Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Memorie, atentie, concentrare - probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#127
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
daca de la 16 ani ai asemenea probleme e grav ... peste cativa ani te urci in pat si uiti de ce te-ai urcat :))

on: foarte probabil sa fie lipsa de somn cum zicea si jamalex2000. e chiar naspa sa te obisnuiesti sa dormi 3-4 ore pe noapte.
sau doar esti cu "capul in nori". daca tie iti sta gandul mai tot timpul la tipa de la 3 sau la ce draq o face nu stiu cine in episodul urmator in nu stiu ce serial sau questii de genu' e normal uiti 90% din ce vb cu uni sau ce ar mai trebui sa faci ;)

#128
ktalyn15bn

ktalyn15bn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2008

 AMETHIST, on Aug 19 2008, 23:35, said:

daca de la 16 ani ai asemenea probleme e grav ... peste cativa ani te urci in pat si uiti de ce te-ai urcat :))

on: foarte probabil sa fie lipsa de somn cum zicea si jamalex2000. e chiar naspa sa te obisnuiesti sa dormi 3-4 ore pe noapte.
sau doar esti cu "capul in nori". daca tie iti sta gandul mai tot timpul la tipa de la 3 sau la ce draq o face nu stiu cine in episodul urmator in nu stiu ce serial sau questii de genu' e normal uiti 90% din ce vb cu uni sau ce ar mai trebui sa faci ;)


Eu la un moment dat ma gandeam sa nu fie din cauza calculatorului.Stau cel putin 10 ore pe zi si pana la 2 noaptea.

Edited by ktalyn15bn, 21 August 2008 - 16:48.


#129
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 ktalyn15bn, on Aug 21 2008, 17:47, said:

Eu la un moment dat ma gandeam sa nu fie din cauza calculatorului.Stau cel putin 10 ore pe zi si pana la 2 noaptea.


   Este normal sa uiti ce faceai acum 5 minute daca acum 5 minute nu faceai nimic . Problema ta e ca stai si pierzi timpul de pomana si asta este foarte grav , din pricina ca exista o pandemie la nivelul celor de varsta ta .
   Nu , nu trebuie sa te ingrijorezi ! Peste 2-3 ani o sa inceapa sa-ti grioraie burta de foame si o sa -ti aduca ea aminte ca trebuie sa muncesti ca ursu ca sa o umpli .
   Pana atunci , poate nu mai postezi aiurea ....

#130
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005

 jamalex2000, on Aug 19 2008, 00:55, said:

bine aveti ADD amandoi! acum treceti la culcare ca de la lipsa de somn vi se trage!

De fapt abrevierea e ADHD(Attention Deficit Hyperactivity Disorder) sau in romana THDA (Tulburarea hiperkinetica cu deficit de atentie) si nu se trage de la somn. De fapt patogenia nu e cunoscuta. Sunt doar ipoteze asupra cauzelor acestei afectiuni. Apare la copil si poate persista la adulti.  Pentru initiatorul topicului daca e ingrijorat poate vizita medicul de familie, pediatrul, psihiatrul de copii, neurologul pediatru.

#131
ktalyn15bn

ktalyn15bn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2008

 bogdan78, on Aug 22 2008, 15:25, said:

De fapt abrevierea e ADHD(Attention Deficit Hyperactivity Disorder) sau in romana THDA (Tulburarea hiperkinetica cu deficit de atentie) si nu se trage de la somn. De fapt patogenia nu e cunoscuta. Sunt doar ipoteze asupra cauzelor acestei afectiuni. Apare la copil si poate persista la adulti.  Pentru initiatorul topicului daca e ingrijorat poate vizita medicul de familie, pediatrul, psihiatrul de copii, neurologul pediatru.


ADHD ??? :-O  Sunt ffff. departe de asa ceva.Nu prezint simptome de genu'(la mine nu e vorba ca nu sunt atent chiar din contra sunt foarte atent la unele lucruri).Ori eu nu am explicat cum trebuie ceea ce voiam sa spun ori voi nu ati inteles.
Deci:
Sa zicem ca navighez pe net aiurea si dintr-o data imi vine o idee.Spre exemplu imi aduc aminte de un site care nu l-am mai vizitat de mult si este ceva interesant pe el.Dar nu apuc sa scriu site-ul in browse ca suna telefonul, sau vine cineva si ma intreaba ceva etc. .Si cand ma intorc se poate sa-mi aduc aminte ca vroiam sa intru pe un site dar nu imi mai aduc aminte pe ce site vroiam sa intru.Asta este toata chestia.Nu ma ingrijoreaza faptul ca nu mai gasesc site ul dar este foarte enervant ca nu pot face altceva pana nu imi amintesc.(adica pot dar nu vreau). Daca ma intrebi ce am mancat acum un an de revelion imi aduc aminte cu lux de amanunt doar chestii de genu asta nu imi aduc aminte.....deci atunci cand sunt intrerupt.

#132
Navigatorul

Navigatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 14.10.2005
probabil e de la stres, take it easy! ;)
și eu am 16 ani și n-am avut niciodată probleme deastea :huh:

Edited by Navigatorul, 24 August 2008 - 14:58.


#133
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005

 ktalyn15bn, on Aug 24 2008, 15:34, said:

ADHD ??? :-O  Sunt ffff. departe de asa ceva.Nu prezint simptome de genu'(la mine nu e vorba ca nu sunt atent chiar din contra sunt foarte atent la unele lucruri).Ori eu nu am explicat cum trebuie ceea ce voiam sa spun ori voi nu ati inteles.

Nici n-am spus ca ai avea asa ceva. L-am corectat pe colegul de mai sus si am explicat putin la ce se referea. Probabil cauza la tine e stresul, oboseala acumulata, nerespectarea orelor de somn, alimentatia incorecta. Daca te ingrijoreaza problema, viziteaza un medic. El va fi mai in masura sa te linisteasca.

Edited by bogdan78, 25 August 2008 - 18:37.


#134
tartamaria21

tartamaria21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.08.2008

 Tabu, on Dec 12 2006, 03:55, said:

Chiar daca ai editat repede, noi tot la doctor te trimitem. :)
Aici nu vei primi nici un fel de diagnostic. Spui ca ai problema asta de 2-3 ani. Nu ai fost la doctor pana acum?
Crezi ca te vor trata niste posturi? (asta referitor la alergia la doctori)

Buna
si eu am inceput sa am probleme cu pierderi de memorie
am fost la un interviu si nu mai puteam sa leg 2 fraze, nu-mi aduceam aminte nici un cuvant, mi-am revenit abia dupa vreo 5 minute, mi-am cerut scuze si am iesit
iar uneori ma incurc si nu pot sa pronunt cuvinetele
nu ma pot concentra nici macar sa citesc o revista ce sa mai zic de carti
noapte nu pot sa dorm si ziua sunt ffffffffff agitata
nu am pofta de mancare iar dak mananc vomit
cu stomacul sunt varza din cauza asta, am arsuri mari si am luat ranitidina k nu mai suportam
plang rpd din orice
nu stiu ce se intampla cu mine
eu am fost la medici dar au zis k sunt bn si k nu am de ce sa-mi fac griji k e stresul de vina
voi ce ma sfatuiti
sau poate aveti vreo solutie
va multumesc
astept raspunsuri si pe mail [email protected]

#135
ktalyn15bn

ktalyn15bn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.07.2008
N-am mai citit topicul de mult timp.As vrea sa va spun ca am observat o ameliorare...de fapt cred ca in ultima saptamana o singura data mi s-a mai intamplat sa uit ce vroiam sa fac.Aqm sunt mai happy. :D  Am citit si topicul deschis de scubus(pierderi de memorie) care m-a intristat foarte tare.Stie cineva ce s-a mai intamplat cu el ? Ce surpriza extraordinara mi-ar face daca as gasi postul lui in care spune ca e bine undeva pe forum...

#136
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 bogdan78, on Aug 22 2008, 15:25, said:

De fapt abrevierea e ADHD(Attention Deficit Hyperactivity Disorder) sau in romana THDA (Tulburarea hiperkinetica cu deficit de atentie) si nu se trage de la somn. De fapt patogenia nu e cunoscuta.
nu exista asa ceva... asta e doar o inventie a psihiatrilor care "descopera" presupuse boli prin VOT(adica propune unul sau cativa, mai multi voteza si se satbileste ce si cum), si nicideucum prin studii stiintifice... industria de midicamente se pare care are un "cuvant"(a se citi spaga) greu de spus in cresterea numarului de "afectiuni psihice" inventate intr-o perioada scurta de timp...

Edited by gtk, 29 August 2008 - 14:19.


#137
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005

 gtk, on Aug 29 2008, 15:17, said:

nu exista asa ceva... asta e doar o inventie a psihiatrilor care "descopera" presupuse boli prin VOT(adica propune unul sau cativa, mai multi voteza si se satbileste ce si cum), si nicideucum prin studii stiintifice... industria de midicamente se pare care are un "cuvant"(a se citi spaga) greu de spus in cresterea numarului de "afectiuni psihice" inventate intr-o perioada scurta de timp...

Faci o afirmatie grava. Adica sa inventeze medicii boli. Ai cumva pregatire medicala sa poti afirma asa ceva? Ia uite ce spune studiul urmator:

Recent Studies on Causes of ADHD

Some knowledge of the structure of the brain is helpful in understanding the research scientists are doing in searching for a physical basis for attention deficit hyperactivity disorder. One part of the brain that scientists have focused on in their search is the frontal lobes of the cerebrum. The frontal lobes allow us to solve problems, plan ahead, understand the behavior of others, and restrain our impulses. The two frontal lobes, the right and the left, communicate with each other through the corpus callosum, (nerve fibers that connect the right and left frontal lobes).

The basal ganglia are the interconnected gray masses deep in the cerebral hemisphere that serve as the connection between the cerebrum and the cerebellum and, with the cerebellum, are responsible for motor coordination. The cerebellum is divided into three parts. The middle part is called the vermis.

All of these parts of the brain have been studied through the use of various methods for seeing into or imaging the brain. These methods include functional magnetic resonance imaging (fMRI) positron emission tomography (PET), and single photon emission computed tomography (SPECT). The main or central psychological deficits in those with ADHD have been linked through these studies. By 2002 the researchers in the NIMH Child Psychiatry Branch had studied 152 boys and girls with ADHD, matched with 139 age- and gender-matched controls without ADHD. The children were scanned at least twice, some as many as four times over a decade. As a group, the ADHD children showed 3-4 percent smaller brain volumes in all regions—the frontal lobes, temporal gray matter, caudate nucleus, and cerebellum.

This study also showed that the ADHD children who were on medication had a white matter volume that did not differ from that of controls. Those never-medicated patients had an abnormally small volume of white matter. The white matter consists of fibers that establish long-distance connections between brain regions. It normally thickens as a child grows older and the brain matures.9

Although this long-term study used MRI to scan the children’s brains, the researchers stressed that MRI remains a research tool and cannot be used to diagnose ADHD in any given child. This is true for other neurological methods of evaluating the brain, such as PET and SPECT.

Si se gasesc destule la o cautare atenta pe google. Suntem oricum off-topic.

On topic: Stresul cronic poate fi daunator pentru sanatatea creierului si a performantelor amnezice. Studiile efectuate pe animale evidentiaza ca expunerea prelungita la hormonii de stres are un efect advers asupra hipocimpului, o regiune din creier implicata în functia mnezica si în învatat. Doua studii americane recente releva ca o noapte buna de somn poate reinvia unele amintiri care s-au pierdut in timpul zilei precedente, dar amintirile care au fost reactivate trebuie fixate bine in memorie. Cum putem incerca sa prevenim problemele de memorie
O alimentatie echilibrata, fara exces de grasimi, bogata in vitamina B12. Aceasta vitamina ajuta la formarea celulelor corpului – in special a globulelor rosii, si a sistemului nervos, si este intilnita in produse de origine animala: carne, peste, lapte, brinzeturi si oua. Regimurile alimentare sarace in grasimi, utilizate de adultii tineri si de cei cu virste medii ajuta la pastrarea memoriei. Organismul nostru are nevoie si de suficiente lichide, pentru a preveni deshidratarea, ce ar putea duce la confuzie, si tulburari ale memoriei. Pe cit se poate, limitarea consumului de bauturi alcoolice si, de asemenea, a fumatului, la care ideal ar fi sa se renunte. In cazul persoanelor cu tulburari usoare ale memoriei, administrarea vitaminelor E si C poate proteja sanatatea creierului.

Miscarea fizica regulata este benefica memoriei. Exercitiile fizice pot sa creasca fluxul sangvin cerebral, care va duce, la rindul sau, la stimularea cresterii celulelor nervoase.

O viata sociala sanatoasa si echilibrata, pigmentata cu odihna, ofera si un echilibru nervos stabil. Trebuie sa incercam sa invatam lucruri noi, atunci cind avem ocazia. Sa ne largim cunostintele, cu alte cuvinte, sa ne punem memoria la lucru. Riscul de slabire a memoriei este mai redus in rindul persoanelor active din punct de vedere intelectual, comparativ cu cele care nu au astfel de preocupari. Persoanele care obisnuiesc sa citeasca si desfasoara activitati stimulatoare pentru intelect sau legate de procesul de învatamint îsi mentin memoria mai bine si timp mai îndelungat, pe masura ce îmbatrinesc.

Edited by bogdan78, 29 August 2008 - 14:51.


#138
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ramaneti la subiect sau mutati-va.

#139
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Ca chestiune de bază, în cazul diferitelor forme de cancer și de fapt în general cînd mintea nu te susține ca în zilele bune, este recomandată o alimentație preponderent YANG (de pildă orez, grîu, hrișcă, mei, quinoa, ginseng - amplifică VIZIBIL capacitatea de control). Merită luat în calcul și regimul Oshawa

YIN sunt de pildă tutunul, alcoolul, alimentele dulci, majoritatea cărnurilor etc. Astfel starea de boală este asociată de cele mai multe ori cu un exces de energie YIN, dar există destule boli în care excesul de energie YANG generează la rîndul lui diverse dezechilibre.

Veți spune: "Hmmm... chestiile astea nu sunt ceva esențial în procesul vindecării, este mult prea vag."

SUBLINIEZ: orice tratament ar începe cineva într-o situație ca cea de pe acest topic, volens-nolens vindecarea implică reechilibrare energetică și detoxifierea organismului.

------------------------------------------------------------------

Am fost disperat zilele acestea că nu reușeam să termin diverse proiecte cu deadline, dar ceea ce m-a ținut pe linia de plutire a fost
lucerna și orzul verde

Simt nevoia să dau cîteva detalii despre lucernă, prin prisma experienței personale.

Probabil că vi s-a mai întîmplat să nu dormiți nopți întregi ca să terminați diverse chestii stresante. Cred că am întîlnit unul din cele mai eficiente revigorante ce acționează și în planul psihic. Astfel am reușit să las deoparte toate gîndurile negative și pot să confirm din toată inima ceea ce scria pe cutie:
Bun detoxifiant, încetinește procesele de îmbătrînire, crește puterea fizică și pofta de viață

De asemenea se mai pot încerca capsulele de NEEM - purificator.

-----------------------------------
Sper că tot ce am scris vă va fi de folos.

Edited by Mirovaia_Scorb, 30 August 2008 - 22:39.


#140
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 bogdan78, on Aug 29 2008, 15:46, said:

Faci o afirmatie grava. Adica sa inventeze medicii boli. Ai cumva pregatire medicala sa poti afirma asa ceva? Ia uite ce spune studiul urmator:
alea-s povesti de doi lei, nu studii stiintifice... din pacate cei din lumea medicala au o foarte slaba pregatire in materie de stiinta pura(hard science)... mai toate asa numitele "studii" care presupun tot felul de scanuri se rezuma la observari si corelatii, care au valoare aproximativ zero(cel mult indeamna la o studiere mai atenta a fenomenelor)... insa nici un test stiintific nu este valid pana nu dovedeste cauzalitatea si falsificalibilitatea, lucrururi practic inexistente in psihiatrie... iar asa numitele "boli psihice" nu sunt stabilite in urma unor teste riguroase - respectand metoda stiintifica - asa cum este cazul restului medicinei(in cea mai mare parte), ci sunt propuse de diversi "doctori" la intrunirile unor organizatii de profil si aprobate prin vot...

Edited by gtk, 09 September 2008 - 18:31.


#141
diana2000

diana2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2008
Salut tuturor. Timp de 7 luni am luat Mentat de la Himalaya pentru imbunatatirea memoriei. In ultima perioada am inceput sa ma simt obosita, in special in a doua parte a zilei. Atunci cand dormeam 6 ore pe noapte ma confruntam a doua zi cu o epuizare generalizata, nu doar psihica ci si fizica, insotita adesea de o respiratie mai dificila si de nevoia de a ofta des, stari pe care, in mod obisnuit nu le aveam. E posibil ca acestea sa fie reactii adverse ale produsului?

Edited by diana2000, 13 September 2008 - 15:56.


#142
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Și eu uit des, uit și ce mănânc dimineața. Uitarea este bună. Uităm mai ales lucrurile care nu au prea mare importanță pentru noi. :) În schimb, probleme de concentrare nu am avut decât o singură dată, când am depus un efort psihic foarte mare pentru în jur de 2-3 săptămâni. Atenția nu a fost niciodată o calitate principală a mea, nu sunt atentâ decât la ce mă interesează, în rest.. :)

#143
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 diana2000, on Sep 13 2008, 16:55, said:

Salut tuturor. Timp de 7 luni am luat Mentat de la Himalaya pentru imbunatatirea memoriei. In ultima perioada am inceput sa ma simt obosita, in special in a doua parte a zilei. Atunci cand dormeam 6 ore pe noapte ma confruntam a doua zi cu o epuizare generalizata, nu doar psihica ci si fizica, insotita adesea de o respiratie mai dificila si de nevoia de a ofta des, stari pe care, in mod obisnuit nu le aveam. E posibil ca acestea sa fie reactii adverse ale produsului?

nu cred, mai degraba reactie a organismului la dormit 6 ore pe noapte...

#144
diana2000

diana2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.08.2008
Si inainte se mai intampla uneori sa dorm 4-5 ore pe noapte dar a doua zi nu ma simteam asa epuizata. Mentat contine printre altele Bacopa Monnieri si sunt foarte putine surse pe internet care mentioneaza ca reactii adverse palpitatiile, oboseala musculara, stare de rau in corp, desi e apreciata in medicina ayurvedica pentru absenta reactiilor adverse. Oricum, nu sunt prea incantata sa iau acest supliment pentru imbunatatirea capacitatilor cognitive si sa obtin inversul, pentru ca oboseala atrage dupa sine inevitabil diminuarea performantelor de orice tip.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate