Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Nikonisti, voi ce folositi?

- - - - -
  • Please log in to reply
1561 replies to this topic

#1549
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postnicolaie, on 17 mai 2015 - 13:52, said:

Si foarte greu. Sunt curios daca o sa te saturi sa il cari dupa tine. Felicitari pentru achizitie !
E destul de greu , camera foto , grip ,  blit , obiectiv  probabil in  jur de 3.5 kg  dar nu e o problema ff mare , sunt un tip  destul de solid cu antrenament  :) . Obiectivul pare ok  si dpdv al calitatii pozeleor e probabil printre  cele mai bune zoomuri de acest gen . Asta zi mi-am comandat   si tamroul 24-70 Vc, am tot  oscilat intre Nikon ( second ) si Tamron  - pana la urma a castigat tamronul datorita garantiei de  5 ani , Vc si calitatii optice destul de bune , nu e din metal dar probabil nu are toate probleleme de  la Nikon ... vom vedea cum se comporta inI timp

#1550
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postdummy_, on 18 mai 2015 - 17:28, said:

E destul de greu , camera foto , grip ,  blit , obiectiv  probabil in  jur de 3.5 kg  dar nu e o problema ff mare , sunt un tip  destul de solid cu antrenament  Posted Image . Obiectivul pare ok  si dpdv al calitatii pozeleor e probabil printre  cele mai bune zoomuri de acest gen . Asta zi mi-am comandat   si tamroul 24-70 Vc, am tot  oscilat intre Nikon ( second ) si Tamron  - pana la urma a castigat tamronul datorita garantiei de  5 ani , Vc si calitatii optice destul de bune , nu e din metal dar probabil nu are toate probleleme de  la Nikon ... vom vedea cum se comporta inI timp
Mi-a venit azi ob Tamrom 24-70 Vc, primele impresii :
Vc face toti  banii , excellent aproape silentios ,orcum  mai silentios ca la  70-200 Nikon , bravo Tamrom , ai dat clasa la restu ..
Calitatea imaginii -  din primele teste  mi se pare destul de buna  ob nu necesita calibrare .
Constructie - o gluma proasta ... personal mi se pare foarte fragil si plasticul foarte  sensibil , asi fii dorit un body metallic Nikon  cu vr de genu ...In partea de cuplaj montura intre  carcasa ob si lentila posterioara se vad circuitele integrate  ale obiectivului , puteau sa puna  si ei o protective  gen 70-200 Nikon ...
La prima analiza am gasit vro 2 fire de praf dupa  lentila frontal ..... unde draq le asambleaza  in spatele sopului cu lucerna ...
Ma gandesc daca il trimit inapoi ptr asa sau nu ... chestia e ca daca il trimit poate primesc unul fara praf si decalibrat ... voi ce spuneti , personal nu ma deranjeaza cele doua fire de praf decat psihologic ...

#1551
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Am facut "greseala" sa inchiriez un Sigma 30 f1,4 A.

Foarte distractiv obiectiv. Precis, rapid si in lumina slaba, fara sa aiba nevoie de ajustari, am fost surprins de cate poze au iesit clare si corect focalizate, la interior, la f1,4 cu prichindelul in miscare, la diverse distante.
In rest, este  bine construit, surpinzator de greu,clar inclusiv la f1,4 si are un  parasolar imens.

La final, dupa ce am predat obiectivul, am ramas cu dilema clasica daca sa il cumpar sau nu.
Mai astept, o sa mai inchiriez obiective si poate pana la Black Friday ajung la o concluzie.

#1552
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu am facut cateva poze cu un 35 sigma pe Canon 5Dmk2. O gramada de poze focalizate altundeva. Nu stiu daca AF-ul lui 5D2 e chiar asa penibil sau si obiectivul a avut contributie. Vezi sa testezi bine daca tot cumperi.

#1553
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Din acest motiv am fost surprins. Am auzit genul asta de chestii despre Sigma si ma asteptam sa am probleme. Poate am fost norocos sau poate unele combinatii de obiectiv- corp sunt mai sensibile.

#1554
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009
Chiar ma  gandeam zilele astea ce asi vrea sa am si mi s-a parut mortal urmatoarea combinatie
Body Nikon d 700 si sensor Fuji generatia urmatoare celei din S5PRO , sa spunem un ''potential DSRL Fujifilm S6Pro pe FF  " cu un body mai vechi dar bun D 700 :)
Pacat ca  au renuntat in dezvoltarea acestui tip de sensor  mi s-a parut extrem de bun  ca si DR si concept ...

#1555
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Fuji-urile S-pro faceau un singur lucru bine: scoteau culori foarte bune. Restul era mai slab decat Nikon-ul echivalent. Meniurile erau absolut ingrozitoare, cel putin pentru mine. Si mai era o problema, erau considerabil mai scumpe decat Nikon.
Din aceste motive au fost camere de nisa, pentru cei ce isi doreau tonurile acelea placute si cremoase. Probabil  Fuji nu facea prea mari afaceri cu linia de DSLR-uri.

#1556
cozmin13

cozmin13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 07.09.2008
Craciun fericit la toata lumea si La Multi Ani!
As avea o intrebare. Pentru un Nikon D5200 ce combinatie ar fi mai buna referitoare la obiective? Combinatia 18-55 cu 55-200 sau 70-300 ... sau un allaround 16-300 tamron? Aici ma refer la calitatea fotografiilor ca referitor la usurinta in utilizare si comoditate este clar cel allaround.

#1557
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Ca sa raspund la intrebarea din titlul topicului, o sa folosim alte branduri in curand, dupa noile preturi afisate la obiectivele Nikon :)

#1558
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Or sa se dea si celelalte pe brazda, stai linistit ca nu scapam.

#1559
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postmircea812, on 09 ianuarie 2016 - 18:39, said:

Ca sa raspund la intrebarea din titlul topicului, o sa folosim alte branduri in curand, dupa noile preturi afisate la obiectivele Nikon Posted Image

:) , poate sa creasca ... imi mai trebuie  un 14-24 sau un  15-30 si am cam tot ce imi trebuie  la capitolul obiective ptr urmatorii  10 ani :)
Chiar ma uitam la  70-200 - 1200 ron ...eu l-am luat la jumatat de pret ... nebuni ...

#1560
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
despre Tamron 18-200 varianta cu stabilizare ce pareri aveti, l-a folosit careva?
http://www.f64.ro/ta...tura-nikon.html

doresc sa achizitionez inca un obiectiv, body am D3300 cu obiectiv de kit 18-55 ED, si am nevoie de mai mult zoom pentru iesirile in natura si concedii.

la buget am de ales intre Nikon 55-200 VR sau Tamron 18-200 VC, sincer daca Tamron este ok as inclina spre el din comoditate, nu trebuie sa port dupa mine mai multe obiective, cat si pentru ca obiectivul de kit nu are stabilizare.

Edited by zadada, 11 April 2016 - 13:58.


#1561
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ia-ti mai bine un 18-105 mm VR. Nu prea cred ca o sa iti placa Tamron. Dupa aceea, daca tot vrei mai mult macar ia un 55-300 mm VR sau 70-300 mm VR/VC. Nu trebuie sa cari cu tine toate obiectivele. Cand iesi sa fotografiezi ceva mai indepartat atunci iei obiectivul telefoto, cand nu iei un obiectiv all-around (gen 18-105 mm, 16-85 mm, 18-140 mm).

#1562
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015

View Postbaloo2009, on 11 aprilie 2016 - 22:38, said:

Ia-ti mai bine un 18-105 mm VR. Nu prea cred ca o sa iti placa Tamron. Dupa aceea, daca tot vrei mai mult macar ia un 55-300 mm VR sau 70-300 mm VR/VC. Nu trebuie sa cari cu tine toate obiectivele. Cand iesi sa fotografiezi ceva mai indepartat atunci iei obiectivul telefoto, cand nu iei un obiectiv all-around (gen 18-105 mm, 16-85 mm, 18-140 mm).
Multumesc de sfat.

mai ramane sa vedem ce bonusuri si/sau reduceri va aduce iepurasul

PS: prin Arad este ceva magazin sau showroom unde sa aiba pe stoc obiective ptr test? la 22volt am vazut ca toate sunt doar pe stoc central...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate