Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Nikonisti, voi ce folositi?

- - - - -
  • Please log in to reply
1561 replies to this topic

#1
semecris

semecris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.11.2006
Salut,

In curand imi voi lua si eu un Nikon (deocamdata m-am gandit la D80) si nu stiu ce obiective sunt mai folosite asa ca as vrea ca aici sa fie un topic al Nikonistilor care vor sa impartaseasca din experienta lor in legatura cu obiectivele care le-au folosit de-a lungul timpului (daca s-ar putea tipul si pentru ce l-ati folosit)!!!

Si cu ocazia asta vom vedea cati Nikonisti sunt pe aici (nu de alta da Kunzite cu ai lui s-ar putea sa ma racoleze daca nu citesc mai mult despre Nikon)!

Va astept!

#2
semecris

semecris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.11.2006
Se pare ca nu avem fani nikon pe aici. :(

#3
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Suntem, dar suntem mai timizi.

Eu am D70 si folosesc   18-70 3,5-4,5,    50 1,8   si    70-300 4,5-5,6.

18-70 e bun ca obiectiv de kit (focalizare interna si silentioasa; din pacate vrea filtre de 67 de mm, destul de scumpe), 50-ul e foarte bun si ieftin, 70-300 este ieftin si destul de prost (focalizeaza foarte greu, optica slabuta).

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Nu vreu sa supar sau sa contrazic, dar 50-ul  f 1.8 Nikon este depasit la uratenia bokehului doar de ultimul CZ de 50mm.... ;)
Nu sunt Nikonist, dar am folosit si obtinut rezultate bune folosind camere de la mai multi producatori.

Edited by loock, 20 December 2006 - 21:20.


#5
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002

View Postsemecris, on Dec 18 2006, 21:45, said:

Salut,

In curand imi voi lua si eu un Nikon (deocamdata m-am gandit la D80) si nu stiu ce obiective sunt mai folosite asa ca as vrea ca aici sa fie un topic al Nikonistilor care vor sa impartaseasca din experienta lor in legatura cu obiectivele care le-au folosit de-a lungul timpului (daca s-ar putea tipul si pentru ce l-ati folosit)!!!

Si cu ocazia asta vom vedea cati Nikonisti sunt pe aici (nu de alta da Kunzite cu ai lui s-ar putea sa ma racoleze daca nu citesc mai mult despre Nikon)!

Va astept!
folosite pentru ce ?
este o activitate ce te intereseaza ?
18 - 70 este un obiectiv excelent l-am folosit la peisaje, portrete fotografie de concert etc se descurca bine in orice situatie

#6
semecris

semecris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.11.2006
Pai eu voi folosi obiectivele pentru peisaj, macro si portret. Am deschis un topic pe tema asta. Eram curios sa vad ce folosesc nikonistii si cat de populari sunt pentru ca pe aici Pentaxul pare a fi la putere...  :)

#7
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Treaba cu bokeh-ul tine de gust, nu e o lege.

#8
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
mie-mi place bokeh-ul mai dur/raw al nikonului ... da bine la poze alb negru/subexpuse/d-alea de-mi plac mie :huh: (cel putin asa mi se pare)

daca n-as fi avut deja pentax :whistling:

#9
semecris

semecris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 24.11.2006
Imi spuneti si mie care e treaba cu bokeh-ul?

#10
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Bokeh-ul se refera la calitatea zonelor neclare dintr-o fotografie (cand zic neclare, nu ma refer la miscate, ma refer la adancime de camp). Unele obiective sunt mai 'dure', astfel incat zona neclara nu e 'smooth', altele ofera un fundal cremos, ca sa zic asa.

#11
tsunami_12543

tsunami_12543

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.01.2007
Am un Nikon D200 cu urmatoarele : Nikon 50 mm 1.8, Nikon 18-70 mm, Nikon 70-200/2.8 G VR, SB800 & some stuff ( grip, filtre, un TC , chestii socoteli, utile sau intuile). Tre' sa-mi vina un  Nikon 18-200mm, si TCE20e II, intrucat 18-70u dispare din peisaj curand.

#12
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
nikkor 80-200mm 2.8 ED si un tamron 17-50mm 2.8 (pe un fuji finepix s3pro) :)

#13
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postproxxxy, on Jan 12 2007, 22:06, said:

nikkor 80-200mm 2.8 ED si un tamron 17-50mm 2.8 (pe un fuji finepix s3pro) :)

:dribbledrool:

ai renuntat la oly?  :nonobad:

#14
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View Postshobi, on Jan 13 2007, 11:24, said:

:dribbledrool:

ai renuntat la oly?  :nonobad:

inca mai am si olympusul, ca al doilea aparat (insa nu stiu daca il mai tin) :D

PS. Valeu,acum am vazut cate posturi am facut aseara, da` ce sa-i faci, net de la zapp :(

Edited by proxxxy, 13 January 2007 - 17:44.


#15
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006
De curiozitate: Nikonisti, am auzit ca exista un obiectiv 50mm f2.8, rapid si sharp. Doar ca ar avea fringing. Intrebarea este: chiar are? De asemenea, care este rezolutia sa in linii? Last question: Care este obiectivul Nikkor (cu pret uman) care sa aiba cea mai mare rezolutie in linii la un aparat ca un D80 (mentionat mai sus)?

#16
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
matei, ai trecut si tu la slr? :) astept poze :P

#17
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006

View Postshobi, on Jan 28 2007, 20:20, said:

matei, ai trecut si tu la slr? :) astept poze :P
Shobi, ar fi tentant, dar nu inca. Mai intai trebuie sa imi cos buzunarele. Daca vrei insa, iti pot da ceva cu KM Z6-ele meu.

#18
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostMateiA, on Jan 28 2007, 20:41, said:

Shobi, ar fi tentant, dar nu inca. Mai intai trebuie sa imi cos buzunarele. Daca vrei insa, iti pot da ceva cu KM Z6-ele meu.
eu nu sunt pretentios la aparate, la poze in schimb da ... te asteptam pe critica foto, oricum trebuie o revigorare ceva, ca vad ca mai mult se discuta tehnic pe aria softpedia decat "artistic" si pe mine ma deranjeaza chestia asta :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate