Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Coltul antisemitilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1523 replies to this topic

#55
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
PS:

View PostManowar, on Dec 21 2006, 19:51, said:

a venit cineva sa deschida un topic "sunt antisemit1!1"?
Nu. Asta e primul thread antisemit de pe Softpedia. Mi-l asum.
Trebuie sa recunosc ca o ducea destul de bine pana sa intervii dumneata.

#56
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View PostLoveDemon, on Dec 21 2006, 20:18, said:

Da, draga. Au venit. Primul a fost fratele celei mai bune prietene ale mele, care mi-a zis cand aveam vreo 8 ani ca Hitler nu si-a terminat treaba. Nu m-am prins eu prea bine atunci, dar stiu ca l-a tras ma-sa de urechi cand i-a povestit sora-sa despre intamplare.
A doua a fost profa de istorie din generala, care mi-a zis ca "Arbeit macht frei", cand ma punea sa dau tezele de cate doua ori.
Iar a treia a fost profa de chimie din liceu, care mi-a zis ca eu stau si fac scoala gratis pe munca ei, si dupa aia ma car in tara aia a mea si ma apuc sa vand cunostintele deosebit de inalte de chimie organica cu care m-a inzestrat.
Celor doua profesoare le pot da si numele, dar cred ca n-are nici un rost.
Dupa cum n-are nici un rost sa intru in polemici sterile cu tine, asa ca tu poti sa-i dai inainte, ca doar e coltul tau.
Ma simt flatata ca ai idei despre cum ar trebui sau nu sa evoluez eu, si nici macar nu sunt curioasa sa cercetez de unde ma cunosti tu asa de bine. La fel de flatant e faptul ca-ti amintesti ca am un MA in sociologie, si cu jena tre' sa-ti recunosc ca nu sunt sociolog practicant. Nu c-ar avea vreo importanta.

Paldies par uzmanību.

"arbeit macht frei", daca-mi aduc eu bine aminte, inseamna "munca (te) elibereaza". nu vad partea falsa. sigur, faptul ca unii o mai scriau prin KZ nu o face prea populara.

te rog frumos sa le dai numele, liceul unde predau etc. de ce nu? te rog chiar sa le si reclami la ministerul invatamantului. daca asa procedeaza cu niste copii, nu au dreptul de a-i invata pe altii.

nu e "coltul meu". e "coltul tau" si al agitatorilor. bun, am stabilit ca tu ai intalnit, printr-o minune, 3 astfel de persoane (de 2 nu putem fi siguri, tipul putea sa se refere la tigani, de exemplu, iar treaba cu munca e subiectiva). dar zicem 3, de dragul de a zice. 3 din...?

View PostBursul, on Dec 21 2006, 20:35, said:

ANTISEMITÍSM s.n. Concepție, atitudine de ură împotriva evreilor și de îngrădire a drepturilor lor.
(sursa: dexonline.ro)

Din regulament:
- Sa NU posteze informatii false, vulgare, defaimatoare, rasiste, cu orientare sexuala sau orice alte date considerate ilegale pe teritoriul Romaniei!
Indatoririle moderatorilor:
- sa aiba o atitudine toleranta fata de useri si sa-i AJUTE sa-si rezolve problemele;
Eu cred ca ar trebui inchis si sters acest topic! Nu cred ca ne-ar conveni sa se deschida un topic antiromanesc sau "antisoftpedia"!

ai inteles gresit, domnule.
topicul este deschis de o evreica.

#57
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostBursul, on Dec 21 2006, 20:35, said:

Eu cred ca ar trebui inchis si sters acest topic!
Daca asta garanteaza ca nu mai apare nici un post cu caracter antisemit pe Softpedia, si mai ales pe prezenta arie, eu il inchid si sterg (pe rand sau in acelasi timp, ramane la latitudinea lui Bursul).

#58
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

View PostLoveDemon, on Dec 21 2006, 20:38, said:

PS:

Nu. Asta e primul thread antisemit de pe Softpedia. Mi-l asum.
Trebuie sa recunosc ca o ducea destul de bine pana sa intervii dumneata.

ah. in acest caz, imi cer scuze si ma retrag.
n-am stiut ca e private.

distractie placuta in continuare.

#59
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostManowar, on Dec 21 2006, 20:41, said:

te rog frumos sa le dai numele, liceul unde predau etc. de ce nu?
Da. Una era Popescu Elina, profesoara de istorie la Scoala Generala nr. 27 (actualmente Principesa Ileana), si care sa fi tot iesit la pensie de vreo cinspe anisori, iar alta e Arsene si nu mai stiu cum pana mea o chema (pot sa ma interesez, dar n-are rost), de la liceul teoretic "C.A Rosetti", profa de chimie si de laborator, care ar fi trebuit sa fie si ea iesita la pensie demult inca de pe cand mai activam eu pe acolo (am terminat acum 9 ani). Sunt batrana, mai.

#60
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,625
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLoveDemon, on Dec 21 2006, 20:41, said:

Daca asta garanteaza ca nu mai apare nici un post cu caracter antisemit pe Softpedia, si mai ales pe prezenta arie, eu il inchid si sterg (pe rand sau in acelasi timp, ramane la latitudinea lui Bursul).
Nu ai cum sa garantezi ca nu vor mai apare posturi antisemite! In schimb ce se poate face este limitarea lor! Eu consider ca prin deschiderea acestui topic ai favorizat inceperea unei discutii impotriva evreilor!
edit: anyway, esti moderator poate sti mai bine ce faci! Eu mi-am zis doar parerea!

Edited by Bursul, 21 December 2006 - 20:56.


#61
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006
Ciudat si antisemitismul asta Domn`le . Cand e liber sa se manifeste da inapoi si nu ii place . Daca cineva e invitat sa-si dea cu parerea despre evrei , sa-si verse ura sau sa discute pe marginea subiectului imediat se simte "atacat" . Oare paranoia asta o simt toti antisemitii? . Si iata ca unul a descoperit sursa "raului" aicea , moderatorul evreu (evreica), care agita spiritele si da apa la moara ...  :huh:  :rolleyes:  :w00t:

Undeva la nivel de subconstient , pana si antisemitii simt ca ceva nu e in regula . Sa ne bucuram sau ....  :peacefingers:

P.S. Am uitat , dar as fi curios cum gandeste un antisemit , si ce mecanisme complicate ale gandirii foloseste ca sa-si argumenteze ura fata de evrei . Si cati evrei cunoaste etc ... E un simplu` exercitiu de onestitate ... daca exista asa ceva intr-un antisemit .

Edited by UnixMarius, 22 December 2006 - 05:16.


#62
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostBursul, on Dec 21 2006, 20:53, said:

Nu ai cum sa garantezi ca nu vor mai apare posturi antisemite! In schimb ce se poate face este limitarea lor!
Pai uite, le-am limitat. Am creat acest thread si am anuntat ca aici e singurul coltisor din arie in care vor fi permise posturi antisemite.

#63
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostBursul, on Dec 21 2006, 20:53, said:

...
Eu consider ca prin deschiderea acestui topic ai favorizat inceperea unei discutii impotriva evreilor!
....

Unde-i discutia impotriva evreilor, ca sa-mi cada mie aripile din avatar daca o disting  :huh:

Am mai spus-o si o mai spun: NU exista "antisemiti" ci doar CRETINI !!!

#64
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
LoveDemon,

O precizare. Popoare semitice sunt si evreii si arabii. Deci si ura impotriva arabilor poate fi considerata antisemitism. Radacina cuvantului "antisemit" provine tot din Biblie. Noe avea trei fii: Sem, Ham si Iafet.
Avraam a fost urmasul lui Sem. Evreii sunt urmasii lui Avraam rezultati din casatoria cu Sara, iar arabii din aventura extraconjugala cu sclava Agar.
Zi-i lui tomaso ca n-are voie sa posteze decat aici. :)

#65
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postromaximusro, on Dec 15 2006, 18:34, said:

oare o persoana satula de bullshitul care inseamna interzicerea libertatii de expresie (din cate stiu eu negarea holocaustului e infractiune) e antisemita sau nu? Pentru ca nu vad unde e problema daca niste boi discuta asa ceva, chit ca nu e adevarat. daca ei sunt suficienti de boi incat sa creada asa ceva, cine sunt eu ca sa ii oblig sa gandeasca intr-un anume fel? tine de alegere personala, care trece peste orice popor fie ca e sfant fie ca nu, fie ca a fost decimat fie ca nu ..

astept si eu raspuns la intrebarea asta ;)

#66
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postlandscape10, on Dec 22 2006, 12:06, said:

LoveDemon,

O precizare. Popoare semitice sunt si evreii si arabii. Deci si ura impotriva arabilor poate fi considerata antisemitism. Radacina cuvantului "antisemit" provine tot din Biblie. Noe avea trei fii: Sem, Ham si Iafet.
Avraam a fost urmasul lui Sem. Evreii sunt urmasii lui Avraam rezultati din casatoria cu Sara, iar arabii din aventura extraconjugala cu sclava Agar.
Stim. In ciuda etimologiei, termenul "antisemitism" denota exclusiv sentimente negative la adresa evreilor, de multa vreme.

#67
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,625
  • Înscris: 30.10.2003

View PostZamolxel, on Dec 22 2006, 08:42, said:

Am mai spus-o si o mai spun: NU exista "antisemiti" ci doar CRETINI !!!
Aici sunt de acord cu tine!!

#68
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostZamolxel, on Dec 22 2006, 08:42, said:

Unde-i discutia impotriva evreilor, ca sa-mi cada mie aripile din avatar daca o disting  :huh:

Am mai spus-o si o mai spun: NU exista "antisemiti" ci doar CRETINI !!!


Da , comandante, doar ca intr-o forma mai tech , li se spune anti-semiti .  :D

Cuvantul CRETIN , se crede ca e prea "tare" pentru ei , si s-ar putea considera jignire .  :D

Cum ar fi sunat "Coltul CRETINILOR" ...  :w00t:  :rolleyes:

#69
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostLoveDemon, on Dec 22 2006, 12:20, said:

Stim. In ciuda etimologiei, termenul "antisemitism" denota exclusiv sentimente negative la adresa evreilor, de multa vreme.
Fara foc, fum nu iese. Ma intreb care a fost originea antisemitismului. Nu am acum timp sa fac o statistica, dar de-a lungul istoriei evreii au fost mereu prigoniti, incepand cu distrugerea Ierusalimului de catre generalul Titus si pana in secolul 20. Sa fie din cauza faptului ca li se imputa moartea lui Hristos? Din cauza invidiei, fiind stiut faptul ca evreii sunt afaceristi iscusiti? Din cauza faptului ca (statistic vorbind, evident), pragmatismul lor intrece orice limite? Acum trebuie sa ma deconectez si nu am timp sa detaliez, insa sa luam exemplul Lituaniei, unde populatia civila a participat activ la jefuirea si masacrarea evreilor in ww2, mai mult decat trupele germane.
Daca esti dispusa la o discutie serioasa voi detalia. Poate chiar obtinem un raspuns.

#70
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostLoveDemon, on Dec 22 2006, 12:20, said:

Stim. In ciuda etimologiei, termenul "antisemitism" denota exclusiv sentimente negative la adresa evreilor, de multa vreme.
tz tz tz... evreii astia vor sa confiste tot... alt holocaust in afara de cel al evreilor care e unic si ininteligibil nu mai exista... acu antisemitismul se refera numai la ei, ce o mai urma?  :peacefingers:

#71
intrare

intrare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 11.01.2003

View Postlandscape10, on Dec 22 2006, 22:13, said:

Fara foc, fum nu iese. Ma intreb care a fost originea antisemitismului. Nu am acum timp sa fac o statistica, dar de-a lungul istoriei evreii au fost mereu prigoniti, incepand cu distrugerea Ierusalimului de catre generalul Titus si pana in secolul 20. Sa fie din cauza faptului ca li se imputa moartea lui Hristos? Din cauza invidiei, fiind stiut faptul ca evreii sunt afaceristi iscusiti? Din cauza faptului ca (statistic vorbind, evident), pragmatismul lor intrece orice limite? Acum trebuie sa ma deconectez si nu am timp sa detaliez, insa sa luam exemplul Lituaniei, unde populatia civila a participat activ la jefuirea si masacrarea evreilor in ww2, mai mult decat trupele germane.

Si eu cred ca invidia a jucat un rol important. Acum, invidie exista si fata de coreligionarii bogati dar macar ei erau de aceeasi etnie si/sau religie. La invidie se adauga si semntimentul ca "îmbuibații" erau diferiți de populatia bastinașă prin religie si origine. In plus cred ca si situatia societatii in vremea aceea era propice dezvoltării sentimentelor de acel tip. Antisemitismul a servit bine si clasele politice de la inceputul sec. XX (sf. sec XIX), care au avut un țap ispășitor in evrei. Zola zicea la 1898 "Le joli de l'histoire est qu'il était justement antisémite" . Antisemitii erau ajutati si de faptul ca multi evrei nu faceau nimic pentru a se integra in societatea care i-a adoptat. Astfel se crea o segregare care afecta ambele parti. Bastinasii ii urau de invidie iar evreii se victimizau. Fiind minoritari si avand o rata a natalitatii scazuta nu puteau castiga.

#72
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostMegara, on Dec 23 2006, 16:03, said:

tz tz tz... evreii astia vor sa confiste tot... alt holocaust in afara de cel al evreilor care e unic si ininteligibil nu mai exista... acu antisemitismul se refera numai la ei, ce o mai urma?  :peacefingers:

Nu e asa , dar mai sti vre-un holocaust in care poporul care l-a suferit sa-si fi numarat nu mortii ... ce cei care mai erau in viata ? .  :peacefingers:

Edited by UnixMarius, 12 January 2007 - 03:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate