Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

PORTUGALIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
582 replies to this topic

#541
Morpehus

Morpehus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.01.2007

View Postflc, on Apr 25 2009, 07:31, said:

masina e bine sa inchiriezi de unde aterizezi.
daca nu ai acolo nevoie, exista mai multe posibilitati in orase mai mari, insa aeroporturile raman o sursa sigura.
daca iei masina in peninsula ia voie s-o folosesti oriunde acolo -sp,por,gibra- insa nu in insule si nu in africa.
pt inchiriat masina gen corsa, fiesta, ibiza preturile sunt de la 20-25E/zi la mai mult de 6 zile.
evident, credit cardul si carnetul auto e obligatoriu sa le ai la tine.


Hello,

Merci pt update.

Eu aterizez in Lisabona unde o sa si stau cam 3-4 zile. De acolo vreau sa cobor in Algarve unde sa stau 7-8 zile. De masina o sa am nevoie in Algarve si nu as vrea sa inchiriez masina din Lisabona pentru ca nu cred ca o sa o folosesc zilnic ( cu toate ca e si asta o varianta). Ar fi ideal sa o pot inchiria de undeva din Algarve...poate ma poate ajuta cineva cu informatii de unde as putea face asta. Inca nu m-am decis daca sa merg la Gibraltar pentru ca inca nu stiu cam cat as face ... poate imi poate raspunde cineva care a facut traseul.

O zi buna

#542
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View PostMorpehus, on Apr 25 2009, 12:45, said:

Hello,
Merci pt update.
Eu aterizez in Lisabona unde o sa si stau cam 3-4 zile. De acolo vreau sa cobor in Algarve unde sa stau 7-8 zile. De masina o sa am nevoie in Algarve si nu as vrea sa inchiriez masina din Lisabona pentru ca nu cred ca o sa o folosesc zilnic ( cu toate ca e si asta o varianta). Ar fi ideal sa o pot inchiria de undeva din Algarve...poate ma poate ajuta cineva cu informatii de unde as putea face asta. Inca nu m-am decis daca sa merg la Gibraltar pentru ca inca nu stiu cam cat as face ... poate imi poate raspunde cineva care a facut traseul.
O zi buna
nu as merge in gibra de acolo.
iar masina ia din lis, in ziua cand o iei in jos. cum vrei sa ajungi in algarve daca nu ai masina ?!

#543
Morpehus

Morpehus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.01.2007

View Postflc, on Apr 25 2009, 14:40, said:

nu as merge in gibra de acolo.
iar masina ia din lis, in ziua cand o iei in jos. cum vrei sa ajungi in algarve daca nu ai masina ?!


pai presupun ca exista si alte metode de a ajunge decat sa inchiriezi masina , nu ?

#544
Pavloss

Pavloss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2009

View PostMorpehus, on Apr 24 2009, 22:55, said:

Salut,

si eu as vrea sa ajung la Gibraltar. Cam cat se face pana acolo din Albufeira? De unde ai de gand sa inchiriezi masina si ai idee daca e vreo problema sa iesi cu ea in Spania ?



Eu in vara fac un circuit in sudul Spaniei si Portugaliei.
Masina am inchiriat-o de pe www.3steps2rent.com la 168 euro/13 zile cu asigurare inclusa si intrare in Portugalia. Nu sunt multe firme care-ti inchiriaza si pt Portugalia sau daca sunt te taxeaza suplimentar. De la ei am primit confirmarea clara pe mail. Acum daca toate vor merge ok voi vedea in iunie. La ei pe site am vazut ca poti sa inchiriezi masina si din Portugalia si probabil ca poti sa intri in Spania.

Edited by me_and_myself, 26 April 2009 - 18:49.


#545
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
A vizitat cineva stadionul Benficai Lisabona ? Merita ?

#546
golea

golea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.01.2005

View Postflenches, on Apr 27 2009, 18:44, said:

A vizitat cineva stadionul Benficai Lisabona ? Merita ?

Eu am fost la un meci Benfica -Dinamo, pe cand eram student in Lisabona. E impresionant..Ti as recomanda un meci decat sa faci un tur al stadionului..Un bilet la meci costa cel mai ieftin era la 15 eu..
Succes

#547
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009

View Postgolea, on Apr 27 2009, 19:53, said:

Eu am fost la un meci Benfica -Dinamo, pe cand eram student in Lisabona. E impresionant..Ti as recomanda un meci decat sa faci un tur al stadionului..Un bilet la meci costa cel mai ieftin era la 15 eu..
Succes
O sa fiu intre 3 si 8 iunie si nu cred ca mai sunt atunci meciuri.

#548
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

View Postflenches, on Apr 28 2009, 20:27, said:

O sa fiu intre 3 si 8 iunie si nu cred ca mai sunt atunci meciuri.
si noi am fost! se face tur, chiar se poate vizita, e super!! sotul meu a vrut sa ia un fir de iarba din gazon,de la margine,si au disperat aia, nu la-u lasat :P

#549
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005

View Postflc, on Apr 25 2009, 14:40, said:

cum vrei sa ajungi in algarve daca nu ai masina ?!
cu trenul sau cu autobuzul uneia din cele 2-3 companii care fac transport intre lisabona si sud...

#550
Morpehus

Morpehus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.01.2007

View Posthipppaul, on May 1 2009, 02:31, said:

cu trenul sau cu autobuzul uneia din cele 2-3 companii care fac transport intre lisabona si sud...


Merci pt update.

Imi poti da mai multe detalii te rog ?

#551
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005

View PostMorpehus, on May 1 2009, 10:25, said:

Merci pt update.

Imi poti da mai multe detalii te rog ?
pentru tren ai tren intercity lisabona - albufeira - faro sau varianta trenurilor interregionale (lisabona - tunes si apoi legatura la cateva zeci de minute tunes - lagos).

pentru autocar poti verifica pe http://www.eva-bus.com (am inteles ca ar fi cea mai rapida varianta - cel putin pt lisabona - lagos, care ma interesa pe mine) sau http://www.rede-expressos.pt/

mai poti arunca un ochi aici trenuri algarve si aici autobuze algarve pentru informatii concentrate

#552
flenches

flenches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 23.03.2009
Merge cineva in Lisabona in perioada 3-8 iunie ?. Eu merg nevoit singur si mi-ar placea ca macar intr-una din zile sa aud o voce romaneasca.

#553
Noa

Noa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.10.2008
Buna!
Plecam si noi in iunie in Algarve la Praia da Rochas. Vom sta la hotel Jupiter si cu exceptia Lisabonei pe care vrem neaparat sa o vizitam, o sa stam mai mult cu burta la soare, ca tare mult am asteptat asta, dupa un an de munca.
O sa mergem si cu pitica noastra de 5 ani, asa ca m-ar interesa daca ati fost acolo, sa-mi spuneti daca e vreun parc acvatic, de distractie , ceva atractii pentru copii.
Multumesc!

#554
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postflenches, on May 6 2009, 21:04, said:

Se ofera cazare ceva? Ca poate mergem. :P

View PostNoa, on May 23 2009, 21:55, said:

Multumesc!
Frumos in Algarve, frumos! O sa va placa. :)  Eu am fost acolo dar sincer sa fiu nu stiu, pentru ca nu am stat in locul ala prea mult. :)

#555
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

View PostNoa, on May 23 2009, 20:55, said:

Buna!
Plecam si noi in iunie in Algarve la Praia da Rochas. Vom sta la hotel Jupiter si cu exceptia Lisabonei pe care vrem neaparat sa o vizitam, o sa stam mai mult cu burta la soare, ca tare mult am asteptat asta, dupa un an de munca.
O sa mergem si cu pitica noastra de 5 ani, asa ca m-ar interesa daca ati fost acolo, sa-mi spuneti daca e vreun parc acvatic, de distractie , ceva atractii pentru copii.
Multumesc!
este un parc supeeerb, Aquashow, aproape de Vilamoura, uite aici http://www.aquashowpark.com
sunt multe specii de pasari, se fac demostratii de dresaj de acvila, bufnite siberiene, papagali, o sa-i placa piticei!! abia astept si eu sa faca 4-5 anisori puiul meu sa-l dc acolo, e obligatoriu!! :coolspeak:  este si un mountain russe pe apa!

Edited by leelloo, 24 May 2009 - 11:33.


#556
Noa

Noa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 18.10.2008
Multumesc mult pt raspuns!
Scuza-mi ignoranta ,dar ai idee cam la ce distanta e parcul respectiv de Praia da Rochas?
Imi mai poti da ceva detalii, ce merita cumparat, vazut, gustat, ce nu merita...

#557
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
aquapark in algarve :slide and splash ( http://www.slidesplash.com ).  bilete iei de la receptia hotelului, au bus care te duce si aduce inapoi. frecventa ; de 2 ori pe saptamina (asa mi-aduc aminte) have fun

#558
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007
Aquashow e mult mai tare!!
As vrea sa merg la vara pana in Algarve, imi puteti recomanda ceva zboruri ieftine? Nu trebuie sa fie direct!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate