Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

PORTUGALIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
582 replies to this topic

#1
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
A fost cineva anul asta in Portugalia? :)
Eu as vrea tare mult sa merg la anul, in concediu.
Astept sa imi povestiti cat mai multe despre obiective turistice, peisaj, vreme, cazare+mancare, postati si poze pls etc...tot ce vi s-a parut interesant :P

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
www.flickr.com cauta poze din Portugalia sau www.pbase.com/world , alege Portugal de aici

www.venere.com / www.bookings.org - ptr cautare cazari si rezervari online , reviews la hoteluri restaurant etc

pe google: portugal attractions / lisabona(lisboa) attractions si o sa gasesti cateva siteuri cu chestii de vizitat, tarife, etc.

eu nu am fost in portugalia dar pasii astia i-as parcurge in mare

#3
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006

View Postleelloo, on Dec 22 2006, 21:57, said:

A fost cineva anul asta in Portugalia? :)
Eu as vrea tare mult sa merg la anul, in concediu.
Astept sa imi povestiti cat mai multe despre obiective turistice, peisaj, vreme, cazare+mancare, postati si poze pls etc...tot ce vi s-a parut interesant :P

Vreau sa te felicit pentru alegerea facuta, Portugalia e o tara putin cunoscuta turismului promovat de agentiile din Romania, dar foarte fascinanta, cel putin in opinia mea.
Nu pot sa-ti dau prea multe detalii despre cazare deoarece eu nu a trebuit sa ma preocup cu asta, asa ca nu a fost o chestiune care m-a interesat dar exista multe optiuni, cel putin in Lisabona, la care poti apela, depinde de buget. Mai exact, exista Pousadas (care sunt un fel de foste castele si case regale deschise acum oricarui turist) dar numai in caz ca ai destui bani la tine, pentru ca e o optiune destul de costisitoare, ele fiind chiar numite hotele istorice de lux, insa pentru cei care isi permit, cred ca merita fiecare banut, decorul, atmosfera, totul e diferit, te face sa te intorci in timp si sa te simti chiar ca un rege. Totusi exista si pousadas mai accesibile pentru tineri, se numesc Pousadas de Juventude si sunt ca niste pensiuni mai moderne. Sau daca nu, te poti caza pur si simplu la un hotel, sunt nenumarate, pe toate gusturile si la toate preturile. In caz ca vrei sa vezi niste imagini ale acestor Pousadas, intra pe site-ul: www.pousadas.pt pentru primul caz si www.pousadasdejuventude.pt pentru al doilea caz. Nu stiu daca pricepi portugheza dar in caz ca nu stii, au si versiune in engleza.
Din informatia mea, una dintre aceste Pousadas de lux chiar a servit drept "gazda" pentru unul dintre filmele lui James Bond.
Mancarea este foarte buna, dar depinde de gusturi cum e si normal, mie una imi place foarte mult, si nu e adevarat faptul ca se bazeaza doar pe peste, e bogata in vitamine si diferite ingrediente, se mananca foarte multa carne de porc preparata in diferite feluri delicioase, orez, legume, sosuri, fructe exotice, torturi (bolos) si placinte (pasteis) precum si traditionalul bacalhau. Iti recomand sa incerci picanha, arroz de pato (orez cu carne de rata), si frango a bras (pui cu ou)... nu am cuvinte sa descriu... mai sunt si alte feluri dar acestea mi-au placut mie cel mai mult.. chiar si ciorbele se prepara in mod diferit, sunt pline de legume si carne, si mai este un fel de mancare (nu-mi aduc aminte numele) cu ton, paste si un pic de ulei de masline turnat peste ton. In fine, ar fi multe feluri, dar nu le retin pe toate. Ti-as recomanda sa mananci la un restaurant tipic portughez dar si la un restaurant chinezesc (sunt foarte multe in Lisabona) unde se prepara feluri de mancare cu ingrediente din bucataria portugheza dar in stil chinezesc, asa ca nu te speria, nu vei gasi in meniu carne de sarpe sau broasca testoasa, ci numai de gaina, pui, porc si peste. Insa felul in care se prepara e nemaipomenit. Iar ca desert incearca "gelado frito" (adica inghetata fripta)... o minunatie.
Repet, sunt subiectiva acum, asa ca nu stiu daca mancarea portugheza iti va fi pe plac dar pana cand nu incerci, n-ai cum sa stii. Oricum ceva ce am observat si m-a incantat: mancarea se serveste in farfurii "pline ochi", adica nu exista posibilitatea sa comanzi un fel de mancare si sa te trezesti cu "2 boabe" in farfurie... nu.. sunt foarte generosi la capitolul acesta. Ca bautura recomand Sangria, un vin foarte dulce facut cu diferite fructe, asa ceva se gaseste numai in Portugalia, sau daca nu-ti va place macar incearca faimosul vin de Porto, unul dintre cele mai bune din lume, sau berea Sagres.
Vremea excelenta daca te duci in aprilie/mai sau septembrie/octombrie.. in Lisabona sunt cam vreo 25 de grade, plus briza ce vine dinspre ocean... e fantastic... in lunile de vara tinde sa fie insa foarte foarte cald, si nu toti suporta asta.
Peisajul si cele mai importante puncte turistice... inca o data depinde de ce oras vei alege sa vizitezi, Lisabona e extrem de frumoasa, cu o ciudata combinatie intre nou si vechi, trecut si viitor, traditional si modern. Exista locuri in capitala care s-au pastrat la fel de zeci de ani, iar cand treci pe-acolo ai senzatia ca ai facut o calatorie in trecut. Iar in partea cealalalta a orasului gasesti lucruri tipice unei capitale europene: cladiri mari cu o arhitectura deosebita, numeroase centre comercial (cam vreo 20 doar in capitala, iti recomand Vasco da Gama si Colombo, cele mai bune si interesante pentru a face cumparaturi), trafic foarte intens, parcuri (recomand Parque das Naçoes si toata zona Expo cu o minunata priveliste peste raul Tejo, chiar te poti plimba la marginea acestuia), poduri lungi si foarte frumoase pe care trebuie neaparat sa treci (dar doar cu masina) deoarece ofera o priveliste de neuitat asupra capitalei, cazinou, muzee, gradini botanice foarte exotice cu diferite plante ce numai in Padurea Amazoniana se mai gasesc, oceanariu (cel mai mare din Europa) cu mii si mii de specii de pesti printre care si rechini, castelul Sao Jorge care se afla pe cea mai inalta colina din Lisabona (orasul chiar e asezat pe 7 coline), manastiri si catedrale imense (recomand Mosteiro dos Jeronimos), piete extrem de mari si frumos amenajate, monumente (recomand Padrao dos Descobrimentos si Torre de Belem), si multe altele. Trebuie doar sa ai bani si rabdare sa poti vedea totul fiindca e incredibil cate lucruri se pot gasi doar intr-un oras si nu stiu daca iti va ajunge o saptamana sa poti vizita tot ce e mai important. La vreo jumatate de ora de Lisabona se gaseste plaja Caparica, foarte frumoasa de asemenea, trebuie sa o vizitezi, si monumentul lui Iisus (se numeste Cristo Rei). Daca nu iti va fi pe plac aceea plaja, poti oricand sa te duci la Estoril, nu foarte departe de Lisabona, unde de asemenea exista plaje si circuit de formula 1. Sau Cascais, un alt loc recomandabil.
Daca iti place sa iesi noapte sa te distrezi, recomand Bairro Alto, cartierul cu cele mai multe baruri, unele dintre ele cu muzica fado (muzica traditionala portugheza) din Lisabona, sau discoteca Lux ori Kapital, cu DJ din toata Europa.
In caz ca vrei sa te plimbi pe raul Tejo, se pot inchiria barci sau yaht-uri, dar asta numai daca ai niste banuti in plus. Nu e chiar pentru oricine. Oricum preturile sunt destul de accesibile, dintre capitalele europene, Lisabona are preturile cele mai mici, si gasit anumite chestii care sunt mult mai ieftine decat in Romania, trebuie doar sa stii sa cauti.
Dupa cum vezi mie mi s-a parut totul interesant, in caz ca simti ca nu te descurci, poti oricand sa iei un tramvai micut care se gaseste in centrul Lisabonei si face un tur prin toata Lisabona, e special pentru turisti, opreste peste tot pe unde sunt lucruri importante de vazut.
Deocamdata nu-mi mai amintesc nimic altceva de povestit, dar daca mai vrei sa stii ceva, intreaba... Sper ca am fost de ajutor.


Ah am uitat sa spun... oamenii sunt foarte simpatici si sociabili, comunica deschis cu orice turist si te ajuta de cele mai multe ori cand ai nevoie de vreo informatie. Majoritatea stiu si engleza, asa ca daca nu stii deloc portugheza, nu e chiar o problema... Poze nu stiu cum sa adaug pe acest forum dar mai bine ar fi sa vizitezi niste site-uri pe internet care se ocupa de turism in Portugalia, daca vrei pot sa le caut si sa-ti dau adresele...

#4
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

View PostMembruAnonim, on Dec 23 2006, 16:08, said:

www.flickr.com cauta poze din Portugalia sau www.pbase.com/world , alege Portugal de aici

www.venere.com / www.bookings.org - ptr cautare cazari si rezervari online , reviews la hoteluri restaurant etc

pe google: portugal attractions / lisabona(lisboa) attractions si o sa gasesti cateva siteuri cu chestii de vizitat, tarife, etc.

eu nu am fost in portugalia dar pasii astia i-as parcurge in mare

Multumesc, dar sa dau cautare pe google stiu si eu :P
Pe mine ma intereseaza opiniile concrete ale celor care au fost acolo si pot spune la ce sa te astepti in general.
Poze am vazut si eu pe net.
Multumesc oricum pt siteuri, o sa intru sa vad si pozele de acolo!

#5
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
justme21 - mersi pt toate informatiile!!!
waaau...dar ai stat ceva vreme prin lisabona...
ma bucur ca mi-ai povestit cum e treaba p-acolo, si vreau sa spun ca ma atrage din ce in ce mai mult ideea :coolspeak:
ce as mai vrea sa stiu: 1.tu ai fost cu charter, sau stii daca exista charter?
2.ai idee cati km sunt buc-lisabona, in cazul in care vom merge cu masina?
3. mai sunt doua locuri despre care am auzit ca ar fi foarte frumoase - Maderira si Algarve. Le-ai vizitat?
Niste poze facute de tine mi-ar placea sa vad. :)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
www.viamichelin.com sa-ti calculezi un traseu sau Microsoft Autoroute 2006(7)

pentru chartere sau low-cost urmareste topicurile de aici , sunt f misto , si aboneaza-te la newslettere din partea companiilor low-cost

iti recomand un pda cu gps integrat si tomtom navigator (5/6) sau iGO 2006. iti prestabilesti niste POI dinainte sau le folosesti pe cele incluse si ai distractie asigurata

#7
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006

View Postleelloo, on Dec 23 2006, 18:21, said:

justme21 - mersi pt toate informatiile!!!
waaau...dar ai stat ceva vreme prin lisabona...
ma bucur ca mi-ai povestit cum e treaba p-acolo, si vreau sa spun ca ma atrage din ce in ce mai mult ideea :coolspeak:
ce as mai vrea sa stiu: 1.tu ai fost cu charter, sau stii daca exista charter?
2.ai idee cati km sunt buc-lisabona, in cazul in care vom merge cu masina?
3. mai sunt doua locuri despre care am auzit ca ar fi foarte frumoase - Maderira si Algarve. Le-ai vizitat?
Niste poze facute de tine mi-ar placea sa vad. :)

Pentru nimic, imi place sa ajut atunci cand pot :)
La primele 2 intrebari s-a raspuns deja si chiar foarte bine, eu am fost cu avionul, nu a fost foarte avantajos fiindca biletul a fost scump si a mai si facut escala, am pierdut aproape o zi pe drum, dar am auzit ca de la 1 ianuarie Tarom va introduce zbor direct Bucuresti - Lisabona, sper sa fie asa... e mai simplu si rapid.. nu stiu insa cat de "ieftin" o sa fie  :confuzzled: Totusi daca ai posibilitatea eu ti-as recomanda sa te duci cu masina, desi e destul de departe, cred ca te poti bucura mult mai mult de o calatorie cu masina decat cu avionul, vei vedea pe drum mult mai multe lucruri, opresti unde vrei, cand vrei si atunci cand ajungi in Portugalia, pana la Lisabona mai e ceva drum, asa ca cel mai probabil este ca vei trece prin zona numita Alentejo, una dintre cele mai frumoase din Portugalia, pentru ca este una din putinele "in care natura este la ea acasa", daca intelegi ce vreau sa spun.
Intr-adevar Algarve, Madeira precum si Insulele Azore sunt niste minunatii, Madeira este denumita si insula florilor pentru ca se afla pe acea insula o enorma varietate de flori, parca ar fi un paradis, iar apa e atat de limpede... Pe insulele Azore gasesti vulcanul in caz ca te pasioneaza, e deosebit. Iar Algarve este locul cu plajele cele mai curate, nisip alb si un relief superb. Trebuie specificat ca Portugalia e foarte diferita de la nord la sud. Nordul este mai traditionalist, cele mai frumoase orase fiind Porto si Braga, centrul este modern si agitat (Lisabona) iar sudul este deschis, multicultural (sunt si foarte multi straini in Algarve), axat mai mult pe o viata buna, plina de petreceri si relaxare. De-asta majoritatea portughezilor isi petrec vacanta de vara in Algarve, este locul cel mai potrivit pentru un concediu. Daca poti, viziteaza Portugalia de la Nord la Sud si vei resimti aceste diferente, placute fiecare in felul ei.
As vrea sa-ti arat niste poze insa nu stiu cum sa le adaug aici pe forum, daca cineva imi poate explica, as fi recunoscatoare...

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
www.imageshack.us , uplodeaza-le pe rand si iti va da un link special "for forums" pentru fiecare poza uplodata

sau , www.photobucket.com , iti creezi un cont, uplodezi in galeria ta si ne dai adresa www

#9
olari cristian

olari cristian

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2006
F. BUNA ALEGERE !|Portugalia o recomand tuturor care au posibilitatea!!in cazul meu: aprox 350 dus-intors bucuresti-lisabona,schimb la Milano(Alitalia)in  octombrie.Daca alegi varianta cu masina ,distanta aprox buc-ungaria-austria-germ-franta-spania-lisabona(intrare prin N-dul Portugaliei) 4500 km.Recomand avionul si inchirierea unei masini acolo,2 sapt in jur la 350 euro,o masina noua,nu f. pretentioasa de volum mic,ideala sa vizitezi toata Portugalia de la N-S.pe care o poti rezerva chiar din Romania cu un simplu telefon!
                 Cred ca ``justme21´´a spus destul despre capitala lusitana.Da !extraordinar de frumoasa,aglomerata,ametitoare,haotica,o combinatie intre vechi si nou,cluburi  ,ff multe restaurante,muzee,monumente;o asezare si panorama de-ti ia aerul.Este si  un loc ideal sa faci cumparaturi,vestimentatie,aparatura de marca diversificata si sub pretul pietei noastre(adaog si centru comercial Alcochete,putin inafara Lisabonei,cu f multe promotii mai ales in perioada decembrie-aprilie).      
                 In cazul in care esti satula de capitale aglomerate si shopping te invit in regiunea AlGARVE regiunea sudica a Portugaliei cu o coasta intinsa pe 200 km,imbaiata de Oc. Atlantic.Este zona care atrage turistii  portughezi ,dar si f multi straini(aprox. 5 miloane/an) .O zona cu clima mediteranica ,un ´´colt de paradis´´spunea o persoana insititoare. cu o f . mare diversitate de plaji,atat drepte ,dar si cu maluri stancoase de pe care aproape ca poti vedea continentul American sau vestitul port Casablanca al Marocului  :)!!!printre cele mai frumoase litorale din Europa,tarmuri unde se ascund caverne si diferite grote pe care le-a format apa cu  forta ei .toate astea poti sa le vezi intr-o zi cu o mica croaziera de o zi(aprox 30 euro) de-a lungul litoralului algarvist.Marea e calma cu excelente conditii climatice ce persista tot anul,ocazie  de care poti profita si faci si o baie in Atlantic ,fotografii de invidiat in pesteri,porturi,yahturi si pe litoral la umbra unui palmier.La sfarsit iti potolesti pofta la un restaurant traditonal incepand cu niste scoici sau creveti continui cu ´ `cataplana´´de peste sau de carne si termini cu deserturi doar in Algarve intalnite;nu se poate fara un vin provenit din Alentejo,sau un``medronho``(echivalentul palincii ) si sa nu uitam un vin de Porto,asta impreuna cu desertul ca sa ne cada bine.(TOTAL de pers.15-20 euro)Trebuie sa mentionez ca desi este o zona turistica preturile sunt acceptabile ,poate unele mai ieftine ca la noi si se serveste in cantitate mare!
Dupa ce ajungi cu picioarele din nou  pe pamant iti alegi un itinerariu de strabatut cu masina in lung si-n lat tot Algarvul-pe autostrada oprind prin diferite orasele,foarte strans legate inte ele, majoritatea pescaresti in trecut,definindu-se fiecare prin plajele pline de cluburi,baruri si terase,muzee,cetati,parcuri  etc.... Te atrag prin arhitectura lor specifica portugheza si stramtoarea strazilor pietruite ,inghesuite intre peretii incarcati de istorie .  
Ca sa-ti treaca gandul ca o sa calci pe urmele lui Vasco Da Gama ,mai bea un medronho si sigur iti trece!!!
Te opresti doar in Sagres ,un orasel cunoscut mondial datorita pozitii sale geografice ,dar si pt ca aici se afla o fortareata construita de Infante D.Henrique.Te indrepti spre  Capul sf. Vicente-puntul cel mai S-E al Europei denumit si ``sfarsitul lumii´´cu o panorama extraordinara ,tarmuri pana la100 m altitudine.Aici clima este umeda si vanturi constante destul de puternice ideale pt . pasionatii de surf,wind-surfing,parapante etc.
           Preturile de  inchiriere  difera in functie de preferinte,astfel poti sta la o pensiune incepand de la 30euro/noapte pat dublu pana la un hotel de 2,3,4 sute/noapte  sau...........
Clima este acceptabila tot anul vara intre24-29,iarna 15-29.
           Sper ca te-am convins,ti-as trimite poze,dar nu pre stiu cum ,poate imi lasi un email ...

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
si eu as merge pe varianta avion + rent a car. daca o rezervi pe net cu cel putin 2 saptamani inainte ai sanse sa primesti un discount maricel. www.sixt.com de exemplu ofera asa ceva, presupun ca si Avis/Hertz/etc. la fel. mai mult de 60 EUR pe zi nu te costa o masina economica cu toate asigurarile incluse (furt, damage, personal injury) si km nelimitati.

uite cum mi-am calculat eu acum pe net inchirierea in perioada de Paste

Rate:
Cars / MPVs - Daily (Flexible)

Pick Up: Lisbon Airport - 21.4.2007 / 11:00

Return: Lisbon Airport - 25.4.2007 / 11:00
» Change

Please select from the offer list
Saloon cars  
€ 132.71*   Opel Corsa
  
€ 140.07*   VW Polo
  
€ 152.90*   Renault Clio
  
€ 192.73*   Opel Corsa Aut.
  
€ 196.70*   Opel Astra
  
€ 293.06*   Ford Focus Aut.
  
€ 268.23*   Peugeot 307
  
€ 319.63*   Opel Vectra
  
€ 496.39*    VW Passat
  
€ 337.06*   Seat Toledo DSG Aut.
  
€ 845.45*   Audi A6
  
€ 1,014.56*   Mercedes-Benz E220 Aut

Ma gandesc ca un VW Polo ar satisface pe oricine , Corsa poate nu.

in pretul de mai sus nu intra

Top Cover CDW (NWR € 0.00) € 8.65 / day
Personal Accident Insurance € 6.40 / day

si de asemenea nici Road Tax (mandatory) € 7.31 / Servicecharge (mandatory) € 28.04

free kilometers included: all , deci numarl de km este nelimitat, consumul urban undeva pe la maxim 8% , extra 4,5-5%

Total  € 168.06 pentru 4 zile , mi se pare super ok pretul, or mai fi si reduceri in perioada aia si de ce nu , merita incercate si agentiile locale sau birourile din aeroport.

ma gandesc si eu la Portugalia , e o destinatie interesanta.

Edited by MembruAnonim, 24 December 2006 - 12:07.


#11
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Pentru Olari Cristian: vad ca si pe tine te-a captivat Portugalia :D
Pentru xwh: multumesc pentru lamurire :) cred ca am reusit sa adaug pozele, sper sa mearga


Cateva poze pentru leelloo:

Podul 25 Aprilie noaptea - Lisabona

[ http://img411.imageshack.us/img411/8061/ponte25deabrilnoiteik3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Torre de Belem - Lisabona

[ http://img86.imageshack.us/img86/2072/torredebelmad9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Estuario do Tejo - Lisabona

[ http://img226.imageshack.us/img226/9510/esturiodotejoew5.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Torre Vasco da Gama - Lisabona

[ http://img411.imageshack.us/img411/7269/torrevascodagamalz4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ponte Vasco da Gama - Lisabona

[ http://img81.imageshack.us/img81/9493/1000255jw3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ponte 25 de Abril ziua - Lisabona

[ http://img81.imageshack.us/img81/8872/ponte25deabrilye4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apus de soare pe plaja Caparica

[ http://img412.imageshack.us/img412/9572/prdosolnacostadacaparicfi2.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Portimao

[ http://img412.imageshack.us/img412/1710/portimaojm1.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Algarve - Sagres

[ http://img207.imageshack.us/img207/1425/algarvesagreska4.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Algarve

[ http://img213.imageshack.us/img213/2820/algarve2nk1.th.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Algarve

[ http://img213.imageshack.us/img213/1372/algarvecn8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ar mai fi si altele dar mai bine vezi tu cu ochii tai si te convingi cat de frumos este!

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ai poze pozele de la thumbnails :(

trebuia sa adaugi alt link

#13
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006

View PostMembruAnonim, on Dec 24 2006, 14:14, said:

ai poze pozele de la thumbnails :(

trebuia sa adaugi alt link

upsss pai si cum fac sa apara mai mari?

#14
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

View Postjustme21, on Dec 24 2006, 16:33, said:

upsss pai si cum fac sa apara mai mari?
Frumoooos rau!! Mi-au placut pozele, daca mai ai, mai incearca sa pui pe forum.
Am mai cautat si eu pe net si se pare ca Algarve este una dintre cele mai tari locatii din Portugalia!!
Sunt foarte curioasa insa ce preturi or sa aiba agentiile de turism pentru la anul...

#15
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

View Postolari cristian, on Dec 24 2006, 04:34, said:

F. BUNA ALEGERE !|Portugalia o recomand tuturor care au posibilitatea!!in cazul meu: aprox 350 dus-intors bucuresti-lisabona,schimb la Milano(Alitalia)in  octombrie.Daca alegi varianta cu masina ,distanta aprox buc-ungaria-austria-germ-franta-spania-lisabona(intrare prin N-dul Portugaliei) 4500 km.Recomand avionul si inchirierea unei masini acolo,2 sapt in jur la 350 euro,o masina noua,nu f. pretentioasa de volum mic,ideala sa vizitezi toata Portugalia de la N-S.pe care o poti rezerva chiar din Romania cu un simplu telefon!
                 Cred ca ``justme21´´a spus destul despre capitala lusitana.Da !extraordinar de frumoasa,aglomerata,ametitoare,haotica,o combinatie intre vechi si nou,cluburi  ,ff multe restaurante,muzee,monumente;o asezare si panorama de-ti ia aerul.Este si  un loc ideal sa faci cumparaturi,vestimentatie,aparatura de marca diversificata si sub pretul pietei noastre(adaog si centru comercial Alcochete,putin inafara Lisabonei,cu f multe promotii mai ales in perioada decembrie-aprilie).      
                 In cazul in care esti satula de capitale aglomerate si shopping te invit in regiunea AlGARVE regiunea sudica a Portugaliei cu o coasta intinsa pe 200 km,imbaiata de Oc. Atlantic.Este zona care atrage turistii  portughezi ,dar si f multi straini(aprox. 5 miloane/an) .O zona cu clima mediteranica ,un ´´colt de paradis´´spunea o persoana insititoare. cu o f . mare diversitate de plaji,atat drepte ,dar si cu maluri stancoase de pe care aproape ca poti vedea continentul American sau vestitul port Casablanca al Marocului  :)!!!printre cele mai frumoase litorale din Europa,tarmuri unde se ascund caverne si diferite grote pe care le-a format apa cu  forta ei .toate astea poti sa le vezi intr-o zi cu o mica croaziera de o zi(aprox 30 euro) de-a lungul litoralului algarvist.Marea e calma cu excelente conditii climatice ce persista tot anul,ocazie  de care poti profita si faci si o baie in Atlantic ,fotografii de invidiat in pesteri,porturi,yahturi si pe litoral la umbra unui palmier.La sfarsit iti potolesti pofta la un restaurant traditonal incepand cu niste scoici sau creveti continui cu ´ `cataplana´´de peste sau de carne si termini cu deserturi doar in Algarve intalnite;nu se poate fara un vin provenit din Alentejo,sau un``medronho``(echivalentul palincii ) si sa nu uitam un vin de Porto,asta impreuna cu desertul ca sa ne cada bine.(TOTAL de pers.15-20 euro)Trebuie sa mentionez ca desi este o zona turistica preturile sunt acceptabile ,poate unele mai ieftine ca la noi si se serveste in cantitate mare!
Dupa ce ajungi cu picioarele din nou  pe pamant iti alegi un itinerariu de strabatut cu masina in lung si-n lat tot Algarvul-pe autostrada oprind prin diferite orasele,foarte strans legate inte ele, majoritatea pescaresti in trecut,definindu-se fiecare prin plajele pline de cluburi,baruri si terase,muzee,cetati,parcuri  etc.... Te atrag prin arhitectura lor specifica portugheza si stramtoarea strazilor pietruite ,inghesuite intre peretii incarcati de istorie .  
Ca sa-ti treaca gandul ca o sa calci pe urmele lui Vasco Da Gama ,mai bea un medronho si sigur iti trece!!!
Te opresti doar in Sagres ,un orasel cunoscut mondial datorita pozitii sale geografice ,dar si pt ca aici se afla o fortareata construita de Infante D.Henrique.Te indrepti spre  Capul sf. Vicente-puntul cel mai S-E al Europei denumit si ``sfarsitul lumii´´cu o panorama extraordinara ,tarmuri pana la100 m altitudine.Aici clima este umeda si vanturi constante destul de puternice ideale pt . pasionatii de surf,wind-surfing,parapante etc.
           Preturile de  inchiriere  difera in functie de preferinte,astfel poti sta la o pensiune incepand de la 30euro/noapte pat dublu pana la un hotel de 2,3,4 sute/noapte  sau...........
Clima este acceptabila tot anul vara intre24-29,iarna 15-29.
           Sper ca te-am convins,ti-as trimite poze,dar nu pre stiu cum ,poate imi lasi un email ...

Wau... se pare ca si tu esti foarte impresionat de aceasta tara :)
Ai povestit foarte frumos, ca aproape ma vedeam acolo :P ...
...si daca ar fi dupa mine, as vizita toata tara, incepand cu cu partea de nord, apoi lisabona, terminand cu Algarve,dar sa vedem ce va fi pana la anul...
Orice alceva iti amintesti de povestit, sa stii ca eu citesc tot!! :D
Anul trecut am fost in Palma de Mallorca si a fost senzational!! Sper sa ajungem in Portugalia la anul, dar am auzit ca in cazul in care nu va fi charter, va fi destul de scump.

#16
bbusisess

bbusisess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.06.2006
Salut,

Am fost in Portugalia pe cont propriu in iun 2005. Este un loc minunat de vizitat, linistit si cu multe surprize placute....ma rog despre Portugalia se poate citi mult si pe internet.

O sa iti dau ceva sfaturi referitoare la costuri.

In cazul in care nu gasesti o excursie organizata o sa te coste putin mai mult cred, dar ai ocazia sa iti faci planuri singur.

In cazul meu am fost cu avionul (Lufthansa+TAP), escala la Munich, si a costat 330EUR. Atunci a fost cel mai ieftin bilet care l-am gasit pe piata, fara nici un fel de facilitati si cu date fixe de plecare - intoarcere.

Apoi am aranjat cu o agentie de turism din romania o rezervare la un hotel in centrul Lisabonei. A costat 60EUR/noapte camera dubla (deci  2 persoane), cu mic dejun inclus la hotel de 4 stele central aproape de Campo Grande unde poti sa iei tren/metrou in orice directie.

Aeroportul e pozitionat in oras deci poti sa ajungi in centru cu autobuzul.

Am vizitat Lisabona, Sintra, Cascais, Estoril, Setubal...si cam atat doar cu mijloacele de transport. Masa+Transportul Intern+Intrari la muzee m-au costat cam 250EUR in total 2 persoane 9 zile.

E indicat sa iti iei un carnet de student ceva cu tine si peste tot intri la jumatate de pret.

In rest e foarte frumos, cu rucsacul in spate cu metroul sau tranvaiul sa colinzi prin toate zonele.

#17
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Daca cumperi de acum bilete, poti lua Bucuresti-Madrid cu Blue Air (vezi daca mai sunt bilete promo, cu 100 euro/pers dus-intors, cu tot cu taxe, s-au pus in vanzare pe 18.12. dar poate mai gasesti....) si Madrid-Lisabona cu Iberia (121 euro/pers acum). Eu asa intentionez sa fac in 2008, ca pt 2007 sunt ocupata cu alte destinatii  :D ...
In Madrid iti pot recomanda un hotel bun, incercat (Astoria), in caz ca vrei sa te opresti si aici.

#18
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

View Postbbusisess, on Dec 27 2006, 12:05, said:

Salut,

Am fost in Portugalia pe cont propriu in iun 2005. Este un loc minunat de vizitat, linistit si cu multe surprize placute....ma rog despre Portugalia se poate citi mult si pe internet.

O sa iti dau ceva sfaturi referitoare la costuri.

In cazul in care nu gasesti o excursie organizata o sa te coste putin mai mult cred, dar ai ocazia sa iti faci planuri singur.

In cazul meu am fost cu avionul (Lufthansa+TAP), escala la Munich, si a costat 330EUR. Atunci a fost cel mai ieftin bilet care l-am gasit pe piata, fara nici un fel de facilitati si cu date fixe de plecare - intoarcere.

Apoi am aranjat cu o agentie de turism din romania o rezervare la un hotel in centrul Lisabonei. A costat 60EUR/noapte camera dubla (deci  2 persoane), cu mic dejun inclus la hotel de 4 stele central aproape de Campo Grande unde poti sa iei tren/metrou in orice directie.

Aeroportul e pozitionat in oras deci poti sa ajungi in centru cu autobuzul.

Am vizitat Lisabona, Sintra, Cascais, Estoril, Setubal...si cam atat doar cu mijloacele de transport. Masa+Transportul Intern+Intrari la muzee m-au costat cam 250EUR in total 2 persoane 9 zile.

E indicat sa iti iei un carnet de student ceva cu tine si peste tot intri la jumatate de pret.

In rest e foarte frumos, cu rucsacul in spate cu metroul sau tranvaiul sa colinzi prin toate zonele.


Mersi pt informatii!
Adik te-a costat in jur de 1400E cu totul, pt doua persoane?? Nu e f mult...Doar ca facultatea eu am cam terminat-o, iar sotul meu este student la o facultate particulara. Are vreo importanta?
Poate postezi si niste poze facute prin locurile pe care le-ai vazut!

Edited by leelloo, 28 December 2006 - 00:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate