Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 

Cum schimb becurile arse din bord?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
soferu'
Ceva date despre Opelul ala mai ai ?
M-ar interesa un manual de service...

daca nu, din ce stii tu, spune-mi si mie unde e pompa de benzina, eventual releul ei.
Am ramas in pana, si nu prea am cu ce s-o tractez pina la mecanic.

#20
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@dondo

cinic(k) ? :) De ce? Am vorbit foarte serios. Ce? Nu are voie lumea sa stie mecanica? E ceva josnic? Esti om numa' daca invarti banu si dai masina la reparat? Nu are voie omu sa aiba pasiuni? Eu nu o dau n motive (nu neaparat financiare). Cea mai importanta ar fi: lipsa de incredere in "mecanici". E groasa asta, pe langa lipsa de incredere in piese Dacia. Daca ai stii cat am tras cu franele.......

:cya:

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pompa de benzina este in partea din dreapta spate... aprox langa aripa. sper ca m-am facut bine inteles :) iar un releu... parca in tabloul de sigurante este unul. Unele Opel au siguranta pe pompa de benzina, asa ca verifica FOARTE ATENT!!! preferabil cu o lampa de control ;)
@driverx.. esti de-al meu cu opelurile :drac:

#22
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
ionutz,
multumesc pentru bunavointa.
Slava Domnului ca nu toata lumea este sofer', altfel ar trebui reinventata roata.

Acolo dedesubt este doar filtrul, l-am schimbat.
Pompa cred ca este in rezervor, si sper sa fie si siguranta acolo, dar daca s-a ars,  probabil e defecta.
Cam cit costa una de Opel ? am auzit ca Cielo e asemanator,  poate merg pompele...

#23
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
i0nutzb ;)

Daca imi pun creeru la storcator va explic cu se schimba furca la ambreiaj, cum se scoate o planetara, desfacut alternator, schimbat capac pompa de apa fara sculele alea speciale care traba (o adevarata aventura a fost). Criminal a fost Opelu ala pe care am invatat toate astea....

:cya:

#24
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
soferu'
tu n-ai fost in stare sa scoti un amarit de bec din bord si esti meserias ?

Si ma intreb, mai ai ce sa pui la storcator ?

Te rog eu frumos, dint tot sufletul sa incetezi acest embargo, ca nu mai am stare noaptea, de ce nu vrei sa vorbesti cu mine ?

Chiar asa rau te-am suparat ?

Promit sa nu mai zic nimic rau despre tine, sa omit toate greselile tale, sa trec cu vederea ineptiile si tot ce o sa spui tu de acum incolo.

#25
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
i0nutzb

Mi se pare mie sau seria aia de opeluri cum are si johny bravo ar fi mai de calitatate decat caravanurile astea care intrec numaru Daciilor in Dumbmenia?

:cya:

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
opelu a fost masina buna cam pana prin 90-93, dupa care s-a prostit - cumpararea/asocierea cu Hyundai (sau cum se scrie) dupa aceea, nici combinatia cu GM nu prea a dat roade... in schimb, ce e curios ca nici un Opel vectra model 02-03 nu prea a venit in service. im schimb a venit un omega parca din 01-02 caruia i se stricase releul de la bujii.. super, nu?

si nu trebuie sa explici cum ai desfacut opel... nu ca nu ne intereseaza, dar ar fi de-a dreptu' plictisitor :drac: Eu NU am zis ca trebuiesc scule speciale sau asemenea... sincer sa fiu, tot ce am mai special, sunt niste tubulare ciudate :D in rest, indemanare, calm precizie... azi am topit putin o cheie de 14 ca nu puteam sa desfac un electromotor de la un terano :drac:

#27
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Vectraurile alea is prea noi....mai asteapta...rabdare...

Omega imi place asa de mult, dar e o masina bugoasa

Ziceam asa numa' doar nu crezi ca ma apuc sa scriu orbeste toate pataniile mele cu Opelu ala....daca cineva intreaba ceva si il pot ajuta...why not :drac:

Da, traba niste hexagonale speciale...am avut ceva, dar era prea moale materialu...result? cheile duse forever, capu surubului la fel....am fabricat scula noua din tubulara de 13 si placa de otel....

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
deja deviem de la subiect bag seama... eu zic ca am luat-o pe aratura si nu intereseaza pe nimeni ce vb noi pe aici... ;)

#29
z0z

z0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 05.05.2003
Opel este GM de cand se stie :)

Pompa de benzina la GM Injectie este in rezervor, iar siguranta este in panoul de sigurante. Releul este unul verde.
Pompa costa in jur de 100EUR noua, iti recomand Opel, cele de Cielo sunt parnai. Pe Kadett-ul meu am o pompa de benzina de Megane, modificata un pic dpdv electric, se pare ca sunt mult mai fiabile decat cele de Opel.
Apropos, pompa de benzina isi face racirea cu ajutorul carburantului din rezervor asa ca nu este recomandat sa mergi cu benzina putina ... (asta pare a fi folclor dar mai multi mecanici mi-au spus asta asa ca inclin sa o cred).
RAR se arde siguranta, iar releul si mai rar, asa ca pune mana si schimba pompa aceea, ai acces la ea printr-o trapa de vizitare aflata sub bancheta din spate, de regula. Se desface simplu si se inlocuieste si mai simplu...

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cred ca e mai bine sa schimbe o siguranta (2-3 mii LEI) un releu (max 50.000) si dupa aceea sa schimbe pompa ;) oricum, e recomandat sa verifici daca are tensiune la pompa...

#31
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
zoz,
multumesc pentru cel mai complet raspuns de pina acum.
Am dat pompa jos si am pus 12 V si mergea la banc, ce ma doare acum este ca nu mai merge deloc in rezervor.
Miine o testez montata si o alimentez separat.

Releul este testat, siguranta nu stiu care este, pentru ca am o carte in germana si nu stiu deloc.

Stie cineva ceva despre valva electrica de control al relantiului ?
Merge tot timpul, chiar si cind scot cheia din contact, daca pun contactul nu mai merge.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate