Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pensie privata sau ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Eu sunt dintre cei multi cred, care nu am trecut in cartea de munca salariul real ci undeva putin peste minim, asa ca ma gandesc serios la ce bani voi lua ca si pensie?

Am facuta si o asigurare de viata de vreo 7 ani care are se va materializa intr-o pensie privata, dar totusi, nu cred ca este de ajuns(aici platesc cam 350 de euro/an) asa ca nici de aici nu ma pot astepta la cine stie ce bani.

Am inteles ca la noi nu exista pana acum acest pachet concret de pensie privata ci numai aceste asigurari de viata care au ca finalitate si pensia privata?


M-am gandit la varianta de a merge pe cont propriu si sa pun deoparte macar 100 de euro lunar, dar nu stiu unde, sa-i pun la banca pur si simpu(au si bancile ceva mai special, adica daca pui niste banii pe o durata mai mare de timp si nu umbli la ei, iti dau o dobanda mai mare????). Sau stiti si alte variante, solutii?


Nu stiu nici cata incredere sa avem si in aceste asigurari,pensii private, etc.

Voi va ganditi serios la anii batranetii, ca eu da! Multi cunoscuti de-ai mei nu iau in serios aceaste lucruri si sunt foarte sceptici si multi gandesc cam asa: ce mai ajung eu la pensie???

Edited by miki3, 18 December 2006 - 17:01.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
daca te gandesti serios la anii batranetii, cere-i angajatorului sa-ti treaca tot salariul pe cartea de munca sau gaseste-ti alt angajator care sa faca asta.

#3
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Eu : portofoliu de investitii administrat personal. Merge foarte bine pana acum.

#4
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006

View Post_Smiley_, on Dec 18 2006, 18:41, said:

daca te gandesti serios la anii batranetii, cere-i angajatorului sa-ti treaca tot salariul pe cartea de munca sau gaseste-ti alt angajator care sa faca asta.


Pai daca ar vrea(ar putea mi-ar trece), dar asta e, trebuie sa trecem cu vederea anumite aspecte; si nu plec de aici deocamdata pentru ca imi e bine aici. Si pentru ca stiu ca sunt multe firme care practica metoda asta(poate doar la stat daca ma angajez sau la vreo banca sau la cine stie ce firma). M-am interesat printre cunoscuti si la ei se intampla cam acelasi fenomen.


View Postexosyphen, on Dec 18 2006, 18:52, said:

Eu : portofoliu de investitii administrat personal. Merge foarte bine pana acum.


Si nu vrei sa detaliezi un pic? Aici sau pe privat daca nu vrei sa faci reclama!

#5
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Eu am facut asigurare la Grawe. La 65 de ani primesc banii inapoi, toti odata sau esalonat pe o anumita perioada de timp. Si pot sa ii iau si mai devreme (doar ca iau mai putin) si sunt asigurat si in caz de accidente. Platesc 1000Ron/an.

#6
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006
Eu inca nu pot sa inteleg (poate din vina mea) de ce as cotiza la un sistem in urma caruia sa beneficiez abia la 65 de ani can pot frumos sa economisesc / investesc cat vreau si in ce vreau pana la acea varsta.

Pe scurt: E mai rentabil decat sa iti tii banii in banca?

#7
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Mie asa mi s-a aparut mai avantajos. 10 mil/an nu prea vad in ce ai putea sa investesti

#8
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

View Postddumyy, on Dec 19 2006, 12:59, said:

Mie asa mi s-a aparut mai avantajos. 10 mil/an nu prea vad in ce ai putea sa investesti

Ii bagi in banca cu termen de 1 luna. SI poti sa faci cand vrei modificari, extrageri, etc. Zic si yo. Afacerea este rentabila pentru cei care se situeaza pe cealalta parte. Pentru cotizanti e mai mult praf in ochi.

#9
2BB

2BB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.11.2006
Dobanda la vedere este super mica. Nu iti acopera nici inflatia.
De ce nu incercati o asigurare de viata tip UnitLink. Are atat parte de protectie (accidente, boala, deces etc) cat si parte de investitie.

#10
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
De ce nu incercati fondurile de investitii? Asta daca nu va place riscul la bursa. Fondurile de investitii au randament mai bun decat depozitul la banca. De fapt titluri la fondurile de investitii cumpara si firmele de asigurari, asa ca banii de pensie privata tot acolo ajung. O parte cel putin

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate