Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Baptistii

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#379
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postpacopaco1967, on 02 iulie 2017 - 07:37, said:

Si tu ce crezi ? Ti-a platit pacatele sau nu ? Deci cum e , te-ai pocait au ba ?
Ce cred eu nu conteaza iar daca mi-a platit sau nu nu este treaba nimanui.

#380
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Nu ți-a plătit, zexelica, pentru că păcatele nu se plătesc, se iartă.

#381
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 02 iulie 2017 - 17:50, said:

Nu ți-a plătit, zexelica, pentru că păcatele nu se plătesc, se iartă.
Stai ca vine nen'tu Zexelica si iti aduce citate biblice ca se platesc . Numai ca in dreptul lui se pare ca plata s-a facut pe sfert sau jumate. No stai doar sa ne spuna el cate procente din datorii i s-au platit. Posted Image
Parca e si o parabola in ideea asta, si tot acolo zice ca i-a iertat toate datoriile. Deci nu platite ci iertate . Hai ca iar l-am strans la colt pe Zexe. Posted Image

#382
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 02 iulie 2017 - 17:50, said:

Nu ți-a plătit, zexelica, pentru că păcatele nu se plătesc, se iartă.
Si, dupa Lege, aproape totul este curatat cu sange; si fara varsare de sange nu este iertare. (Evr.9:22)

#383
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postlogic1, on 02 iulie 2017 - 17:50, said:

Nu ți-a plătit, zexelica, pentru că păcatele nu se plătesc, se iartă.
Atunci de ce a mai murit Isus?
Ma oameni buni, sunteti in stare sa scrieti sute de mesaje pe forumul asta, da' nu sunteti dispusi sa cititi Scriptura deloc. logic1 , citeste primele 9 capitole din Romani, vezi ca la cap. 3 vers. 21-30 se explica exact cum iertarea pacatelor a fost posibila (in acord cu dreptatea lui Dumnezeu) tocma datorita faptului ca Isus a platit pentru acele pacate.

Edited by kruger, 03 July 2017 - 12:16.


#384
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postkruger, on 03 iulie 2017 - 12:14, said:

Atunci de ce a mai murit Isus?
Ma oameni buni, sunteti in stare sa scrieti sute de mesaje pe forumul asta, da' nu sunteti dispusi sa cititi Scriptura deloc. logic1 , citeste primele 9 capitole din Romani, vezi ca la cap. 3 vers. 21-30 se explica exact cum iertarea pacatelor a fost posibila (in acord cu dreptatea lui Dumnezeu) tocma datorita faptului ca Isus a platit pentru acele pacate.

Așa cum am spus, păcatele nu se plătesc, se iartă. Dacă există căință. Isaia 55:7 ”Să se lase cel rău de calea lui, şi omul nelegiuit să se lase de gândurile lui, să se întoarcă la Domnul care va avea milă de el, la Dumnezeul nostru care nu oboseşte iertând”.

O datorie care a fost plătită însă, nu se cheamă că a fost ”iertată”.

Matei 6:12, BTF:

” Şi ne iartă nouă datoriile noastre, precum şi noi iertăm datornicilor noştri”.


Aceeași idee a iertării fără plată este evidențiată în epistola către Romani.

#385
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,240
  • Înscris: 26.01.2007
In teologie se tot vorbeste despre faptul ca Isus a platit pentru pacatele noastre.
Insa terminologia biblica are de-a face prea putin (spre deloc) cu plata pacatelor facuta de Isus.
Biblia ne spune ca Dumnezeu IARTA pacatul.

Deci, la faza asta, Zexe si Kruger aveti dreptate teologic insa daca vorbim strict de Scriptura, dreptatea e de partea lui Logic.

Daca Biblia vorbeste despre faptul ca Isus a platit ceva, o face doar in contextul rascumpararii. Da Isus ne-a rascumparat pe noi.
A platit pentru noi. Insa nu imi aduc aminte niciun verset care sa precizeze in mod direct ca Isus a platit (pentru) pacatele noastre.
In mod indirect putem intelege aceasta (El s-a adus ca jertfa de ispasire pentru pacatele noastre). Iar teologii si predicatorii ne tot repeta ca noi am avut o datorie pe care Isus a platit-o. OK, sunt de acord. Insa e teologie. Corecta. Insa NU terminologie biblica. NU versete biblice. Nu invatatura directa a Scripturii.

Edited by Sfantul Jakob, 03 July 2017 - 22:52.


#386
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 03 iulie 2017 - 22:31, said:

daca vorbim strict de Scriptura, dreptatea e de partea lui Logic.
ca intotdeauna de altfel. :)

#387
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,240
  • Înscris: 26.01.2007
Ei, nici chiar asa Posted Image
Doar atunci cand se contrazice cu Zexe.

Cand se contrazice cu noi, am putea spune ca e chiar impotriva Scripturii...

#388
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Moartea lui Isus a însemnat sfârșitul Legii. Fără Lege păcatele nu sunt considerate.
În acest sens Isus este ultima jertfă. Adică nu mai sunt necesare jertfele. Dar în sine ”jertfa” lui Isus și ”plătirea prețului” prin ea sunt metafore.

Spre deosebire de animalele de jertfă, Isus nu și-a dat viața... ca să n-o mai aibă.

#389
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nu mai e lege...pt cine? Ca totusi scrie ca o groaza de oameni vor merge in iad. Doar sfintii nu mai sunt sub lege, pt ca scrie ca Hristos a iertat TOATE pacatele. De aia nici mantuirea nu se poate pierde, ca legea nu mai are ce condamna.

#390
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 04 iulie 2017 - 10:18, said:

Nu mai e lege...pt cine? Ca totusi scrie ca o groaza de oameni vor merge in iad. Doar sfintii nu mai sunt sub lege, pt ca scrie ca Hristos a iertat TOATE pacatele. De aia nici mantuirea nu se poate pierde, ca legea nu mai are ce condamna.
Zexelica, asa le blamajesti ca pana nici tu nu mai pricepi.Nu prea pricepi ce scrie in cartea aia citita de zeci de ori.
Tatal iarta pe cei ce se convertesc de la firea pacatoasa intr-o fire asemeni lui isus. Toata treaba cu datoria platita, rascumparare facuta de isus, e teologie pentru practicarea vorbirii  a celor ce isi zic slujitori ai lui dumnezeu. Omul cu constinta puternica intelege ca Tatal ceresc vrea ca noi sa avem viata vesnica insa conditionata de un caracter desavarsit regasit in Hristos.
Restul cu chinuirea vesnica in iad e teorie pagana a celor care nu au inteles caracterul Tatalui ceresc.

#391
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postlogic1, on 03 iulie 2017 - 23:24, said:

Moartea lui Isus a însemnat sfârșitul Legii.
zexelica te-a intrebat foarte bine: pentru cine a insemnat sfarsitul Legii?

View PostSfantul Jakob, on 03 iulie 2017 - 22:31, said:

Daca Biblia vorbeste despre faptul ca Isus a platit ceva, o face doar in contextul rascumpararii. Da Isus ne-a rascumparat pe noi.
La cine te referi cand spui "noi" ?

#392
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View Postkruger, on 04 iulie 2017 - 13:54, said:

zexelica te-a intrebat foarte bine: pentru cine a insemnat sfarsitul Legii?

A întrebat pentru răspunsul lui: ”doar sfinții nu mai sunt sub lege”. Discuția era însă dacă păcatele se plătesc sau se iartă.
Am argumentat cu texte că se iartă, dacă  există căință (dacă nu sunt voite). Nu POT fi plătite. Sub lege păcătosul era ucis și nu se accepta răscumpărare/jertfă, nici moartea unui înlocuitor. Nici în sistemul juridic lumesc nu se acceptă să moară un om în locul altuia.

Evrei 10:26, BTF

”Căci dacă noi păcătuim voit după ce am primit cunoaşterea adevărului, nu mai rămâne sacrificiu pentru păcate”.


Întrucât Isus nu și-a dat viața de tot, ca să nu mai învie, nu este o jertfă literală de ispășire, comparabilă cu cele animale. Dar pentru că moartea lui pe lemn ca blestemat a adus răscumpărarea de sub lege, cu aceeași urmare ca a jertfelor că păcatele nu mai sunt considerate (=sunt ispășite), rezultatul este acela al unei ”jertfe de ispășire” - chiar definitivă (adusă o singură dată pentru totdeauna). În concluzie vorbim figurativ de ”jertfă” și ”plată”, dar în realitate nu s-a tranzacționat și plătit NIMIC.

#393
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 04 iulie 2017 - 17:43, said:

Sub lege păcătosul era ucis și nu se accepta răscumpărare/jertfă, nici moartea unui înlocuitor.
Explica-mi si mie cum e posibila o astfel de derogare de la LEGEA divina ?
Hristos ierta pacatele, a primit aceasta autoritate. Problema apare daca legea aceasta a fost data de Creator sau de Guvernatorul acestei lumi, pentru ca si in VT exista iertarea pacatelor.

#394
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008
Era vorba despre păcătosul intenționat. Legea îi respecta alegerea.

Numeri 15

22 Dacă păcătuiţi fără voie şi nu păziţi toate poruncile pe care le-a făcut cunoscut lui Moise, Domnul,
26 Se va ierta întregii adunări a copiilor lui Israel şi străinului care locuieşte în mijlocul lor, căci tot poporul a păcătuit fără voie.
27 Dacă unul singur a păcătuit fără voie, să aducă o capră de un an ca jertfă pentru păcat.
28 Preotul să facă ispăşire pentru cel ce a păcătuit fără voie înaintea Domnului; când va face ispăşire pentru el, i se va ierta.
29 Atât pentru băştinaşul dintre copiii lui Israel, cât şi pentru străinul care locuieşte în mijlocul lor, să fie aceeaşi lege; când va păcătui fără voie.
30 Dar dacă cineva, fie băştinaş, fie străin, păcătuieşte cu voie, huleşte pe Domnul: acela va fi nimicit din mijlocul poporului său,
31 căci a nesocotit cuvântul Domnului şi a călcat porunca Lui; va fi nimicit şi îşi va lua astfel pedeapsa pentru nelegiuirea lui.



#395
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,240
  • Înscris: 26.01.2007

View Postkruger, on 04 iulie 2017 - 13:54, said:

La cine te referi cand spui "noi" ?
La crestinii adevarati.

#396
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postlogic1, on 04 iulie 2017 - 17:43, said:

Am argumentat cu texte că se iartă, dacă  există căință (dacă nu sunt voite).
Faza cu "pacate voite" imi aduce aminte de interviul cu presedintele cultului Penticostal vorbind despre pierderea mantuirii. Uite aici o varianta comentata (foarte bine) zilele trecute de un prieten de-al meu.
Cine pacatuieste fara voie, mai logic1 ? Sau cine nu pacatuieste fara voie?

View Postlogic1, on 04 iulie 2017 - 17:43, said:

Sub lege păcătosul era ucis și nu se accepta răscumpărare/jertfă, nici moartea unui înlocuitor.
Eu am citit in VT ca despre jertfa pentru vina, pe care omul o aducea daca pacatuia. Nu ca ar fi fost ucis pentru pacat...

View Postlogic1, on 04 iulie 2017 - 17:43, said:

  Dar pentru că moartea lui pe lemn ca blestemat a adus răscumpărarea de sub lege, cu aceeași urmare ca a jertfelor că păcatele nu mai sunt considerate (=sunt ispășite), rezultatul este acela al unei ”jertfe de ispășire”
Ale cui pacate nu mai sunt considerate pentru ca ar fi fost ispasite de Isus?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate