Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Cum sa ocolesti (sa nu platesti) taxa de prima-inmatriculare?

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#19
danbdaniel

danbdaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.10.2006

 claudiu_t, on Jan 26 2007, 00:25, said:

cum fac eu:

eu folosesc o masina euro4 inmatriculata in italia, pe care din pacate nu o pot inmatricula pt ca e cumparata pe credit si banca nu o lasa pe persoana care a cumparat-o sa o inmatriculeze in Ro :wallbash:

masina mi-a fost adusa in august si de atunci circul cu procura facuta de proprietar pe numele meu. la 3 luni (in noiembrie) am iesit in bulgaria, am dat o spaga si mi-am luat stampila pe pasaport (spaga am dat-o la cererea expresa a baietilor - care in schimb mi-au acordat si consultanta: dupa 6 luni de stat in tara mi-ar fi confiscat masina cand incercam sa ies cu ea - pt ei codul vamal e legea).

acum, in februarie, ar fi trebuit sa ies din nou, dar mi-a venit ideea creata sa intreb un politist care-i faza. citez:

"intrebare: domnu' politist, eu circul cu procura, se apropie termenul de 3 luni, si avand in vedere ca dupa 1 ianuarie nu se mai pun stampile pe pasapoarte (de care nici nu mai e nevoie), cum sa dovedesc ca nu am depasit 3 luni?
raspuns: singura logica pt care a ramas dispozitia cu 3 luni este pt a putea dovedi ca nu este furata masina. poti circula cu ea, mai ales daca te tii ca ai iesit din tara dar nu ai avut cum sa iei stampila. oricum, daca dai peste unul nervos, risti o amenda, nu se mai pune problema de confiscat numere si alte belel cu iz penal"

acum incerc sa gasesc o rezolvare sa inmatriculez masina, si nu am chef sa mai ies din tara o data, sa ma cert cu vamesii ca e buna si procura si ca nu mai e nevoie de comodat (cum mi se spusese). voi merge pe mana politaiului si a gurii mari sau a spagii.

referitor la cheltuieli: impozitul pe masina in italia este de 120 eur pe an iar asigurarea (rca) e 500 eur pe 6 luni (depinde de la o soc de asigurare la alta - asig mea am inteles ca e destul de scumpa).

sper ca informatiile sunt de folos cuiva, cred ca exista o scapare pt cineva care ar vrea sa foloseasca o masina mai veche fara sa o inmatriculeze (bineinteles, masina inmatric pe numele cuiva in tara straina, care sa dea procura - sau contract de comodat...mai bine amandoua ;)

stie cineva daca se mai face declaratie vamala de import definitv la intrarea in tara? de ce acte ai nevoie cand faci declaratia? daca nu se face declaratia, mergi direct la rar pt omologare?

bafta!
daca nu stii nici macar daca se mai face [u]declaratie vamala de import [/u]de ce mai duci oamenii in eroare ? cand te duceai in alta tara nu te certai cu vamesii ptr stampila in pasaport , te certai cu cei de la politia de frontiera. iar daca dateai spaga asta inseamna ca nu ereai in regula .atunci cand esti regula nu ai de ce sa-ti faci griji. si eu am trecut de multe ori prin vama si nu am dat spaga nimanui. nu aveam ptr ce.
plateam ceva taxe daca depaseam plafonul admis si gata.
ptr o masina adusa din UE nu se mai face DVI. iar referitor la obligatia de iesi cu masina la 3 luni din tara nu se mai pune problema : nu se mai pun stampile la frontiera deci s-a terminat. iar din alt punct de vedere , toata europa este o singura tara deci ne putem plimba cat vrem cu o masina inmatriculata in alta tara ,daca avem imputernicire (ptr a demonstra ca nu e furata).

#20
popica35

popica35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.08.2006
va rog daca stiti cumva ce motoare sunt cu euro 4 incepand cu 2001...as vrea sa-mi aduc o masina de afara si din cate am inteles sunt cu euro 4 si incepand co 2000-2001,care au taxa de inmatriculare f. mica, cca. 300 euro. multumesc.

#21
laurentziu

laurentziu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.02.2007

 danbdaniel, on Jan 31 2007, 10:36, said:

daca nu stii nici macar daca se mai face [u]declaratie vamala de import [/u]de ce mai duci oamenii in eroare ? cand te duceai in alta tara nu te certai cu vamesii ptr stampila in pasaport , te certai cu cei de la politia de frontiera. iar daca dateai spaga asta inseamna ca nu ereai in regula .atunci cand esti regula nu ai de ce sa-ti faci griji. si eu am trecut de multe ori prin vama si nu am dat spaga nimanui. nu aveam ptr ce.
plateam ceva taxe daca depaseam plafonul admis si gata.
ptr o masina adusa din UE nu se mai face DVI. iar referitor la obligatia de iesi cu masina la 3 luni din tara nu se mai pune problema : nu se mai pun stampile la frontiera deci s-a terminat. iar din alt punct de vedere , toata europa este o singura tara deci ne putem plimba cat vrem cu o masina inmatriculata in alta tara ,daca avem imputernicire (ptr a demonstra ca nu e furata).
deci stai sa inteleg pot sa umblu pana imi vine rau cu prin tara si sa numi faca nimik gaboru ?????????Ii informatie sigua??Am primit si io carnetu acum 2 sapt si am ceva bani si as vrea sa imi iau un BMW 316i si vreau sa merg la sigur si daca as vrea sa o inmatriculez cam cat ar trebui sa platesc taxa ????pls zicetimi careva

#22
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

 laurentziu, on Feb 17 2007, 21:50, said:

deci stai sa inteleg pot sa umblu pana imi vine rau cu prin tara si sa numi faca nimik gaboru ?????????Ii informatie sigua??Am primit si io carnetu acum 2 sapt si am ceva bani si as vrea sa imi iau un BMW 316i si vreau sa merg la sigur si daca as vrea sa o inmatriculez cam cat ar trebui sa platesc taxa ????pls zicetimi careva
Iti zic eu ceva off topic: lasa-i pe cei din jurul tau sa traiasca.... tu dupa 2 saptamani de permis vrei 316i???? :nonobad:

#23
capdeguma

capdeguma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 17.06.2003

 Delano, on Jan 5 2007, 10:48, said:

Fa -ti o fundatie non - profit si inmatriculeaza masina pe fundatie. Ai de alergat, ceva bani de cheltuit, dar o sa poti sa-ti aduci masina dorita ( si pe mine ma bate gandul).Singura problema e ca, daca vei vrea sa o vinzi, cel care o cumpara va trebui sa plateasca taxa.
si daca fundatia o doneaza  :rolleyes: unei persone care "a ajutat mult"....tot plateste persoana taxa ?

#24
laurentziu

laurentziu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.02.2007

 Goofy, on Feb 18 2007, 00:16, said:

Iti zic eu ceva off topic: lasa-i pe cei din jurul tau sa traiasca.... tu dupa 2 saptamani de permis vrei 316i???? :nonobad:
Pai ce e rau in faptul ca vreau sa traiesc si eu bine ???????si in primu rand nu e treaba ta ce masina imi iau io io am pus o iintreabre trebuia sa raspunda cei care stiau raspunsu scurt. zbye

#25
laurentziu

laurentziu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.02.2007
Si in al doilea rand de ce sa ii las pe cei din juru meu sa traiasca ma doare uneva ma intereseaza sa o duc eu bine  :naughty:  :naughty:  :naughty:  :naughty: Tu nu ????

#26
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 27.09.2006

 laurentziu, on Feb 20 2007, 00:04, said:

Si in al doilea rand de ce sa ii las pe cei din juru meu sa traiasca ma doare uneva ma intereseaza sa o duc eu bine  :naughty:  :naughty:  :naughty:  :naughty: Tu nu ????

In primul rand :
Prietene, vezi ca ai buton de editare a postului, nu suntem la concursul "Scrie si castiga !"
In al doilea rand : Cu atitudinea aia de mai sus, parca te si vad la televizor peste cateva luni, pe post de subiect fierbinte, "fiul ploii, cu margareta-n falci si cu batista noua-n buzunar". Nu ti-e mila de parinti ?

#27
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Lasa ca e bine ca vrea 316i si nu 330i. Ce vroiati sa isi ia ca prima masina, Tico?

#28
laurentziu

laurentziu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.02.2007
Uite in sfarsit unu cu atitudine super alexip da stai ca nu inteleg de ce sa imi fie mila de parinti?????Ei vor sa am o masina buna lasati invidia ce sa fac io daca voi la 18 ani ati avut o rabla de dacie ?

#29
vento4ever

vento4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.08.2006
gata,calmati-va ca nu e ringul aici.e treaba ta ce masina iti iei,iar 318i e chiar ok zic eu.si ca sa fim si on topic,daca ai masina mai veche de 6 ani,dar totusi cu euro4 atunci platesti exact 300 euro taxa,care nu e mult deloc.dar tine cont ca mai platesti si vama si drumul.Deci la o masina de 5000 de euro cu euro 4 de 1400 centimetrii cubi mai veche de 6 ani platesti 19% + drumul + 300euro taxa.Deci ajunge in total pe la 6500 euro.rezonabil sau nu?

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,065
  • Înscris: 03.12.2005
deci de ce vama si tva? deocamdata suntem in ue

#31
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 laurentziu, on Feb 20 2007, 15:33, said:

Uite in sfarsit unu cu atitudine super alexip da stai ca nu inteleg de ce sa imi fie mila de parinti?????Ei vor sa am o masina buna lasati invidia ce sa fac io daca voi la 18 ani ati avut o rabla de dacie ?

M'ai lovit in plin... :D

Btw, TVA nu se mai plateste, si din cate stiu trebuie verificat cum trebuie cum e cu normele, D3 si D4 de la nemti nu sunt identice cu E3 si E4.

#32
vento4ever

vento4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 08.08.2006
si deci platesc masina,drumul si prima inmatriculare? suna rezonabil avand in vedere ca nu vreau sa aduc o masina mai proasta de euro3.deci masina+drumul+1000 de euro daca e euro3 si 300 daca e euro4.

#33
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Pentru o masina importata anul trecut dar inca neinmatriculata se plateste taxa?

#34
groaznicu

groaznicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.12.2004

 X-plane, on Feb 24 2007, 12:04, said:

Pentru o masina importata anul trecut dar inca neinmatriculata se plateste taxa?
Nu! Numai pentru cele care au intrat in romanica dupa 1 ian 2007...

#35
seceleano

seceleano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.03.2007
ma poate ajuta si pe mine careva!am un golf IV adus din germania!este din 1999 euro2 si are un motor de 1.8 si nu i-am platit inca inmatricularea!mi-am luat numere provizorii dau au expirat!zicetimi si mie cum sa procedez

#36
SNap

SNap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.01.2004

 vento4ever, on Feb 21 2007, 04:20, said:

gata,calmati-va ca nu e ringul aici.e treaba ta ce masina iti iei,iar 318i e chiar ok zic eu.si ca sa fim si on topic,daca ai masina mai veche de 6 ani,dar totusi cu euro4 atunci platesti exact 300 euro taxa,care nu e mult deloc.dar tine cont ca mai platesti si vama si drumul.Deci la o masina de 5000 de euro cu euro 4 de 1400 centimetrii cubi mai veche de 6 ani platesti 19% + drumul + 300euro taxa.Deci ajunge in total pe la 6500 euro.rezonabil sau nu?

     Tu vrei sa spui ca mai platesti inca 19% din valoarea masinii + taxa? din cate am vazut pe unele siteuri se adauga TVA la taxa...e prea de tot

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate