Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Baptistii

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#73
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on Feb 9 2009, 11:55, said:

PS: Zexelica, stiu ca dupa parerea ta toate bisericile sunt naspa si sunt zero dpdv teologic. Deci daca nu ai alte comentarii la postul meu, nu te mai obosi sa spui chestii arhi-repetate.
Ti-am aratat greseala in declaratia doctrinara postata de tine. Te doare in cot! Daca asa zice bisericuta scumpa, inseamna ca este adevarat!!!

Stii ca ei interpreteaza 1 Tim 3:16 ca "biserica este stalpul si temelia adevarului"? Nu te deranjeaza? Biserica este sau Dumnezeu?

#74
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postzexelica, on Feb 9 2009, 12:31, said:

Ti-am aratat greseala in declaratia doctrinara postata de tine. Te doare in cot! Daca asa zice bisericuta scumpa, inseamna ca este adevarat!!!

Stii ca ei interpreteaza 1 Tim 3:16 ca "biserica este stalpul si temelia adevarului"? Nu te deranjeaza? Biserica este sau Dumnezeu?

Exista baptisti calvinisti. Formularea din marturisirea de credinta lasa loc si pentru acestia. Apoi, biserica locala este un loc de intalnire unde sa crestem in credinta. Este loc pentru divergenta de opinii.

Demonstreaza o alta traducere la 1 Tim 3:15.

#75
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostGeo77, on Feb 7 2009, 16:16, said:

Apoi bisericiile protestante prin intermediul grupurilor mai ales... fac excursii aproape gratis in care noii veniti sunt bine primiti, uneori chiar pe gratis... pentru ca la inceput daca nul poti atrage pe om cu invataturile biblice trebe sal atragi cu alte chestii mai materiale.... de mentionat ar mai fii ca la inceput in interiorul grupului esti inconjurat cu o dragoste nemarginita de catre toata lumea (ii cam greu sa iti dai seama cai falsa)... urmand ca mai apoi sa fie ceva mai redus si formal.

In fine is unele chestii si faine la protestanti cum ar fi ajutorul reciproc intre frati dar mai rar dar ii f multa manipulare si control... mai ales asupra persoanelor tinere, nou convertite.... etc. si mie asta nu mi se pare normal deloc... despre doctrina protestanta ma abtin sa comentez mai multe....

'Love-bombing' este tehnica folosita de secte prin care inconjoara noul prozelit cu dovezi de dragoste 'frateasca'. Toata lumea te invita la masa, se intereseaza de soarta ta, se ofera sa te duca sau sa te aduca cu masina, te suna zilnic sa vada cum iti merge etc. In unele secte, manipularea este dusa la extrem, cum ar fi secta 'Children of God ' (David Berg) care practica flirty-fishing adica prostitutia pentru prozelitism.
La baptisti, aceste dovezi de iubire frateasca (nu sexuala  :lol: ) le veti gasi doar in grupuri mici, eventual grupuri de studenti sau biserici mici din provincie. In bisericile mari intri aproape ca la cinema, nu stie nimeni cine esti si ce faci. Eventual exista o persoana la intrare care te saluta cu 'Pace !' si iti indica unde sunt locuri libere. Pleci cand vrei si vii cand vrei. De obicei sunt 1-2 pastori in fiecare biserica, care abia fac fata sa schimbe cate o vorba cu sutele sau zecile de membri.

Manipulare si control, astea sunt realitati dure, dar le gasiti in special la: Martorii lui Iehova, adventisti, mormoni, secta Moon (sunt si ei prin Bucuresti, se intituleaza ceva cu 'Biserica unificarii'), Hare Krishna (din fericire inca nu i-am vazut in Romania). Controlul are loc atunci cand secta incepe sa te chestioneze asupra detaliilor intime: cine-ti sunt prietenii, ce faci in timpul liber, cum iti petreci concediul, cum iti cheltuiesti banii. Astea sunt semne clare de secta si asemenea escroci trebuie imediat pusi la punct. Intr-o biserica poti discuta despre principii si morala, dar nu trebuie sa-ti speli izmenele in public. Aaaa, poate o data ai nevoie de un sfat personal si apelezi tu, din initiativa ta la un credincios care ti se pare mai intelept.

Am deschis mai demult un topic vizavi de spalarea creierului:
http://forum.softped...howtopic=407137

Edited by overseas, 09 February 2009 - 15:35.


#76
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on Feb 9 2009, 12:39, said:

Demonstreaza o alta traducere la 1 Tim 3:15

Gramatica versului permite doua concluzii antagonice: biserica este stalpul adevarului si Dumnezeu este stalpul adevarului.
Izolat de restul Scripturii si cu ignoranta fata de maretia si puterea lui Dumnezeu, bisericile iau ca adevarata prima concluzie, fara a contrazice versul in sine, ci doar bunul simt.
Insa, RESTUL Scripturii, bench-test-ul doctrinelor, ne arata ca DUMNEZEU este stalpul adevarului.



Ioan 14

6Isus i -a zis: ,,Eu sînt calea, adevărul și viața. Nimeni nu vine la Tatăl decît prin Mine.

Bisericile au adevarul=Cuvantul in CUSTODIE doar.

#77
Geo77

Geo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2007
Deci in primul rand eu is constient ca cine citeste acest topic nusi va face o parere numai din ce zic eu ci din ce zicem toti asa ca intr-o oarecare masura fiecare parere trebe respectata.
Deci overseas, imi place stilu tau de argumentare care nu cred ca-i tocmai crestin dar na ii parerea mea personala... Eu zic ca te bazezi pe urmatoru principiu:
Prima data zici ca toate variantele exista sis valabile (este si alb si negru si grii si culori etc) apoi incet, incet argumentezi ca varianta ta(religia ta) nu face parte din categoriile respective desi la inceput incluzi tot ce se poate include... urmand ca mai la sfarsit sa excluzi cat se poate de clar ceea ce te intereseaza... Si cineva care nu vede global textu nu cred ca se poate prinde si intelege corect... in fine...
Ex la inceput zici :

Quote

Exista secte (organizatii proiectate special pentru spalarea creierului si pentru racolarea de membri) si exista spirit sectar (oameni care deturneaza o organizatie de la scopurile initiale pentru a-si consolida puterea si influenta personala).
apoi imediat excluzi baftisti dar nu f clar din categoria aia.... dupa aia urmeaza continutu si finalul:

Quote

'Love-bombing' este tehnica folosita de secte prin care inconjoara noul prozelit cu dovezi de dragoste 'frateasca'. ....

Quote

La baptisti, aceste dovezi de iubire frateasca (nu sexuala laugh.gif )....


Acuma sa revin la subiect:

Quote

In legatura cu botezul, eu personal cand am vrut prima data sa ma botez nu am fost acceptat, mi s-a cerut de biserica sa-mi anunt parintii, desi eram major. Am vazut o gramada de botezuri, nimeni nu era in transa sau in stare de inconstienta, iar de obicei se incurajeaza sa-ti inviti parintii si prietenii. Deci mediul nu favoriza stari din astea dubioase. Daca zici tu, o fi pe undeva un grup baptist mistic si deviant in Romania, sunt curios sa-i cunosc si eu.

Desi tu poate nai vazut nimic eu insa raman la parerea mea... deci nu se folosesc droguri sau tehnici f sofisticate... is aceleasi tehnici pe care le foloseste un vanzator in piata cand vrea sati vanda o bucata de pamant pe luna... numa ca daca esti sub asemenea influeenta timp de cateva luni nu cateva minute ca in piata chiar daca ai ramas de bunavoie au altfel de efect.... Bine nu zic ca se comporta ciudat in mod evident inainte de botez nimeni, poti sai dai seama numa daca pui ceva intrebari despre cine sunt si ce fac si si ce vreau in plus povesti ca "mo batut parintii de am stat o saptamana in spital dar tot vreau sa ma botez" is sau pot fi ceva indicii ca nu poate fi ceva foarte corect la mijloc...

Quote

Scopul si programul taberei se anunta dinante, inclusiv ca vor fi studiii biblice sau predici. Dar nu reprezinta o regula. Se mai fac tabere cu pret redus pentru studenti, tabere de ski sau de limba engleza. Scopul final al acestor tabere este sa se comunice Evanghelia intr-un mediu tineresc si relaxat. Consider ca aceasta practica este ok, cata vreme oamenii stiu dinainte care este programul si care este scopul. Verisoara mea a fost o data intr-o tabara din asta, pe moment i-a placut cercul de tineri de acolo, dupa care si-a bagat picioarele si si-a vazut de treaba ei. Nu a fortat-o si nu a urmarit-o nimeni.


Corect stiu ca se anunta dinainte scopul... scopul oficial adica intro excursie de 2-3 zile exista 2-3 ore de "inchinare" si eventual ceva jocuri numite "educative" care tin de scopul oficial.... si restu distratie, timp liber se stie....

Acuma te intreb cineva care ii noi si ii invitat intr-o excursie de asta si stie cat timp dureaza activitatiile care nul plac sau nul intereseaza si care au legatura cu scopul oficial, chiar chezi ca pentru scopul oficial vine?

Si na daca la inceput motivatia nu ia fost corecta (cunoastererea lui Dumnezeu/bibliei) dar dupa un timp devine brusc asta ce sanse sunt sa nu fie si manipulare la mijloc?

Quote

Nu a fortat-o si nu a urmarit-o nimeni.
Am zis eu ca se face asa ceva... astai motivu pentru care nus chiar o secta cum ai zis si tu, baftisti dar si altii si pentru care nu ies nau iesit in evidenta... este o limita (nu se foloseste forta fizica, sau urmariri etc).

Quote

La baptisti, aceste dovezi de iubire frateasca (nu sexuala) le veti gasi doar in grupuri mici, eventual grupuri de studenti sau biserici mici din provincie. In bisericile mari intri aproape ca la cinema, nu stie nimeni cine esti si ce faci. Eventual exista o persoana la intrare care te saluta cu 'Pace !' si iti indica unde sunt locuri libere. Pleci cand vrei si vii cand vrei.
Sigur ca din iubire frateasca, astai relativ si depinde... poti sa-ti spun ca am vazut cu proprii mei ochii cum liderul unui grup avea ceva ce iesea in evidenta pe sub pantoloni in timpul unei intalniri de grup si toate astea din prea multa dragoste frateasca pentru suroriile sale de la grup (care apropo nu erau imbracate provocator... ci decent)

Si apoi sami spui tu mie unde se leaga relatiile de prietenie daca nu in intermediul grupurilor si eventual la biserica? (In excursii sa zicem ca ar fi normal dar nu cred ca acolo ii procentu cel mai mare)

Chiar si in bisericiile mari de sute sau mii de locuri exista numai cazuri speciale cand treci neobservat si intrii ca la cinema cum ai zis tu. Cand te prezinti de buna voie la biserica.... si nu te cunoaste nimeni. Dar daca te-a invitat cineva, care te cunoaste esti sub aripa lui protectoare si f repede o sa devii foarte cunoscut si o sa primesti f multa atentie. Si persoana care tea invitat curand o sa te invite si la alte activitati (cum ar fi grupul de studiu etc).

Nu se incurajeaza sati speli rufele chiar in public... adica in fata intregii biserici - ar fi prea evident ci intr-un cadru mai restrans (cum ar fi grupul de studiu sau alti prieteni). Si daca ai probleme cu biserica vrei sa renunti/pleci o sa constati cu uimire ca exact acei oameni care stiu cat mai mult edespre tine vor incerca sa te convinga/sa te aduca inapoi folosinduse intr-o masura mai mica sau mai mare de ceea ce stiu despre tine. Pe de alta parte nu sar mai putea tine evidenta locala din cadrul bisericii cu evolutia fiecarui membru de care aminteai si tu :D
Si daca cineva iti cunoaste viata personala te poate si manipula face presiuni etc.

Quote

Manipulare si control, astea sunt realitati dure, dar le gasiti in special la: Martorii lui Iehova, adventisti, mormoni, secta Moon (sunt si ei prin Bucuresti, se intituleaza ceva cu 'Biserica unificarii'), Hare Krishna (din fericire inca nu i-am vazut in Romania).

La ce ai enumerat tu sunt mai acentuate putin ca si la baftisti doar, nu inseamna ca nu exista deloc sau cas cazuri izolate. Deci eu in posturile anterioare mam referit la cultele protestante in general si am zis chestii comune stiu ca de exemplu la pencticostali is mai multe minuni si spectacol ca si la baftisti dar nu inseamna ca baftisti nu compenseaza aceasta lipsa prin alte chestii etc.... Oricum ceea ce am zis eu cred ca ii ceva comun si na imi pare rau daca chestii decrise in articolu tau (ca love bombing, preluarea controlului asupra mediului social etc) nu leai vazut si la tine la biserica, sau ma rog de unde ai dat exemple. Eu stau intr-un oras mare cu multe biserici de genu daca vrei imi dai un PM, vii in vizita si o sati arat pe viu....

Edited by Geo77, 12 February 2009 - 00:31.


#78
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Fac mari eforturi sa inteleg ideile labartate de tine in multe paragrafe, dar nu prea le gasesc (ideile).
Esti suparat ca nu am vazut manipulare si spalarea creierului la baptisti. Asta e, nu am avut noroc  ;)  Dar nu exclud ca aceasta sa se intample undeva intr-o biserica baptista, pentru ca nu practic solidaritatea de secta (de ex. toti adventistii sunt impecabili, toti catolicii sunt minunati). Daca stii asemenea cazuri, audienta iti va fi recunoascatoare daca ne informezi, cu dovezi, ca sa ne ferim.
Ai vazut tu pe cineva la studiu biblic cu ceva in pantaloni... se prea poate, ce pot sa zic. Eu il stiu pe unul caruia ii miroase gura la biserica. Dar nu inteleg morala ta ? Toti baptistii se excita la studiu biblic ? Sau studiul biblic este astfel conceput incat sa incite la sex ? Zi-ne simplu si clar care este avertismentul tau, vrem sa ne ferim de hartuire sexuala sub orice forma.
Ai mai observat ca baptistii sunt manipulatori, dar nu cu droguri sau chestii naspa, ci cam asa ca la piata. Ei, m-am linistit. Daca diabolica manipulare baptista este echivalenta cu gargara precupetei care vinde patrunjel, sa speram ca nu de aici va veni sfarsitul lumii.
Am facut diferenta intre 'love bombing' sectar si afectiunea normala manifestata intr-un cerc restrans de oameni care au ajuns sa se cunoasca. Tie-ti pute chiar si asa. Anunta-ma cand vrei sa vizitezi biserica mea, o sa te astept cu bate si ciomege, ca sa nu ne suspectezi de iubire fatarnica si prozelitista. Ne cerem scuze in avans pentru vanatai.
Am dat un link unde am inceput o discutie despre spalarea creierului, daca mai ai consideratii generale acolo e locul unde sa te desfasori.

#79
Geo77

Geo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2007

Quote

Am facut diferenta intre 'love bombing' sectar si afectiunea normala manifestata intr-un cerc restrans de oameni care au ajuns sa se cunoasca.
  :lol:
Se intampla si inainte sa se cunoasca chiar de la primele intalniri :D sau tu te referi probabil prin "au ajuns sa se cunoasca" simplul fapt ca au dat mana si au facut cunostiinta.
Oricum cred ca ce am avut de spus, am spus...

P.S. ceea ce am zis pana acuma nu cred ca se poate incadra la consideratii generale ci la consideratii comune mai degraba...

Edited by Geo77, 13 February 2009 - 13:00.


#80
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Am facut diferenta intre 'love bombing' sectar
Ce intelegi prin SECTAR? Non-baptist sau non-ortodox?

#81
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
sunt 2 secte mari ;B.CATOLICA(tata) si B.ORTODOXA(mama ).....iar celelate sunt sectute(fiicele) ....347 !

Edited by jeremiah, 14 February 2009 - 11:25.


#82
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postjeremiah, on Feb 14 2009, 12:24, said:

sunt 2 secte mari ;B.CATOLICA(tata) si B.ORTODOXA(mama ).....iar celelate sunt sectute(fiicele) ....347 !

......pardon...348 ......secta ,,crestinior,,  home stand-by........mai fac si eu o gluma......oricum
zexe nu se va  supara .....la cate a facut si el........ :D

#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on Feb 15 2009, 22:59, said:

......pardon...348 ......secta ,,crestinior,,  home stand-by........mai fac si eu o gluma......oricum
zexe nu se va  supara .....la cate a facut si el........ :D
Ba ma supar, ma!!!!  :lol: :lol:   Fac si eu ca Il Servo-a-lu'-coana mare, ala cu tataita pe nor de fum la avatar!!!! :lol:

#84
davides

davides

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 02.10.2007
... cine e baptist de pe aici ? si de unde ? :D

Edited by davides, 20 March 2009 - 04:03.


#85
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

View Postzexelica, on Dec 16 2008, 01:46, said:

Eu nu apartin niciunui criteriu pe care il spui, iar de Calvin imi pasa, insa doar de Calvin Klein. De teologi.......nu mai pot de grija si ideile lor. Am Scriptura si resurse analitice, n-am nevoie de oameni. Compar fiecare concluzie cu restul Scripturii. Dumnezeu ma face sa accept corectie din Scriptura atunci cand gresesc. N-am veleitati de atotstiutor.

De ce nu enunti hermeneutica seminariului tau si metodologia ei? Incearca sa gasesti macar un vers suport pt ea..........

Tu spui: 'Compar fiecare concluzie cu restul Scripturii. DUMNEZEU MA FACE sa accept corectie din Scriptura atunci cand gresesc. N-am veleitati de atotstiutor.'  Deci cu alte cuvine vrei sa spui ca Dumnezeu te inspira... dar sa stii ca fara Harul Duhului Sfant, nu poti sa talmacesti Biblia corect... de aceea exista PREOTI hirotoniti pt. a primi Harul Sfantului Duh... pt. a pricepe Biblia... de ce esti tu asa contra preoti si Biserica?? ce ai cu ei? unde e doctrina lor stricata de care vorbesti?? sa stii ca eu am analizat cu mare atentie aceasta Biserica in care sunt (Ortodoxa) si nu am observat erorile de care vorbesti tu... si nu ma lua cu GURU, ca eu nu sunt ca oile... poate or fi unii si se duc din biserica in biserica sau stiu eu ce fac ei... nu stiu ce sa iti mai zic... daca CHIAR VREI SA FII CORECT si sa inveti pe oameni dreptatea si adevarul, intai trebuie sa descoperi tu aceste virtuti... si apropo de virtuti... stii care sunt ADEVARATELE VIRTUTI?? 'Credinta, Nadejdea si Dragostea'... asa spune Dumnezeu... daca crezi si tu ca ele sunt adevaratele virtuti, atunci gandesti corect, pt. ca si Biserica Ortodoxa se bazeaza pe aceste virtuti... pe ele a fost construita...

#86
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Gabbes, toti cei salvati sunt preoti hirotoniti. Avram era, Lot, era etc...... TOTI. Ai Duhul, ai intelepciune. Nu ai Duhul, esti al lui satan si nu poti pricepe. Punct.
Tie ti-am dat proba bibloca, te doare in pix, deci nu ai Duhul. Ce pot sa ma astept sa intelegi daca tu tot ii dai inainte cu idolatria?

#87
costi89

costi89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2009
OK... am citit tot ce s-a discutat pe topicul asta... tot ce s-a spus despre baptisti.
Si mi s-a parut ca sunteti destul de destepti( baieti care ati postat).
Acum am si eu o intrebare pentru Overseas ( ptr ca el este baptist si poate sa ma lamureasca cel mai bine)
Poate fi o fata exclusa dintr o biserica baptista ptr ca se intalneste cu un baiat ortodox, sau ii poate fi ordonat sa nu se mai intalneasca (sa nu se mai tina de mana sau sa nu se mai sarute) cu un baiat de alta religie  , de catre cel care conduce un anumit grup( nush al tinerilor de exemplu, din aceea biserica baptista)?
Oricum geo77 are dreptate ... se fac presiuni ca fetele sa nu se intalneasca cu baieti de alte religii, dar as vrea sa stiu daca baieti baptisti pot sa se intalneasca cu fete de alte religii?
asta e tot ... astept un raspuns care sa ma lamureasca ptr ca vad ca esti un tip destul de perspicace overseas , la fel si geo 77.

#88
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 costi89, on Mar 26 2009, 12:20, said:

OK... am citit tot ce s-a discutat pe topicul asta... tot ce s-a spus despre baptisti.
Si mi s-a parut ca sunteti destul de destepti( baieti care ati postat).
Acum am si eu o intrebare pentru Overseas ( ptr ca el este baptist si poate sa ma lamureasca cel mai bine)
Poate fi o fata exclusa dintr o biserica baptista ptr ca se intalneste cu un baiat ortodox, sau ii poate fi ordonat sa nu se mai intalneasca (sa nu se mai tina de mana sau sa nu se mai sarute) cu un baiat de alta religie  , de catre cel care conduce un anumit grup( nush al tinerilor de exemplu, din aceea biserica baptista)?
Oricum geo77 are dreptate ... se fac presiuni ca fetele sa nu se intalneasca cu baieti de alte religii, dar as vrea sa stiu daca baieti baptisti pot sa se intalneasca cu fete de alte religii?
asta e tot ... astept un raspuns care sa ma lamureasca ptr ca vad ca esti un tip destul de perspicace overseas , la fel si geo 77.
Normal ar fi sa-i fie interzisa si excomunicata, deoarece:
-ei se considera o comunitate salvata, prin actiunile facute de ei

-ortodoxia are o doctrina falsa, deci baiatul intra sub incidenta 2 Ioan 1:9, deci nesalvat

-2Corinteni 6:14 interzic aceasta asociere, cuvantul acolo fiind Strong's #1060 ?????? (gamein) fiiind acelasi ca pt casatorie, ex.:

1 Timotei 4:3
3Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor, pe cari Dumnezeu le -a făcut ca să fie luate cu mulțămiri de către ceice cred și cunosc adevărul.

1 Timotei 5:11
11Dar pe văduvele tinere să nu le primești: pentrucă atunci cînd le desparte pofta de Hristos, vor să se mărite din nou,

-Romani 1:32 care condamna pe cei care stiu ca fac ceva rau si, totusi fac si sunt de acord cu cei care fac.

Romani 1

32Și, măcar că știu hotărîrea lui Dumnezeu, că cei ce fac asemenea lucruri, sînt vrednici de moarte, totuș, ei nu numai că le fac, dar și găsesc de buni pe cei ce le fac.

Deci............neeeeeext!!!

Edited by zexelica, 26 March 2009 - 21:20.


#89
costi89

costi89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2009

 zexelica, on Mar 26 2009, 21:19, said:

Normal ar fi sa-i fie interzisa si excomunicata, deoarece:
-ei se considera o comunitate salvata, prin actiunile facute de ei

-ortodoxia are o doctrina falsa, deci baiatul intra sub incidenta 2 Ioan 1:9, deci nesalvat

-2Corinteni 6:14 interzic aceasta asociere, cuvantul acolo fiind Strong's #1060 ?????? (gamein) fiiind acelasi ca pt casatorie, ex.:

1 Timotei 4:3
3Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor, pe cari Dumnezeu le -a făcut ca să fie luate cu mulțămiri de către ceice cred și cunosc adevărul.

1 Timotei 5:11
11Dar pe văduvele tinere să nu le primești: pentrucă atunci cînd le desparte pofta de Hristos, vor să se mărite din nou,

-Romani 1:32 care condamna pe cei care stiu ca fac ceva rau si, totusi fac si sunt de acord cu cei care fac.

Romani 1

32Și, măcar că știu hotărîrea lui Dumnezeu, că cei ce fac asemenea lucruri, sînt vrednici de moarte, totuș, ei nu numai că le fac, dar și găsesc de buni pe cei ce le fac.

Deci............neeeeeext!!!


Ms mult zexelica , apreciez ( nu indraznesc sa te intreb ce religie ai) ... totusi nu ai punctat decat cateva din nelamurile mele...
oricum multumesc inca o data :D

#90
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 costi89, on Mar 26 2009, 21:32, said:

Ms mult zexelica , apreciez ( nu indraznesc sa te intreb ce religie ai) ... totusi nu ai punctat decat cateva din nelamurile mele...
oricum multumesc inca o data :D
Nu apartin niciunui cult, biserici, secte, adunari, etc.... Citesc si studiez singur Biblia.

Stiu ca nu am raspuns in totalitate, pt ca la faza cu sarutul ar trebui terminate intrebarile: niciunul nu e salvat, deci oricum vor face ce vor ei si nu ce vrea Dumnezeu.
Faptul ca amandoi inca apartin unei biserici, la fel de condamnat pt perioada actuala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate