nu mai poate sa decodeze toate cadrele in timp real si "sare" din keyframe in keyframe, cu viteza specificata. La "derularea" inapoi, sare direct pe keyframes (nici nu ar putea sa faca altfel).

#41
tdanro

tdanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.06.2004

Quote

Originally posted by bladhaund
La mine se comporta corect, cu urmatoarea observatie:
la mai mult de 4x, procesorul nu mai poate sa decodeze toate cadrele in timp real si "sare" din keyframe in keyframe, cu viteza specificata. La "derularea" inapoi, sare direct pe keyframes (nici nu ar putea sa faca altfel).


Asa e, dar uitandu-ma la counter se poate onbserva ca viteza nu mai creste peste 4x.

#42
sss

sss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.05.2004
A vazut cineva pe e-boda vreun DivX cu rezolutie mai mare de 720x576?
Eu am incercat unul cu aprox 800x500: sunetul mergea, imagine nexam. Dat fiind ca e in stare sa decodeze un stream DivX de rezolutie mare la viteza 4x (vezi si comentariul de mai sus), inseamna ca procesorul are suficienta putere, dar probabil nu incearca sa faca downsample la rezolutia PAL.

Ne poate spune cineva de la service-ul e-boda daca se intentioneaza sa se introduca posibilitatea redarii de rezolutii peste standardul PAL intr-un upgrade de firmware, sau se pastreaza acest feature pt. un player viitor ... :D

#43
tdanro

tdanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.06.2004

Quote

Originally posted by sss
A vazut cineva pe e-boda vreun DivX cu rezolutie mai mare de 720x576?
Eu am incercat unul cu aprox 800x500: sunetul mergea, imagine nexam. Dat fiind ca e in stare sa decodeze un stream DivX de rezolutie mare la viteza 4x (vezi si comentariul de mai sus), inseamna ca procesorul are suficienta putere, dar probabil nu incearca sa faca downsample la rezolutia PAL.

:D


La ce ar folosi asa ceva?
Standardul TV este limitat la 720x576 (sau chiar mai putin de 720 pe majoritatea televizoarelor).
Din ce sursa s-ar putea produce un astfel de material ?
Poate doar dintr-o sursa HDTV, dar daca intentionezi redarea pe TV, de ce ai vrea sa convertesti la mai mult de 720x576?

Aparatul are multe alte lucruri mai importante de imbunatatit. Asta cred ca ar fi ultimul pe lista....

P.S. Din ce ai creat acel fisier DivX?

#44
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Din cate stiu eu, dimensiunea maxima a unui fisier video care sa poata fi redata de un player DivX este de 2 GB. Dealtfel, AutoGK are aceasta optiune de a creea fisiere de 2 GB pentru asemena playere. Sper ca in curand sa apara filme "facute" la 2 GB ca sa nu mai stau sa tot schimb CD-urile in cazul filmelor pe 2 CD-uri si sa le pun pe suport DVD.
Deocamdata ma gandesc la eventualitatea de a pune pe un DVD 2 filme unite intr-unul singur dintr-unul deja impartit pe 2 CD-uri si inca unul de 700 Mb > 3 filme pe un DVD.

In ceea ce priveste playerul de la E-Boda, sunt foarte multumit de el si de acord cu ceea ce a spus bladhaund.
Avand in vedere ca e-boda are in plus afisarea sh si tz fata de alte playere, ma voi rezuma numai la partea legata de subtitrari:
- am observat ca impartirea pe 2 linii a unui subtitlu nu este intotdeauna la 34 de caractere, uneori facandu-se si la 30. Probabil ca se face coborarea caracterelor pe al doilea rand dupa o anumita lungime a subtitlului si nu dupa numarul de caractere. Daca respectivul rand contine mai multi de "i" si "L" se face la 34.
Poate userul E-Boda ne va spune catre ce lungime maxima a randului (numar de caractere) tind sa faca playerul sa imparta randul.
Nu vreau sa ma repet in legatura cu TVQS-ul (maxim 44 de caractere pe un rand), dar voi face si subtitrari DVDQS si vreau sa stiu la ce valoare. La 30 de caractere cat este acum, este mult de munca la o subtitrare. Macar 40-42.

enjoy,
Mtz

PS: in lucru GodSend la 30 de caractere maxim ;)

#45
sss

sss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.05.2004

Quote

Originally posted by tdanro
La ce ar folosi asa ceva?
Standardul TV este limitat la 720x576 (sau chiar mai putin de 720 pe majoritatea televizoarelor).
Din ce sursa s-ar putea produce un astfel de material ?
Poate doar dintr-o sursa HDTV, dar daca intentionezi redarea pe TV, de ce ai vrea sa convertesti la mai mult de 720x576?

Aparatul are multe alte lucruri mai importante de imbunatatit. Asta cred ca ar fi ultimul pe lista....

P.S. Din ce ai creat acel fisier DivX?


Au inceput sa apara filme in rezolutii mai mari decat standardul PAL. Eu de ex. am vazut The Last Samurai. O prima posibilitate de redare ar fi pe iesirea VGA, si atunci nu ar fi nevoie de nici o transformare.
Si chiar daca am TV normal, n-as vrea sa fiu nevoit sa recodez filmul, ar putea sa-i reduca player-ul rezolutia din mers.
Bineinteles, problema asta nu e o prioritate acum, dar in timp...

#46
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Bine ca imi spui acum cand mi-am luat E-Boda.
Oricum sunt multumit, imi citeste un DVD pe care nu vrea sa-l mai citeasca nici laptop-ul, nici DVD writer-ul, nici dvd-ul de la descktop si nici un player Philips.
Cool.

#47
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Revin in legatura cu aspectul subtitrarii:
- cu ultimul update, parca s-a mai micsorat fontul.
- sh si tz arata mult mai bine
- totusi mi se pare distanta intre caractere prea mare si de aceea rupe randul dupa maxim 35 de caractere. Ruperea randului nu se face dupa un anumit numar de caractere ci dupa o anumita lungime (valoare masurabila). Daca s-ar alege un font cu caracterele mai alungite si mai inalte, poate s-ar mai creste numarul maxim de caractere pana la ruprere. Caractere precum "a", "e", "o" sunt prea rotunde iar "t" este prea aproape de "i". Eu sunt de parere ca mai trebuie lucrat la font si chiar ales altul, deoarece nu este "productiv". Repet faptul ca o subtitrare divX cu greu se poate scoate la 30 de caractere maxime pe un rand pentru a nu se mai rupe aleatoriu. Daca s-ar gasi un font care sa permita 40-42 de caractere pana la ruperea randului eu zic ca aceasta problema ar fi rezolvata si nu mai trebuie cautate metode sa rupa dupa pauze sau semne de punctuatie. Cine are subtitrari cu 70 de caractere pe un rand sa se uite la film printre litere. :D Am vazut screenshoturi cu font asa cum l-am descris mai sus, dar la alte playere tot cu chipset MediaTek (ps: vad ca MPAA "se ia" si de astia: http://news.bbc.co.u...ogy/3599142.stm ) . Deci se poate. Sper sa se rezolve.
- toate subtitrarile le am pe maxim 2 randuri. In cazul unui subtitlu cu sa zicem 44 caractere pe primul rand si 44 pe al doilea, imi imparte subtitlul in 4 randuri. Cel mai de jos rand este chiar la baza imaginii filmului. Astfel am ajuns la concluzia ca subtitrarea este atat de sus pozitionata pentru a se putea rupe un subtitlu in maxim 4 randuri. Daca se merge pe prodcedeul de rupere al randului (pentru a nu se "manca" din litere), corect mi s-ar fi parut ca ruperea sa se faca de la baza in sus. Astfel nu sunt nevoit sa vad subtitrarea aproape de mijlocul ecranului desi nu am nici un subtitlu care s-ar putea rupe in 4 randuri.
- cularea fontului este deocamdata foarte greu vizibila. De exemplu la AliGinDaHouse, Ali G a fost imbracat in galben aproape tot filmul. Se vedea subtitrarea doar pe unde avea el dungi negre pe tricou iar culoarea galbena se transforma in alb daca respectivele caractere erau peste fondul negru.

Cateva link-uri pentru E-Boda si care se refera numai la playere cu acelasi chipset:
- subtitrare centrata si cu "outline" >> http://webtranslatio.....tml&dir=ru/en
- firmware modificat de un slovac pentru elta 8883 si Amstrad DX3016 cu font care suporta diacritice >> http://etchie.szm.sk/firmware.html
- Microsoft Windows Codepage : 1250 (Central Europe) >> http://www.microsoft...e/sbcs/1250.htm

enjoy,
Mtz

#48
tdanro

tdanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.06.2004

Quote

Originally posted by Mtz
Cateva link-uri pentru E-Boda si care se refera numai la playere cu acelasi chipset:
- subtitrare centrata si cu "outline" >> http://webtranslatio.....tml&dir=ru/en

enjoy,
Mtz


Seamana al naibi de tare meniul cu cel de la E-Boda.
Nu putem decat sa speram ca se va rezolva si pentru noi....

#49
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
In urma link-urilor postate de Mtz, am luat de pe acele pagini programele de modificat fw Mediatek si m-am jucat putin...
Ce am modificat (deocamdata):
(pentru player E-Boda)
-logo-ul producatorului (cineva mi-a spus cand a vazut prima oara acest ecran ca ce e cu "Ebola" asta)
-am inlocuit fontul pentru subtitrari cu fontul de OSD, dar acesta este cam mic si nu are bordura neagra; totusi, parca se vede oarecum mai bine pe fond deschis

Am constatat urmatoarele: impartirea randurilor nu depinde de loc de numarul de caractere, ci de latimea ocupata pe ecran. Vedeti in imaginea atasata un rand cu 45 de caractere; fontul este cel de OSD.

Attached Files

  • Attached File  ebda.jpg   19.48K   978 downloads


#50
tdanro

tdanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.06.2004
Ce ar fi daca impartirea pe randuri s-ar face intr-un mod ceva mai... "inteligent"...
De exemplu daca primul rand are mai mult de 35 caractere atunci sa nu se mai tina cont de impartirea in randuri originala, sa se treaca la randul 2 dupa cea mai apropiata pauza de caracterul 35 (nu la mijlocul unui cuvant) si apoi sa se neglijeze urmatoarele delimitatoare de linie urmand a se respecta aceeasi regula pentru pagina respectiva.
Se vor excepta de la aceasta regula dialogurile, care incep oricum cu un '-'.

Ce parere aveti?

Am vazut modificarea de mai sus si totusi nu inteleg ceva.
Fonturile OSD (cel putin cele de la counterul din stanga sus) au si banda semitransparenta si contur negru. Chiar nu se pot folosi acelea?

Distanta intre caractere si blancurile sunt MUUULT prea mari. Cred ca s-ar putea ajunge la 40-45 caractere doar printr-o simpla "strangere" a caracterelor. Este oare posibila?

#51
sss

sss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.05.2004

Quote

Originally posted by bladhaund
In urma link-urilor postate de Mtz, am luat de pe acele pagini programele de modificat fw Mediatek si m-am jucat putin...
Ce am modificat (deocamdata):
(pentru player E-Boda)
-logo-ul producatorului (cineva mi-a spus cand a vazut prima oara acest ecran ca ce e cu "Ebola" asta)
-am inlocuit fontul pentru subtitrari cu fontul de OSD, dar acesta este cam mic si nu are bordura neagra; totusi, parca se vede oarecum mai bine pe fond deschis

Am constatat urmatoarele: impartirea randurilor nu depinde de loc de numarul de caractere, ci de latimea ocupata pe ecran. Vedeti in imaginea atasata un rand cu 45 de caractere; fontul este cel de OSD.


1. Banuiesc ca dupa inlocuirea fontului nu mai merg diacriticele. Sau ma insel?

2. Poti sa postezi aici firmware-ul modificat, pt. noi astia care n-avem timp si rabdare sa frikinim tool-urile de pe web? :D Multumim ...

#52
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Vad ca aveti chef de joaca... :drac:
Oricum cateva pagini mai in spate, E-Boda a spus ca lucreaza la multe din ceea ce am cerut si noi si cred ca suntem pe aceeasi lungime de unda cu ei.

@ bladhaund > puteai sa faci un screenshot pe o imagine mai deschisa. ;) Totusi si acel font nu este "productiv".

enjoy,
Mtz

#53
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu prea are rost sa pun vreun fw daca nu rezolva nici o problema din wishlist :)
...dar parca e mai bun decat cel beta postat aici. Iata ce am modificat:

Logo:
Degeaba ai player cu DivX daca nu stie nimeni; acum nu mai e problema, fiindca aparatul isi face reclama singur;
cei mai pretentiosi (cu televizor bun si ochi ager) ar putea observa compresia putin mai mare a desenului (fata de cel original), insa am dorit sa pastrez dimensiunea sub control, fiindca nu stiu cata memorie are aparatul.

Font subtitrare:
Cred ca e putin mai mare decat cel din fw beta; e clar mai mic decat cel din fw oficial; e CLAR mai frumos decat amandoua.
Caracterul "spatiu" a fost redus cat mai mult posibil; nu pot sau nu stiu sa controlez direct spatiul dintre doua caractere; cu toate acestea, am reusit sa "inghesui" 38-39 de caractere pe un rand. Fontul nu este desenat de mine, ci este partial copiat si modificat dintr-un fw downlodat de undeva, de la rusi :)
Caracterele cu codul mai mare de 128 (cu exceptia diacriticelor) nu sunt chiar la fel cu celelalte, dar nu prea aveti motiv sa folositi aceste caractere; in orice caz, printre ele se gasesc unele din fw beta. Nu am cum sa fac bordura neagra in jurul literelor, dar eu cred ca se vad putin mai bine decat cele "oficiale".

Programele pe care le-am avut la dispozitie sunt foarte rudimentare si nici nu se gasesc altele pe 'net. In conditiile actuale, asta e tot ce am putut face.
Am avut grija sa obtin o dimensiune a fisierului mtk.bin putin mai mica decat cea livrata de Rosal, ca sa nu existe probleme cu memoria. Acest fw a fost testat pe aparatul meu si pot afirma ca functioneaza corect.

Desigur ca se poate reveni la oricare alta versiune de firmware, oficiala sau nu.

ATENTIE! ACEST FIRMWARE NU ESTE LIVRAT DE PRODUCATORUL APARATULUI!!!
EU NU AM NICI O LEGATURA CU PRODUCATORUL!!!
FOLOSITI PE PROPRIUL RISC!!!

#54
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Dupa o noua serie de teste, am reusit sa ajustez spatiul dintre caractere la o valoare normala.

Ce se obtine cu acest nou update (fata de cel de mai sus):
-numar MEDIU de caractere pe un rand: ~50; un rand oarecare de subtitrare aici se incadreaza;
-am indepartat "soarele" din logo.

ATENTIE! (vezi mai sus, bla, bla)

edit/ ATASAMENT inlaturat deoarece este deja vechi / Mtz

Edited by Mtz, 27 September 2004 - 01:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate