Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

2007 Dacia Logan van

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
dimaggio

dimaggio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 11.03.2006
Asta e Maximus, accepta realitatea! :)

Edited by dimaggio, 10 March 2007 - 18:18.


#38
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai mcv e break. asa cum si Opel astra h break e break, cu toate ca are si ea versiune "van". Inseamna atunci ca roomsterul de exemplu nu mai e mpv de clasa mica din cauza ca au facut si o versiune utilitara pe baza lui?

#39
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005
Aici cred ca e invers.De fapt au facut MCV-ul dupa duba, doar ca le-au lansat invers.
Tu nu vezi ca Van-ul are toate cele 4 usi laterale?Nici macar nu s-au obosit sa le scoata.Ce naiba ai nevoie la duba de 4 usi
laterale plus alea din spate?

#40
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postzapacitu, on Mar 11 2007, 23:42, said:

Tu nu vezi ca Van-ul are toate cele 4 usi laterale?...Ce naiba ai nevoie la duba de 4 usi
laterale plus alea din spate?

Ca sa nu scoti toata marfa pt a scoate ceva din "fund"?  :scratchchin:

De ce cap tractorul nu cara marfa cu remorci izoterme? Pt a putea incarca si descarca mai usor pe lateral...  :wacko:

Edited by H725, 12 March 2007 - 00:58.


#41
Mojojojo

Mojojojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 10.03.2004

View Postzapacitu, on Mar 11 2007, 22:42, said:

Aici cred ca e invers.De fapt au facut MCV-ul dupa duba, doar ca le-au lansat invers.
Tu nu vezi ca Van-ul are toate cele 4 usi laterale?Nici macar nu s-au obosit sa le scoata.Ce naiba ai nevoie la duba de 4 usi
laterale plus alea din spate?

MCV-ul are usi laterale cu deschidere normala si nu usi glisante pt ca au costat mai putin, deja exista caroseria pt a acomoda aceste usi cu deschidere normala, de break....simplu

#42
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005
Pai si la Van cum sint?Tot cu deschidere normala, nu sint glisante.Tocmai aici e problema.
Eu nu contest utilitatea usilor din spate, dar toate masinile de genu asta au 2 usi in fta, una laterala glisanta si usi in spate, de obicei.
La asta sint usile de la MCV.Fara geamuri.
Deci aceeasi Marie cu alta palarie. :)

#43
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
Normal ca era mai util sa faca o usa laterala glisanta.

Insa aceasta intrebare a fost pusa deja lui tovarash Stroie, iar raspunsul:
NU am pus pentru ca ar fi crescut pretul! Acum eu ma intreb cu cat. Pentru ca sunt destule lucruri unde Dacia s-a zgarcit de pomana pentru niste rahaturi de 2 lei.  -_-

Edited by $eb, 12 March 2007 - 10:27.


#44
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005
Off-topic.

Ultimul post pe tema asta.
Eu nu am nimic cu masina in sine, cui ii place nu are decit sa o ia.
Ce nu-mi convine mie e atitudinea asta de la Renault care s-a invatat sa ne bage orice pe git si noi acceptam(din pacate).
Inca de la inceput ne-au pacalit cu Loganul, acum iar, MCV-ul si Van-ul de fapt sint una si aceeasi masina(verificati pe site la Dacia la caracteristici tehnice sa vedeti ca nu e nici o diferenta intre ele in afara de geamuri, scaune si greutate) dar se dau rotunzi ca au scos 2 modele, probabil un rahat la fel de mare o sa fie si urmatoarea, romanul se resemneaza cu ideea, zice ca asta e, ei sint din ce in ce mai smecheri si tot asa.Si mai apare  si cite unu ca MAximus pe care cineva neavizat poate chiar il crede.Asta asa ca cireasa pe tort.
Iar vanghelie o sa ajunga presedinte pe acelasi principiu.
Peste citiva ani o sa avem in tara asta doar Logane si vanghelie.
End off-topic.

#45
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
sunt 2 modele diferite. unul pentru transport de persoane (mcv-ul aka break-ul) si van-ul. si nu sunt primii care au facut asta Opel astra are deja o traditie, chiar la opel astra h, nu are deloc usi laterale , incarcarea/descarcarea facandu-se doar pe usa din spate. ca sa nu zic ca si skoda a scos asa ceva pe baza lui roomster

#46
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005

View Postromaximusro, on Mar 12 2007, 11:40, said:

sunt 2 modele diferite. unul pentru transport de persoane (mcv-ul aka break-ul) si van-ul. si nu sunt primii care au facut asta Opel astra are deja o traditie, chiar la opel astra h, nu are deloc usi laterale , incarcarea/descarcarea facandu-se doar pe usa din spate. ca sa nu zic ca si skoda a scos asa ceva pe baza lui roomster

Si am zis ca e ultimul...dar fie.
Mcv-ul si Van-ul sint una si aceeasi masina.Punct.
Tocmai ca asta are...usi normale.Ori deloc ori glisante.
Are usile mcv-ului.Pe toate fi-r-ar...
Iti doresc o turma de mcv-uri si de vanuri in curte...poate o sa te saturi de ele...

ps..Asta chiar a fost ultimul.

#47
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
opel astra h estate:

Attached File  norm_1_Opel_Astra_Van_MY2006_EU.jpg   59.35K   16 downloadsAttached File  norm_2_Opel_Astra_Van_MY2006_EU.jpg   44.19K   21 downloads.jpg]
Attached File  norm_20_Vauxhall_Astra_Van_MY2007_UK.jpg   44.93K   17 downloads


opel astra g estate

Attached File  norm_1_Astra_Van_1.7_DTI_2003_Eu.jpg   43.54K   22 downloads


si skoda Roomster praktik

Attached File  2061023.008.mini1L.jpg   69.49K   28 downloads

masini de la care provin inseamna ca nu sunt break-uri sau mini mpv-uri? (opel astra g&h break, skoda roomster)?

#48
paul_s

paul_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 20.01.2007
ba da ma da alea nu e dacii , ce nu pricepi???

domnu zapacitu, va fortat cineva sa cumparati van dasta  ,sau mcv, va obligat cineva, va luat cineva bani si va dat o dacie in loc???, si daca nu   cine pe cine a prostit si cum au fost prostiti romani de Dacia

io as fi vrut sa iau o dacie , da loganu nu-mi place, nu-i genu meu de masina  deci n-am luat, ar trebui sa ma simt prostit, da de skoda nuva simtiti prostit ??? ca a dracu octavia aia noua e mai  scumpa ca aia veche si ai dracu pe asta  au facut-o si frumoasa  

ca sa te oftici si mai tare nu ???

inteleg e topic despre masini se da lumea cu parerea , da imi place , da nu-mi palce , da atat , nu ca ma prostit ca mi-a facut ...


cat despre mcv si van  sincer , eu am fost placut surprins de spate  in general si de stopuri in special, e ma imisto din spate decat toate utilitarele din clasa lui ,  pejo partner  fiatu ala doblo parca sau citroenu  berlingo , pacat  ca din fata arata dubios tare

Edited by paul_s, 13 March 2007 - 17:23.


#49
zapacitu

zapacitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 23.09.2005
Din fericire nu m-a fortat nimeni.

Iar in perioada cind te puteau forta sa faci diverse, pe mine m-au fortat sa merg la scoala.
Acuma se pare ca nu te mai forteaza nimeni sa faci asta.

#50
paul_s

paul_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 20.01.2007
si atunci cum de va simtit prostit???

cat despre fortat cu scoala , nu stiu cum este ca pe mine nu m-au fortat sa iau cursuri de dactilografiere, daca insa va referiti  la prima fraza va rog sa va mai ganditi si daca dupa ce va ganditi ajungeti la aceeasi concluzie  , va rog sa va mai ganditi odata, si daca si de data asta ajungeti tot l;a aceeasi concluzie propun sa renuntati , n-ar mai avea sens

#51
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
@paul_s (si romaximusro, intr'o oarecare masura), nu intelegi o chestie, in loc sa scoata si la MCV/Van usile cum au facut TOTI ceilalti producatori sau sa ii puna o usa glisanta, Dacia a dat de doua ori teapa, facand o chestie universala gen Peugeot Berlingo la care daca ii pui geamuri iese break, daca nu iese duba. Ei bine, nici macar aia nu le'a iesit cum trebuie pentru ca au facut'o cu usi de break normal. Daca nu sunt capabili sa ii puna o usa glisanta la Van, nu puteau macar sa le scoata pe alea normale? Asa arata ca un aftermarket conversion de oameni saraci (pentru ca oamenii bogati si'ar cumpara masini dedicate de carat chestii)... inca din fabrica.

#52
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Poze cu dubita in actiune...se vede NOUTATEA ei...hei,am surprins una chiar langa sora berlina !

Attached Files



#53
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Atata calicie ca la Loganul Van,mai rar gasesti la o masina. Oricum cred ca e singura masina la care am vazut sa se deschida in lateral in loc de usa, o bucata mare de tabla. :lol:

#54
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
totusi e mai bine decat la opel-ul de mai sus care nu avea deloc usa.macar la van poti incarca/descarca (e drept mai greu) si pe laterala spre deosebire de opel-uri care o faceau numai pe spate. si am mai dat parca exemplu si cu Ford focus care are si el ceva asemanator van-ului. de alea de ce nu zice nimeni nimic? sau de skoda praktik? :)) care a propus ideea cu usi la utilitara ceva mai rapid ca vanul :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate