Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Memorie, atentie, concentrare - probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#145
_2bad4u_

_2bad4u_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,408
  • Înscris: 22.02.2007
Deva ma streseaza la greu faza asta cu memoria, nu inteleg cum nu pot sa imi amintesc ce fac, uit asa de repede, fac ceva si dupa 3 minute uit ca am facut si incep sa fac iara, ceva pentru memorie sa nu mai uit, medicamente ceva, ce pot sa iau?

#146
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

View Postbogdan78, on Aug 22 2008, 15:25, said:

De fapt abrevierea e ADHD(Attention Deficit Hyperactivity Disorder) sau in romana THDA (Tulburarea hiperkinetica cu deficit de atentie) si nu se trage de la somn. De fapt patogenia nu e cunoscuta. Sunt doar ipoteze asupra cauzelor acestei afectiuni. Apare la copil si poate persista la adulti.  Pentru initiatorul topicului daca e ingrijorat poate vizita medicul de familie, pediatrul, psihiatrul de copii, neurologul pediatru.


Cum se poate lucra, intr-o scoala (la clasa a V-a), cu elevi ce sunt diagnosticati cu ADHD?
P.S. de precizat faptul ca, pentru fiecare materie, este cate un profesor, nu mai preda invatatorul/institutorul. Sunt fel si fel de profesori, foarte multe materii...
Astept raspunsurile voastre!
Multumesc.
Sanatate!
P.S.S. La mine, cand invat, metoda de repetare (inainte de a adormi) a ideii ca memoria mea este din ce in ce mai buna, ca retin tot ce invat si ca imi amintesc orice, in orice loc, atunci cand am nevoie, INCA MAI DA ROADE! Incercati si voi! Succes!

View Post_2bad4u_, on Sep 14 2008, 14:34, said:

Deva ma streseaza la greu faza asta cu memoria, nu inteleg cum nu pot sa imi amintesc ce fac, uit asa de repede, fac ceva si dupa 3 minute uit ca am facut si incep sa fac iara, ceva pentru memorie sa nu mai uit, medicamente ceva, ce pot sa iau?

Cred ca stresul e de vina! Ai prea multe griji, prea multe probleme. Incearca sa iei viata mai usor, nu in ritmul asta trepidant.
Sanatate!

#147
mangusta456

mangusta456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2009
De la  o vreme incoace,am o problema grava de concentrare.
Nu ma pot concentra asupra unui lucru,fapt care imi afecteaza performantele scolare.Maxim 5 minute daca pot tine cursul unei probleme de matematica sau alt obiect.
Despre ascultat ce vorbesc alte persoane nici nu se pune problema,de obicei dau din cap cum ca am fost atent.dar habar nu am ce zic.Treaba a devenit atat de urata cand nu mai pot sa fiu atent la nimic.Iau si vitamine si nu ma ajuta cu nimic.Cel mai bine ma simt cand stau acasa,de frica sa nu fac vreo boacana!Am avut mici probleme cu concentrare de prin a saptea....adica acum 4 ani..dar erau cam cum aveau majoritatea copiilor mai zbuciumati..adica nimic grav..daca inceram puteam fi atent..etc.In special de lunile astia mi se intampla asta!Ca un exemplu ma gandesc la tot felul de ex imi pun intrebari ce culoare are televizorul ala si de ce are asa.Unele fiind fara sens...in loc sa fiu atent la ce mi spune persoana din fata mea.
Sper sa aveti macar o idee cam ce ar putea fi,ce ar cauzauo,,si daca nu..voi mai incerca sa explic.
multumesc,andrei

#148
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Ginsengul siberian sau ginkgo ar putea fi niște soluții opționale.
Însă alimentele ce oferă EPA și în special DHA, sunt o necesitate pentru omul inteligent. Sau cu precursori ai acestor compuși.

Mai pe larg aici:
Omega 3...de la ce firma?

Citește cu atenție, 80% din populație are probleme cu rația n6:n3  ;)

EDIT

Pur expeimental poți încerca să renunți la lactate și cereale cu gluten, pentru o perioadă de 3 săptămîni.

Vezi aici de ce și cum.

Laptele si toate produsele lactate

Edited by Mirovaia_Scorb, 23 February 2009 - 18:50.


#149
mangusta456

mangusta456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2009
am sa renunt la lactate,problema la mine e si mai ciudata.azi de ex ma uitai la un film..fusai..si resusi sa imi mentin concentrarea pe perioade mai mari de timp 30 min aprox.....
tin sa repet ca mi vin in minte ganduri ciudate
de ce are cineva hainele asa de ce e televiorul culoarea respectiva...azi simtii ca innebunesc deoarece tot gandindu-ma la chestiile astia incepui sa obosesc psihic
o sa ncerc ce mi ai spus tu..ti am mai dat niste date..o sa le spun si alor mei da mi e cam "asa in momentul de fata".
Daca problemele persista voi contacta un doctor.
Mers,andrei,daca mai iti vin niste idei cu ce as putea avea..

#150
Nostradam

Nostradam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 31.01.2009
nu am citit tot dar ce s-a intamplat pana la urma? initiatorul topicului ai reusit sa scapi de boala?

#151
mangusta456

mangusta456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2009
cine mi raspounde si mie

#152
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Dacă tot simți nevoia de informații suplimentare, un rol important au lecitina, magneziul și apoi zincul.

Tot ce am menționat în primul post și în ultimul, eu de exemplu le asigur în multe zile în proporție de 50-100%, cu un mix de semințe de in, susan, cînepă, floarea soarelui, dovleac sau nuci, toate măcinate cu rîșnița.
Restul prin alimentație diversificată.

Cam ăsta e fondul problemei. Multe alte detalii au fost deja menționate pe topic, nu ești nici primul nici ultimu care suferă de adhd sau lipsa puterii de concentrare. Dacă reușești să înțelegi, pentru ca apoi să aplici cel puțin cîteva soluții

Edited by Mirovaia_Scorb, 24 February 2009 - 20:52.


#153
mangusta456

mangusta456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2009
stiu dar eram in special curios daca ceilalti bolnavi de adhd au aceleasi ganduri care ii streseaza
detalii minore,culori,obiecte etc

#154
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
M-a întristat enorm, postul în care Sucubus a scris diagnosticul final :(

Sînt convins că băutura în exces dăunează grav sănătății, însă nu cred că efectele au aceași intensitate în toate cazurile.
De exemplu, profesorul meu de matematică, este un bețiv de primă speță, însă este capabil să rezolve integrale triple și serii Fourier cu ochii închiși.
Ca să nu mai zic că-i merge mintea chiar și cînd vine vorba de alte probleme, cum ar fi glumele spontane pe seama celor care întîrzie la cursuri.


Pentru exersarea creierașului, vă recomand: Train Your Brain With Dr Kawashima

#155
Liliana_B

Liliana_B

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2011
Si pe mine m-a intristat ce a scris...
Si as fi chiar curioasa ce s-a mai intamplat. Mai stie cineva ceva de Sucubus?

#156
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Pentru a nu mai deschide alt topic scriu aici.Care sa fie oare problema ?

Dimineata,cam pana in jurul orei 15:00,sunt ca si un om semi-retard,daca ma intreaba cineva lucruri de cultura generala,sa incerc sa discut pe teme politice,sociale,ceva de genul,nu pot sau imi e tare tare greu sa vin cu argumente solide, sa port discutii inteligibile,de parca as fi citit numai ambalaje de pe sticle toata viata mea,nu-mi amintesc mai nimic,decat foarte putine lucruri,nu-mi amintesc cuvinte de multe ori de care fac uz tot timpul.

Ca sa dau un exemplu,am inceput o discutie cu cineva pe care doar ce il cunoscusem,prin intermediul altcuiva,discutam despre ceausescu,revolutie etc.Am citit destul pe tema asta incat sa am ceva concret de spus,eh uite ca la momentul ala (era dimineata) nu-mi mai aminteam nume de generali,de kbg-isti,nu-mi aminteam despre ce conspiratii citisem si toate cele,imi aminteam 2-3 chestii de nivel de clasa a 5-a despre asta,am crezut ca mor acolo de rusine...

S-au mai intamplat diverse de genul asta,tot in perioada asta a zilei,indiferent ce discut mai serios imi e tare greu,punctez asta pentru a nu se crede ca a fost ceva intamplator.Bun,de la ora 15 pana pe la 19-20,sunt mai acceptabil,starea de oboseala parca dispare,concentrarea apare,am uitat sa mentionez ca in perioada de inceput a zilei am o stare de oboseala,nu neaparat ca-mi vine sa dorm,dar parca plutesc asa,se intampla de multe ori.Dupa cum spuneam,de la 15 pana la 19-20 imi mai revin.De la ora 8 seara  (20) insa, rup tot,sunt in mare forma,pot sa port discutii de ore bune pe o tema si tot vin cu argumente,ma simt mai limpede,imi amintesc usor toate cele,creste si fluenta in vorbire etc.Pana la 2-3-4 noaptea pot sa fiu foarte activ din punctul asta de vedere.La 3-4 dimineata (daca nu dorm deloc) sunt mult mai ok fata de 9-10 dimineata.

Ce sa fie asta ? :deadtongue:

#157
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
@alex-softpedia

Sa fii oare "pasare de noapte"?

#158
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Depinde la ce te referi,daca la termenul generic,nu,nu sunt.

Indiferent ca adorm la 11 seara sau la 2 dimineata,in aceeasi situatie sunt,plus ca noaptea/seara nu trebuie sa port o discutie serioasa cu cineva neaparat ca sa-mi dau seama ca sunt mai activ in memorie,ca sa zic asa,de la un simplu mail dat catre cineva necunoscut pe care dimineata daca il dau,stau 5 minute sa-l redactez,imi e greu sa abordez situatia fiind necunoscut,seara aproape ca un cuvant nu sterg,ce iese din prima din degetele e excelent,asta ca un exemplu.

#159
romulusvb

romulusvb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 26.05.2011
Pasare de noapte = un om cu bioritmul schimbat fata de cel "normal", cu activitate mai bogata si mai eficienta noaptea.
Chestia asta poate fi nativa, sau ca o adaptare la mediu, ulterior (adica nu nativ).
Intrebarea era daca esti pasare de noapte, iar daca da, de ce fel.

Edited by romulusvb, 16 September 2011 - 08:17.


#160
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009

View Postalex-softpedia, on 15th September 2011, 13:06, said:

Ce sa fie asta ? :deadtongue:

Credeam ca sunt singura care trece prin asta.  :rolleyes:

#161
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View Postromulusvb, on 16th September 2011, 09:16, said:

Intrebarea era daca esti pasare de noapte, iar daca da, de ce fel.

Nu sunt,n-am activitate noaptea,in 95% dintre cazuri pana la 12 noaptea sunt in pat,iar pana la 1 adorm.

View Postdeeaa1989, on 16th September 2011, 10:26, said:

Credeam ca sunt singura care trece prin asta.  :rolleyes:

Cum depasesti problema ? Eu in afara de a ma speria + complexe nu stiu ce sa fac  :lol:

#162
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009

View Postalex-softpedia, on 16th September 2011, 10:40, said:

Nu sunt,n-am activitate noaptea,in 95% dintre cazuri pana la 12 noaptea sunt in pat,iar pana la 1 adorm.

Cum depasesti problema ? Eu in afara de a ma speria + complexe nu stiu ce sa fac  :lol:

Dormi cam mult, la fel ca si mine. Poate asta e una dintre probleme. Sau singura. Nu te trezesti si cu capul/creierul amortit ca mine?  :deadtongue:
Nu o depasesc nicicum. Am luat niste pastile cu ginkgo biloba, guarana si alte chestii de genul - pentru concentrare. Nu mai sunt chiar leguma, dar nici super bine nu sunt.
Daca zici ca te sperii, poate a ajuns sa fie pe fond psihic. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate