Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

DVD player care sa citeasca divx-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
1888 replies to this topic

#397
catalin20

catalin20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2004
Salut! Vreau sa cumpar si eu un DVD Player. Am citit despre eBoda in acest topic. As vrea sa stiu daca modelul DVD555X (care pare sa fie modelul de top al lor) chiar citeste DVD-uri +R. Am mai multe filme scrise pe DVD+R Memorex cu un LiteOn, si ar fi bine daca le citeste. Un plus la acest DVD mi se pare faptul ca e multizone. Ceea ce m-ar interesa pe mine, ar fi daca din punct de vedere al caracteristicilor tehnice este bun. Am vazut intr-o oferta la Flanco un Philips, dar acela nu avea trecut la caracteristici decodor DTS sau Dolby Digital... Ar merita mai degraba un Philips? Sau as da banii doar pe firma?

Va multumesc!

#398
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu conteaza daca DVD-urile sunt + sau - Pentru DVD-urile de generatie noua intre acestea numarandu-se si E-Boda nu conteaza + sau -.
Dar... din experienta proprie conteaza mult calitatea blank-ului. Un user de pe SoftPedia (Ageamiu) detinator al vechiului model spunea ca i-a citit orice DVD a bagat in el. In schimb la mine, cel putin cu noul model 555 nu am avut noroc nici cu +R nici cu -R la dvd-uri scrise de mine. In schimb pe cele originale (presate) le-a citit fara probleme. Mentionez ca DVD-urile scrise de mine pot fi citite pe calculator. Ca sa fiu sigur ca nu este o problema cu citirea dvd-urilor am folosit si Traxdata +/- RW si pe acestea le-a citit fara probleme.
Asa ca, ori am eu ghinion, ori unitatea optica de la noile modele 555 este mai slaba decat cea anterioara. Oricum am de gand sa merg cu el in service aducand cu mine si respectivele dvd-uri care nu pot fi citite.
Referitor la Lite-ON vezi ca poate scrie si in modul DVD-ROM aplicand optiunea de bitsetting cu un programel auxiliar care se gaseste chiar la ei pe site. Astfel elimini incompatibilitatea +R cu unele playere mai vechi.
Referitor la Philips, nu stiu ce ofera. Despre E-boda pot spune ca e adaptat la piata romaneasca in special in citirea subtitrarilor. Sun foarte multi detinatori de playere divx din intreaga lume care se chinuie sa puna firmware-ul de E-Boda pe playerele lor. Gandeste-te si tu de ce. ;)

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 13 October 2004 - 23:11.


#399
catalin20

catalin20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2004
Multumesc Mtz pentru raspuns! O sa ma uit pe site-ul LiteOn sa vad despre ce utilitar este vorba.

In legatura cu player-ul, as vrea sa mentionez ca nu m-ar interesa neaparat versiunea 555, care citeste si divX. De fapt, daca ma gandesc mai bine, as lua un astfel de player pentru DVD-uri. Si apoi, versiunea eBoda 444 e cu 2,5 milioane mai ieftina. Daca acesti bani in plus sunt doar pentru suportul divX, atunci cred ca mai degraba imi cumpar modelul 444.

In legatura cu alte playere, gen Philips 737, n-am vazut sa scrie ca la eBoda "decodor DTS si DD"... asta inseama ca or fi avand doar iesire, si decodarea s-ar face extern?

In alta ordine de idei, exista un magazin de prezentare in care sa gasesc modelele eBoda pentru testare? Am vazut la un Flanco un model (parca 555) dar sunt carcotasi cand vine vorba de testare ....

O zi buna!

#400
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Cataline, eu pentru diferenta aia de 2.5 milioane nu as sta sa fac reauthoring de DVD-uri sau sa recodez divx-uri in DVD ca sa le vad pe un player normal.
Crede-ma ca ma pricep la astfel de conversii si am si cu ce. As face rapid si la maximum de calitate posibil. Dar pentru banii aia, pur si simplu nu vreau sa imi bat capul.

enjoy,
Mtz

#401
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Yamada citeste tot!Am scris DVD-uri pe blank-uri si de firma si no-name,si + si _,R si Rw,cu Lite-On si Nec.E-boda se"descurca"mai bine cu subtitrarile de pe divx-uri dar asta poate fi doar o situatie...temporara. :P  Si ar mai fi si pretul...

#402
daniel75

daniel75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.09.2004
Am nevoie de un mic ajutor! Am DVD-ReWriter BENQ si vreau sa stiu in cazul in care imprim un DVD cu mai multe filme DIVX sau XVID, merg pe EBODA? Merci.

#403
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
S-a mai intrebat asta pe aici si s-a dat si raspuns.
Merge.
Singura restrictie este doar ca dimensiunea maxima a filmului sa fie 2 GB.
Poti sa pui si filmele pe care le aveai pe 2 cd-uri fara sa fie nevoie sa le unesti deoarece trece aproape instantaneu de la CD1.avi la CD2.avi.

enjoy,
Mtz

#404
daniel75

daniel75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.09.2004

Mtz, on Oct 21 2004, 13:49, said:

S-a mai intrebat asta pe aici si s-a dat si raspuns.
Merge.
Singura restrictie este doar ca dimensiunea maxima a filmului sa fie 2 GB.
Poti sa pui si filmele pe care le aveai pe 2 cd-uri fara sa fie nevoie sa le unesti deoarece trece aproape instantaneu de la CD1.avi la CD2.avi.

enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>


Merci Mtz, se pare ca esti singurul pe faza! Foarte prompt!

#405
Alexander Maxim

Alexander Maxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2004
Ia uitati ce mail am primit eu astazi:

Quote

Stimate domn,


DVD player Philips DVP720SA se gaseste in reteaua Flanco la pretul de
10.599.000 lei, in magazinul din complexul Orhideea, telefon 2207412,
2207715, 2209091.


Cu respect,



Catalina Dirla
Customer Care Department


Flanco International srl
67-77 Biharia Str., Bucharest-1, Romania
Aviz amatorilor :D

#406
daniel75

daniel75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.09.2004

daniel75, on Oct 21 2004, 14:33, said:

Merci Mtz, se pare ca esti singurul pe faza! Foarte prompt!

<{POST_SNAPBACK}>



...Mtz, ma confrunt cu o mare problema... DVD-Rw asta (BenQ) nu vrea neam sa scrie un DVD+R... caut de nebun un ajutor prin toate forumurile posibile si nu gasesc nimik... poate stii tu!

#407
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004

daniel75, on Oct 25 2004, 23:04, said:

...Mtz, ma confrunt cu o mare problema... DVD-Rw asta (BenQ) nu vrea neam sa scrie un DVD+R... caut de nebun un ajutor prin toate forumurile posibile si nu gasesc nimik... poate stii tu!

<{POST_SNAPBACK}>



Incearca sa scrii un DVD-R, ca doar BenQ-ul tau este DVD-Rw

#408
daniel75

daniel75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.09.2004

adipa, on Oct 26 2004, 22:55, said:

Incearca sa scrii un DVD-R, ca doar BenQ-ul tau este DVD-Rw

<{POST_SNAPBACK}>

...am vazut stramb... este DVD+/-RW dar imi da eroare... ma gandeam ca poate este de la blank-uri!!! E posibil? Am incercat sa trag pe E-Performance...

#409
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

Mtz, on Oct 21 2004, 13:49, said:

S-a mai intrebat asta pe aici si s-a dat si raspuns.
Merge.
Singura restrictie este doar ca dimensiunea maxima a filmului sa fie 2 GB.
Poti sa pui si filmele pe care le aveai pe 2 cd-uri fara sa fie nevoie sa le unesti deoarece trece aproape instantaneu de la CD1.avi la CD2.avi.

enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>


Ce se intampla cu suburile in acest caz ? Se comporta ca orice CD care contine film.avi si filmsubtitle.sub ?

#410
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu cred ca vei avea asa:

film1cd1.avi
film1cd1.sub
film1cd2.avi
film1cd2.sub
film2cd1.avi
film2cd1.sub
film2cd2.avi
film2cd2.sub
si poate:
film3.avi
film3.sub << si asta ca sa ai tot dvd-ul plin ;)

enjoy,
Mtz

#411
catalin20

catalin20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2004
Am fost ieri in Carrefour si am vazut un player eBoda 555X, cel care stie si DivX. Am mers la mine cu 2 dvd-uri cu filme, nu divx-uri, ci dvd-uri. Unul Memorex, altul DVision, ambele pe +. Tipul de acolo a fost foarte amabil, m-a lasat sa le testez. Ambele au mers din prima, fara nici cea mai mica problema. Mentionez ca au fost scrise pe un LiteOn, cu booktype-ul DVD+R (inainte sa folosesc programelul acela care schimba booktype-ul)

Acum dilema: cineva mi-a sugerat sa iau totusi modelul 444, pentru ca cel 555X ar avea probleme la unitatea optica, se defecteaza mai repede. Din experienta dvs. sustineti aceasta idee?

A, si inca o chestie:singura diferenta intre 555X si 444 este doar suportul primului pentru divX, din spusele vanzatorului. Insa, pe site-ul producatorului, scrie:

DV-555X inglobeaza toate functiile care au facut din generatia DV-444 un bestseller, evolutia inregistrandu-se prin capacitatea de redare MPEG-4 si DAC-ul Video de 108MHz. Puterea noului procesor MT1389 face posibila redarea simultana in modurile Progressive Scan si Interlaced.

Citind in continuare pe site-ul eBoda, scrie:

Playere care sunt dotate cu progressive scan citesc toate tipurile de discuri dar cele mai bune rezultate se obtin atunci cand se ruleaza discuri cu filme datorita rezolutiei verticale a imaginii mult mai mari. Pentru ca DVD playerul dumeavoastra progressive scan sa functioneze la capacitate maxima trebuie sa folositi un display progresive scan.

Ce inseamna un display progresive scan? TV cu plasma? TV-urile mai vechi sunt progresive scan, sau macar cum pot sa aflu daca este sau nu?

Va multumesc mult!

PS. O observatie (poate) utila: pe site-ul eBoda scrie ca modelul 555X costa 6.500.000 insa in Carrefour e la promotie si costa doar 5.700.000 ...

#412
barabas

barabas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2004
am primit un Hoher T058 achizitionat de la FNAC (Franta). din pacate nu vede nici o subtitrare, iar firmware pentru el nu am gasit. dupa cautari, am gasit pe divx.com un firmware pt. seeltech 961DX care ar fi o clona a acestui hoher.
Are cineva vreo idee, sugestie ?.. Aveti un player de acest tip ?
ii fac diseara upgrade-ul, sper sa n-am surprize  -_-

#413
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Vezi ca parca sunt 2 versiuni: una pentru cel care are karaoke (310) si una pentru cel care nu are (309 probabil). Informeaza-te cat poti de mult pentru ca altfel e posibil sa pierzi player-ul de tot.
Vezi AICI. (tradus in engleza cu babelfish) sau AICI in original franceza. Si AICI.

Oricum, din ce vad eu in BBK935.BIN are si meniu in romana, fontul de subtitrare este oribil si nu vei putea vedea sh si tz. Dar daca reusesti sa faci update, imi zici cum ai procedat si iti modific eu fontul pentru subtitrare ca sa vezi si sh si tz.
Deasemenea acel BBK935.BIN mi se pare identic cu TSM310.BIN, in sensul ca TSM310.BIN este practic tot BBK935.BIN, dar redenumit. De ce se face upgrade in 2 pasi, nu am inteles dar nici nu am stat sa studiez foarte atent problema.

enjoy,
Mtz

#414
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

Mtz, on Nov 2 2004, 22:23, said:

De ce se face upgrade in 2 pasi, nu am inteles dar nici nu am stat sa studiez foarte atent problema.

E posibil sa fi schimbat numele fisierului, dar playerele mai vechi cauta numele nr. 1.
Deci se face update 1 ca sa caute fisierul nr. 2, apoi se face update 2, care efectiv actualizeaza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate