Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#4159
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Vremea a fost perfecta, senin majoritatea zilelor... Doar 1 zi a picurat puțin și cam atât, nu a fost ploaie serioasă.

#4160
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Se apropie ziua plecarii. Mi-am luat bilete de tren pentru luton. Din pacate in ziua de return se anunta greve la calea ferata si in aplicatie deja in loc de 25 minute imi arata 50 de minute durata catre aeroport. In cazul nefericit in care se anuleaza se poate folosi bolt pentru transfer la aeroport? Precizez ca trebuie sa ajung la aeroport undeva la 7 - 7.30 dimineata.

Edited by rogue80, 23 November 2023 - 16:10.


#4161
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Sau poti lua bus: National Express, Green Line. La astea nu am vazut greve iar transferul dureaza cca 1,5h (maxim 2).
Pt Bolt verifica ce tarif ar avea, Luton e destul de departe.

#4162
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Bolt sau Uber merg in caz de greva dar pregateste cam £100 pentru transfer.
Poti incerca si National Express. Pleaca din Victoria la interval de 30 de minute

Edited by LHR, 23 November 2023 - 17:45.


#4163
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Mersi. Acum depinde cand voi fi anuntat e bine sa am un back-up atat cu taxi cat si cu bus.

#4164
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Din fericire am primit de dimineata mesaj de anulare. Am luat bilete de bus care au fost si mai ieftine. Acum sa vad daca imi recuperez banii cu refund.

#4165
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
In mail-ul de anulare ar trebui sa fie specificat termenul in care se returneaza suma achitata pt bilete.
De obicei mentioneaza "up to 5 working days" ca sa se acopere. Dar depinde si cum proceseaza banca din Ro tranzactiile.

#4166
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
M-am intors din vizita scurta la Londra. Nu am sa scriu prea multe pentru ca multe deja s-au scris. M-am cazat in Hammersmith ... recomand zona cat de bine este legata de orice ... de fapt cred ca orice in Londra este bine legat la reteaua de transport. Am avut un noroc de prost ca 3 zile sa nu ploua decat la sosire si in dimineata cand am plecat. Sincer nici nu stiu cum era mai bine ... daca ploua poate era mai cald. Este prima capitala mai mare care o vizitez si am ramas uau desi nu tot mi-a placut ... am ramas pentru prima data cu senzatia ca au ramas mult prea multe chestii nevazute si poate chiar mai importante decat ce am vazut. In nici una din capitalel Budapesta, praga, viena, roma, istanbul nu am ramas cu senzatia asta. In plus ce as adauga e faza cu oyster ... fata de alte parti nu mi s-a luat niciodata aceeasi bani. Cu 25 de lire am calatorit in 3 zile 3 drumuri cu metroul si 1-2 cu bus. Citisem pe undeva ca nu se putea plati cu cardul .... cred ca in 80% din locatii nu se putea plati altfel si chiar nu am avut cum cheltui cash si din 300 de lire m-am intors cu 150.

Edited by rogue80, 04 December 2023 - 13:21.


#4167
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
In 3 zile abia iei putin pulsul orasului. Eu la fiecare vizita mai “descopar” ceva nou. Acum, printre altele, a fost Young V&A pe care il recomand in special celor care calatoresc cu copiii.
Sistemul de taxare la transport e in functie de zone. Mi se pare ca ai platit mult pt doar 3 drumuri cu metroul si 1-2 cu bus.
In ceea ce priveste plata cu cardul: e posibila peste tot, iar multe accepta doar card. Unde se plateste doar cu cash: magazinele mici unde suma cumparaturilor e mai mica de 3-5 £, vanzatorii de fructe/legume de la tarabe,  unii vanzatori de lucruri artizanale din targuri (m-am lovit de asta acum, in Canterbury, insa sigur o poti pati si in Londra).

Edited by dariuscha, 04 December 2023 - 13:56.


#4168
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Nu 3 calatorii ... 9 cu metroul si 6 si autobuzul cate 5 pe zi.

#4169
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Explicarea sistemului de taxare a TfL este probabil cea mai dificila sarcina.
Pretul calatoriei este dat de zonele traversate, ora la care se efectueaza calatoria si ziua din saptamana.
In plus, exista daily caps pentru fiecare combinatie de zone. Asta inseamna ca oricate calatorii efectuezi in 24 de ore, nu esti taxat mai mult de limita maxima (£8.10 pt zona 1-2, £9.60 pentru zonele 1-3, samd)

#4170
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Ideea e ca pe sit-uri si chiar pe youtube se vehiculeaza niste sume pentru calatoria cu metrou si cu bus iar separat ca depind de zone si timp. Inainte sa ajung si sa vad efectiv cu experienta din alte capitale nu mi-a dat prin cap ca as putea sa platesc si mai putin decat acele sume. Ulterior mi-am dat seama ca acele sume sunt de obicei  fara card oyster. Poate unul mai greu de cap ca mine va intelege mai usor dupa ce va citi postarea mea. Alta informatie cu privire la metrou care mi s-a parut altfel este ca pe aceeasi linie merg trenuri cu destinatie diferita fara sa schimbi. De exemplu poate merge metrou pe ruta galben cu ruta verde pe aceeasi linie. Alt exemplu pe ruta verde poti avea si bifurcatii chiar si 3. Daca mergi la o statie mai departata trebuie sa te uiti unde merge acel tren si daca ajungi la statie care vrei.

#4171
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Sistemul feroviar este extrem de complex si de aceea este atat de eficient.
Sunt statii prin care trece metroul, overground-ul si trenuri cu destinatii in afara Londrei.
Asa cum spuneai, in aceeasi statie si chiar de la acelasi peron, pot pleca trenuri cu capete de linie diferite.
Cred ca District Line (cea verde) are cele mai multe ramificatii.
Totdeauna e bine sa verifici pe tabela destinatia trenului urmator si sa asculti anunturile conducatorului de tren.
Repet inca o data, Citymapper este unealta cea mai utila pentru rutele optime in Londra iar pentru mai mult de 4 zile este ideal un abonament de o saptamana.
Din cate stiu, acum nu se mai returneaza depozitul pentru oyster card.
Pastrati-l pentru urmatoarea vizita pt ca nu expira.



#4172
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Hello,

Is there anybody here?

Adaug experiența mea de astăzi din Londra
Am vrut să îmi ofer un plus de culoare atât în peisajul cotidian, cât și în starea de spirit - and colour is what I've got!
Am ales așadar să văd Sunflowers, van Gogh at The National Gallery
Am fost devreme dimineața ceea ce a făcut să am galeriile doar pentru mine
L-am văzut cu această ocazie și pe Carravaggio al cărui efect chiaroscuro mă atrage; mă pregătesc deci în avans și pentru the eternal city, Rome.
Mi-am trasat până acum strategic în funcție de interese axa Londra-Paris-Roma
Am luat prânzul la restaurantul muzeului, Ochre. A fost OK

Pentru o experiență tipic englezească, îmi place totuși zona rurală sau cea a orașelor din provincie
Amintesc pe această cale îndeosebi Lavenham - ce sătuc frumos, o simfonie de culori - cu acele case numite "drunken houses" din cauza unghiurilor neobișnuite în care au fost construite. Se sprijină una pe cealaltă într-o beție hazlie. Într-una din aceste case a fost filmat un episod din Harry Potter - cine este interesat de vrăjitorie poate să intre, but at their own risk
Apoi Southwold cu acele beach huts din nou divers colorate și având fiecare un nume simpatic
Mai adaug Woodbridge, Bury st Edmunds, Aldeburgh - în general cam toată aria Suffolk cu thatched roofs, chocolate box cottages - atât de bine îngrijite de le poți ușor confunda cu niște case din turtă dulce à la hansel & gretel
Și dacă tot am ajuns la chocolate și turtă dulce, extind câmpul semantic la pudding și menționez desertul meu favorit al iernii: sticky toffee pudding so I can get all sticky

Attached Files


Edited by Jesssica, 16 January 2024 - 18:13.


#4173
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Se pare ca ai avut o zi superba din toate punctele de vedere. :)

Poti recomanda restaurante/cafenele la care revii cu drag?







#4174
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Într-adevăr a fost o zi superbă.
Așa cer senin și albastru-marin nu am mai văzut de ceva timp.

În Londra am fost vara trecută la un restaurant foarte plăcut atât ca ambianță, cât și ca meniu.
Se numește The Ninth. Bucătarul-șef și totodată proprietarul este japonez. Din echipă face parte și o doamnă româncă. M-a recunoscut după nume și am purtat o conversație plăcută după ce am terminat.
Acolo am mâncat cel mai bun pain perdu ca desert, mai bun chiar ca la Paris!
The Brits do it better, ha ha (primele trei poze)

În Suffolk de obicei merg la the Salthouse eaterie din cadrul hotelului The Salthouse Harbour, Ipswich.
Mâncarea din nou este foarte bună.

Apoi îmi mai vine în minte și The Bell Hotel at Sax, Saxmundham. Experiența mea acolo a fost din nou foarte plăcută. Vă spun un episod simpatic: exact când urma să plec, turna cu găleata afară. Dacă mai așteptam, pierdeam trenul și însemna să stau încă o oră după următorul. Managerul, un englez, s-a oferit să mă conducă până la stația de tren (zece minute pe jos) ținându-mi umbrela deasupra în timp ce eu târam bagajul. Cădea o perdea de ploaie - cămașa lui s-a făcut leaorcă! Chivalry is not dead. Foarte galanți englezii.

În Aldeburg există o patiserie The Two Magpies. De acolo îmi luam diferite prăjituri pe care le mâncam on the beach atentă totuși la pescăruși.

Attached Files


Edited by Jesssica, 16 January 2024 - 19:58.


#4175
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Pana la sfarsitul lunii Ianuarie, Christie's are deschisa o expozitie cu colectia de chitari a lui Mark Knopfler

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate