Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 

Linii de foarte inalta tensiune

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
36 răspunsuri în acest subiect

#19
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 563
  • Înscris: 02.09.2003
jotte chiar m-ai facut sa rad cu ciorile tale :D ... E logic ce spui, dar uiti de un mic-mare amanunt... ca o cioara nu are cuib, si nu ramane intepenita pe cablu ala decat maxim 2-3 min... cam greu sa faci cancer asa rapid, nu crezi?
Iar celelalte pasari, sa stii ca simt daca e ceva wrong in atmosfera... ai vazut tu vreun cuib pe stalpi de foarte inalta tensiune?? nu prea cred...

#20
Netu

Netu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 295
  • Înscris: 03.07.2003
Salut!

Apropo de cuib, cate berze nu isi fac cuibul pe stalpii de tensiune? Au si ele cancer ? O fi nativ ?

#21
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Pai mai Bertino :) ma bucur ca te-am facut sa râzi, dar nu m-am referit la ciori in special, alea sunt foarte rezistente :-), ci la pasari, si pe urma alea stau 2..3 minute pe fir.. apoi pleaca in alta parte, dar tot pe fir :) Ele si-ar face si cuib acolo, dar pun pariu ca le deranjeaza zgomotul... Oricum, trebuie sa admiti ca pasarile isi petrec mult timp pe firele de inalta tensiune, mai ales in preajma araturilor de toamna si primavara :)
Cat despre berze, Netu, cred ca tu nu prea stii care sunt stalpii de inalta tensiune din RO :) Berzele in general isi fac cuib pe stalpii de joasa tensiune, aia de lemn sau de beton...

#22
GeorgeT

GeorgeT

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 04.12.2003
chestia cu ciori... berze e super funny dar.... cred ca are un sambure de adevar.... chiar ca pe stalpii de inalta tensiune nu am vazut cuiburi (nici de pasari nici de altele)....

#23
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.083
  • Înscris: 22.07.2002
@Netu
Stalpii pe care isi fac berzele cuib sunt alea de  pe marginea strazii....si au pana in 1000 de volti daca nu ma insel....stalpii de inalta despre care vorbim au 110.000 volti....deci eu zic ca e o diferenta.....dar daca tu ai vazut barza pe stalp de inalta tensiune.....arata poza si eu sterg postu asta

naivi mai sunteti unii.....

Anyway....jotte_ct are dreptate....dute si cautate de tumori in toate locurile posibile si daca ai macar un nodull...iati casa.....faci tumoare si scuturi RENELU de bani :) :) :cool:

:cya:

#24
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.989
  • Înscris: 17.10.2003
Ceea ce povesteam eu se intampla la o linie de 400000 V.

#25
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.211
  • Înscris: 13.11.2003
"Nu mai este de mult un secret ca traim intr-un adevarat ocean de radiatii electromagnetice. Linii de inalta tensiune, unde radio, motoare electrice, telefoane celulare etc., etc. Din pacate, ipoteza efectului cancerigen al cimpurilor electromagnetice a capatat recent noi confirmari si noi explicatii privitoare la mecanismele ce guverneaza acest efect nefast. Astfel, recent, cercetatorul Wolfgang Löscher, de la Facultatea de medicina din Hanovra (RFG), a prezentat noi rezultate alarmante. In cursul unor experiente, acesta a injectat 120 de femele de sobolani cu un produs ce provoaca diferite forme de cancer mamar. Expunindu-le apoi in cimpuri electromagnetice de diferite intensitati, a constatat ca lotul supus la un cimp cu o intensitate de 1 miliGauss - intensitate medie a unei locuinte - a dezvoltat un numar "normal" de cancere, conform asteptarilor. In schimb, animalele supuse la un cimp de 100 mG au dezvoltat cu 10 la suta mai multe tumori, cele supuse la 500 mG, cu 25 la suta mai multe, iar cele supuse la 1000 mG, cu 50 la suta."
sursa : http://www.magazin.r...rie/stiinta.asp

ceva mai pe larg despre studiul lui nea' Wolfgang Löscher si in general despre undele electromagnetice si cancer:
http://www.microwave...om/m-a98vws.pdf
http://cancerres.aac...ract/59/15/3627
http://www.create-yo...cancer-emfs.htm
hai pa :cya:

#26
Aden86

Aden86

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 23.05.2003
Statistic, s-a dovedit ca radiatiile electromagnetice de joasa frecventa pot induce leucemia la copii. Riscul e semnificativ la valori ale intensitatii campului electromagnetic mai mari de 4 miliGauss (0.4 microTesla) cand incidenta leucemiei se dubleaza. Pentru gravide riscul e foarte mare, mai ales la expuneri scurte la intensitati mari. Poate ca o cioara nu pateste nimic stand pe sarma cateva minute, dar un copil care locuieste ani buni in vecinatatea unei linii de inalta tensiune… ia ganditi-va.

#27
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.301
  • Înscris: 24.11.2002
Intre blocul meu si cel de peste strada trece o linie de tensiune de 110KV, deasupra parcarii; m-am nascut in blocul acesta, am crescut aici, si nu am nimica pana acuma (in schimb e foarte bine ecranat blocul de fier-beton).
Si mai vreau sa trec si un cablu de retea cam la 10 metri dedesupt(oare daca incerc sa obtin autorizatie au sa mi-a dea cei de la primarie sau Electrica?).
Am antena TV pe bloc, receptionez bine posturile de radio, am semnale bune pe GSM, am retea cu cabluri UTP pararele cu linii de tensiune, am folosit statii emisie-receptie(walkie-talkie) si mergeau 50 metri(ca si la tara unde nu exita "poluare" electro-magnetica).
M-ar interesa si pe mine cu ce aparat masor intensitatea campului electro-magnetic si defapt cam pe unde as gasi sa imprumut asa ceva.
Apropo de ciori, un vecin de la scara vecina are prombei care stau pe firele de inalta tensiune toata ziua, si ii are de cel putin 15 ani, si a are cateva generatii.
Totusi fiind 400kV efectele pot fi mai mari, stalipii ceva mai inalti(cei de la mine sunt mai mari decat un bloc de 10 etaje si sunt tot de tip sonda),  cred ca tine si de estetic.

#28
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.606
  • Înscris: 22.09.2002
vestale: unde stai tu, frate, de ai linia de 110kV in fata casei?
stiam ca in localitate tensiunile sunt mai mici, 110kV sunt folositi doar intre localitati pentru a micsora pierderile

#29
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.301
  • Înscris: 24.11.2002
In Iasi,in Alexandru mai precis. Linia este intre 2 puncte de transformare si de la unul o parte o ia pe sesul Bahlui spre vest. Cateva fotografii gasesti aici:
http://iasi.epress.ro/alexandru.html
"Spre Piata", "Piata Alexandru" si "In Constructie", ultimele doua sunt luate de pe acelasi pod, iar prima de la baza podului, daca te uiti si la restul vezi ca nu e departe centrul orasului.

#30
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.606
  • Înscris: 22.09.2002
oh, shit. chiar e linie de 110.

#31
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.301
  • Înscris: 24.11.2002
Din pacate! stiu sigur ca e de 110KV  pentru ca s-au urcat cam 2-3 persone pe stalpul de la Piata si apoi pe un fir pentru a protesta si au scris in presa si asa am aflat si eu din surse sigure ca sunt 110KV.
Adevarul ca si eu cand eram mai mic ma urcam pe 2 stalpi din astia(unu este intr-un capat al parcarii si unul un in celalalt capat), dar nu mai sus de 4-5 metrii(jucam un fel de prinsa).

#32
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.536
  • Înscris: 28.11.2001
Niciodata nu am vazut pasari pe / in preajma antenelor GSM, sau pe antenele de net in 3.5 sau 2.4Ghz. Nici pe pilonul de la ZAPP erectat pe un bloc nu se aseaza nici o pasare.

Inca ceva: stau la etajul 3 si am vita de vie si o antena in 2.4Ghz in balcon, pentru internet. Desi le-ar fi muuult mai usor sa se aseze pe antena, care este scoasa in afara, pasarile nu se aseaza decat pe vita de vie unde totusi este mult mai greu de "aterizat" din cauza frunzelor mari.

#33
GeorgeT

GeorgeT

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 04.12.2003
skullpder - merci mult de articole, e exact ceea ce cautam....

Va multumesc tuturor despre parerile si sfaturile voastre, cred ca acum m-am lamurit.

#34
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.989
  • Înscris: 17.10.2003
Adica?
Mai cumperi terenul sau nu?

#35
GeorgeT

GeorgeT

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 04.12.2003
Nu eu trebuia sa cumpar terenul ci un prieten bun, iar raspunsul este..... mai bine nu, vorba aia: paza buna trece primejdia rea. Cel putin acum sunt convins. Merci mult!

#36
vlivius1

vlivius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 202
  • Înscris: 06.12.2006
Salut

Am citit pe aici si nu am aflat raspunsul concret. Am gasit un teren de cumparat  langa stalpi de tensiune (stalpii se afla de teren la max 1m). Vreau sa stiu daca se poate obtine aprobare de constructie? Sau daca cunoaste-ti vreun site unde pot citi despre asa ceva? Vreau sa aflu de la voi ca sa nu mai bat drumul pana la primaria de acolo.

Merci mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate