Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aparat foto zoom mare

Daca aveți chef, descrieți locuin...

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 

Omnipage 12 (OCR)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dragosro

dragosro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 11.12.2003
Salut! Aveti idee daca Omnipage 12 are suport pentru caracterele romanesti (diacritice), si daca recunoaste bine textele in romana?

De curand a aparut versiunea 14.

Multumesc,
Dragos

#2
WebMan

WebMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.01.2002
Nici 12   shi nici 14   in varianta PRO  nu are suport.... Probabil varianta OFFICE  are, dar nu o am....

#3
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
poti sa incerci cu ABYY Fine Reader, mi se pare cel mai bun. Trialul te duce vreo 12 ore de functionare parca (??) si probabil e destul ca sa faci ce trebuie cu el. dupa aia stergi, reinstalezi, daca mai e nevoie.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,711
  • Înscris: 26.11.2001
ABBYY FineReader OCR Professional 7.0

http://www.softpedia...7/4-7-121.shtml

Quote

ABBYY FineReader OCR Professional este cel mai performant software OCR de pe piata.
Prezinta suport pentru foarte multe scannere (TWAIN).

Suportul pentru limba romana este excelent si poate fi descarcat din program !

It's za best si se descurca de minune cu lb. romana si caractere romaesti !

#5
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
my point exactly. l-am folosit sa scanez carti vechi cu hartie galbena si tot a vazut diacriticele.

#6
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Mama mia, am urmarit o groaza de topicuri de genul ocr, si indiferent daca se discuta despre omnipage sau mai stiu eu ce, finereader este cel mai bun :drac:
De ce? Pentru ca are perioada de gratie? Eu am ocazia sa lucrez pe un Omnipage, la o cunostinta, dar nu stiu nici in ruptul capului cum sa il fac sa inteleaga simboluri matematice :mad:
Sau niste idei pentru Finereader, orice, doar ca imi trebuie asa ceva ;)
As putea spune ca sunt disperat dupa treaba asta. Trebuie sa fie o solutie, mai ales ca in omnipage am vazut in "Optiuni", "font matching" iar acolo am adaugat la tipul fisierelor continute de poza, si "symbol" dar degeaba :(

#7
cobra11

cobra11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 02.06.2003
de ce nu incerci sa selectezi manual zona in care sunt formulele matematice, si sa pui sa fie gen imagine. In acest fel nu o sa mai incerce sa caute fonturile, ci o sa le ia precum o imagine... nu stiu daca merge, dar e o idee...

#8
bogdan1978buc

bogdan1978buc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,416
  • Înscris: 07.05.2003
Pai asta este singura, dar cum fac sa-mi bage text, in loc de imagine? Asta e buba mare :(
Stiu ca niste japonezi au incercat ceva, dar folosind un modul ocr propriu, si in plus de asta, parca ar fi definit si niste seturi de caractere, pentru literele lor.
In fine, sper sa ma poata ajuta cineva, ca dau si eu o bere ;)

#9
vladutzuuu1

vladutzuuu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.01.2007
Salutare!

Stie cienva daca aceste soft-uri au posibilitatea de a primi comenzi din consola? fara sa trebuiasca sa deschizi programul?

Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate