Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

PORTUGALIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
582 replies to this topic

#559
Noa

Noa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.10.2008
Multumesc pentru raspunsuri!
Plecam miercuri. Sper sa fie o vacanta frumoasa.O sa va spun impresiile la intoarcere!

#560
anii_zboara

anii_zboara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.01.2009
Stie cineva o firma de rent-a-car de unde putem inchiria masina din Lisabona si sa o lasam in Algarve undeva? Adica sa aibe sediu si in Algarve si sa o putem lasa acolo? Si inca o intrebare: inafara de scuba diving, surf si golf se mai practica si ale sporturi? Pe mine m-ar interesa sporturi pe apa in mod special.

#561
Morpehus

Morpehus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.01.2007

View Postanii_zboara, on 23rd July 2009, 12:11, said:

Stie cineva o firma de rent-a-car de unde putem inchiria masina din Lisabona si sa o lasam in Algarve undeva? Adica sa aibe sediu si in Algarve si sa o putem lasa acolo? Si inca o intrebare: inafara de scuba diving, surf si golf se mai practica si ale sporturi? Pe mine m-ar interesa sporturi pe apa in mod special.


Hello,

cam asta caut si eu. Cred ca poti sa incerci cu Europcar.

Legat de scuba diving, as fi si eu interesat sa fac in Algarve, unde ai gasit ?

#562
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Noa, cum a fost vacanta? poze? :P

#563
valisoru

valisoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 16.08.2009
pleaca cineva pe 19 aug la albufeira?

#564
maim

maim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2009
incercati si http://www.interrent.com/
noi de aici am inchiriat masina, are insa doar o locatie in Lisabona si doar seat ibiza -  pentru noi a fost suficient
preturile au fost cele mai bune din toate ofertele
teoretic ai accepta doar credit card pentru plata, insa fara intentie am platit cu debit card
in momentul cand trebuia sa alegi tipul de card aveai de ales intre visa si maestro ,eu am ales visa netinand cont de visa electron cum era cardul meu
cert este ca am rezervat si mi-au tras banii de pe card
acceasi chestie am facut-o si la hotel, insa fara intentie asa ca din cardul meu de debit am platit si hotelul si masina cu toate ca ar fi trebuit sa folosesc numai card de credit - m-am desteptat mai tarziu ce am facut  :notangel:  
vom pleca in septembrie, cateva zile in lisabona si apoi ne ducem catre lagos unde am inchiriat o vila

#565
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
unu
de platit poti plati cu ce vrei, nu asta e problema...problema e cu ce rezervi, aici e musai sa ai credit card.
deci operatiunile sunt complet separate:
rezervarea e una, plata alta
doi
interrent.com nu exista ca firma de inchirieri . tu nu ai luat masina de la ei, tu ai luat e la europcar
interrent e doar un revanzator, si nu e deloc imposibil sa ai un pret mai bun decat la europcar, deci aici te cred...

#566
maim

maim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.08.2009

View Postflc, on 18th August 2009, 23:01, said:

unu
de platit poti plati cu ce vrei, nu asta e problema...problema e cu ce rezervi, aici e musai sa ai credit card.
deci operatiunile sunt complet separate:
rezervarea e una, plata alta
doi
interrent.com nu exista ca firma de inchirieri . tu nu ai luat masina de la ei, tu ai luat e la europcar
interrent e doar un revanzator, si nu e deloc imposibil sa ai un pret mai bun decat la europcar, deci aici te cred...


nu stiam ca e revanzator, important e ca am gasit pretul cel mai bun  :thumbup:
legat de plata este clar scris"InterRent accepts only credit cards for payment", ceea ce eu nu am folosit

#567
kzoli

kzoli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2009
plec si eu la lagos pe 16 septembrie in luna de miere, voi ateriza la faro-prin londra-nu la lisabona. biletul a fost mai ieftin dacat daca as fi luat direct pana la lisabona. si in + sunt doar 80 pana la lagos.

#568
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005

View Postkzoli, on 19th August 2009, 12:45, said:

plec si eu la lagos pe 16 septembrie in luna de miere, voi ateriza la faro-prin londra-nu la lisabona. biletul a fost mai ieftin dacat daca as fi luat direct pana la lisabona. si in + sunt doar 80 pana la lagos.
tocmai am revenit din lagos si cred ca ai facut o alegere f buna :)

#569
Getica

Getica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2009
Dragii mei,

m-am intors recent din interesanta vacanta in Portugalia. Multumesc celor care au postat pe forum informatii si poze, mi-au fost de ajutor. In schimb, am sa va impartasesc cateva din impresiile si experientele avute.
Ce-i drept, citind atatea lucruri frumoase despre Portugalia, am avut asteptari cam mari. Unele mi-au fost inselate, mai ales in Lisabona si Porto. Sunt orase nu foarte curate, cu o amestecatura de natii, culturi, limbi etc., cu o gramada de locuri in care nu te simti in siguranta (in mod special in Porto). Cu tot mixul, sunt insa orase cu personalitate, cu arhitectura frumoasa, cu lucruri si locuri de care sa te bucuri. N-am sa repet punctele turistice din Lisabona, au tot fost mentionate pe forum, am stat cateva zile (Ibis Jose Malhoa) si am cam vazut orasul si obiectivele importante. Am sa punctez celelalte locuri pe care le-am vazut. Noi am inchiriat masina si am fost in:
- Mafra (am vizitat marea manastire)
- Cabo Carvoeiro (langa Peniche) - cadru natural absolut superb, malul e stancos, iar apusul acolo e un vis
- Obidos (mic oras medieval, cetate locuita, cu alei inguste, multe, multe magazine cu suveniruri; de pe zidul cetatii se vede foarte frumos orasul de jos si parte din frumoasa regiune Oeste)
- Caldas da Rainha - este un orasel fermecator, cu alei inguste si pietruite (ca in mai toate orasele lor), curat si cu lume buna, case reconditionate si un parc dragut (am ajuns aici pentru ca ne-a prins seara si ne-am cazat la hotelul International, chiar la iesirea din oras)
- Nazare -  sat pescaresc si statiune la Atlantic, cu o plaja mare cu nisip fin; partea de sus este suspendata cumva pe o stanca si de acolo pleaca un tramvai (elevator) pe o panta ce parea chiar abrupta privind de jos, care asigura transportul la - de la plaja (nu l-am folosit insa); la nord de Nazare, mergand spre Coimbra, am preferat sa mergem pe drumul national, nu pe autostrada, ca sa trecem prin satele incantatoare, care pareau ca noi, avand case albe, cochete si gradini frumos amenajate
- Coimbra - doar ne-am plimbat pe stradutele orasului
- Porto - am vizitat centrul vechi, catedrala (Se), am mers atat pe jos cat si cu metroul pe impresionanul pod Luis I, ne-am plimbat pe malul raului Douro, pe aleile inguste (nu tocmai prietenoase), dar si pe strazile si bulevardele largi, in frumoasa Praça da Liberdade, am urcat in Torre dos Clerigos (alaturi este si Igreja dos Clerigos); si aici este un elevator care pleaca de langa gara si ajunge langa piciorul podului Luis I - e abrupt, iar peisajul e super! - chiar merita incercat. Porto e un oras care surprinde, un oras al contrastelor - catedrale, biserici si monumente istorice, case vechi, multe parasite, care dau impresia ca pica, alaturi de cladiri si magazine moderne. Se vede de departe ca e plin de saraci, de oameni fara ocupatie, ii vezi la tot pasul - atarna prin piete, pe marginea strazilor, sunt multi dubiosi. Orasul este murdar si asta se vede foarte bine ziua; in schimb noaptea lucrurile se schimba - marile piete si edificii sunt frumos luminate, podurile de asemenea, imaginea este deosebita.
- Braga - am vizitat impunatoarea catedrala (Sé de Braga)
- Viana do Castelo - in viteza; nu am retinut nimic spectaculos; se incadreaza stilului traditionalist din nord
- Leiria - am vizitat castelul (Castelo do Leiria), cucerit de D. Alfonso Henriques si luat maurilor in 1135, care domina orasul
- Batalha - un mic orasel in care se remarca Manastirea Santa Maria de Victoria (Mosteiro da Batalha), absolut superba - stil gotic, construita intre sec. XIV - VVI, dar neterminata (sunt capele unde esti sub cerul liber)
- Ourem - am vazut orasul vechi, castelul de pe deal, impresionant ca arhitectura, recuperat de la mauri tot de D. Afonso Henriques in 1136
- Fatima - manastirea Fatima
- Tomar - am vizitat Cetatea Templierilor (Convento de Cristo) - MUST SEE!!!; ne-am plimbat si prin parcul orasului, curat si incantator, unde vezi alaturi salcie, plop, bambus, palmier si leandri plus alte specii de arbori
- Cascais; am mers si la Boca do Inferno, e spectaculos (de la gara se poate ajunge pe jos sau cu un bus pe care scrie BUSCAS, daca imi amintesc bine)
- Sintra - am vazut doar Palacio da Pena si putin din oras; am ajuns si la punctul magic Cabo da Roca, unde ne-am bucurat de soare, stanca si ocean, dar bucuria n-a durat mult, caci la intoarcerea in parcare am gasit masina sparta, cu laptop furat, rucsac cu acte, bani, telefon si alte cele. S-au indurat si ne-au lasat trolerele (lucru bun, caci in troler era pasaportul, pus separat, "just in case").

Sfaturi utile:
- fiti cu bagare de seama cand alegeti terasa ori restaurantul - cele mai multe lasa de dorit in privinta curateniei (iar daca mai ajungi si in toaleta, traiesti o experienta de neuitat!). De asemenea, e bine sa le alegeti pe cele care au meniul si preturile afisate afara, diferentele de pret sunt mari (pentru acelasi traditional bacalhau poti plati 5 sau 15-20 eur). Iar daca nu doriti aperitiv, refuzati-l politicos, nu este din partea casei, cum se lasa sa se inteleaga
- pentru cei care calatoriti cu autoturismul, autostrazile se platesc; sunt insa segmente de autostrada gratis; opriti si platiti toate segmentele, pe rand, chiar daca stiti ca veti mai continua drumul; daca acumulati tichetele nu le veti putea achita in orice punct de taxare; in plus, au valabilitate de 12 ore; daca ramaneti cu tichetele neachitate, trebuie sa cautati un punct BRISA si platiti la ghiseu. Ca firma de inchirieri auto, nu stiu daca este cea mai buna, dar noi am inchiriat masina de la Europcar, au fost ok; in plus, ne-au schimbat imediat masina sparta, fara comentarii - poate pentru ca spargerile de masini sunt la ordinea zilei, iar daca ai dovada de la Politie sau de la Garda Nationala Republicana nu comenteaza)
- pentru cei care calatoriti cu transportul in comun (Lisabona) - este util sa va cumparati abonamente pentru o zi, pe care sa le realimentati; cardul Lisabona se justifica doar daca alergati din muzeu in palat, din palat in castel s.a.m.d., fara pauza; tramvaiul 28 este preferabil unui sightseeing care costa 15 - 18 eur; daca mergeti la Belem (si va recomand) cu tramvaiul 15, atentie la hoti! Am vazut pe aceasta linie o mare gasca ce opera, plimbandu-se dintr-un tramvai in altul
- Oceanariul nu merita timpul si banii (11 eur/pers). Are multa reclama, dar este departe de multe alte oceanarii din Europa. Daca totusi mergeti in zona Oriente, pe malul raului este o terasa unde se mananca ieftin si bine (Orizon)
- Oceanul este foarte rece, nu va faceti iluzii cu baia
- Mall-urile sunt scumpe. Am vazut marfa la ei pe care o gasesti si la noi, mult mai ieftina in RO (reducerile la ei nu sunt asa... "impresionante"; sau baza de aplicare este mai mare)

Concluzionand, Portugalia este o destinatie interesanta. In Europa sunt locuri ce ofera mult mai mult, categoric. Nu este o tara in care sa-mi doresc sa ma intorc (sau nu prea curand) dar imi pare bine ca am vazut-o (de la castele si catedrale si frumoasele decoratiuni ceramice pana la chilotii intinsi la uscat in afara balcoanelor in ditai capitala europeana).

Sper ca informatiile sa fie de ajutor celor care se gandesc la destinatia Portugalia. Daca vreti poze, am sa pun (desi o mare parte si chiar cele mai frumoase sunt descarcate pe laptopul ramas acolo :D )
Daca va mai intereseaza si alte aspecte, intrebati-ma! Va raspund cu placere.

#570
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View PostGetica, on 12th September 2009, 20:39, said:

Daca va mai intereseaza si alte aspecte, intrebati-ma! Va raspund cu placere.

Masina v-a fost sparta intr-o parcare platita? Avem de gand sa traversam Portugalia cu o masina inchiriata si deja am intrat la idee dupa ce ti-am citit postul..... Parcari cu plata (rezonabila) exista? Oare macar la hoteluri poti sta linistit ca mai gasesti masina?

Ma deprima chestiile astea cu hoti, saracie, insi dubiosi.....

#571
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009
Nu cumva ati lasat rucsacul pe bancheta din spate? Pentru ca atunci s-ar putea spune ca v-ati facut-o cu mana voastra.

#572
Getica

Getica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2009

View Postfly_dream, on 13th September 2009, 00:59, said:

Masina v-a fost sparta intr-o parcare platita? Avem de gand sa traversam Portugalia cu o masina inchiriata si deja am intrat la idee dupa ce ti-am citit postul..... Parcari cu plata (rezonabila) exista? Oare macar la hoteluri poti sta linistit ca mai gasesti masina?

Ma deprima chestiile astea cu hoti, saracie, insi dubiosi.....

Maasina a fost sparta intr-o parcare fara plata, dar amenajata ca parcare. Este un loc celebru - cel mai vestic punct al Europei continentale - este si un punct turistic acolo, poate niste terase... insa era dupa 6 seara, totul era inchis, nu prea multa lume in jur.

Parcari sunt cu plata mai peste tot - la ei parcarea pe spatiu public costa intre 0,5 - 1 eur/ora; mai gasesti insa si locuri fara plata... In ceea ce priveste parcarea la hotel, e bine sa faci rezervare din timp pentru locul de parcare (pe net sau telefonic); noi am avut surpriza ca la hotelul la care am fost cazati in Porto sa nu fie locuri de parcare disponibile. Ni s-a spus ca locul trebuia rezervat odata cu camera. Apoi, sunt locuri de parcare in care e gratis duminica (nu stiu daca si sambata) - am aflat de la hotel. Parcarile hotelurilor cred ca totusi sunt sigure.

Hoti, saracie si insi dubiosi sunt peste tot, in mod special in capitale sau mari orase. Dar nu e un motiv care sa ne faca sa stam acasa. Nu i-am vazut agresivi, nu am avut probleme cu nimeni. Singurul incident a fost cel cu masina.

Important: faceti full casco atunci cand inchiriati masina! Sunt in masura sa zic ca merita banii (pt Fiat Bravo am dat ~14 eur/zi la Europcar).


View PostPitzifelnic, on 13th September 2009, 19:06, said:

Nu cumva ati lasat rucsacul pe bancheta din spate? Pentru ca atunci s-ar putea spune ca v-ati facut-o cu mana voastra.

Nu l-am lasat. Sigur ne-au filat. Nu aveam lucruri in masina, dar presupun ca au vazut cand mi-am luat ceva de pus pe cap din portbagaj. S-o fi vazut ce era acolo. Pentru ca nu ne-au luat GPS-ul, care era in cotiera, deci n-au cautat prea mult.

Apropos, in Portugalia sa aveti GPS cu softul actualizat, au o mare increngatura de sosele si autostrazi, multe noi, iar cu indicatoarele stau bine, dar nu foarte.

#573
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View PostGetica, on 13th September 2009, 21:34, said:

Nu l-am lasat. Sigur ne-au filat. Nu aveam lucruri in masina, dar presupun ca au vazut cand mi-am luat ceva de pus pe cap din portbagaj. S-o fi vazut ce era acolo. Pentru ca nu ne-au luat GPS-ul, care era in cotiera, deci n-au cautat prea mult.
Atunci ati avut ghinion. Dar ce sa-i faci se mai intampla din astea in orice tara, din pacate. Eu rucsacul cu actele si banii + alte valori il iau intotdeauna cu mine, chiar daca sunt cu masina. Tocmai de aceea le pun in rucsac, ca sa le pot duce usor cu mine oriunde.

Edited by Pitzifelnic, 14 September 2009 - 09:57.


#574
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Cei care ati fost in Algarve, cum te deplasezi acolo dintr-o statiune in alta? Din Albufeira la Lagos, Faro, Praia da Rocha etc? Au retea de autobuze? Puteti recomanda un hotel bun la plaja aproape de centrul vreunei statiuni? Sa fie si plaja buna si o statiune mai animata, cu terase multe, magazinase, viata de noapte?

#575
Morpehus

Morpehus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.01.2007

View Postraluca2005, on 23rd September 2009, 16:48, said:

Cei care ati fost in Algarve, cum te deplasezi acolo dintr-o statiune in alta? Din Albufeira la Lagos, Faro, Praia da Rocha etc? Au retea de autobuze? Puteti recomanda un hotel bun la plaja aproape de centrul vreunei statiuni? Sa fie si plaja buna si o statiune mai animata, cu terase multe, magazinase, viata de noapte?


Hello,

cred ca cea mai buna alegerea e sa-ti inchiriezi o masina. Recomand calduros Interrent..cu 20 euro pe zi ai un seat ibiza care te va ajuta sa sa vezi toata coasta si sa dai de plaje de o frumusete aparte si mai putin aglomerate. Am vazut ca sunt si autobuze dar nu stiu intervalul la care vin. Pentru viata de seara recomand Albufeira, tot aici gasesti o gramada de terase si magazinase. Faro nu mi-a placut deloc ( poate ca nu am gasit eu obiectivele turistice).

#576
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMorpehus, on 23rd September 2009, 22:33, said:

Hello,

cred ca cea mai buna alegerea e sa-ti inchiriezi o masina. Recomand calduros Interrent..cu 20 euro pe zi ai un seat ibiza care te va ajuta sa sa vezi toata coasta si sa dai de plaje de o frumusete aparte si mai putin aglomerate. Am vazut ca sunt si autobuze dar nu stiu intervalul la care vin. Pentru viata de seara recomand Albufeira, tot aici gasesti o gramada de terase si magazinase. Faro nu mi-a placut deloc ( poate ca nu am gasit eu obiectivele turistice).

Interrent se inchiriaza chiar din Algarve, nu? Noi am fi preferat transportul in comun. Mi se pare complicat cu inchiriatul, sa stau cu grija unde parchez, sa nu mi-o fure, sa nu mi-o sparga, sa nu mi-o ridice sau mai stiu eu ce. Oricum am senzatia ca in Algarve e putin mai diferit de ce am vazut noi pana acum in Spania sau Franta, zona de litoral. Pare mai putin comercial si mult mai salbatic, mai enamenajat. Si plajele si cred ca si statiunile. Si am senzatia ca nici hotelurile nu sunt chiar in statiuni ci pe langa... Aici e aiurea ca nu stiu cum ajungi la distractie, ca sa zic asa...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate