Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Caut CRM/ERP

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
bob

bob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.12.2001
Salutare,

Cine foloseste un program gratuit de administrare clienti & stuff pentru o firma mica? M-ar interesa si pe mine.. Am cateva dar nu rezova toate issue-urile..

#2
Catalinus

Catalinus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.01.2004
Si eu sunt interesat de asa ceva...news?

#3
ciuboda

ciuboda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 06.05.2004
http://www.compiere.org/

e open source.

#4
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
ciuboda, lol, exact asta vroiam sa sugerez si eu. sunt curios cine poate face o implementare completa de compiere la noi, in romania

#5
teo_sarca

teo_sarca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2006

View Postsigxcpu, on May 7 2004, 23:53, said:

ciuboda, lol, exact asta vroiam sa sugerez si eu. sunt curios cine poate face o implementare completa de compiere la noi, in romania

... noi, http://www.arhipac.ro

--
Best regards,
Teo Sarca

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
arunca un ochi si pe la TotalSoft, au ceva solutii, posibil cam mari pt. ceea ce vrei

#7
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
CRM si ERP sunt doua chesti diferite daca stiu eu bine.

CRM este pentru administrarea datelor despre clienti
ERP este platforma de contabilitate extinsa, in colaborare cu diverse aplicatii de online banking poate oferi o adevarata usurare a efectuarii platilor catre clienti

#8
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postaeon, on May 17 2006, 12:32, said:

arunca un ochi si pe la TotalSoft, au ceva solutii, posibil cam mari pt. ceea ce vrei

totalsoft? charisma?
mai bine stati pe coada si uitati-va pe la altii.
o zic din experienta proprie (si neplacuta).

#9
crm_addicted

crm_addicted

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.05.2006
Am auzit ca e o firma care a scos un CRM dedicat IMM-urilor,dar nu e gratuit. Ma tem ca nu cunosc mai multe detalii. Firma se cheama Clarisoft. Nu dau adresa lor de web pentru a nu incalca politica forumului.

Edited by crm_addicted, 27 May 2006 - 14:32.


#10
paul_p

paul_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.06.2006

View Postteo_sarca, on May 17 2006, 12:13, said:

... noi, http://www.arhipac.ro

--
Best regards,
Teo Sarca

Care sunt conditiile in care faceti o implementare de Compiere ? Care ar fi costurile, durata, etc.

#11
teos

teos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.08.2004

View Postpaul_p, on Jun 1 2006, 21:56, said:

Care sunt conditiile in care faceti o implementare de Compiere ? Care ar fi costurile, durata, etc.

Salut paul,

Costurile si durata depind de proiect.
Pentru detalii incearca sa ne contactezi (http://www.arhipac.r...dex.php/Contact).

#12
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
tocmai am citit in ziar de http://www.socrateopen.ro

l-a incercat careva?

#13
paul_p

paul_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.06.2006

View Postteos, on Jun 1 2006, 23:37, said:

Salut paul,

Costurile si durata depind de proiect.
Pentru detalii incearca sa ne contactezi (http://www.arhipac.r...dex.php/Contact).
Am incercat sa trimit un mail pe adresa de contact, dar s-a intors cu mesajul : "[email protected]
mailbox is full: retry timeout exceeded"

#14
Demetrios

Demetrios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2006
bob, Catalinus,

nu intotdeauna ce este free este si bun/potrivit. business-ul de ERP nu este unul de produs si este unul de servicii.

pentru a evalua corect de ce aveti nevoie trebuie sa plecati de la o alta baza.

1. in ce verticala activeaza companiile pt care voi doriti sa implementati un sistem? (pt ca exista aplicatii specializate pe industrii: ex: Productie: solutia de la Adcos, Wizrom/WizPro, Import si Distributie: solutia de la Senior Software/Senior.ERP Suite, Servicii: solutia la de BitSoftware/Socrate etc

2. trebuie sa tineti cont de nivelul implementatrii, adica daca companiile voastre sunt mari sau mici, daca au activitate distribuita (in mai multe orase sau doar intr-o singura locatie)
- solutii pt segmentul low: Ciel, Winmentor (o sol foarte bune pt un nr mic de clienti instalati, dar cei de la winmentor nu au solutie online distribuita iar baza de date este Paradox)
- solutii pt segmentul medium inferior: Wizrom/Wizcount, Transart / Neomanager
- solutii pt segementul mediul superior: Total Soft/ Charisma, Senior Software/ Senior Suite, Scala/ Scala, Microsoft / Navision, Crescendo /MFG PRO
- soluii pe segmentul high - SAP, Oracle Aplications

3. trebuie sa luati in calcul platformele pe care sunt construite solutiile - pot si solutii f. bune pt o companie mica, ex: winmentor, dar baza de date este paradox, sau sol bune pt o companie mare - MFG Pro, dar in primul caz baza de date este Paradox iar in cel de-al doilea caz baza de date este Progres, deci 2 baza la sf perioadei de viata. Asta este f important pt ca asta inseamna ca nu se mai gasesc programatori in piata care sa intretina/dezvolte solutiile si astfel durata de viata a produselor se poare apropia cu pasi repezi de sfarsit. Aici va recomand solutii dezvoltate pe SQL Sever sau Oracle.

4. mai trebuie sa luati in calcul serviciile de post implementare. si Linux-ul este free, dar serviciile de a-l intretine il fac mai scump decat Windows-ul. Am intalnit un caz in care un IT Manager destept a construit un intreg sistem bazat pe distribtuii free de Linux. Toate bune si frumoase pana cand acest om a plecat din acea companie si sistemul s-a prabusit. Costurile firmei in cauza au fost foarte mari dupa aceea. Asta este riscul de a avea o solutie opensource.

Deci una peste alta, implementarea unei solutii integrate de tip ERP este un proces complex si necesita o analiza foarte atenta. In plus sa nu uitam ca in momentul asta in piata sunt in jur de 50 de solutii mai mari sau mai mici. Peste 2 ani vor mai ramane cam 20. restul vor da faliment din cauza integrarii, deci iata un alt motiv serios de luat in calcul, mai ales atunci cand investesti niste bani.

Va recomanda sa lucrati cu o compania are are cel putin 3 ani experienta pe asa ceva si totodata sa luati referinte depre proiectele lor.

:coolspeak:

best regards,

demetrios

#15
danab

danab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.09.2006
Si pana la urma cum a ramas cu solutia apropusa de cei de la arhipac ? Am si eu o oferta de implementare erp de la ei si caut pe cineva care a lucrat cu ei- sau cineva care stie mai multe despre softul lor.

Multumesc
Dana

#16
Demetrios

Demetrios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2006

View Postdanab, on Nov 6 2006, 13:12, said:

Si pana la urma cum a ramas cu solutia apropusa de cei de la arhipac ? Am si eu o oferta de implementare erp de la ei si caut pe cineva care a lucrat cu ei- sau cineva care stie mai multe despre softul lor.

Multumesc
Dana

n-am auzit de ei si nici de portofoliul lor..

Demetrios

#17
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
de cateva luni sunt insarcinat cu gasirea unei aplicatii potrivite de erp. profilul companiei:
- vanzari produse metalurgice (agenti, client service, facturari, contab);
- 2 retele (2 puncte de lucru), totalizand 30 pc-uri, conectate la internet. cea mai mica viteza dintre cele 2 locatii, pe metro este 512 kb.
- numar maxim utilizatori conectati simulat la sistem (DB): 15.

Pana acum am avut cateva intalniri si prezentari ale producatorilor de top in ERP, insa topul se plateste. Astfel, s-ar parea ca balanta deciziei ar inclina catre un producator mai putin cunoscut de astfel de aplicatii: AttoSoft (Galati). Am vazut prezentarea lor, ne-a placut, totul frumos. Dar ma gandesc ca e posibil ca pretul mic platit acum sa-l rascumparam in timp. Ei folosesc baze de date Firebird. Cum este asta? E fiabil la un asemenea nivel? E bun? Sincer eu nu am auzit pana acum de el. Am gasit cateva discutii pe forum ale unor tipi care se pare dezvoltau in jurul Firebird diverse aplicatii.. Dar cand vine vorba de corporate, de zeci de mii de introduceri, de acces din 2 puncte de lucru? Cum se comporta?
Deci: vreau parerea voastra despre Attosoft pe de o parte si despre Firebird, pe de alta parte. Multam

#18
Demetrios

Demetrios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.06.2006

View PostHazard, on Nov 13 2006, 21:15, said:

de cateva luni sunt insarcinat cu gasirea unei aplicatii potrivite de erp. profilul companiei:
- vanzari produse metalurgice (agenti, client service, facturari, contab);
- 2 retele (2 puncte de lucru), totalizand 30 pc-uri, conectate la internet. cea mai mica viteza dintre cele 2 locatii, pe metro este 512 kb.
- numar maxim utilizatori conectati simulat la sistem (DB): 15.

Pana acum am avut cateva intalniri si prezentari ale producatorilor de top in ERP, insa topul se plateste. Astfel, s-ar parea ca balanta deciziei ar inclina catre un producator mai putin cunoscut de astfel de aplicatii: AttoSoft (Galati). Am vazut prezentarea lor, ne-a placut, totul frumos. Dar ma gandesc ca e posibil ca pretul mic platit acum sa-l rascumparam in timp. Ei folosesc baze de date Firebird. Cum este asta? E fiabil la un asemenea nivel? E bun? Sincer eu nu am auzit pana acum de el. Am gasit cateva discutii pe forum ale unor tipi care se pare dezvoltau in jurul Firebird diverse aplicatii.. Dar cand vine vorba de corporate, de zeci de mii de introduceri, de acces din 2 puncte de lucru? Cum se comporta?
Deci: vreau parerea voastra despre Attosoft pe de o parte si despre Firebird, pe de alta parte. Multam

din cate stiu eu AttoSoft nu se numara printre producatorii respectati de ERP. Cred ca esti pe cale sa faci o gresala din 2 motive:

1. daca baza de date este free, intradevar este gratis, dar nu ai nici un fel de suport. Daca AttoSoft isi construieste afacerea in jurul unor baza de date free atunci au mari sanse sa aiba probleme in viitor; ex: Oracle tocmai a cumparat cele 2 companii care asigurau suport pt MySQL. de ce oare? ca sa nu mai aiba ei in viitor probleme...MySQL-ul devine din ce in ce mai popular si puternic si pur si simplu cei de la Oracle le-au taiat "putin" avantul :)

2. cand alegi un ERP, aleri de fapt partenerul care are grija de inima companiei tale, de bunul mers al afacerii. intradevar, la o solutie recunoscuta costurile sunt mai mari, dar beneficiile folosirii unui astfel de sistem recunoscut sunt inzecit mari decat costurile; in plus nu ai risc de business foarte mare.;

daca ar fi sa-ti faci o operatie de transplant de inima ai accepta sa o faci cu un doctor care abia a iesit de pe bancile scolii? sau ai cauta cel mai bun doctor din cati exista si ai incerca sa faci cumva rost de finantare, transe de plata etc.

de obicei managerii nu se pricep pe IT. ei vor rapoarte consolidate, situatii in timp real etc. nepricepandu-se nici nu vor sa cheltuiasca bani pe asa ceva (tocmai pt ca nu se pricep). ce fac atunci? transfera alegerea la departamentul de IT si le da ca tema sa aleaga cea mai buna solutie la cel mai bun pret; IT Managerul alege ceva in acest sens si in 90% din cazuri implementarea esueaza.

cine plateste oalele sparte? IT Managerul...

competita de face intre timp? alege solutii puternice iar in timp castiga si cota de piata a companiei care nu a investit la momentul potrivit acolo unde trebuia....

regards,

Demetrios

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate