Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Coltul antisemitilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1523 replies to this topic

#1513
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postben_gal, on 1st January 2010, 09:54, said:

Un lucru nu inteleg. Cum de v-au prostit o mina de evrei pina in 1952, care mai apoi au imigrat in Israel lasindu-va de capul vostr'?
Apropo: fu mai bine mai apoi?

Nu merge tot timpul - vezi cazul sarmanului Khodorkovsky. Se zice ca nici Bernie Madoff nu o duce acum prea bine  :rolleyes:

Ce ar zice oare Rabbi Isus ?  :rolleyes:

#1514
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostAMDG, on 1st January 2010, 12:51, said:

Nu merge tot timpul - vezi cazul sarmanului Khodorkovsky. Se zice ca nici Bernie Madoff nu o duce acum prea bine  :rolleyes:

Ce ar zice oare Rabbi Isus ?  :rolleyes:

Iisus nu a fost niciodata rabi ci simplu evreu si eu evreul ,cred ca a baga pe Iisus  in discutile dumitale antisemite este mai mult decat o nesimtire. Sunt aci pe forum persoane credincioase care desigur se vor simtii rau cu ce ai scris.Cum eu evreul nu as vrea sa se batjocoreasca aci ce mi-e mie sfant sunt sigur ca si adevaratii crestini vor credea ca mine.

#1515
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postperpetumobile, on 1st January 2010, 18:57, said:

Iisus nu a fost niciodata rabi ci simplu evreu

Biblia te contrazice - si un lucru e sigur, adevaratii crestini cred ce e scris in ea  :rolleyes:  

Ioan 1:49: Natanael I -a răspuns: ,,Rabi, Tu ești Fiul lui Dumnezeu, Tu ești Împăratul lui Israel!``

#1516
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View Postperpetumobile, on 1st January 2010, 18:57, said:

Iisus nu a fost niciodata rabi ci simplu evreu si eu evreul ,cred ca a baga pe Iisus  in discutile dumitale antisemite este mai mult decat o nesimtire. Sunt aci pe forum persoane credincioase care desigur se vor simtii rau cu ce ai scris.Cum eu evreul nu as vrea sa se batjocoreasca aci ce mi-e mie sfant sunt sigur ca si adevaratii crestini vor credea ca mine.
Interesant, tu nu vrei sa ti se batjocoreasca ceea ce iti este sfant, faci observatie cand altii "batjocoresc" (desi nu era nici o batjocura in ai zice lui Isus Rabi) ceea ce este altora sfant insa tu, fara nici o jena, batocoresti ce este altora sfant bagandu-l pe Isus in showbiz

View Postperpetumobile, on 31st December 2009, 16:07, said:

Bine. Atuncia o sa ramanem numai cu Iisus Hristos ca el a fost desigur evreu, nu ateu,nu budist si nu fratele lui Ruma.
Stii cum se cheama ceea ce ai facut tu acum?.... IPOCRIZIE.

#1517
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Topicul a ramas fara obiect, pe aici nu umbla nici un  antisemit! Se inchide!

#1518
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View Posteu_unul, on 2nd January 2010, 03:33, said:

Topicul a ramas fara obiect, pe aici nu umbla nici un  antisemit! Se inchide!

Aleluia! Slava Domnului ca au disparut antisemitii! Cinstit,asta in special in binele Romaniei ca la evreii care nu mai sunt in Romania li se "falfaie" de ei. Acuma ramane sa speram ca acei "fosti antisemiti" de aci, cum scrie domnul eu_unu vor avea destul timp sa mai invete putina adevarata istorie si cine stie, poate vor gasi timp sa si mearga sa munceasca si sa castige bani care sa nu-i lase la carciuma.

La noi se zice ca un mar putred poate face ca toate merele din lada sa putrezeasca. Asa si cu antisemitii. Ei au descris Romania in fata altelor state ca ultima tara din Europa in care inca poti gasi antisemiti si nu putini. In tarile desvoltate asta se intelege in contex de tara primitiva si inapoiata. Pacat. Nu i se cuvine Romaniei asa o reputatie. Pe scurt,
antisemitismul face paguba numai Romaniei.

Acuma, domnul 'eu_unu,daca vrei, poti sa inchizi oblonul si sa stingi lumina la topicul ista.

#1519
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postperpetumobile, on 2nd January 2010, 13:05, said:

Acuma, domnul 'eu_unu,daca vrei, poti sa inchizi oblonul si sa stingi lumina la topicul ista.
Eu nu sunt de acord sa se inchida. Si am spus de la inceput ca este gresit a spune Coltul Antisemitilor. Fiindca exista manifestari antisemite, si acelea pot lovi pe oricine, oricand... daca nu are repere solide. Nu exista persoane antisemite, fiindca nu s-a nascut nimeni asa. :lol:
Nu istoria, ci ratiunea trebuie sa stea la baza lamuririi unor astfel de afecte daunatoare. Madoff care a fost dat un exemplu pe topic, este un bun argument la ce vreau eu sa spun. Un om lovit de sentimente negative si gandire bolnava. Se poate spune ca nutrea ura impotriva evreilor, daca iau in calcul cate fundatii caritabile evreiesti a falimentat in lacomia de bani si cati evrei si oameni a furat sau a lasat fara ajutor cand aveau mai multa nevoie ? raspunsul meu este Da ! antisemitismul (o forma mai selectiva de paranoia) poate lovi pe oricine, fie el si evreu.

Edited by Cr1spy, 02 January 2010 - 13:24.


#1520
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009
Asa cum s-a mai spus pe acest topic, antisemitismul este rezultatul comportamentului evreilor fata de alte natii. Nici un om nu are ceva cu un alt om fara ca cel din urma sa nu-i fi pricinuit primului un rau. Totul are o cauza.

Eu sunt pentru lasarea deschisa a acestui topic. S-au spus destule lucruri interesante (ma refer la cele istorice) si mai sunt inca multe de zis.

View PostLoveDemon, on 30th November 2006, 11:19, said:

Merita si antisemitismul un coltisor in care sa se desfasoare, ca se pare ca e un curent foarte in voga, cel putin in spatiul softpedist. Si dupa cum dreptul la opinie trebuie respectat atata timp cat are argumente solide, va asteptam.

Edited by Ruma, 02 January 2010 - 13:48.


#1521
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

View PostRuma, on 2nd January 2010, 13:47, said:

Asa cum s-a mai spus pe acest topic, antisemitismul este rezultatul comportamentului evreilor fata de alte natii. Nici un om nu are ceva cu un alt om fara ca cel din urma sa nu-i fi pricinuit primului un rau. Totul are o cauza.

Eu sunt pentru lasarea deschisa a acestui topic. S-au spus destule lucruri interesante (ma refer la cele istorice) si mai sunt inca multe de zis.

Eu draga mea te inteleg ca cine te ia in seama pe alte discutii? Rruma cea isteata carei calda ca ghiata.
In speranta ca subiectul se v-a inchide uite iti trimet cadou o muzica de-a ta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jldWKcn6gOI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by perpetumobile, 02 January 2010 - 14:13.


#1522
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostRuma, on 2nd January 2010, 13:47, said:

Asa cum s-a mai spus pe acest topic, antisemitismul este rezultatul comportamentului evreilor fata de alte natii. Nici un om nu are ceva cu un alt om fara ca cel din urma sa nu-i fi pricinuit primului un rau. Totul are o cauza.
Comportamentul unor evrei (escroci si aroganti)... nu este un argument pentru manifestari antisemite. De fapt asa ceva nu poate fi argumentat, din moment ce este o manifestare irationala.
Unui escroc trebuie sa-i tai ventuzele de alimentare, nu sa-l omori... sau si mai rau sa-l lasi in pace (de teama) si sa-ti casune pe "rudele" lui. Ai vazut ce i-au facut lui Madoff in America ? l-au pus sa plateasca de 3 ori pagubele si l-au bagat la zdup... unde in lipsa de victime s-a apucat la bataie cu batausi de profesie, care l-au si "aranjat". :lol:
Deci pretexte ale antisemitismului pot fi gasite usor, dar cauzele sunt de alta natura (includ aici chiar si indoctrinarea religioasa). :rolleyes:

Edited by Cr1spy, 02 January 2010 - 14:50.


#1523
Ruma

Ruma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 405
  • Înscris: 15.07.2009

View Postperpetumobile, on 2nd January 2010, 14:12, said:

Eu draga mea te inteleg ca cine te ia in seama pe alte discutii? Rruma cea isteata carei calda ca ghiata.
in cate stiu eu, stalcirea de nickname se pedepseste pe softpedia. Ca sa nu mai vorbim de jignirea pe care o faci... nu este prima data cand ma faci tiganca.

View PostCr1spy, on 2nd January 2010, 14:44, said:

Comportamentul unor evrei (escroci si aroganti)... nu este un argument pentru manifestari antisemite. De fapt asa ceva nu poate fi argumentat, din moment ce este o manifestare irationala.
Unui escroc trebuie sa-i tai ventuzele de alimentare, nu sa-l omori... sau si mai rau sa-l lasi in pace (de teama) si sa-ti casune pe "rudele" lui. Ai vazut ce i-au facut lui Madoff in America ? l-au pus sa plateasca de 3 ori pagubele si l-au bagat la zdup... unde in lipsa de victime s-a apucat la bataie cu batausi de profesie, care l-au si "aranjat". :lol:
Deci pretexte ale antisemitismului pot fi gasite usor, dar cauzele sunt de alta natura (includ aici chiar si indoctrinarea religioasa). :rolleyes:
Din scrierile politice ale lui Mihai Eminescu:

"Nu exista dar romani de rit izraelit, pentru ca nu exista izraeliti cari-n familie sa vorbeasca romaneste, pentru ca nu există izraeliti cari sa intre in relatii de casatorie cu romanii, c-un cuvant evreul e evreu, se simte evreu si pana acuma nici n-a voit să fie altceva decat evreu"

"Izraelitii, veniti mai ales din Galitia, calici lipiti pamantului, reusesc curand a se imbogati, nu doar prin spiritul de economie, prin cunostinte deosebite, ci prin abilitatea si prin ingaduirea in exercitiul manoperelor cele mai nelegiuite si mai ilicite, prin care exploateaza in continuu si cu constiinta pe locuitorii usurei si neprevazatori, prin silinta ce ei pun de-a pandi ziua si noaptea ivirea mizeriei spre a o exploata."

Edited by Ruma, 02 January 2010 - 15:50.


#1524
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
se inchide. definitiv acum!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate