Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce Pot Sa Ii Fac Pe Cale Legala Unui Ucigas De catelusi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
politia112

politia112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.05.2007
buna
despre problema ucigasului de catei...dak e ink minor,platesc parintii,iar la noi este legea de protectie a animalelor,deci fa plingere la politie.amenda aj si la 20 mil lei vechi...si asta ti-o spune un politist,deci crede-ma k stiu ce vorbesc.bafta

#38
politia112

politia112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.05.2007
conform legii 205 poti face plingere la politie,iar parintii platesc in locul copilului minor.politistul e obligat sa se deplaseze la sesizarea ta,si stiu ce spun.amenda poate aj si la 20 mil lei vechi,deci fuga la sectie

#39
oanasei

oanasei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 29.10.2007
Si eu sunt de parere ca acel copil are niste probleme psihice sau poate psihologice.Foarte multi oameni, indiferent de varsta isi exprima frustrarile prin acte de cruzime fata de fiinte care le sunt inferioare ca forta si posibilitati de aparare.Unii bat animale,copii, femei sau sparg tot ce le iese in cale.Poate copilul acela e maltratat-batut de parintii lui sau poate ca a vazut scene de violenta cu alte ocazii si nu poate sa faca inca diferenta intre ceea ce e bine si rau.Televizorul-filme si desene animate-dar si jocurile pe calculator ii "educa" pe foarte multi copii din ziua de azi sa fie asa...In plus mai cotribuie si parintii prin lipsa lor de supraveghere si educatie si interes, din pacate...
Sunt de acord ca exista si caini agresivi, dar ei fie inebunesc pe parcursul vietii ,fie invata sa se comporte asa ca mecanism de aparare!Dar pentru Dumnezeu oameni buni, ganditi-va ca nici o fiinta nu apare pe lumea asta ca fiind pur agresiva de la natura, asta se invata in jungla care se numeste viata.
In plus, as vrea sa va intreb; la fel ca in cazul oului si a gainii: Care a fost primul?Cainele a muscat sau omul a dat primul cu piatra in caine?V-ati gandit la asta, la faptul ca multe mame isi "educa" odraslele in genul :"Daca nu esti cuminte te dau la cutu` sa te pape"? Oare cum se pot purta acesti copii cu un caine atunci cand vor creste?Uneori cred ca Dumnezeu ne-a facut degeaba fiinte superioare, dotate cu ratiune, daca majoritatea dintre noi ne folosim acest dar al ratiunii pentru a face rau...PACAT!

As vrea sa iti spun acum punctul meu de vedere.Stiu ca prima reactie ar fi sa il bati tu cu mana ta pe copilul acela, cred ca si eu sa vad asa ceva l-as nenoroci.Dar ce rezolvi cu asta?Daca il bati ai scandal ca ai agresat un minor si in plus te cobori si tu la nivelul lui fiind violent.Cu parintii cred ca nua re rost sa vorbesti pentru ca or sa zica de ce te amesteci unde nu-ti fierbe oala sau de ce le tii lor teorie cum sa isi educe copilul.Chiar daca o sa zici ca e o idee tampita, cred ca ar trebui sa incerci sa te apropii de acel copil ca prieten si sa il intrebi de ce face ceea ce face sau ce simte cand face asta.Din raspunsul lui poate vei intelege mai multe.De asemenea incearca sa gandesti cam ce l-ar putea preocupa pe un copil la varsta lui si iti propun sa investesti o mica suma de bani ca sa ii faci cadou un catelus de plus, stiu eu, poate un breloc pentru chei (daca are lumina sau face vreun zgomot e si mai bine).De refuzat nu poate sa te refuze si de aruncat nu cred ca o sa-l arunce pentru ca va fi incantat ca a primit ceva pe gratis.Iti spun eu ca daca tine jucaria in camera lui sau poarta brelocul in forma de caine la el o sa aiba instinctul sa se joace cu el.Fara sa isi dea seama o sa ii faca placere sa il vada, sa ii simta forma, sa se joace cu el si in timp o sa intre chestia asta in subconstientul sau si o sa asocieze un caine real cu acea jucarie care ii face placere.Atunci ii va fi mai greu sa se mai poarte violent cu un caine real, crede-ma.Dar e nevoie de timp si rabdare, asa ca mai intai incearca sa vorbesti cu copilul, dar fara sa-l certi.Prefa-te ca nu stii sau ca esti indiferent cu ceea ce face el animalelor si incearca sa ai cu el o relatie de prietenie.Doar asa il poti face sa se schimbe si faci astfel un bine tuturor: si cainilor, si tie, si copilului, si parintilor si in final societatii.
Bafta si sper sa nu mai fie cazul sa asisti la asemenea scene teribile.
Cu prietenie, OANA

#40
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
s-au spus si cateva lucuri de luat in seama pana acum.

ce putem concluziona?

1. ca baiatul are niste probleme psihice - despre care nu putem sti daca sunt de suprafata sau grave doar din forumul asta.

2. ca majoritatea de pe forum au raspuns la agresivitatea copilului fata de caini cu agresivitate destul de (foarte) mare fata de copilul insusi. asadar vedem o egalitatea intre viata omului si a cainelui. o fi si intre viata omului si a vacii? suntem oare toti cei care aruncam degraba cu piatra vegetarieni si cu constiinta curata?

3. problema pleaca de la maidanezi. pentru ca sunt unde nu e ste locul lor din vina oamenilor.

4. legislatia noastra este prea laxa. chiar daca sunt niste prevederi legale lucrurile nu se intampla cum vedem noi pe animal planet la politia animalelor.

5. off topic: sambata imi iau un shar pei. are 3 luni deja. e o catea. e de culoare neagra. o iau de la o canisa.

ideea e ca daca in fata blocului sunt deja intre 7 și 9 caini... scara blocului e imputita deja de imputitii care au caini si iubesc animalele conform cu egoismul lor ... de ce nu ar mai fi loc de un shar pei? si mai vreau si un pui de rottweiler. stie careva de unde pot sa il iau?

#41
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007

View Postadizaha, on Oct 30 2007, 21:08, said:

5. off topic: sambata imi iau un shar pei. are 3 luni deja. e o catea. e de culoare neagra. o iau de la o canisa.

ideea e ca daca in fata blocului sunt deja intre 7 și 9 caini... scara blocului e imputita deja de imputitii care au caini si iubesc animalele conform cu egoismul lor ... de ce nu ar mai fi loc de un shar pei? si mai vreau si un pui de rottweiler. stie careva de unde pot sa il iau?
din cate am auzit, canisa von haus onul ar fi o canisa buna... dar ai putea sa intrebi si pe topicul dedicat rottului.
Felicitari pentru shar! Pot sa te intreb de la ce canisa o iei?

#42
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View Postirinuks89, on Oct 31 2007, 01:12, said:

din cate am auzit, canisa von haus onul ar fi o canisa buna... dar ai putea sa intrebi si pe topicul dedicat rottului.
Felicitari pentru shar! Pot sa te intreb de la ce canisa o iei?

Altamira din bucuresti. au site.

#43
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
Da, stiu canisa. Banuiam ca de la Altamira ti-ai luat. Te felicit pentru alegerea facuta si sa te bucuri de fetita! Proprietara canisei activeaza pe un forum pe animale.ro , unde exista un topic cu shar pei, si daca vrei poti face o vizita pe acolo sa postezi ceva poze cu ridata.

#44
CHieF_MaLiK

CHieF_MaLiK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.11.2007
" Ce Pot Sa Ii Fac Pe Cale Legala Unui Ucigas De catelusi ?"

Nimic

#45
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Acum vreo 2 luni postam pe un alt topic urmatoarea intamplare:

View PostIvanna, on Oct 8 2007, 21:05, said:

N-as fi postat aici, insa zilele astea am ramas socata cand am vazut pana unde poate sa mearga prostia, nepasarea si cruzimea unui om. In blocul unde stau in timpul anului universitar, locuieste un catel, de talie mica, extrem de prietenos. Are cusca lui langa bloc, iar oamenii ii dau zilnic mancare. Cand am sosit zilele trecute, o vecina mi-a povestit ceva socant. Cu cateva zile inainte sa sosesc, cineva din bloc a lovit catelul cu ceva in cap, pentru ca acesta mai latra noaptea. Catelul n-a murit insa are o rana destul urata pe mijlocul capuli, care incepe intre ochi si se termina undeva in zona urechilor. I s-a luat efectiv pielea din zona aia, e ingrozitor.  Il dam acum cu Asocilin unguent, speram sa-si revina. Mi-e asa mila de el, e asa de speriat acum daca vede ca mergi spre el.
Ce creier, ce suflet, ce gandire poate sa aiba ala care a facut asa ceva?

Le doresc acestor  persoane tot raul din lume!

Dupa ce abia i se vindecase lovitura de la cap, acelasi catel, a fost miercurea trecuta lovit la unul din picioarele din spate. E pansat la picior, pt ca are o rana urata si sta cu el extrem de ridicat, neobisnuit de ridicat pentru un picior lovit.  Cainele a fost lovit din acelasi motiv, pt ca latra. Pot sa-i fac poze catelului, o vecina chiar a vazut persoana care l-a lovit si as vrea mult de tot ca acel diavol de om sa plateasca in vreun fel.

Ce sa fac?

In Romania chiar nu exista o autoritate de genul Protectia animalelor, unde pot sa fac plangere? Chiar daca acea persoana n-ar primi amenda, sau avertisment macar sa ia cineva catelul de acolo sa-l duca la un adapost. La politie as evita sa merg pt ca banuiesc ca nu m-ar lua nimeni in seama si ar zice ceva de genu "Ce-i trebe si la asta, face plangere ca schioapata un caine!".

Doar la politie se poate face o plangere in acest sens?

In Cluj exista ceva adaposturi de caini? Daca ii chemi vin si iau cainele?

#46
mishiky

mishiky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 04.07.2007

View PostIvanna, on Dec 2 2007, 15:10, said:

Acum vreo 2 luni postam pe un alt topic urmatoarea intamplare:



Dupa ce abia i se vindecase lovitura de la cap, acelasi catel, a fost miercurea trecuta lovit la unul din picioarele din spate. E pansat la picior, pt ca are o rana urata si sta cu el extrem de ridicat, neobisnuit de ridicat pentru un picior lovit.  Cainele a fost lovit din acelasi motiv, pt ca latra. Pot sa-i fac poze catelului, o vecina chiar a vazut persoana care l-a lovit si as vrea mult de tot ca acel diavol de om sa plateasca in vreun fel.

Ce sa fac?

In Romania chiar nu exista o autoritate de genul Protectia animalelor, unde pot sa fac plangere? Chiar daca acea persoana n-ar primi amenda, sau avertisment macar sa ia cineva catelul de acolo sa-l duca la un adapost. La politie as evita sa merg pt ca banuiesc ca nu m-ar lua nimeni in seama si ar zice ceva de genu "Ce-i trebe si la asta, face plangere ca schioapata un caine!".

Doar la politie se poate face o plangere in acest sens?

In Cluj exista ceva adaposturi de caini? Daca ii chemi vin si iau cainele?


saracul catel..cred ca o solutie ar fi sa-i gasesti un stapan,un adapost macar provizoriu..la bloc acolo nu mai trebuie sa ramana,acel om ar putea continua sa-i faca rau.Trebuie sa existe un om care sa vrea sa-l ajute..nu cunosti pe cineva care sta la casa si poate sa-l tina?la Politie ai putea sa incerci,nu toti sunt nepasatori,mai exista si politisti care iubesc si cresc animale,depinde peste cine dai..Nu prea cunosc legea asa ca nu stiu ce ar putea sa-i faca acelui "om",poate sa-i dea o amenda ceva..dar acest lucru sa nu inrautateasca lucrurile si dupa ce plateste amenda sa doreasca sa se razbune definitiv p acel caine..dar poti sa incerci cu acest risc gandindu-te ca daca monstrul va primi amenda si o va plati nu va dori sa i se mai intample asta (sa primeasca alta amenda) si va lasa cainele in pace


dar in blocul acela nu ai nici un vecin mai :P  >>musculos<< :D caruia sa-i placa cainele si sa vrea sa-l puna la punct pe monstru?

#47
Wlady

Wlady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 17.09.2007
Doamne, ce oameni ... pardon ce freaks ! Imi pare foarte mult rau pentru ei, mai ales ca nu se pot apara ! Sa se ia si ei de un caine mai serios daca vor sa se increada, as vrea sa-l vad pe respectivul copil cum se joaca si el cu un tosa, presa canario ... mastino ( why not ? ). Astia spun ca fac de nush cand ceva pentru animale si unii chiar au crezut... Pacat :(

Edited by Wlady, 31 December 2007 - 08:02.


#48
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Eu sincer m-am saturat de toate javrele astea care te ataca in oras si urla toata noaptea.
Noroc ca am termopane...
Si astia care puneti un animal pe picior de egalitate cu oamenii, WAKE UP!!!!!   :fyou:

#49
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006

View Postortega, on Dec 31 2007, 11:12, said:

Eu sincer m-am saturat de toate javrele astea care te ataca in oras si urla toata noaptea.
Noroc ca am termopane...
Si astia care puneti un animal pe picior de egalitate cu oamenii, WAKE UP!!!!!   :fyou:

Din pacate ... ai dreptate ! Ce egalitate ? Noi oamenii , suntem mai animale decat animalele ...

Edited by agu, 12 January 2008 - 01:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate