Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Cel mai ieftin si mai bun CURIER !

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#19
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Nemo mai are imagine de stricat ?  :wacko:
si-au stricat-o singuri cu asemenea aberatii ...
Nu ca e posibil sa lucreze acolo, doar ca asta e mentalitatea din acea firma ....de aia cand merg la un client uita sa ia factura si chitantier ......

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
fancurier
cargus
nemo (de cateva ori)

toti au fost ok.

in schimb , toti au site-uri de kko , nu poti stii niciodata sigur cat ai de platit pentru expeditia coletului

#21
stdio

stdio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.06.2005
emag.ro foloseste serviciile celor de la RoExpress. Parerea mea este ca sunt foarte buni si rapizi. Am fost multumit iar preturile sunt super. http://www.roexpres.ro/index.php

#22
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Poststdio, on Jan 29 2007, 22:13, said:

emag.ro foloseste serviciile celor de la RoExpress. Parerea mea este ca sunt foarte buni si rapizi. Am fost multumit iar preturile sunt super. http://www.roexpres.ro/index.php

Le-am cerut o oferta acum 2-3 luni, mi-au raspuns cam greu. Cat despre preturi, ele se incadrau in medie, nu erau nici mai mici, nici mai mari ca la concurenta. Oricum, pe site zice ca ultima actualizare a preturilor a fost facuta in 15 iunie 2006  :coolspeak:  De atunci sigur au mai saltat.

In rest, e bine ca esti multumit... In cat timp iti ajunge un colet din Bucuresti in Oradea, 1 sau 2 zile? Cum face curierul, suna inainte sau vine si te cauta direct?

#23
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
in anul 2006 am trimis 2 colete prin cargus
4 prin sprintcurier (mi-au preluat coletele din apropiere domiciliului)
3 prin posta

am primit prin

cargus 1 colet
sprintcurier 4
roexpress 4
posta 3

Au fost okei toti nu am avut probleme cu nici unul iar preturile cam asemanatoare(nu prea m-au intersat). Parca cargus au fost mai rapizi , mai amabili si te cautau mai des pe telefon si acasa + iar pe usa iti lasau un sticker `ati fost avizat de cargus`.

Edited by cosmin_miu, 01 February 2007 - 04:14.


#24
BadGirL

BadGirL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.10.2006
Am folosit DHL o data, intradevar sunt rapizi ajunge a doua zi,dar in vama, daca platesti TVA-ul atunci cand esti sunat a doua zi dimineata ai coletu acasa sau la destinatie, de 2 luni folosesc un serviciu de la Posta Romana EMS pe nume, intradevar nu afli costurile de pe site insa nu te mai pun sa platesti nimic in afara de costu de expediere si nu am avut nici o problema cu ei, colete primesc o data la saptamana deci faceti o socoteala in 2 luni cam cate am primit sunt seriosi in maxim 5 zile lucratoare ai coletu la usa, mie mi-a juns in 4 zile si sincer sunt foarte multumita, ii recomand.

#25
andi27

andi27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2007
Dragilor, va recomand sa nu folositi serviciile firmei de coletarie COLET EXPRESS (COLETEX), nici daca ar fi ultima firma de acest gen de pe pamant.

Din experienta mea cu ei:
- am trimis un ibook la Bucuresti si l-au livrat unei alte persoane.
- ce m-a deranjat cel mai mult este modul de abordare a problemei. au o comportare de toata jena (ca sa nu folosesc alt cuvant mai dur) incepand de la dispecer pana la sefi.
- am dat sute de telefoane incercand sa rezolv problema din Oradea si nu am primit decat un telefon inapoi prin care mi s-a transmis ca ei nu stiu unde e pachetul. HUO

asa ca feriti-va de magarus !!!

#26
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
A inceput cruciada de primavara...

Andi27 ,esti al doilea membru nou, cu un singur post, inscris azi, care ne zice de ce firme de curierat sa ne ferim. A mai deschis cineva un topic, putin mai devreme, sa ne anunte ca e nemultumita de Cargus.

Totusi, sunt complet de acord cu afirmatiile tale facute despre Coletex. Si mie mi-au facut probleme, mi-au livrat coletul in 3 zile in loc de una, pe altul l-au tinut la sediu foarte mult...

In 1-2 saptamani semnez un contract cu o firma de curierat; primesc marfa si am destui clienti care vor livrare "ultrarapida". Cu voia voastra, va voi tine la curent cu aceasta noua aventura a mea in cautarea perfectiunii in servicii de curierat rapid  :D

#27
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Am avut neplacerea sa fac cateva livrari cu fan-courier. Produsele au ajuns spate ( erau fragile ). Problema e ca nu sunt sigur daca asa au plecat de la expeditor sau au fost sparte in timpul transportului. La alta livrare cand au venit la bloc si au constatat ca nu sunt acasa, nu au lasat biletel in usa de la intrare, au lasat la usa de la interfon ... ca sa o gasesc dupa 2 zile.

#28
adina_b

adina_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2007

View Posta21alex, on Dec 19 2006, 15:51, said:

Asistam in ultima perioada la o explozie de firme ce efectueaza curierat in tara sau chiar strainatate !
Am o dilema ...... care firma e cea mai ieftina sau mai serioasa , astfel ca va rog sa impartasiti opinii despre firmele pe care le cunoasteti sau la care ati apelat . Exemplificati cu preturi si eventual daca au site ... ar fii util o confruntare intre acestea ! :D
Doresc sa trimit un aparat cuiva , persoana respectiva imi va trimite banii pe aparat tot prin acel curier (ramburs).
Eu personal de Posta Romana nu vreau sa aud .......  <_<

Nu uita sa intrebi de costurile de ramburs!!!!!! De obicei e o suma fixa plus un procent din ceea ce urmeaza sa primesti.

#29
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Mda, deci si The_Napster confirma reputatia de curieri foarte grijulii cu trimiterile fragile a celor de la Fan Courier.

Adina_b, cred ca din decembrie, de cand a intrebat, s-o fi lamurit cu trimiterea si cu costurile de ramburs. La toate firmele taxa de ramburs e formata din tarif pentru o trimitere normala ( plic ) + procent din suma livrata. Procentul e, la toate firmele cu care am lucrat pana acum, 1%.

#30
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Am comandat de la Torent o unitate centrala pentru un coleg si au trimis-o prin Rocourier... Ok, pachetul a ajuns cu bine, nimic spart sau indoit, doar cablul S-ata iesit din HDD (ori de la trepidatii, ori de la asamblarea de la Torent).
Ideea e ca agentul Rocourier de Mangalia mi-a adus pachetul fara sa sune !!! Asta e cea mai mare prostie, din moment ce ei nu au o ora precisa de livrare, anuntata in prealabil. Cu alte cuvinte: nene, daca esti acasa, bine, daca nu, asta e... "ca eu mai am si alte livrari de facut si nu stau dupa tine" (zise el). Noroc ca a fost cineva acasa...
Acum nu stiu, ori era politica firmei, ori doar agentul Rocourier era tampit si oligofren saracu', ca atunci cand i-am zis zambind ca toti ceilalti curieri suna inainte, am obtinut doar un ton agresiv cu textul "sa sune cine-o vrea, eu nu sun!" (Doamne! mare ti-e gradina!).
Restul firmelor prin care am primit (Cargus, Fancourier sau Roexpres) au fost super OK !
Ideea de final e ca conteaza si agentul zonal, nu numai firma, dar daca o firma angajeaza agenti ca cel descris mai sus, de la aia nu mai accept nimic vreodata.

#31
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
eu o sa trimit prin cargus joi sa vad ce pot si ei. cu fan curier m-am lamurit.
tot joi mai am de trimis un colet prin posta romana. sa vedem

#32
gabriellezorro

gabriellezorro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.09.2007
[quote name='RADUNEMO' date='Jan 15 2007, 21:00' post='2319144']
[size=1][/size]
[size="2"][/size]SALUT
INAINTE DE TOATE VREAU SA IMI CER SCUZE TUTUROR DACA PRIN CEEA CE VOI SCRIE ,AS PUTEA AFECTA SENTIMENTELE CUIVA. :nonobad:
VREAU SA FIU SCURT SI LA OBIECT
     INAINTE DE A FACE ASTFEL DE AFIRMATII ,ALEX ,AR TREBUI SA STII CA DEFAIMAREA TE POATE COSTA EXTREM DE SCUMP IN ZILELE ASTEA.CA SA IMI ARGUMENTEZ CELE ZISE ,VOI SPUNE DOAR CA   NEMO EXPRES NU TAIE NICIODATA CHITANTA PE LOC CI ELE VIN DE UNDEVA DE LA BUCURESTI PTR TOATA TARA.
ASA CA CELE SPUSE DE TINE SUNT DOAR O INVENTIE.NU AVEA CUM SA ITI ZICA ASA CEVA COLEGUL MEU DE LA  HUNEDOARA .INCA CEVA ....DACA INTR-ADEVAR AI LUCRA CU .....SERVICII DE CURIERAT RAPID AI STI ....FFF BINE ACEST LUCRU.NEMO E SINGUIRUL CARE NU TAIE CHITANTA PE LOC.TOTI STIU ASTA.
2. REFERITOR LA PROBLEMA TA CU ...LIVRATUL LA USA SUNT 4 VARIANTE :
   a. PTR A LIVRA LA O USA ...REGULA DE BAZA ESTE CA ...ACEASTA SA EXISTE.SI MA REFER LA MIILE DE COLETE PE CARE, EXTREM DE PRETENTIOSII NOSTRI ROMANI, LE EXPEDIAZA ,NEAMBALATE ,SAU AMBALATE TOTAL NERECORESPUNZATOR,FARA ADRESA COMPLETA ,NR DE TELEFON SAU MAI NOU ....FARA  ORAS .
DA FRATILOR ,ATI AUZIT BINE FARA ORAS.AM LIVRAT SI UN ASEMENEA COLET DE CURAND.DUPA CE IN PREALABIL AJUNSESEM IN PRAGUL DISPERARII.
  b.O ALTA  REGULA ESTE CA LA CEA ADRESA SA RASPUNDA CINEVA , NU SA STAI SI SA ASTEPTI SA TE RUPA CAINELE DIN FUNDUL CURTII SAU SA IASA VECINUL SI SA TE POCNEASCA PTR CA S-A SATURAT SA TE TOT AUDA IZBIND CU PUMNUL IN USA SPERAND CA DUPA ZECE MIN DE CAUTARI ITI VA RASPUNDE CINEVA SI-TI VA PRELUA coletul`.DE OBICEI ROMANII NOSTRI UITA DE MICILE ASPECTE ALE COTIDIANULUI ,cum ar fi ...faptul ca au comandat un colet,SI PLEACA DUPA TIGARI SPUMA DE RAS ....IAR ATUNCI CAND II SUNI SI CU MULTA FERICIRE IN GLAS -ca macar ti-a raspuns cineva la tel-TE ROAGA DUIOS ...SAU IMPERATIV   UNERI SA II ASTEPTI TU DRAGALAS LANGA USA CA UN CUTULICA DRAGUT CE ESTIPANA VIN EI DE LA MARKET SAU ....AM AVUT SI BUCURIA SA FIU RUGAT SA ASTEPT LINISTIT LANGA USA PANA CE SCUMPUL  NOSTRU DESTINATAR .....TERMINA.....STITI VOI CE.DA ,ATI AUZIT BINE.aceasta varianta ma face fericit si pe mine gandindu-ma ...ca macar EL e fericit in acea zi
:inlove:

si aici vin cu o ...intrbare:daca la toti stam cateva zeci de minute asteptand, ce  naiba se alege de ultimul nostru client?cand va primi el acel colet ca doar si el se grabeste si il vrea repede .sa fim sinceri ,el nu are nici o vina ca se afla ultimul ca si livrare pe caietul meu.
???????????????????? am dreptate sa nu dragii mei?
  C ALTA MICA PROBLEMA AR FI CA CEI CE SUNT ATAT DE NERABDATORI SA ISI  PRIMEASCA COLETELE ...SA MAI SI AIBA BANII DE RAMBURS SAU DE FACTURA TRANSPORT.CA NU DE MULTE ORI AM INTALNIT SI ROMANI FERICITI CARE CREDEAU CA RAMBURSURILE SI TRANSPORTUL SE ACHITA DE INSUSI CURIERUL CE TI-L ADUCE.
d.   O ULTIMA NECESITATE ............SE NUMESTE ..SIMPLU: MULT BUN SIMT.

LUCRU PE CARE ROMANII L-AU UITAT.NU UITATI ..CA SI NOI SUNTEM OAMENI SI AVEM FAMILII POATE SI NU ESTE ABSOLUT NECESAR SA ASCULTAM INJURIILE MULTORA DINTRE VOI.

IN INCHEIERE VREAU SA VA SPUN CA NEMO EXPRESS ESTE UNA DIN FIRMELE BUNE DE CURIERAT LIVRARILE SE FAC LA 24 DE ORE ATUNCI CAND SI EXPEDITORUL RESPECTA ANUMITE CONDITII SI LA CAPITOLUL SEROZITATE NU CRED CA VA POT SPUNE DECAT UN SINGUR LUCRU.DACA VA E DE AJUNS SAU NU VOI DECIDETI:DE  1 AN SI JUMATATE DE CAND LUCREZ LA EI UN SINGUR COLET SA DETERIORAT SAU PIERDUT IN TOATA AGENTIA UNDE LUCREZ .SI VREAU SA VA ZIC CA E UN ORAS CU MAI MULT DE 700.000 de locuitori.cat despre tarife ...nu mai are rost sa zic.stiti bine.
NU VREAU SA INTELEGETI GRESIT ,AM DE GANND SA PLEC CAT DE CURAND DIN CURIERAT ,TOCMAI PTR CA SUNT SUPER SATUL DE LIVRAYT COLETE SI LA 9SEARA -tocmai ptr a nu depasi cele 24 de ore- SUNT SATUL DE MARLANIA OAMENILOR-A MULTORA DINTRE EI  NU TOTI SA FIM SINCERI-SI NU VREAUSA LE FAC FIRMA CELOR DE LA NEMO DAR FITI VA ROG SINCERI SI APRECIATI LA JUSTA VALOARE MUNCA UNOR BAIETI CE ISI RUP OASELE LA PROPRIU PTR A VA ADUCE VOUA COLETELE LA TIMP-SI AICI MA REFER LA TOTI COLEGII MEI DE BREASLA:FAN CURRIER,RO EXPRESS,CARGUS,FAST CURIER ,DRAGON STAR , ROMTRANS CURRIER,URGENT CURRIER,SPRINT CURRIER ...SI TOTI CEILALTI  PE CARE POATE NU MI-I AMINTESC ACUM,.   si poate chiar sa fiti putin mai intelegatori cu noi ...ca la urma urmei suntem si noi oameni.
am sa inchei cu rugamintea de a nu apela la nemo ca si asa sunt satul de atatea  tone pe care le duc si cat mai stau vreau sa fiu linistit ci sa continuati sa apelati la cei pe care voi ii credeti mai buni.
tot ce am vrut eu sa zic este ca nu e firma buna sau rea.exista un raport pret calitate pe care nu trebuie sa il uitati.unul dintre voi a scris ceva putin mai sus legat de CAT DE IMPORTANT ESTI TU CA SI CLIENT  ptr firma de curierat.nimic mai adevarat.si va explicat chiar el de ce.
VA UREZ O ZI BEST LA TOTI SI  SPER CA V-AM MAI SCHIMBAT PUTIN DIN PAREREA  VOASTRA DESPRE CURIERI.
O INTRBARE PTR VOI TOTI ..:   CATI DINTRE VOI STITI SA FACETI PIPI CU CEASUL IN MANA ????????????? :naughty:

NU PE MANA...



Mai Radu Nemo mai....dupa ce am citit ce-ai scris pot spune ca rad de nu mai pot si sunt chiar consternata. Am lucrat pana astazi cu Nemo. Vrei sa-ti spun de ce esti asa frustrat?? pentru ca nu sunteti competenti, pentru ca nu faceti faca cerintelor pietei si nici concurentei, pentru ca nu aveti departament de client service, pentru ca nu va faceti datoria asa cum trebuie la urma urmei.
Sa-ti spun o povestioara, am livrat prin nemo curier un colet: ambalat, plic factura, chitanta, adresa completa. Curierul l-a luat in perfecta stare. Vrei sa stii cum a ajuns la client? Cu cutia desfacuta, fara aparat i cutie....ramasesera doar accesoriile, chiar si factura disparuse din plic! OOppps! S-a facut la fata locului proces verbal si s-au sesizat toate aceste aspecte. Ei bine asta s-a intamplat acum 4 luni. Am facut reclamatie la Nemo /jud Barlad. Evident nu mi s-a dat nici macar un e-mail , ca sa nu mai spun de telefon. Am sunat eu si stii ce mi-a spus the boss de acolo??? ca de fapt asa a fost trimis coletul! Fara accesorii si cu plicul si toate alea sfasiate. Ca de fapt eu nu pot sa dovedesc ca n-a fost asa. Ori eu nebuna sa fiu dar cum mama naibii sa trimit la client asa ceva si sa-mi pun afacerea in perico, si credibilitate si tot??? in fine nimeni nu ma mai poate convinge ca Nemo Expres e companie de curierat. Sunt total dezamagita si scarbita de modul vostru de a lucra cu clientii! In alte tari civilizate ati fi fost mancati demult....

#33
luci2001

luci2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 27.05.2007
Nu apelati la Urgent Curier, la distanta de 70km, valoare 70ron, mi-a luat 32ron, cum dumnezeu, habar nu am.

#34
Black Hawk

Black Hawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 18.09.2007
Baieti !baieti...ce tot discutati pe aici ?  folositi serviciile celor de le FedEx,am auzit ca astia vin cu avionul pana in fata scarii sa-ti ridice coletul,este adevarat la preturile de dincolo dar mai conteaza daca vrei sa-ti ajunga vaza Ming intacta la destinatie ?

#35
mic si negru

mic si negru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.07.2007
Sincer, pana acum nu am lucrat cu o firma de curierat perfecta. Intotdeauna au fost lucratori ale uneia sau alteia care m-au dezamagit. Dar niciodata dupa o experienta neplacuta nu s-a repetat la aceeasi firma in aceeasi zona. Asta inseamna ca ori invata din greseli, ori firma renunta la personalul incompetent.
Pana acum am lucrat si lucrez cu Cargus, FanCurier, TCE, Nemo, Pegasus, DHL, UPS, TNT, Rocourier si inca cateva pe care nu le retin in acest moment. Pentru documente in si din exterior prefer FedEx. Prin aceste firme am trimis si am primit colete. Bineinteles ca au fost si experiente neplacute, dar in general s-au rezolvat rapid si intr-o maniera profesionista. Si, cum am spus mai sus, experientele neplacute nu s-au repetat in aceeasi zona cu aceeasi firma.
Ca o concluzie, si curierii sunt oameni si mai pot gresi.

O zi buna.

#36
mike22

mike22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 06.07.2004

View Postnegotzel00, on Jun 26 2007, 10:26, said:

eu o sa trimit prin cargus joi sa vad ce pot si ei. cu fan curier m-am lamurit.
tot joi mai am de trimis un colet prin posta romana. sa vedem

Cargus sunt cei mai buni ! :thumbdown:  Experienta mea de zilele trecute cu CARGUS  este aici:
http://forum.softped...howtopic=298731

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate