Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Baptistii

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#55
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Alex_Dum, on Aug 6 2008, 15:43, said:

zexelica... dar de religia catolica ce poti sa-mi spui? de fapt ...stii ca statuile din bisericile catolice sunt aceleasi cu ale zeilor romani, dar li s-au dat alte nume. de ex. jupiter a devenit petru si tot asa. tamaia, lumanarile, etc... tot din religile pagane-si au originea...la fel ca icoanele. cum s-a ajuns aici? in imperiu s-a dat voie ca bisericile pagane ce au putini membri sa fie transformate-n biserici crestine...
si decat sa apartin unui cult degenerat ca cel ortodox sau catolic, prefer sa nu apartin niciunui si sa merg pe la baptisti. una peste alta bapstii seamana mai mult cu ortodoxii in doctrina decat cu catolicii.
Tu o să faci exact ceea ce te lasă Dumnezeu să faci.

Dacă îți dă înțelepciune să înțelegi doctrina Sa, vei știi ce să faci. Și Pavel, până nu l-a salvat, nu a vrut să iasă din sinagogă și nu a înțeles că Dumnezeu a schimbat locul unde propovăduirea este binecuvântată.

#56
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Marturii despre parintele Arsenie Boca.
http://parintelearse...ele-arsenie-iii
Iata ce s-a intamplat unei femei ce a fost la pocaiti:
"Mergea multă lume la mănăstire, 1a Sâmbăta, dar, mai târziu, Părintele nu mai era pe acolo, era pe la Canal sau prin București. Dar, veneau preoți de la Sibiu și spovedeau lumea, iar părintele Serafim îi împărtășea. Atunci s-a spovedit și o femeie din Recea, dar nu s-a putut împărtăși deoarece atunci când se apropia de Potir avea senzații de vomă. De trei ori a stat la rând acea femeie, dar nu s-a putut împărtăși căci i se făcea rău și trebuia să iasă afară. După ce s-a terminat Sfânta Liturghie ea s-a dus la părintele Serafim și i-a povestit acea întâmplare. Părintele i-a spus că are vreun păcat nemărturisit, dar femeia a zis că pe toate pe care le-a știut, le-a mărturisit. Atunci părintele Serafim a întrebat-o dacă nu cumva a fost pe la pocăiți. Ea a recunoscut că a fost, dar nu a mărturisit ca fiind un păcat deoarece și acei oameni credeau în Iisus Hristos. După această mărturisire femeia s-a spovedit din nou, recunoscând că a citit cărți și a mers la adunări de pocăiți, iar apoi a reușit să se împărtășească fără nici o piedică."

#57
Rothenberg

Rothenberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008
Pai nu cumva sa va fie si voua rau data viitoare cand mergeti la Popa, ca a scris un evreu pe topic :confuzzled:

#58
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

 Dimineata100, on Dec 12 2008, 16:18, said:

Marturii despre parintele Arsenie Boca.
http://parintelearse...ele-arsenie-iii
Iata ce s-a intamplat unei femei ce a fost la pocaiti:
"Mergea multă lume la mănăstire, 1a Sâmbăta, dar, mai târziu, Părintele nu mai era pe acolo, era pe la Canal sau prin București. Dar, veneau preoți de la Sibiu și spovedeau lumea, iar părintele Serafim îi împărtășea. Atunci s-a spovedit și o femeie din Recea, dar nu s-a putut împărtăși deoarece atunci când se apropia de Potir avea senzații de vomă. De trei ori a stat la rând acea femeie, dar nu s-a putut împărtăși căci i se făcea rău și trebuia să iasă afară. După ce s-a terminat Sfânta Liturghie ea s-a dus la părintele Serafim și i-a povestit acea întâmplare. Părintele i-a spus că are vreun păcat nemărturisit, dar femeia a zis că pe toate pe care le-a știut, le-a mărturisit. Atunci părintele Serafim a întrebat-o dacă nu cumva a fost pe la pocăiți. Ea a recunoscut că a fost, dar nu a mărturisit ca fiind un păcat deoarece și acei oameni credeau în Iisus Hristos. După această mărturisire femeia s-a spovedit din nou, recunoscând că a citit cărți și a mers la adunări de pocăiți, iar apoi a reușit să se împărtășească fără nici o piedică."

Eu cand m-am pocait la baptisti, am primit 'cadou' un concediu cu parintii (mama ortodoxa nepracticanta, tata ateu practicant) la care participa si un preot cu familia din orasul meu, cu scopul pedagogic de a-mi baga mintile in cap. Ideea era ca, daca tot am cazut in capcana religiei, barem sa fie religia stramoseasca care ar fi mai putin umilitoare decat alte credinte importate. Am avut indelungi discutii cu acel preot, iar el m-a insotit si la biserica baptista locala pentru a vedea cum ne inchinam. La sfarsitul concediului, le-a spus parintilor mei ca 'ar prefera pentru toti tinerii ortodocsi care infunda barurile sa fie ca mine'.
Concluziile sunt:
1. probabil ca acel preot care a fost cu mine la baptisti are si el greturi la impartasanie
2. nu vrei tu intai sa faci pe misionarul la ortodocsii care zac beti prin baruri sau condamnati pentru diverse chestii in inchisori ?
3. Manastirea Agigadar (facatoare de minuni) pe care o ocoleam in genunchi cand eram ortodox a ars lovita de traznet; nu crezi ca aceasta poveste adevarata a mea o bate pe a ta cu impartasania ? si mai am multe povesti adevarate pentru tine

#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 overseas, on Dec 12 2008, 16:27, said:

Eu cand m-am pocait la baptisti,
Adica tu ai ales momentul si decizia iti apartine........ Sigur s-a intamplat dupa 1994 si sigur mai bine ramaneai prin baruri.

#60
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

 zexelica, on Dec 14 2008, 16:56, said:

Adica tu ai ales momentul si decizia iti apartine........ Sigur s-a intamplat dupa 1994 si sigur mai bine ramaneai prin baruri.

nu sari in sus ca sari prost
in mod absolut neintamplator sunt monergist/ calvinist/ reformat in teologie si stiu la ce ma refer
dar, chiar apostolul Pavel spune 'sa-mi tin trupul in ascultare'; este un fel de a spune
iar la remarca cu 'ramasul in baruri' te califici ca hiper-calvinist si deci ramai pe dinafara Scripturii la faza asta

#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 overseas, on Dec 15 2008, 10:05, said:

nu sari in sus ca sari prost
in mod absolut neintamplator sunt monergist/ calvinist/ reformat in teologie si stiu la ce ma refer
dar, chiar apostolul Pavel spune 'sa-mi tin trupul in ascultare'; este un fel de a spune
iar la remarca cu 'ramasul in baruri' te califici ca hiper-calvinist si deci ramai pe dinafara Scripturii la faza asta
Eu nu apartin niciunui criteriu pe care il spui, iar de Calvin imi pasa, insa doar de Calvin Klein. De teologi.......nu mai pot de grija si ideile lor. Am Scriptura si resurse analitice, n-am nevoie de oameni. Compar fiecare concluzie cu restul Scripturii. Dumnezeu ma face sa accept corectie din Scriptura atunci cand gresesc. N-am veleitati de atotstiutor.

De ce nu enunti hermeneutica seminariului tau si metodologia ei? Incearca sa gasesti macar un vers suport pt ea..........

Edited by zexelica, 16 December 2008 - 01:47.


#62
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
te anunt cand imi fac seminar
daca vrei sa vezi de unde invat eu, monergism.com - gasesti suficient material vizavi de hermeneutica 'mea'

Edited by overseas, 16 December 2008 - 10:16.


#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 overseas, on Dec 16 2008, 10:16, said:

te anunt cand imi fac seminar
daca vrei sa vezi de unde invat eu, monergism.com - gasesti suficient material vizavi de hermeneutica 'mea'
Iti dai seama ca am incercat sa gasesc cam peste tot pe cineva sa probeze o hermeneutica inventata si o metodologie impotriva Scripturii. Tu stii asta foarte bine si de aceea te eschivezi, in loc sa recunosti ca stimatii teologi n-au suport biblic pt hermeneutica lor. Niciun vers macar, niciun vers. Este fix din capul lor.

Asa ca, orice ar iesi in urma acestei metode anti-biblice de interpretare nu are cum sa fie adevar. De aceea aveti peste 150 de doctrine in cadrul bisericilor. De aceea si Dumnezeu numeste biserica vazuta "marea curva".

#64
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

 zexelica, on Dec 16 2008, 11:26, said:

Iti dai seama ca am incercat sa gasesc cam peste tot pe cineva sa probeze o hermeneutica inventata si o metodologie impotriva Scripturii. Tu stii asta foarte bine si de aceea te eschivezi, in loc sa recunosti ca stimatii teologi n-au suport biblic pt hermeneutica lor. Niciun vers macar, niciun vers. Este fix din capul lor.

Asa ca, orice ar iesi in urma acestei metode anti-biblice de interpretare nu are cum sa fie adevar. De aceea aveti peste 150 de doctrine in cadrul bisericilor. De aceea si Dumnezeu numeste biserica vazuta "marea curva".

tu nu faci parte din biserica vizibila ? esti primul credincios invizibil ? sau statul acasa te face invizibil ?

#65
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
http://www.faclia.ro...ics&topic_id=11

Aici gasiti in PDF Statutul bisericilor baptiste din Romania si Istoria bisericii baptiste din Romania.

#66
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 overseas, on Dec 16 2008, 11:44, said:

tu nu faci parte din biserica vizibila ? esti primul credincios invizibil ? sau statul acasa te face invizibil ?
Biserica vazuta este institutia divina mandatata sa fie custodele Cuvantului, precum a fost Israel - Rom 3:2.
In cadrul acesteia se afla biserica eterna, nevazuta (Evrei 12:22, 23), pt ca numai Dumnezeu ii stie cine sunt salvati din cadrul celei vazute.

Biserica vazuta, femeia adultera, va fi tolerata, precum Israel "pana la un timp". Via este distrusa (Isaia 5) dupa ce a fost data "altor lucratori" la Pentecost.

Quote

http://www.faclia.ro...ics&topic_id=11

Aici gasiti in PDF Statutul bisericilor baptiste din Romania si Istoria bisericii baptiste din Romania.
Da........ am citit despre ei:

Platile prin ordin de plata, transfer etc. se fac la:
S.C. Făclia Prodcom S.R.L
Banca Comercială Română SA
Str. Dimitrie Cantemir nr. 2C
Loc. Oradea, Jud. Bihor. Tel. +40 259 405228/437647
Cont IBAN RO 59 RNCB 0032046499210001

#67
Geo77

Geo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2007
Sal am citit si eu cate ceva pe aici din acest topic si nu ma pot abtine sa zic cateva lucruri... mau impresionat putin posturile lui overseas despre descrierea cultului baftist... eu ias zice secta dar na nu conteaza f mult. Ce sa zic mentionez ca cunosc destul de bine Biblia precum si cultul baftist si penticostal...

Descrierea cultului baftist facuta de overseas ii destul de autentica si aproape obiectiva.... dar cred ca a uitat sa mentioneze anumite detalii si anume:

Quote

in alte biserici nu se sesizeaza nimeni nici daca lipsesti 6 luni.
Astea sunt exceptii rare si aici ma refer la baftisti autentici nu la bisericiile aparute ca ciuperciile dupa ploaie care de fapt au doctrine derivate noi.

Quote

Nu exista o politica generala de manipulare sau brainwashing
Aici ii total eronat exista o asemenea politica si ii f bine pusa la punct si din ce am vazut princiipile sunt comune la cate biserici protestante stiu...

Chestia ii ca la inceput se prezinta lucrurile destul de obiectiv si in concordanta cu biblia si cu anumite tehnici de manipulare intrii intr-un fel de transa, stare de hipnoza (unii ar numio "renastere", umplere cu duhul sfant etc)... o stare f asemanatoare cu cea produse de narcotice si ce se intampla te botezi... nu? dar cand te botezi nu mai esti lucid sa cantaresti sa vezi bine care sunt celelalte optiuni te intereseaza doar sal cunosti pe Domnu... adica sa intrii in starea aia de ameteala si mai tare. Dupa parerea mea aia nui alegere pentru ca nu esti pe deplin constient de ceea ce faci.
Apoi dupa ce te botezi afli si celelalte lucruri mai putin placute... ca trebe sa racolezi fraieri si tu "pardon necredinciosi" si alte chestii cu care nu erai de acord la inceput si care pana atunci fratii au zis cas optionale dar care au devenit peste noapte mai obligatorii :D
Apoi majoritatea targetului cultelor protestante sunt pesoane sarace(se intelege de ce) sau slabe de inger cum ar fi fetele la varsta adolescentei sau studentii care sunt departe de sanu familiei si au plecat in alt oras la faculatate si sunt singuri si fara sprijin.
Deasemenea trebe mentionat faptul ca grupurile de studiu au rol de partasie, cunoastere, combinare-legarea de relatii de prietenie (ca doar fratii nu merg la discoteca) si tocirea si spalarea personalitatii noilor veniti, la inceput tolerandulise ideile diferite fata de doctrina dar acesta tolerenta reducanduse incet incet si mai pe ultimul loc ii studiul biblic. Deasemena stiu cazuri in care unele fete protestante(bastiste/penticostale, nu conteaza) aveau din gresala prieteni "necredinciosi" si in care trebuia sa dea socoteala grupului de studiu cu privire la relatia lor si daca trecea prea mult timp si nu erau semne ca prietenul vrea sa se converteasca se faceau presiuni ca aceasta sa se desparta de el.... pur si simplu erau chemate la intalniri private de conducatorul de grup si li se incerca sa se impuna diverse chestii. Deasemenea in cadrul grupurilor de studiu se organizeaza sarbatori ale zilelor de nastere si alte chestii asemanatoare
Apoi bisericiile protestante prin intermediul grupurilor mai ales... fac excursii aproape gratis in care noii veniti sunt bine primiti, uneori chiar pe gratis... pentru ca la inceput daca nul poti atrage pe om cu invataturile biblice trebe sal atragi cu alte chestii mai materiale.... de mentionat ar mai fii ca la inceput in interiorul grupului esti inconjurat cu o dragoste nemarginita de catre toata lumea (ii cam greu sa iti dai seama cai falsa)... urmand ca mai apoi sa fie ceva mai redus si formal.

In fine is unele chestii si faine la protestanti cum ar fi ajutorul reciproc intre frati dar mai rar dar ii f multa manipulare si control... mai ales asupra persoanelor tinere, nou convertite.... etc. si mie asta nu mi se pare normal deloc... despre doctrina protestanta ma abtin sa comentez mai multe....

Ce am pov eu aici is chestii cvare nus oficiale nu se doreste sa se stie dar totusi prezente in bisericiile protestante din romania... si sunt lucuri pe care nai de unde sa le stii daca nai frecventat o vreme destul de indeungata asemenea biserici

Edited by Geo77, 07 February 2009 - 16:25.


#68
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Vad ca stii foarte bine Scriptura incat nu te preocupa nimic din DOCTRINA lor, ci lucruri lumest, fie ele si adevarate.
Sa intelegem ca Branhanel - omu' de fier, cel care a prezis sfarsitul lumii in 1977 este adevaratul profet pe care ar trebui sa-l asculte toti oamenii, nu?

#69
Geo77

Geo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 11.01.2007

 zexelica, on Feb 8 2009, 00:00, said:

Vad ca stii foarte bine Scriptura incat nu te preocupa nimic din DOCTRINA lor, ci lucruri lumest, fie ele si adevarate.
Sa intelegem ca Branhanel - omu' de fier, cel care a prezis sfarsitul lumii in 1977 este adevaratul profet pe care ar trebui sa-l asculte toti oamenii, nu?
Daca vrei facem un test dar pe privat .... apai nu mam legat de doctrina lor pentru ca nam simtit nevoia sa o fac...  si nu consider important ca ceea ce cred eu despre acesta doctrina sa stie si altii... si sa zic doar asa sa sune nu prea is genu. Pe de alta parte ii greu sa contrazici ceva ce nu se poate verifica f usor cu altceva care iarasi ii la fel de greu de verificat. (nu se poate verifica clar...).
Si na eu am un caine care nu ia de la oricine mancare adica se uita din ce mana primeste mancare. Si stii de ce? Pentru ca uneori nu poti deosebi o mancare otravita de una sanatoasa deloc, daca te uiti numa la mancare, deaceea ii bine sa te uiti si la mana care tio da.
Si pe acest principiu si cel rau (diavolu/dracu etc) poate sa-ti puna o biblie in brate si sa te faca sa vezi ce vrea el.
Dar nu poti sa zici cine face asta si cine nu, sau ii f greu... si nu ma simt in masura... dar ideea de baza ar fi ca nu oricine iti pune o biblie in brate iti vrea binele si pacat ca multi nu se gandesc la lucrul asta cand ar trebui. Acuma cine are mai mare dreptate si cine nu ar trebui sa stabileasca fiecare in parte... cu gandirea si constiinta lui... nam nimic impotriva... important ii sa nu lasi pe altii sa gandeasca pentru tine...
Si banuiesc ca fiecare o sa aflam cat de corect am gandit la un moment dat... pana atunci tot ceea ce putem face ii sa ne asiguram ca neam gandit bine si sa fim convinsi ca solutia aleasa ii cea mai buna pentru noi...

Cu postul precedent doar am vrut ca cititorii sau cei interesati sa-si poate face o parere cat mai obiectiva, despre cultele protestante... nam vrut sa conving pe nimeni de nimic... era doar o completare la ce sa zis pana acuma. Si stiu oameni care stiu aceste lucuri si le-au stiut de la inceput si asta nu ia oprit sa-si schimbe religia sau sa renunte la ea.
Fiecare are religie are si punctele ei slabe.... dar cu cat exista o trasparenta mai mare cu atat mai bine zic eu...

Edited by Geo77, 08 February 2009 - 00:54.


#70
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ai porunca sa te testezi pe tine insuti (2Cor 13:5) si pe altii (1Ioan4:1-4).
Metoda de testare este doctrina: 2 Ioan 1:9.

2 Ioan 1

9Oricine greșește  și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

Cel mai usor ii prinzi cu liberul arbitru pe lupii in piele de oaie......... doctrina faptelor si a slavirii omului.

#71
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Feb 8 2009, 13:25, said:

Ai porunca sa te testezi pe tine insuti (2Cor 13:5) si pe altii (1Ioan4:1-4).
Metoda de testare este doctrina: 2 Ioan 1:9.

2 Ioan 1

9Oricine greșește  și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.

Cel mai usor ii prinzi cu liberul arbitru pe lupii in piele de oaie......... doctrina faptelor si a slavirii omului.

.....insa tu fara botezul biblic si cu datari ale sfarsitului pe 2011.....nu stiu cum te
,,incadrezi,, in invatatura lui Hristos...... :nonobad:

Edited by leoluke, 08 February 2009 - 23:51.


#72
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

 Geo77, on Feb 7 2009, 16:16, said:

Sal am citit si eu cate ceva pe aici din acest topic si nu ma pot abtine sa zic cateva lucruri... mau impresionat putin posturile lui overseas despre descrierea cultului baftist... eu ias zice secta dar na nu conteaza f mult. Ce sa zic mentionez ca cunosc destul de bine Biblia precum si cultul baftist si penticostal...

Descrierea cultului baftist facuta de overseas ii destul de autentica si aproape obiectiva.... dar cred ca a uitat sa mentioneze anumite detalii si anume:
Astea sunt exceptii rare si aici ma refer la baftisti autentici nu la bisericiile aparute ca ciuperciile dupa ploaie care de fapt au doctrine derivate noi.

Aici ii total eronat exista o asemenea politica si ii f bine pusa la punct si din ce am vazut princiipile sunt comune la cate biserici protestante stiu...

Chestia ii ca la inceput se prezinta lucrurile destul de obiectiv si in concordanta cu biblia si cu anumite tehnici de manipulare intrii intr-un fel de transa, stare de hipnoza (unii ar numio "renastere", umplere cu duhul sfant etc)... o stare f asemanatoare cu cea produse de narcotice si ce se intampla te botezi... nu? dar cand te botezi nu mai esti lucid sa cantaresti sa vezi bine care sunt celelalte optiuni te intereseaza doar sal cunosti pe Domnu... adica sa intrii in starea aia de ameteala si mai tare. Dupa parerea mea aia nui alegere pentru ca nu esti pe deplin constient de ceea ce faci.
Apoi dupa ce te botezi afli si celelalte lucruri mai putin placute... ca trebe sa racolezi fraieri si tu "pardon necredinciosi" si alte chestii cu care nu erai de acord la inceput si care pana atunci fratii au zis cas optionale dar care au devenit peste noapte mai obligatorii :D
Apoi majoritatea targetului cultelor protestante sunt pesoane sarace(se intelege de ce) sau slabe de inger cum ar fi fetele la varsta adolescentei sau studentii care sunt departe de sanu familiei si au plecat in alt oras la faculatate si sunt singuri si fara sprijin.
Deasemenea trebe mentionat faptul ca grupurile de studiu au rol de partasie, cunoastere, combinare-legarea de relatii de prietenie (ca doar fratii nu merg la discoteca) si tocirea si spalarea personalitatii noilor veniti, la inceput tolerandulise ideile diferite fata de doctrina dar acesta tolerenta reducanduse incet incet si mai pe ultimul loc ii studiul biblic. Deasemena stiu cazuri in care unele fete protestante(bastiste/penticostale, nu conteaza) aveau din gresala prieteni "necredinciosi" si in care trebuia sa dea socoteala grupului de studiu cu privire la relatia lor si daca trecea prea mult timp si nu erau semne ca prietenul vrea sa se converteasca se faceau presiuni ca aceasta sa se desparta de el.... pur si simplu erau chemate la intalniri private de conducatorul de grup si li se incerca sa se impuna diverse chestii. Deasemenea in cadrul grupurilor de studiu se organizeaza sarbatori ale zilelor de nastere si alte chestii asemanatoare
Apoi bisericiile protestante prin intermediul grupurilor mai ales... fac excursii aproape gratis in care noii veniti sunt bine primiti, uneori chiar pe gratis... pentru ca la inceput daca nul poti atrage pe om cu invataturile biblice trebe sal atragi cu alte chestii mai materiale.... de mentionat ar mai fii ca la inceput in interiorul grupului esti inconjurat cu o dragoste nemarginita de catre toata lumea (ii cam greu sa iti dai seama cai falsa)... urmand ca mai apoi sa fie ceva mai redus si formal.

In fine is unele chestii si faine la protestanti cum ar fi ajutorul reciproc intre frati dar mai rar dar ii f multa manipulare si control... mai ales asupra persoanelor tinere, nou convertite.... etc. si mie asta nu mi se pare normal deloc... despre doctrina protestanta ma abtin sa comentez mai multe....

Ce am pov eu aici is chestii cvare nus oficiale nu se doreste sa se stie dar totusi prezente in bisericiile protestante din romania... si sunt lucuri pe care nai de unde sa le stii daca nai frecventat o vreme destul de indeungata asemenea biserici

Exista secte (organizatii proiectate special pentru spalarea creierului si pentru racolarea de membri) si exista spirit sectar (oameni care deturneaza o organizatie de la scopurile initiale pentru a-si consolida puterea si influenta personala). Cultul baptist nu se califica drept secta in totalitatea ei si nici nu are o istorie de scandaluri in acest sens. Totusi, din loc in loc, exista grupuri care controleaza o anume biserica locala si-si impun vointa personala, pe baza autonomiei bisericii locale (conform statutului). De asemenea, baptistii colaboreaza cu o paleta larga de alte confesiuni (inclsuiv ortodocsi), pe cand o secta este foarte exclusivista.

Transe si stare de hipnoza nu ai sa vezi la baptisti, probabil confunzi cu penticostalii sau carismaticii. Din contra, baptistii sunt destul de 'seci' si rationalisti in manifestari. Stari emotionale deosebite pot fi, cu diverse prilejuri, am vazut femei plangand ca le batusera barbatii (necredinciosi) sau chestii din astea. Dar manipulare in masa, nu.

'Targetul' baptistilor este foarte diversificat. Eu personal am facut studii cu studentii (fara sa ma puna nimeni, fara mandat oficial din partea unei biserici anume), iar participarea era inclusiv ortodoxa. Au fost studenti care au participat la studii in camine cateva luni de zile si au plecat in treaba lor, altii s-au botezat la baptisti, altii la penticostali, altii au ramas ortodocsi. Daca tu ai vazut persoane sarace sau cu inteligenta redusa la baptisti, ce sa spun ? Asa o fi, nu stiu care e relevanta. Personal, demult, am inceput un studiu biblic cu un grup din biserica, dar dupa 2-3 intalniri nu am fost de acord cu ideile studiului respectiv, le-am spus si am parasit grupul. Am continuat sa merg in biserica si nimeni nu mi-a facut nici un repros.

In legatura cu botezul, eu personal cand am vrut prima data sa ma botez nu am fost acceptat, mi s-a cerut de biserica sa-mi anunt parintii, desi eram major. Am vazut o gramada de botezuri, nimeni nu era in transa sau in stare de inconstienta, iar de obicei se incurajeaza sa-ti inviti parintii si prietenii. Deci mediul nu favoriza stari din astea dubioase. Daca zici tu, o fi pe undeva un grup baptist mistic si deviant in Romania, sunt curios sa-i cunosc si eu.

Grupurile de studiu au caracteristica liderului respectiv. Daca cel care conduce studiul este habotnic, probabil participarea la studiul respectiv este foarte neplacuta. Daca liderul este mai relaxat si deschis, atunci studiul va fi mia participativ si se vor schimba idei. Marturisesc personal ca, in primii ani cand am devenit credincios, organizam studii biblice cu dorinta expresa sa-i vad pe oameni convertindu-se la credinta, nu neaparat la baptisti. Cu trecerea timpului, am inteles ca cel mai important este sa-i ofer omului informatii biblice si sa-l motivez sa gandeasca pentru sine. Este si o chestiune de maturitate modul de conducere a unui studiu.

Problema 'prieteniilor' este privita foarte serios la baptisti. Daca esti simpatizant si vii sa casti gura, cam poti face ce vrei. Dar daca vrei sa te botezi si sa fii membru oficial, se cere seriozitate maxima in legatura cu relatiile apropiate. Nu vorbim aici de parinti, frati si alte rude pe care nu ti le poti alege. Vorbim de casatorie.

Cum sa nu se faca studiu biblic ? Problema e ca se fac prea multe, multi se plictisesc pe tema asta. Provocarea este sa se faca studii biblice de calitate, pe teme relevante si care sa antreneza participarea tinerilor, asta e mai dificil.

Problema evanghelizarii este iarasi importanta. Intr-adevar se predica mult despre vestirea mesajului evanghelic catre vecini, prieteni, colegi. Lumea este motivata sa raspandeasca 'vestea buna' despre pocainta, credinta in Isus si iertarea pacatelor. Unii o fac mai bine, altii mai putin intelept. Unii sunt mai agresivi, altii nu. Nu exista, repet, nu exista vreo monitorizare a baptistilor privind numarul de prozeliti pe care sa-l faca. Doar statistici la nivel de biserica, privind nr de membri si evolutia lui anuala. Multi credinciosi vin la biserica si solicita celorlalti sa se roage pentru rudele sau prietenii lor, sa se intoarca la Dumnezeu si sa devina credinciosi.

Tabere gratuite pentru tineri se mai fac, dar de obicei in conditii modeste. Scopul si programul taberei se anunta dinante, inclusiv ca vor fi studiii biblice sau predici. Dar nu reprezinta o regula. Se mai fac tabere cu pret redus pentru studenti, tabere de ski sau de limba engleza. Scopul final al acestor tabere este sa se comunice Evanghelia intr-un mediu tineresc si relaxat. Consider ca aceasta practica este ok, cata vreme oamenii stiu dinainte care este programul si care este scopul. Verisoara mea a fost o data intr-o tabara din asta, pe moment i-a placut cercul de tineri de acolo, dupa care si-a bagat picioarele si si-a vazut de treaba ei. Nu a fortat-o si nu a urmarit-o nimeni  :D

Nu prea exista chestii neoficiale senzationale pe la baptisti. Mai degraba pericolul este sa te plictisesti. Sau sa participi intr-un grup de tineri care o tin cu cantecele la chitara si sa nu acumulezi cunostinte teologice prea serioase. Dar probleme specifice sectelor mai rar.

PS: Zexelica, stiu ca dupa parerea ta toate bisericile sunt naspa si sunt zero dpdv teologic. Deci daca nu ai alte comentarii la postul meu, nu te mai obosi sa spui chestii arhi-repetate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate