Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Baptistii

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
809 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
dispensationalist ?

#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 overseas, on Jul 10 2008, 13:30, said:

dispensationalist ?
:huh:  :huh:  Nu știu ce-i aia. N-am treabă cu nimeni, oricum.

#39
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 zexelica, on Jul 9 2008, 18:05, said:

Am văzut declarația doctrinară. Are cel puțin două puncte greșite.

care?

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
din cate am observat, zexelica are o orientare teologica calvinista/ reformata, ceea ce implica credinta in predestinare si alegere spre mantuire; cauta TULIP pe net (Total depravity, Unconditional election, Limited atonement, Irrezistible grace, Persevereance of the saints). Asta nu ar fi o problema, deoarece baptistii in general au avut mult timp o marturisire de credinta reformata (nu in Romania), iar in US exista inca baptisti reformati.

#41
sebi900

sebi900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 02.05.2008
Exista Cuvatul ... eu nu am nevoie de altceva!!

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 overseas, on Jul 16 2008, 09:54, said:

din cate am observat, zexelica are o orientare teologica calvinista/ reformata, ceea ce implica credinta in predestinare si alegere spre mantuire; cauta TULIP pe net (Total depravity, Unconditional election, Limited atonement, Irrezistible grace, Persevereance of the saints). Asta nu ar fi o problema, deoarece baptistii in general au avut mult timp o marturisire de credinta reformata (nu in Romania), iar in US exista inca baptisti reformati.
Zexelică al nostru, citește și el Biblia. Iar dacă găsește versuri care afirmă că nu putem asculta Legea lui Dumnezeu, nu poate să le bage sub preș.

Iar Legea poruncește: să iubim, să alegem, să credem, să ne pocăim, să fim perfecți, etc.... Dacă cine va FACE acestea, atunci e salvat. Însă, ACEEAȘI Scriptură ne spune că NU PUTEM ține Legea.

Desigur, seminariile și bisericile practică sportul ignorării Scripturii și al izolării versurilor.....  :lol:

#43
guitarisstt

guitarisstt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.07.2008
sunteti unii care toata ziua cautati noduri in papura. scotociti in toate doctrinele din dorinta de a gasi vreo ezitare, vreo greseala sau ceva ... va pierdeti vremea. o spun tuturor: lasat doctrinele!!! religia ucide! ISUS salveaza!

#44
jesfreak

jesfreak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.07.2008

 guitarisstt, on Jul 24 2008, 01:25, said:

sunteti unii care toata ziua cautati noduri in papura. scotociti in toate doctrinele din dorinta de a gasi vreo ezitare, vreo greseala sau ceva ... va pierdeti vremea. o spun tuturor: lasat doctrinele!!! religia ucide! ISUS salveaza!


Chestia asta este atat de des folosita incat a devenit o banalitate, nu mai au putere foarte mare cuvintele astea :) Ideea e buna, una clasica pentru generatia noastra :P dar daca oamenii vor sa vorbeasca doctrina, ce sa le faci? :) +, e bine sa stii unde stai din punct de vedere al principiilor/incredintarilor. Nu poti fi un total rebel, face doar ce vrei tu si spune "lasati doctrinele". Ar fi frumos sa spunem "Religia = a iubi pe aproapele tau si pe Dumnezeu si restul vine de la sine". Dar e evident k oamenilor nu le pasa asta... si de aici doctrinele :) E adevarat k nu toata lumea e minunat informata de pe forumul asta dar ce sa-i faci... De asta suntem romani... ca sa ne dam cu parerea ;) -- si de asta e forum :> :P


- P.S.: Asta nu e anti-mesaj :)) Te inteleg... ziceam la fel dar trebuie sa pasim totusi si in aspectele mai serioase k nimanui nu ii pasa ca "religia ucide/Isus salveaza", dupa cum bine vezi; trebuie sa stii care sunt conceptiile tale despre lucruri si de ce k dak te intreaba cineva sa nu dai din buze -

#45
guitarisstt

guitarisstt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.07.2008
ce vreau sa spun este ca pierdem din esenta. adica il pierdem pe Dumnezeu. prea mult vorbim si prea putin facem. prea mare accent punem pe doctrine si religii si prea putin accent pe Dumnezeu. ne-am indepartat deja prea mult...mult prea mult. personal m-am scarbit de toate. mi-e sila cand ca vad ca va pierdeti vremea si toata politica de aici nu va foloseste la nimic ... „Răscumpărați vremea, căci zilele sunt rele”. (Efeseni 5:16)

#46
jesfreak

jesfreak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.07.2008

 guitarisstt, on Jul 24 2008, 02:09, said:

ce vreau sa spun este ca pierdem din esenta. adica il pierdem pe Dumnezeu. prea mult vorbim si prea putin facem. prea mare accent punem pe doctrine si religii si prea putin accent pe Dumnezeu. ne-am indepartat deja prea mult...mult prea mult. personal m-am scarbit de toate. mi-e sila cand ca vad ca va pierdeti vremea si toata politica de aici nu va foloseste la nimic ... „Răscumpărați vremea, căci zilele sunt rele”. (Efeseni 5:16)


Da, mai, am inteles :) - eu ti-am zis despre "vorbitul despre doctrine" ;)) I do agree with you ;)

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 guitarisstt, on Jul 24 2008, 01:25, said:

va pierdeti vremea. o spun tuturor: lasat doctrinele!!! religia ucide! ISUS salveaza!
Asta zici tu, însă Scriptura are altă părere.

2 Ioan 1:9  
Oricine o ia greșește, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

Deci, doctrin este FOARTE IMPORTANTĂ. Așa cunoaștem cine sunt apostoli mincinoși, care umblă cu doctrină falsă.

#48
guitarisstt

guitarisstt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.07.2008
2 Ioan 1:5-6  "... nu ca si cum ti-as scrie o porunca noua, ci cea pe care am avut-o de la inceput: sa ne iubim unii pe altii! Si dragostea sta in vietuirea dupa poruncile Lui. Aceasta este porunca in care trebuie sa umblati, dupa cum ati auzit de la inceput."

Ioan ne indeamna sa traim in dragoste, tu ne indemni sa traim dupa doctrine. De cine se cade sa ascultam?

p.s: nu mai tot scoate texte din contexte. asta faci tot timpul. iei o fraza si o interpretezi cum vrei tu, fara sa tii in seama de restul pasajului (care nu vorbeste deloc despre ceea ce vorbesti tu) ... esti in plop cu toata cunoasterea ta! scrie clar in Scriptura ca in vremurile din urma oamenii isi vor da invataturi dupa placul lor si se vor indeparta de la Adevar. exact asta faci. revino-ti !

#49
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 guitarisstt, on Jul 28 2008, 16:01, said:

2 Ioan 1:5-6  "... nu ca si cum ti-as scrie o porunca noua, ci cea pe care am avut-o de la inceput: sa ne iubim unii pe altii! Si dragostea sta in vietuirea dupa poruncile Lui. Aceasta este porunca in care trebuie sa umblati, dupa cum ati auzit de la inceput."

Ioan ne indeamna sa traim in dragoste, tu ne indemni sa traim dupa doctrine. De cine se cade sa ascultam?

p.s: nu mai tot scoate texte din contexte. asta faci tot timpul. iei o fraza si o interpretezi cum vrei tu, fara sa tii in seama de restul pasajului (care nu vorbeste deloc despre ceea ce vorbesti tu) ... esti in plop cu toata cunoasterea ta! scrie clar in Scriptura ca in vremurile din urma oamenii isi vor da invataturi dupa placul lor si se vor indeparta de la Adevar. exact asta faci. revino-ti !
Și nu trebuie să condamnăm doctrina falsă???? Huh? Nu mă mir că aveți o doctrină inventată de voi înșivă!

#50
guitarisstt

guitarisstt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.07.2008
domn` profesor zexe, spune-mi si mie atunci, care-i adevarata doctrina?

#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 guitarisstt, on Jul 28 2008, 17:17, said:

domn` profesor zexe, spune-mi si mie atunci, care-i adevarata doctrina?
Cea în care Dumnezeu ia 100% credit și slavă. Cea în care nu se slăvește omul pt decizia sa.

Iar, eu nu sunt profesor. Se întâmplă să nimeresc versurile directe.

#52
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
de acord, nu exista cult, ori formare/organizare omeneasca fara greseli.

#53
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 ***MIHAI***, on Jul 30 2008, 15:53, said:

de acord, nu exista cult, ori formare/organizare omeneasca fara greseli.
De aceea este și acea parabolă cu burdufurile de vin. Avem și exemplul Israelului. Hristos nu a încercat să corecteze doctrina lor. A făcut ALTĂ INSTITUȚIE: biserica. După ce i-a tot amenințat sute de ani prin diferite semne și parabole din Scriptură, când a venit vremea, i-a ars.
Iar, cine era ales, ieșea din sinagogă și mergea la adunările creștine. Cine nu, a rămas în sinagogă.

Biserica este sinonim spiritual cu Israel, fiind custodele Bibliei (Rom 3:2). Așa face și cu biserica. Via din Isaia 5 este DISTRUSĂ. Asta înseamnă că instituțional, biserica nu mai este binecuvântată. Cei salavați continuă munca de propovăduire cu binecuvântarea Domnului.

#54
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
zexelica... dar de religia catolica ce poti sa-mi spui? de fapt ...stii ca statuile din bisericile catolice sunt aceleasi cu ale zeilor romani, dar li s-au dat alte nume. de ex. jupiter a devenit petru si tot asa. tamaia, lumanarile, etc... tot din religile pagane-si au originea...la fel ca icoanele. cum s-a ajuns aici? in imperiu s-a dat voie ca bisericile pagane ce au putini membri sa fie transformate-n biserici crestine...
si decat sa apartin unui cult degenerat ca cel ortodox sau catolic, prefer sa nu apartin niciunui si sa merg pe la baptisti. una peste alta bapstii seamana mai mult cu ortodoxii in doctrina decat cu catolicii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate