Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Sony [topic general playere - portabile Sony]

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
cristiandavid2009

cristiandavid2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.09.2009
salut
am un player sony NW-A805 pe care l-am imprumutat unui prieten si acesta a sters tot din el si acum nu mai merge sa pun pe el nici poze nici clipuri cu muzica am rez,am gasit sonic stage .pentru celelalte ce trebuie sa fac
va multumesc anticipat

#38
cool_liliana

cool_liliana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2008
Vreau sa ofer un mp4 cadou sotului meu. Oscilez intre doua modele Sony:

NWZ-E453 din Seria E
NWZ-A844 din Seria A

Ce ma intereseaza la mp4 player este sunetul fidel si bass-ul.
Am citit pe site-ul Sony specificatiile, insa diferenta intre cele doua modele este Amplificatorul S-Master si Anularea digitala a zgomotului care apar la Seria A. Ce inseamna aceste doua caracteristici si ce efect au, spre deosebire de modelul din seria E?

Multumesc anticipat pentru indrumari!

#39
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Un rãspuns relativ neconcludent, dat fiind cã nu am testat cele douã playere. Totuºi:
S-Master - o tehnologie în care marketingul conteazã mai mult decât fizica. Pe scurt, se pretinde cã semnalul este digital pe tot parcursul sãu pânã la difuzor, astfel fiind posibilã miniaturizarea amplificatoarelor. De fapt ceea ce se face este o procesare digitalã a sunetului a.î. sã dea impresia de putere.
Anularea digitalã a zgomotului poate fi utilã (sau dimpotrivã, totuºi, e bine sã fie) pe înregistrare. La redare mai puþin; grosso modo: este captat sunetul ambiant ºi se adaugã la sunetul redat acel sunet în antifazã a.î atunci când asculþi muzicã sã nu auzi ºi zgomotul ambiant. Poate fi util în situaþii cu zgomot relativ uniform (de ex în avion), mai puþin eficient (în general, nu mã refer la playerul în cauzã pt cã nu l-am folosit) în situaþii cu zgomot diversificat pt cã se altereazã ºi sunetul util.

Dacã muzica ascultatã de soþul tãu e predominant în mp3 sau dacã pânã acum nu a simþit nevoia înlocuirii plãcii audio onboard a calculatorului/laptopului cu una de peste 200 lei, aº opina spre a doua opþiune.

#40
cool_liliana

cool_liliana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2008

View Postantinari, on 24th March 2011, 00:23, said:

Un rãspuns relativ neconcludent, dat fiind cã nu am testat cele douã playere. Totuºi:
S-Master - o tehnologie în care marketingul conteazã mai mult decât fizica. Pe scurt, se pretinde cã semnalul este digital pe tot parcursul sãu pânã la difuzor, astfel fiind posibilã miniaturizarea amplificatoarelor. De fapt ceea ce se face este o procesare digitalã a sunetului a.î. sã dea impresia de putere.
Anularea digitalã a zgomotului poate fi utilã (sau dimpotrivã, totuºi, e bine sã fie) pe înregistrare. La redare mai puþin; grosso modo: este captat sunetul ambiant ºi se adaugã la sunetul redat acel sunet în antifazã a.î atunci când asculþi muzicã sã nu auzi ºi zgomotul ambiant. Poate fi util în situaþii cu zgomot relativ uniform (de ex în avion), mai puþin eficient (în general, nu mã refer la playerul în cauzã pt cã nu l-am folosit) în situaþii cu zgomot diversificat pt cã se altereazã ºi sunetul util.

Dacã muzica ascultatã de soþul tãu e predominant în mp3 sau dacã pânã acum nu a simþit nevoia înlocuirii plãcii audio onboard a calculatorului/laptopului cu una de peste 200 lei, aº opina spre a doua opþiune.


Multumesc pentru informatie. Sotul meu in general asculta house, trance, etc dar nu la mp3 pt ca nu are, ci la sist audio (are placa audio de peste 200lei..). O sa incerc sa testez cateva modele in magazin si sa ma decid. Are deja niste casti Sony intra-auriculare. Sper sa nimeresc un mp3 care sa redea un sunet cat mai fidel si un bass cat mai pronuntat.

#41
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006
Salut. Am un MP3 SONY Walkman NWZ-B152F si va rog sa ma ajutati intr-o problema daca exista o solutie la problema mea. As dori  sa stiu cum as putea sa fac ca in timpul in care il incarc de la un "incarcator" cu iesire USB, pe care sa il conectez la MP3, sa sascult si muzica in acel moment. Va multumesc anticipat.

#42
edison21

edison21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.09.2009
tu nu ai mentionat ce anume iti afiseaza player-ul pe ecran in momentul cand il conectezi la o sursa de curent. eu am avut seria S, si cand il conectam la pc, imi afisa ceva de genul "connected to pc", si nu mai aveam acces la meniu. asa era software-ul, asa trebuia sa mearga. numai un update de firmware de la sony poate sa schimbe asta.
   si ca sa fiu si mai clar,  tu ai o problema numai daca aparatul reactioneaza intr-un mod nefiresc la operatia de incarcare. daca asa a fost programat sa mearga, e vorba pur si simplu de software "neprietenos", ca sa spun asa.

Edited by edison21, 13 April 2011 - 22:29.


#43
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Il conectezi la PC sau la priza, ca sa-l incarci ?

Daca il conectezi la PC, si ti-l vede cu litera, poti sa incerci ca mai jos.
click stanga pe sageata verde, si safely remove la litera alocata playerului tau (acolo unde dai paste la melodii)

Attached File  safely_remove_usb.jpg   16.22K   18 downloads

trebuie sa iti apara asa

Attached File  safely_remove_usb_2.jpg   24.74K   12 downloads

astfel memoria interna, nemaifiind accesata de catre PC, sa speram ca va putea fi citita de catre mp3 player.
(asa e in good old XP, in Win7 sper sa fie asemanator)

Repet, asta daca il incarcai de la PC.

#44
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006
Il conectez la PC cind il incarc. Iti atasez 2 PrtScreen-uri sa vezi ca nu imi arat nimik cind este conectat la pc.Imi apare doar fereastra din prima poza, iar ca sa introduc fisiere in el pur si simplu deschid acea fereastra.
Iar edison21 cind il conectez la calculator imi apare scris pe ecran Conncted USB.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   74.04K   11 downloads
  • Attached File  2.jpg   39.59K   8 downloads

Edited by antinari, 07 July 2011 - 12:49.
NU e necesara citarea postului anterior


#45
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
hmmm... nasol
in cazul asta am o banuiala ca nu prea se poate ... asa e el gandit

incarcator de priza cu mufa microUSB nu are ? ca mai jos

Attached File  microusb_charger.jpg   120.78K   9 downloads

daca da, cand il conectezi prin ala, tot nu merge ?

#46
nickwhu

nickwhu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 12.11.2006
Nop nu are asa ceva, problema e ca eu am incercat cind e conectat la USB de la calculator am pus castile la mp3 si incerc sa il deschid si nu imi da voie. Am presupus ca poate stiti voi o metoda sa sar peste chestiile astea. Asta e daca nu se poate mersi de informatii oricum.

Edited by antinari, 07 July 2011 - 12:49.
NU e necesara citarea postului anterior


#47
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
am si eu un NWZ E444 8 gb
care ma tinea al dracu de putin bateria cred ca nici 6 h
l am dus in service mi au schimbat bateria iar acum astept sa vad daca asta v a tine mai mult
adica ai 8 gb de muzica dar tu nu poti sa asculti decat cateva ore
voi cei care aveti acest tip de player cat va tine bateria?
danke

#48
cool_liliana

cool_liliana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2008
Se pare ca Sony nu mai face produse ca pe vremuri si ca vand mai  mult datorita marcii. MP4-playerele Sony sunt destul de ok , insa pentru o ureche fina sunetele nu sunt atat de fidele iar basul e slab. Nu cunosc inca durata bateriei pentru ca e perioada scurta de la achizitionarea lui.
E ciudat ca XP-ul nu l-a vazut ca si device pentru a putea pune muzica pe el, insa Vista da.
Cat se incarca la USB, nu se poate face nimic pe el, totul e blocat.

#49
HeavenlyDivine

HeavenlyDivine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.07.2011
Salutare! Am cumparat ieri un mp3 player Sony NWZ-E453, 4gb. Ma asteptam sa fie super ok..sa se auda foarte bine..etc.. din pacate am fost dezamagita, in afara calitatii sunetului care sa zicem ca e ok(trecem peste) se aude foarte incet desi volumul este maxim. Exista vreo rezolvare?:(

#50
gabilos

gabilos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.02.2011
salut! am achizitionat si eu un walkman sony nwwm mem aad2 si imi da format error,cu toate ca pe pc imi vede melodiile pe mp3 nu le vede . va rog frumos sa ma ajutati daca poate cineva

#51
Cobr@18

Cobr@18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 14.08.2007
Salut. Am primit un Walkman nw-s716f, si am dat format , si de atunci are limba Japoneza pe el. De 2 Zile tot incerc sa dau de cap, sa pun inapoi limba engleza ,dar nu gasesc. Cineva poate sa-mi zica pasii necesari? Sau un soft care schimba inapoi limba?

#52
__S__

__S__

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.10.2011
Am avut un mp3 Samsung YP S3 de 4GB negru pe care l-am dat fratelui meu si la volum maxim se aude super bine pe strada, in trafic efectiv acopera zgomotul (cu casti Sony). Eu mi-am luat un mp3 Sony NWZ-E454 de 8GB roz (cu tot cu casti Sony incluse, deci cu acelasi model de casti pe care le aveam la mp3-ul Samsung) si la volum maxim calitatea sunetului este inferioara comparativ cu cea de la mp3-ul Samsung, nu acopera zgomotul din trafic, e ca si cum as asculta cu volumul la jumatate la mp3-ul Samsung. Nu ma asteptam la asa ceva de la un mp3 Sony. Am luat casti izolatoare fonic dar degeaba, ele nu izoleaza zgomotul din trafic decat partial, mai degraba izoleaza sunetul mp3-ului care se aude infundat si parca si mai incet. Am umblat si la setari dar degeaba. As vrea sa stiu daca se mai poate face si altceva sa-i creasca calitatea sunetului mp3-ului Sony adica sa se auda mai tare. Tks :(

#53
marutacudi

marutacudi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.11.2011
salut am un sony walkman nw-a1000 si nu stiu cum sa bag muzica pe el am incercat cu programele de pe site de la ei da nu reusesc nik akolo sunt doar drivere leam bagat dar nu gasesc nik de bagat muzica,ce e de facut ajutor pls

#54
marutacudi

marutacudi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.11.2011

View Postmarutacudi, on 27th November 2011, 17:42, said:

salut am un sony walkman nw-a1000 si nu stiu cum sa bag muzica pe el am incercat cu programele de pe site de la ei da nu reusesc nik akolo sunt doar drivere leam bagat dar nu gasesc nik de bagat muzica,ce e de facut ajutor pls

am rezolvat problema
puteti inchide topicul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate