Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Smartcall - ok sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005
Sa spunem ca as vrea ca toate rudele mele sa treaca pe telefonul cu sip. As alege smartcall, deorece in retea e gratuit si cat de cat stabil. Nu trebuie sa platesc taxe de conectare, si preturile le au foarte mici (poate chiar cele mai mici!). Am ales aceasta solutie deoarece alta nu am gasit. Orice idee este binevenita. Mentionez totdata ca eu folosesc serviciile lor de mai bine de un an, pentur a suna in strainatate si din strainatate, si totodata pentru a fi sunat de rude (de pe RTC) pe telefonul sip.

Avantajele pe care le vad eu ar fi:
- fara abonament;
- numar de fix gratuit, de la care pot fi sunat din (aproape) orice retea imediat;
- convorbirile in retea gratuite (ceea ce ma incanta pe mine cel mai mult);
- numarul este taxabil ca si cum ai suna in RTC - bucuresti;
- in retele mobile sun cu 10eurocenti/minut;
- posibilitatea de redirectionare (chiar si pe numar de strainatate);
- voicemail (folositor deorece nu stau logat tot timpul, ma plimb mult);
- pot crea conferinta cu un numar nelimitat de rude, sunand la un numar din reteaua lor;
(altele nu mai stiu, dar daca mai stiti ceva pls spuneti)
Dezavantaje?:
- taxare la minut dupa primul minut;
- sa spunem ca sun pe cineva pe mobil; daca suna mult si nu raspunde mie imi da ton de ocupat. La fel si daca are mesagerie vocala, daca il are inchis, daca imi respinge.
- cateodata am probleme cu conectarea la serviciul or, deorece in unele parti (cu wi-fi) nu au portul 5060 deschis....;


Alte optiuni ar fi eurovoice si telefonip.

Voi pentru ce ati opta?

#2
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Eu am optat pentru eurovoice deoarece pot suna în județul meu la tarif local, spre deosebire de smartcall unde local însemnă București. :death:
Și, deasemenea pentru tarifarea la secundă (bine, acuma aflu că și smartcall are la abonament). De altfel, când m-am abonat, eurovoice era cam singurul de pe piață. Mai era și oriunde, dar nu se prea pune, din cauza prețurilor prohibitive pe care le practică.
Acum aștept să văd ce vine.. Nu mi-aș mai schimba numărul. Singurul impediment e că nu prea mai știu multă lume cu Romtelecom, majoritatea au alt provider, ei aici smartcall e mai bun. Dar vor scădea prețurile și cu restul, cel puțin așa am informații. Mai am de așteptat un pic.

Edited by rostov, 28 November 2006 - 16:59.


#3
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005
i love smartcall fiindca au fost singurii care s-au certat cu toti (astia mari). Au avut curaj, si anrc le-a dat dreptate de fiecare data (cred)!
mai de mult citisem un articol si nu imi venea sa cred :)

#4
floriantet

floriantet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.10.2006
Eu folosesc smartcall si merge bine.
Locuiesc in US si adaptorul sip mi l-am luat de la   http://www.telefonprininternet.com

#5
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Dar au servere şi în US?
Euroweb are, spre ex. şi în US şi în .RO

#6
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005

View Postfloriantet, on Dec 21 2006, 02:48, said:

Eu folosesc smartcall si merge bine.
Locuiesc in US si adaptorul sip mi l-am luat de la   http://www.telefonprininternet.com


Ai zis ca merge bine... (dar se putea si foarte bine...)

Ce ar trebui sa faca firma pentru a merge foarte bine?

PS: Preturile catre mobile a scazut de 10eurocenti la 9eurocenti.

Convorbiri placute! ;)

#7
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006
Folosesc din septembrie serviciile SmartCall si sunt foarte multumit de ei, desi au avut de cateva ori probleme tehnice, dar de ceva timp merge foarte bine. Eurovoice am la serviciu si singurul inconvenient il reprezinta faptul ca in situatiile de numar ocupat sau inexistent tu nu auzi absolut nimic in casti, si asta este uneori foarte stresant. Tot la serviciu am si Telefonip, si desi conditiile tehnice si setarile, inclusiv codecurile folosite, sunt aceleasi, calitatea sunetului este net inferioara fata de Eurovoice.

Am reusit sa-i conving pe ai mei sa renunte la RTC in favoarea SmartCall, asa ca v-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda un adaptor, nu de alta da' la cat costa n-am chef de "surprize".

De exemplu, ce parere aveti despre http://telefonprinin....com/pap2v1.htm sau http://www.smartcall...ment.php?doc=29

Eu voi folosi acest adaptor cu un router CANYON CN-BR1, adica http://www1.canyon-t..._Routers/CN-BR1

Am o singura "problema": Sa zicem ca sor'mea descarca ceva cu dc-ul si consuma aproape toata banda de internet. Cum se va desfasura o convorbire in aceste conditii? Stie adaptorul sa-si "rezerve" suficienta banda astfel incat convorbirea sa se desfasoare in parametri ok? Gasesc adaptoare care sa "stie" asta?

Multam de raspuns si ne mai "auzim" in weekend!

#8
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006
Dar de http://www.focustel....wse.php/page/15 ce ziceti?

PS: Mai da' ce preturi prohibitive practica astia de la Eurovoice pentru adaptoare !!!

Edited by daniel.grigorescu, 17 January 2007 - 03:12.


#9
nicudotro

nicudotro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 22.06.2004
Iti recomand produsele grandstream din gama handytone http://www.netservic...andytone386.php eu am 386 dar acum depinde de ce ai nevoie mai exact (toate sunt similare dar difera numarul de porturi, daca are router sau nu , fxo , etc)

#10
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006

View Postnicudotro, on Jan 17 2007, 03:01, said:

Iti recomand produsele grandstream din gama handytone http://www.netservic...andytone386.php eu am 386 dar acum depinde de ce ai nevoie mai exact (toate sunt similare dar difera numarul de porturi, daca are router sau nu , fxo , etc)

Banuiesc ca aspectul ala la care ma refeream eu mai sus, si anume daca "stie adaptorul sa-si "rezerve" suficienta banda astfel incat convorbirea sa se desfasoare in parametri ok" se traduce prin QoS. Corect?

PS: Nu am nevoie de router pt ca am unul, vreau doar un adaptor SIP care sa permita conectarea a 2 telefoane in paralel, ambele prin VOIP, bineinteles.

PS2: Pacat ca atunci cand apas "Comanda" imi apare "Nu s-a gasit acest produs !"

Anyway, o sa ma mai documentez pana duminica, poate ma mai ajutati si voi, si tre' sa gasesc ceva.

Edited by daniel.grigorescu, 17 January 2007 - 03:50.


#11
daniel.grigorescu

daniel.grigorescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 06.12.2006
http://gigaset.sieme..._c450ip_en.html

http://www.cel.ro/te...-gigaset-c450-l

Sa fie unul si acelasi model? Adica sa coste doar 240 RON?
Ca altceva nu am gasit in RO...

#12
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005
Welltech 3502A - e ok
ArtDio - timpi de raspuns prea mari (cateodata se aude ecou)
GrandStream  - e ok atata timp cat iti convine cele 2 porturi de DOAR 10Mbps (in loc de 100)
Cei de la telefonprininternet au adaptoare bune. Urmeaza sa iau de la ei in jur de 40 de bucati. am comandat 2 si mi-au placut. Testul meu l-au trecut cu brio. Merge super ok cu VoIP (Voice Over IP)si la fel si cu FoIP (Fax Over IP).

RT31P2 este modelul care l-am testat de la telefonprininternet!
PS: Tipul de la telefonprininternet este super ok. puteti comanda cu incredere de la el.
PS2: Este rentabil sa luati mai multe bucati ca sa mai scada un pic taxele (persoana respectiva este din state!)

Edited by Paul_Tulcea, 05 February 2007 - 12:09.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Eu am probleme de ordin tehnic/software cu smartcall-ul. Cu xlite versiunea lor antica pot fi sunat merge fain, setat totul ca la carte, cand sa dau apel la numere cu 569xxxx (ca oricum nu l-am luat ca sa platesc) ma trazesc cu Call not aprooved... cu versiunea mai noua si mai meseriasasa 3.0 nu am o groaza de setari (printre care rtp/sip ports), am setat restul cat de ok posibil, cand sunt sunat eu nu ma aud la interlocutor, dar aud interlocutorul fara probleme... si culmea, pot suna pe altii... fara sa primesc ca not aproved dar fara sa ma si aud fizic la ei.
Cum rezolv asta deci ? As vrea sa raman pe 3.0 pt ca folosesc si sip din franta unde am free world calling... smartcall-ul e pt local only.

Edited by andreic, 19 February 2007 - 20:20.


#14
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005

View Postandreic, on Feb 19 2007, 20:20, said:

Eu am probleme de ordin tehnic/software cu smartcall-ul. Cu xlite versiunea lor antica pot fi sunat merge fain, setat totul ca la carte, cand sa dau apel la numere cu 569xxxx (ca oricum nu l-am luat ca sa platesc) ma trazesc cu Call not aprooved... cu versiunea mai noua si mai meseriasasa 3.0 nu am o groaza de setari (printre care rtp/sip ports), am setat restul cat de ok posibil, cand sunt sunat eu nu ma aud la interlocutor, dar aud interlocutorul fara probleme... si culmea, pot suna pe altii... fara sa primesc ca not aproved dar fara sa ma si aud fizic la ei.
Cum rezolv asta deci ? As vrea sa raman pe 3.0 pt ca folosesc si sip din franta unde am free world calling... smartcall-ul e pt local only.
Incearca te rog sa inchizi firewall-ul si vezi daca te auzi cu cel care te suna sau cu cel care il suni. Eventual poti sa faci un test cu custumer support la 569.00.00 :D

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Mersi de indicatie, insa am rezolvat. Firewall nu se inchide niciodata la mine decat odata cu sistemul, softul are permisiuni de traversare insa. Am efectuat teste cu alt soft si merge chiar si prin router il traverseaza fara greata fara sa-i mapez nici un port si faca upnp, deci de pe laptop via wireless, probabil la mine era un bug soft sau ceva uitat pe acolo, un glitch. Am mai spus unui amic de sistem si lui i-a mers din prima cu softul de pe site, probabil ca eu n-am respectat ceva initial sau am o configuratie de network mai stranie (am si niste vlanuri). Cert e ca pe freephonie.net unde am sip-ul pentru international merge indiferent de soft sau setari, e mai putin sensibil... mai automatizat. Dar acu e totul ok, functioneaza fain.

Edited by andreic, 24 February 2007 - 00:01.


#16
satgps

satgps

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.03.2007
Si eu folosesc smartcall, merge bine de cand l-am configurat.
doresc sa-i multumesc lui Paul_Tulcea pentru ajutorul pe care m-i la dat

#17
roșu

roșu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 622
  • Înscris: 29.12.2006
Smartcall e cel mai ok la interconectare, cred că au cele mai multe interconectări. Trebuie să le recunoaștem meritul pentru că s-au luptat pentru asta.

#18
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
imi confirma cineva: daca suna din romtelecom pe nr  smartcall de genul 02156xxxxx este tarifat ca un apel romtelecom-romtelecom????

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate