Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Jurnal : Golf 4 Variant PD TDI 131 Cp

- - - - -
  • Please log in to reply
595 replies to this topic

#37
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostMAK, on Dec 18 2006, 20:31, said:

Craiova-Bucuresti = 2 ore si Bucuresti - Craiova = 1 h, 45 min. per total, o medie de 8 %.
Rog organele abilitate sa se sesizeze in urma acestui autodenunt facut public de MAK si sa opreasca survolarea judetelor respective de catre aceste rachete cu combustibil fosil.
Acolo nu mai e viteza, e soferia.Daca mergeai si cu A8 si nu stiai sa te bagi, faceai 3 ore!
Da acu pe bune, cu un A8 cat faceai??? 1h 30min?

#38
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postalex.20, on Dec 18 2006, 17:12, said:

Golf-ul are doar 90 cp... e bine si asa rau :D
Exista chiptuning, s-a mai discutat de multe ori pe forum.

@MAK: frumos turul Romaniei. Vad ca ai trecut si pe la mine prin zona. Sa-ti traiasca copii si sa le dai numai motorina si aditiv bun!


P.S. Ce v-a adus mosul? Mie un electromotor :cursing: si un binemeritat plin de Efix.

#39
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostMarius3k, on Dec 25 2006, 11:56, said:

P.S. Ce v-a adus mosul?
Eu nu am fost cuminte  :P (viteza, consum ulei ridicat, nu am facut CASCO, nu am luat cauciucuri de iarna) si s-a suparat Mosu'.A zis ca se mai gandeste, si-mi aduce la primavara, prin Aprilie.Numa' sa nu ma pacaleasca. :worthy:
Asa ca, pentru a fi sigur, m-am hotarat sa-l ajut eu nitel, sa platesc eu ce vrea el sa-mi aduca.
I-am zis sa-mi dea mie sanatate si-l degrevez de orice obligatie.Da' nu s-a lasat.A zis ca vine mai incolo, sa vada daca m-am cumintit.Ce tupeu! :naughty:

#40
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postsanddy1964, on Dec 25 2006, 09:57, said:

Acolo nu mai e viteza, e soferia.Daca mergeai si cu A8 si nu stiai sa te bagi, faceai 3 ore!
Da acu pe bune, cu un A8 cat faceai??? 1h 30min?
Cu A 8 ? pai nu stiu, depinde de motor.
Pe Craiova-Pitesti este adrenalina pura   :naughty: imi place la nebunie traseul asta, dar si il stiu pe dinafara. ( cred ca am facut Craiova-Bucuresti de citeva sute de ori ).


View PostMarius3k, on Dec 25 2006, 10:56, said:

@MAK: frumos turul Romaniei. Vad ca ai trecut si pe la mine prin zona.
Se poate, nu stiu unde stai.   :)

View Postsanddy1964, on Dec 25 2006, 12:09, said:

....si s-a suparat Mosu'.A zis ca se mai gandeste, si-mi aduce la primavara, prin Aprilie.Numa' sa nu ma pacaleasca. :worthy:
....vada daca m-am cumintit.Ce tupeu! :naughty:
Are tupeu, nu gluma.    :lol:  si...te cumintesti ?   :nonobad:

#41
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Ma alatur si eu lui MAK cu noua mea achizitie, VW Golf Ocean Variant, asa ca sa fie langa alta surata de-a ei.  :D  Masina a fost cumparata pe 18 decembrie din Frankfurt cu 7000 euro, iar in tara am ajuns cu taxele de rigoare, RAR, RCA, inmatriculare si alte minuni de genul pe la 8700 euro. Cateva date despre ea: avea 89.400 km la cumparare, acum a mai luat cativa la bord  :lol: , motorul 1.9 TDi AXR 101 cai, anul de fabricatie 2005, EURO 4, ESP, 6 airbags, AC manual, cutie 5 trepte, cauciucuri iarna Dunlop noi puse de fostul proprietar.  ^_^ Intre timp a capatat o alarma si un radio-cd MP3 Panasonic. Un prim set de poze :

Attached Files



#42
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostSCANIA FREAK, on Dec 31 2006, 16:03, said:

Ma alatur si eu lui MAK cu noua mea achizitie, VW Golf Ocean Variant, asa ca sa fie langa alta surata de-a ei.  :D  Masina a fost cumparata pe 18 decembrie din Frankfurt cu 7000 euro, iar in tara am ajuns cu taxele de rigoare, RAR, RCA, inmatriculare si alte minuni de genul pe la 8700 euro. Cateva date despre ea: avea 89.400 km la cumparare, acum a mai luat cativa la bord  :lol: , motorul 1.9 TDi AXR 101 cai, anul de fabricatie 2005, EURO 4, ESP, 6 airbags, AC manual, cutie 5 trepte, cauciucuri iarna Dunlop noi puse de fostul proprietar.  ^_^ Intre timp a capatat o alarma si un radio-cd MP3 Panasonic. Un prim set de poze :


Foarte frumoasa masina, sa te folosesti de ea si sa nu ai parte de evenimente neplacute!  Ai ales o culoare destul de potrivita pentru tara noastra, desi mie nu prea imi place "Silber metallic" este foarte rezistent la murdarie.
Un an nou fericit! Marius

#43
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View PostSCANIA FREAK, on Dec 31 2006, 16:03, said:

Ma alatur si eu lui MAK cu noua mea achizitie, VW Golf Ocean Variant, asa ca sa fie langa alta surata ...
Sa ai parte de multe bucurii alaturi de masinuta.   :coolspeak:
Am observat ca esti fan VW, dar eu credeam ca tu ai camion/tir   :lol:
In afara de motor, o sa vezi ca G 4 se intretine foarte ieftin. Motorului ii place papa buna.

#44
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Multumesc frumos pentru aprecieri ! Culoarea nu a fost unul din lucrurile urmarite la cumparare, ci anul de fabricatie, numarul de kilometri si dotarile de siguranta.  ;)

         @MAK: Nu, nu am TIR, sunt doar o alta pasiune a mea.  :coolspeak:

#45
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostSCANIA FREAK, on Dec 31 2006, 16:03, said:

Ma alatur si eu lui MAK cu noua mea achizitie, VW Golf Ocean Variant, asa ca sa fie langa alta surata de-a ei.  :D  Masina a fost cumparata pe 18 decembrie din Frankfurt cu 7000 euro, iar in tara am ajuns cu taxele de rigoare, RAR, RCA, inmatriculare si alte minuni de genul pe la 8700 euro. Cateva date despre ea: avea 89.400 km la cumparare, acum a mai luat cativa la bord  :lol: , motorul 1.9 TDi AXR 101 cai, anul de fabricatie 2005, EURO 4, ESP, 6 airbags, AC manual, cutie 5 trepte, cauciucuri iarna Dunlop noi puse de fostul proprietar.  ^_^ Intre timp a capatat o alarma si un radio-cd MP3 Panasonic. Un prim set de poze :


Frumoasa masina !!
7000 euro cu sau fara tva  ?
daca e 7000 euro din care ai recuperat tva.......pai chiar esti norocos sa o gasesti la acest pret !  :rolleyes:  
Daca 7000+16% TVA =8120 euro...e un pret normal  :notangel:

Sa te bucuri de masinuta...si cit mai putine evenimente !
E o masina pe cinste.... :coolspeak:

Edited by eb2e2, 01 January 2007 - 20:26.


#46
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Daca citeai cu atentie postul lui, ai fi vazut si cu aproximatie cat l-a costat.

Sa stapanesti sanatos masina, fara incidente si mai ales cu foarte multa placere :D

#47
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostCristist50, on Jan 1 2007, 23:23, said:

Daca citeai cu atentie postul lui, ai fi vazut si cu aproximatie cat l-a costat.

Sa stapanesti sanatos masina, fara incidente si mai ales cu foarte multa placere :D
Am citit cu atentie...pretul in germania era de 7000 euro...eu la ala ma refer.
Am inteles ca in tara cu taxele l-au costat 8700 euro...ca numai vama era cam 1500...ca nu eram in UE,
Tu nu ai inteles ...eu de pretul german ma intreb daca era cu TVA sau fara ( in germania TVA a fost 16% pina la 31.12.2006...)
Asa ca eu am inteles bine.....( taxele din tara erau bine cunoscute... :P  ) ...pretul german e foarte mic.. <_<

#48
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Posteb2e2, on Jan 2 2007, 01:00, said:

Am citit cu atentie...pretul in germania era de 7000 euro...eu la ala ma refer.
Am inteles ca in tara cu taxele l-au costat 8700 euro...ca numai vama era cam 1500...ca nu eram in UE,
Tu nu ai inteles ...eu de pretul german ma intreb daca era cu TVA sau fara ( in germania TVA a fost 16% pina la 31.12.2006...)
Asa ca eu am inteles bine.....( taxele din tara erau bine cunoscute... :P  ) ...pretul german e foarte mic.. <_<
Masina poate avea sau nu acel TVA.Chiar daca a avut, poate s-a inteles cu ala sa-i trimita hartia stampilata si i-a oprit 2-3 sute de euro.El zice ca atata l-a DUS masina, dupa toate socotelile.Pai ar mai fi de zis, drumul, spagi,etc etc  ( de-aia era bun un breakdown al cheltuielilor, sa ramana aici si cand mai ia cineva Golf Break, O SA SE VADA DIFERENTA DE UE.)
Simpatica masina.S-o stapaneasca sanatos si fara probleme.

Quote

Culoarea nu a fost unul din lucrurile urmarite la cumparare, ci anul de fabricatie, numarul de kilometri si dotarile de siguranta
EU DE CAND ZIC ACELASI LUCRU!!! :peacefingers:
A luat-o cu an de 2005 ceea ce o sa ajute la revanzare, odata asi odata.Plus ca sunt 99% km reali, cred.ARE CARNET DE SERVICE?I-ai cumparat curele si pomapa de apa, role? Ca acu tre sa le pui! La 90tkm! :naughty:

#49
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
felicitari danny. sa o stapanesti sanatos. sa imi spun si eu cateva impresii dupa un drum de vre-o 200km ca pasager intr-un golf 4 variant alb 1.9 tdi parca 105 cp. In primul rand ce m-a socat e faptul ca nu prea ai spatiu in masina. Nici la picioare nici lateral..

la picioare in fata pur si simplu eu nu mi-am gasit o pozitie in care sa stau ca lumea ma loveam cu genunchii de torpedou, in comparatie cu Logan spatiul e mult mai mic. Iar in spate nu stiu de ce am intalnit aceeasi senzatie groaznica dintr-un drum mai lung cu un doublecab dacia: pur si simplu dupa 20km de stat in spate au inceput sa-mi amorteasca picioarele din cauza pozitiei incomode..

despre spatiul lateral.. hmm.. cu 2 fete subtirele ma cam imbratisam cu ele..

motorul sincer se cam auzea in interior mai ales cand o calca facea ca un tractor , insa sunt dispus sa trec peste asta atunci cand masina iti arata ca nu e lenesa. ce mi-a mai placut? faptul ca dadea impresia de stabilitate + interiorul dragut

#50
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postromaximusro, on Jan 2 2007, 02:50, said:

la picioare in fata pur si simplu eu nu mi-am gasit o pozitie in care sa stau ca lumea ma loveam cu genunchii de torpedou, in comparatie cu Logan spatiul e mult mai mic. Iar in spate nu stiu de ce am intalnit aceeasi senzatie groaznica dintr-un drum mai lung cu un doublecab dacia: pur si simplu dupa 20km de stat in spate au inceput sa-mi amorteasca picioarele din cauza pozitiei incomode..

despre spatiul lateral.. hmm.. cu 2 fete subtirele ma cam imbratisam cu ele..

motorul sincer se cam auzea in interior mai ales cand o calca facea ca un tractor ,
Daca scaunul nu e reglabil pe inaltime, se mai intampla.Te-a chinuit nitzel. :console: Scaunul soferului e excelent.

5 insi intr-un Golf e ca 2 pe un balansoar."Daca dragoste nu eee, nimic nu e".Normal ca nu ti-a placut.Bine ca nu erau 2 cetateni ma grasi.

Motorul face urat.Asa e. Insonorizare kko.Km multi la bietul Golf,...asta ingroapa 20 de Logane, oricum.
Romaximus, e adevarat? cineva zicea ca o planetara de Logan costa 28 de milioane si una de Golf 10 ???E o chestie cu planetarele la Logan, care e treaba? Acu am auzit de la un nene.Nu-l cred dar asa , de control- poti sa detaliezi?

#51
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ce treaba are reglarea pe inaltime cu spatiul pentru picioare in fata? sau in spate? nu am zis ca isonorizarea e de cacao ci doar am realizat ca un diesel se AUDE in interior. in rest masina e isonorizata bine, zgomote ale suspensiei nu se prea aud , nici zgomote aerodinamice.

#52
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postromaximusro, on Jan 2 2007, 03:46, said:

ce treaba are reglarea pe inaltime cu spatiul pentru picioare in fata? sau in spate? nu am zis ca isonorizarea e de cacao ci doar am realizat ca un diesel se AUDE in interior. in rest masina e isonorizata bine, zgomote ale suspensiei nu se prea aud , nici zgomote aerodinamice.
Daca aveai posibilitatea sa dai scaunul ala mai jos, nu mai stateai ca un cocostarc :kisstogether:  cu genunchii bagati in torpedou.Veneai cu totul mai jos.Scaunul e nitzel prea sus.Mie mi se pare ok dar pentru cineva de 190cm, poate nu e cea mai fericita solutie.Trebuia sa te asezi pe scaunul soferului,..te simteai mai bine cred, ca scaunul ala e ajustabil.Dar acolo aveai volanul reglabil care te salva, schimbatorul de viteze.Puteai sa te joci nitel si-ti trecea supararea.
Pai Romaximus, lasand gluma la o parte, am zis de mult ca scaunele nu sunt ce ar trebui sa fi ela Golf, ca am si eu unul.Departe insa de a zice ca sunt insuportabile -absolut nu.
Motorul se aude MAI TARE decat la Passat si MULT MAI TARE decat la Audi.De bine ce e izolata fonic masina, sa stii.
Oricum, pe ansamblu, acest Golf Break e mult mai tare decat un Logan.Ai vazut diferentele, nu?

ps: ai un link cu discutii despre planetare de LOGAN, ca ma bate un nene la cap?

Edited by sanddy1964, 02 January 2007 - 08:13.


#53
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
O sa incerc sa va raspund la toti si sa nu omit pe cineva, asadar:


   @sanndy1964: Ai ghicit faza cu TVA-ul, valoarea masinii era de 8000 euro, dar cu negocieri si alte "intelegeri" a coborat pe hartie la 7000. Neamtul mi-a mai oprit 300 euro ca sa-mi trimita acea hartie stampilata, plus ca s-a ocupat de tot ce a insemnat radiere si numere provizorii (15 zile am vrut valabilitate, pentru 30 zile mai cerea 30 euro, dar nu am avut nevoie), la faza asta jos palaria pentru amabilitate. Are cartea de service, reviziile sunt facute la un dealer din Frankfurt, are doua la numar pana acum, motorul are si a avut numai ulei LongLife si da i-am cumparat distributia, filtrele de rigoare (aer, polen, ulei, motorina), inca un bidon de 5 litri de ulei tot LongLife cu 60 euro, trusa medicala + triuhghiurile reflectorizante (2 buc.) au fost un cadou de la neamt.

    @eb2e2: Acum banuiesc ca te-am lamurit cu pretul din DE mai sus.  ;)

    @maximus: Intr-adevar nu are un spatiu nemaidovedit in interior, dar nici inghesuita nu este si eu nu sunt prea micut la 1,82 cat am  :D La zgomot chiar nu mi se pare deranjant, mai multa galagie fac cauciucurile de iarna decat motorul (chiar si la 150 km/h, maximul pe care l-a vazut pe A2 de curand).

           Inca o data multam de aprecieri !  ^_^  Ca planuri de viitor ar fi multe de spus, asa ca pe masura ce le voi realiza va voi tine la curent.  ;)

#54
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postromaximusro, on Jan 2 2007, 01:50, said:

felicitari danny. sa o stapanesti sanatos. sa imi spun si eu cateva impresii dupa un drum de vre-o 200km ca pasager intr-un golf 4 variant alb 1.9 tdi parca 105 cp. In primul rand ce m-a socat e faptul ca nu prea ai spatiu in masina. Nici la picioare nici lateral..

la picioare in fata pur si simplu eu nu mi-am gasit o pozitie in care sa stau ca lumea ma loveam cu genunchii de torpedou, in comparatie cu Logan spatiul e mult mai mic. Iar in spate nu stiu de ce am intalnit aceeasi senzatie groaznica dintr-un drum mai lung cu un doublecab dacia: pur si simplu dupa 20km de stat in spate au inceput sa-mi amorteasca picioarele din cauza pozitiei incomode..

despre spatiul lateral.. hmm.. cu 2 fete subtirele ma cam imbratisam cu ele..
motorul sincer se cam auzea in interior mai ales cand o calca facea ca un tractor , insa sunt dispus sa trec peste asta atunci cand masina iti arata ca nu e lenesa. ce mi-a mai placut? faptul ca dadea impresia de stabilitate + interiorul dragut
Eu am 1,82 M si acum de sarbatori am ajuns la 100 Kg   :cursing:  si stau bine in Golf, bine la volan  ( nu am stat pe alt scaun pina acum    :nonobad:    )
Golful este de 4 persoane, daca vrei sa mergi lejer.
Motorul facea ca un tractor in mintea ta   :lol:  pt ca este tedeii frate     :lol:  ( cuvintele tele ).
Da, motorul urla mai tare cind este rece, dar atunci nu-i dai in botic.
Si tu esti mare asa ? baban ?   ce cautai cu doua fete subtirele in spate ?
SCANIA, vad ca si tu ai 1,82 M te pomeni ca si tu ai luat ceva de sarbatori ? oi avea si tu o suta ?   :lol:  sa nu mai vad sarbatori,, bine, pina mai scade slana de pe mine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate