Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

MiniDV (Digital Video) Q&A si Metode De Comprimare

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#73
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
Ce nu am inteles eu:
Daca am un calculator athlonxp 1900+, memorie 512,placa firewire si imi cumpar o camera minidv pot sa transfer ce am filmat pe calculator si sa transform in format mpeg2,avi,etc sau imi trebuie un calculator mai performant?
10x

#74
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Postmaradona13, on Aug 23 2006, 12:43, said:

Ce nu am inteles eu:
Daca am un calculator athlonxp 1900+, memorie 512,placa firewire si imi cumpar o camera minidv pot sa transfer ce am filmat pe calculator si sa transform in format mpeg2,avi,etc sau imi trebuie un calculator mai performant?
10x
E suficient si asta; nu ai spus ce fel de HDD ai pt transferul prin firewire(1 ora de semnal DV iti va ocupa aprox 13 G). Bineinteles ca indicat ar fi sa nu folosesti alte aplicatii simultan cu transferul, editarea sau prelucrarea(depinde de ce vrei sa faci).

#75
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
Nu inteleg de ce va chinuiti cu atatea programe ca sa faceti o captura de pe mini DV pe comp, cand puteti folosi Windows movie maker, cu care faceti transferu rpd in ce format vreti, si zic eu si la calitate buna.

Sunt incepator daca gresesc corectati-ma!

#76
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Posttelebog, on Aug 27 2006, 10:06, said:

Nu inteleg de ce va chinuiti cu atatea programe ca sa faceti o captura de pe mini DV pe comp, cand puteti folosi Windows movie maker, cu care faceti transferu rpd in ce format vreti, si zic eu si la calitate buna.

Sunt incepator daca gresesc corectati-ma!
Chiar nu stiu de ce ne chinuim atat, incep sa cred ca toti care postam pe aici suntem jalnici pentru ca nu am descoperit WMM. By-the-way, cred ca rpd e ceva de pe la CS, un termen din asta de cartier pe care nu l-am invatat la timpul lui. Iarta-ne, dar ghidul asta era pt niste oameni care voiau si un pic de calitate pe langa ceva facut doar de dragul de a face. In rest, toate cele bune.

#77
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View Posttelebog, on Aug 27 2006, 10:06, said:

Sunt incepator daca gresesc corectati-ma!
Pierdere de vreme. Mai bine cultiv menta sa am ce freca cand ma plictisesc.

#78
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Posttelebog, on Aug 27 2006, 10:06, said:

Nu inteleg de ce va chinuiti cu atatea programe ca sa faceti o captura de pe mini DV pe comp, cand puteti folosi Windows movie maker, cu care faceti transferu rpd in ce format vreti, si zic eu si la calitate buna.

Sunt incepator daca gresesc corectati-ma!
Pai la mine bunica`mea are vederea foarte buna si daca nu-i transpun bine casetele pe cd-uri si dvd-uri numai imi da bani de seminte sa sparg la colt de bloc. :D

#79
jordao

jordao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 18.11.2005

View Posttelebog, on Aug 27 2006, 10:06, said:

Nu inteleg de ce va chinuiti cu atatea programe ca sa faceti o captura de pe mini DV pe comp, cand puteti folosi Windows movie maker, cu care faceti transferu rpd in ce format vreti, si zic eu si la calitate buna.

Sunt incepator daca gresesc corectati-ma!
  

    :death:

#80
petrutjim

petrutjim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.01.2006
avand in vede numele topicului imi permit sa pun urmatoarea intrebare: cam cat timp dureaza un proces de encodare cu autoGK la 1 ora de film dvd-mpg? eu am vrut sa transform 30 de minute dvd-mpg in divx(1 cd-700mb) si mi-a luat cam 2 ore jumate.  

am procesor amd athlonxp 1800+ 256 sdram geforce3 ti 200 la 128 mb. Multumesc

ps: am selectat 700mb la final size si mi-a iesit 735mb.

Edited by petrutjim, 30 August 2006 - 13:24.


#81
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
E normal sa dureze atat pe sistemul tau.
Confunzi bitii (B) cu byte-ii (B). Iar acel 735 ti-l arata Total commander (windows commander). Da-i clik dreapta->properties si vei vedea ca are intre 699-701 MB).

#82
petrutjim

petrutjim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.01.2006
am folosit din nou programul si nu mi-a mai iesit 735. nu confund nimic. am vrut sa pun filmul pe un cd si mi-a spus ca e prea mare. am vazut eu bine... in fine de acum am pus deja toate cele 5 casete pe cduri, in format divx. le-am si vazut. e ok. ms

Edited by petrutjim, 31 August 2006 - 13:31.


#83
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Postpetrutjim, on Aug 31 2006, 14:30, said:

am folosit din nou programul si nu mi-a mai iesit 735. nu confund nimic. am vrut sa pun filmul pe un cd si mi-a spus ca e prea mare.
Mda, aici cred ca ai dreptate. Programele de gen AutoGK au o setare default a marimii CD-ului de 730M chiar daca AutoGK iti arata default 700 pt un CD. Solutia e simpla: la custom size bagi o dimensiune mai mica de 700(670 sa spunem). Daca folosesti alte programe unde iti cere durata materialului de encodat, setezi o durata mai mare cu 5 min si eviti problema pe care ai intalnit-o.

#84
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Va salut! Am si eu o intrebare:pot face captura cu Win dv si apoi sa folosesc pentru comprimare si trecere pe dvd ulead video studio?
Eu am o camera samsung 453 si  ulead video este softul livrat cu camera.... Am incercat sa execut captura cu ulead si imaginea este zimtata.Nu-mi dau seama ce anume trebuie sa setez ca sa nu se mai intample asa.
In speranta ca voi primi un sfat de la voi va multumesc anticipat.

#85
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Postvali71, on Sep 2 2006, 10:47, said:

Va salut! Am si eu o intrebare:pot face captura cu Win dv si apoi sa folosesc pentru comprimare si trecere pe dvd ulead video studio?
Eu am o camera samsung 453 si  ulead video este softul livrat cu camera.... Am incercat sa execut captura cu ulead si imaginea este zimtata.Nu-mi dau seama ce anume trebuie sa setez ca sa nu se mai intample asa.
In speranta ca voi primi un sfat de la voi va multumesc anticipat.
1. Raspunsul este: poti...
2. Nu ai spus in ce format faci captura cu Ulead; este normal ca imaginea sa fie zimtata.
Bafta!

#86
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Multam pentru incercarea de a jutor.
Captura o fac in format dv.
Am incercat cu win dv si imaginea tot zimtata este  :angry:
Ce sa mai fac?
Mentionez ca ma setat win dv asa cum a scri Mtz in ghid.
Cu stima,

#87
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View Postvali71, on Sep 2 2006, 23:16, said:

Am incercat cu win dv si imaginea tot zimtata este  :angry:
Ce sa mai fac?
Mentionez ca ma setat win dv asa cum a scri Mtz in ghid.
Mai sus am scris:"este normal ca imaginea sa fie zimtata." Trebuia sa citesti cu atentie. Tot ce mai ai de facut este sa folosesti un soft pentru editare/comprimare. Inteleg ca vrei sa folosesti Ulead. It's your choice.

Bafta!

#88
botadanstefan

botadanstefan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.06.2006
Salut!

Ma numesc Daniel si m-a apucat cheful sa-mi iau o camera video. Cautand cu Google diverse modele si formate de inregistrare am gasit pagina asta a voastra si vreau sa va spun ca Mtz asta chiar m-a impresionat. Si am inteles explicatiile lui, chiar daca inainte eram nul la capitolul asta.
Am gasit o camera care in magazin costa 40 mil la pretul de 7,5 mil. Inca n-am vazut-o, dar diferenta de pret mi se pare enorma, chiar daca e furata sau e adusa pe naspa din afara. Intrebarile mea sunt urmatoarele (si-mi cer scuze daca nu se incadreaza in subiectul discutat de voi, dar sper ca o sa-mi dati un sfat bun):

   1) Credeti ca e posibil ca aceasta camera sa fie OK din toate punctele de vedere?
   2) Ce si cum ar trebui sa testez in caz ca ma hotarasc s-o cumpar?

Va multumesc anticipat pt orice sfat pe care mi-l puteti da!

#89
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
..poate sa fie ok camera , poate sa fie ceva busit la ea partial dar sa mearga totusi sau in cel mai rau caz poate sa fie o copie de 2 lei facuta la chinezi care poate arata identic cu o marca de renume dar performantele nici sa nu se discute . cel mai bine e sa iei camera si sa te duci la cineva care se pricepe ( un electronist ceva ), s-o analizeze , s-o desfaca eventual si sa-ti zica daca merita sau nu .. apropo ce camera e ca nu ai scris nimic despre asta ?

#90
bzamfir

bzamfir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.03.2004

View PostVlad237, on Mar 17 2006, 18:42, said:

alex_4cam  Sunt foarte curios, tu pe placa de baza ai mufa pentru cea din DREAPTA? Curios....

De fapt, standardul Firewire specifica doua tipuri de conectori: cu 4 pini (mufa dreapta) si cu 6 pini (mufa stanga)

De obicei, laptop-urile cu fiorewire au mufa dreapta (cea mica, cu 4 pini)

E adevarat ca majoritatea placilor de acizitie firewire au conectorul cu 6 pini, dar exista carcase cu conectori firewire pe fata, care ai si mufa mica, 4 pini.

Bogdan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate