Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

DVD player care sa citeasca divx-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
1888 replies to this topic

#379
Alexander Maxim

Alexander Maxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2004

Mtz, on Sep 30 2004, 18:30, said:

In poza ai marimea de la 2 fisiere: origina si salvat fara modificari.
...
enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>

In poze ai marimea de la 2 fisiere: original (2MB) si salvat fara modificari (1.74MB)
foncreator works like a charm :D
Am testat vreo 6-7 variante diferite de fonturi deja  B)
totusi nu-l pot face sa-mi afiseze Þ si þ . cred ca nu suporta caracterele astea la subtitrari divx, deoarece nu-mi afisa nici caracterele Þ si þ inainte, pe cata vreme la º si º imi afisa caracterele inlocuitoare. cu celelalte diacritice n-am avut probleme

Attached Files


Edited by Alexander Maxim, 04 October 2004 - 11:28.


#380
Alexander Maxim

Alexander Maxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2004

Sorin Giuroescu, on Oct 4 2004, 14:15, said:

Sunt nou pe forum...
Am un player SEG Dvx 338 din februarie. De atunci sufar...
Stie DivX, XVid, etc dar ... subtitrare sau zoom ioc.
Subtitrarea ar fi problema principala. Firmware care sa rezolve nu am gasit oricat am cautat (pe un forum german
mi-au dat un fw dar era versiunea pe care o aveam in aparat)
Ma poate ajuta cineva? Orice sugestie e buna . Thx.

<{POST_SNAPBACK}>

pai versiunea aia se poate modifica astfel incat sa afiseze subtitrari, din cate stiu eu, dar oricum ar trebui sa gasesti pe undeva scris(prin manual, pe net etc) faptul ca playerul tau suporta subtitrari, ca daca nu, adio  :D
Yamaha 550-s avea o problema similara, si cineva de pe un forum a rezolvat-o (avea atribuit subtitrarilor fontul care nu trebuia (font 2, cel cu semnele pt play/pause/rev/ff etc.))
zoom pe divx nu stie nici unul

Edited by Alexander Maxim, 04 October 2004 - 17:01.


#381
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

Alexander Maxim, on Oct 4 2004, 18:00, said:

zoom pe divx nu stie nici unul

Fugi, bre, ca iei vopseaua...  :notangel:

#382
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Alexander, cauta un font care suporta Central European. Daca nu suporta si totusi crezi ca este perfect pentru tine ai putea sa modifici fontul (.ttf-ul). Dar e mult de munca.

Sorin, pe aici s-a vorbit mai mult despre playere cu chipset Mediatek. Cred ca al tau este cu ESS (Vibrato 2 ??). Informatii despre modelul 2600 gasesti aici. Despre al tau nu stiu partea de subtitrare.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 04 October 2004 - 23:30.


#383
Alexander Maxim

Alexander Maxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2004

bladhaund, on Oct 4 2004, 22:31, said:

Fugi, bre, ca iei vopseaua...  :notangel:

<{POST_SNAPBACK}>

OK, al tau stie  :P
Mtz, am rezolvat problema cu un nou f/w postat in grupurile yahoo. Acum imi vede toate diacriticele :D Totusi, nu sunt lamurit de ce zici ca e multa munca la modificarea fonturilor  :unsure:  Eu folosesc  FonCreator 0.36  :)  Nu l-ai incercat pana acum?

Attached Files



#384
nutu

nutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.10.2003
Salutare

Ma bate gandul sa imi iau un Pioneer DV-470. Chiar daca e ceva mai scump cred ca o sa beneficiez de un plus de calitate din ce am citit pe diverse forumuri (noise reduction, scanare progresiva- sigur daca tv-ul suporta, etc)
Problema este, bineinteles, ca nu stie de subtitrari si se pare ca Pioneer nu se grabeste sa faca un update de f/w oficial.

Chipsetul este Mediatek 1389 EE. Intrebarea catre voi ar fi: se poate lua firmware-ului aparatului si adauga subtitrari? Adica, mai clar vad ca voi faceti o treaba excelenta pe E-boda si am vazut ca si pe Yamada s-au facut progrese. Este necesar sa existe mai intai o versiune oficiala care sa suporte subtitrari, chiar daca f primitive si apoi aceasta poate fi modificata sau se pot adauga si pe un f/w "virgin" ca sa zic asa dpdv al subtitrarilor? La nivel declarativ (adica in manual) se confirma ca playerul poate suporta subtitrari

In cazul in care raspunsul este afirmativ cum se poate face asta?

Apropo, s-a jucat cineva cu un player Pioneer 470 sau 575?

Multumesc

#385
DVD

DVD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 01.10.2004

magster, on Oct 4 2004, 23:59, said:

Deci, care sunt avantajele acesuia fata de Artech AN900?

<{POST_SNAPBACK}>



MTK1389, pret, performanta, design!
convingator?

#386
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Alexander, nu ma refeream la foncreator ci la modificarea unui True Type Font care se afla instalat in Windows. Adica iau un font de acolo si fac ce vreau eu cu el.

nutu > daca cei de la Pioneer o sa faca dvd-uri pentru cei care stiu engleza o sa ai de asteptat. si daca o fi sa scoata suport pentru central european, cred ca asta se va intampla ultima data. Poate sa ai noroc cu cei care modific fw ca sa faca si pentru noi romanii o versiune.
Modificarea unui fw in sensul de a i se adauga noi optiuni se face foarte greu si implica riscuri mari. Multi si-au stricat playerele incercand asta. In nici un caz nu o sa mearga sa pui fw de E-Boda pe Philips si sa faca update-ul. Recent si-a stricat unul aparatul cu fw de e-boda. Trebuiesc mai multe lucruri schimbate si deocamdata multe din acele lucruri sunt tinute in mare secret de catre cei de la MediaTek.

enjoy,
Mtz

#387
nutu

nutu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.10.2003
Mersi pentru informatii, Mtz. Din pacate cred ca ai dreptate cu Pioneerul chiar daca baietii de la MTK Remaker se misca binisor  -deja se identifica chiar si codurile servo. Mai astept luna asta si daca nu se misca nimic cred ca o sa-mi iau si eu un E-boda:)
Inteleg ca imaginea la divxuri pe E-boda e mai buna decat la varianta cu TV-out - mai ales daca ai si un TV bunicel?. Oricum ma bucura ca au trecut si ei la 1389 DE - GE-ul ala nu-mi suna prea bine
Acum Yamada ar avea numai pretul de partea sa, dar suportul e clar mai bun la e-boda

#388
Alexander Maxim

Alexander Maxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2004

Mtz, on Oct 5 2004, 13:25, said:

Alexander, nu ma refeream la foncreator ci la modificarea unui True Type Font care se afla instalat in Windows. Adica iau un font de acolo si fac ce vreau eu cu el.
...
enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>

Aha, adica sa modifici literele! M-am prins mai greu, ce sa-i faci  :huh:

#389
sandumax

sandumax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.10.2004
SALUT LA TOTI !!! . Azi m -am dus cu player-ul DVD 555 X la sediul lor de pe Soseaua Dudesti Pantelimon fara garantie si le -am povestit ce mi s-a intamplat cu softul iar ei mi -au reparat aparatul pe GRATIS ( nici nu aveam  garantie ca l -am demontat ) . Acum merge perfect , subtitrarea este foarte buna acum . Le multumesc celor de la E- BODA in speial pt . seriozitatea si tot suportul tehnic pe care mi l -au oferit   :coolspeak: . Va multumesc si voua pt. sprijinul cu care ati contribuit in inbunatatirea firmware - ului . Le reamintesc celor in cazul in care li se va intampla in cazul in care va avea un UPDATE DE FIRMWARE ESUAT sa nu se apuce sa demonteze DVD - ul , sa se duca la sediul firmei si isi pastreaza shi garantia si il repara pe GRATIS . O zii buna tuturor !!!    :D

PS : Imi pare bine ca totul a iesit bine pana la urma . II multumesc lui DUMNEZEU in special  :notangel:

Edited by sandumax, 05 October 2004 - 18:20.


#390
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mey, puteai sa dai si tu un suc... acolo... :D
Nu ne intereseaza daca ai dat sau nu un suc. Bine ca ai rezolvat-o si baietii de acolo au fost amabili. Inca un punct in plus pentru ei.

enjoy,
Mtz

#391
Alexander Maxim

Alexander Maxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2004

bladhaund, on Oct 4 2004, 22:31, said:

Fugi, bre, ca iei vopseaua...  :notangel:

<{POST_SNAPBACK}>

M-ai facut curios  :)  Ce player cu chipset MT1389 stie zoom in divx?

#392
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ia vezi de ce se plange "omu' " asta aici.

enjoy,
Mtz

#393
Alexander Maxim

Alexander Maxim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2004

Mtz, on Oct 8 2004, 11:47, said:

Ia vezi de ce se plange "omu' " asta aici.

enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>

Ah, bun, deci se poate  :D Pai o sa le dau de stire si francezilor si olandezilor ca se poate, sa-i bombardeze pe cei de la Philips cu mesaje ca sa introduca si asta in urmatorul f/w  :D
In alta ordine de idei, DVP720SA stie ID3Tag...

#394
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mai stie de asta si Fortune MP151 care are acelasi VFD ca si E-Boda, Yamada, etc.
Firmware.

ATENTIE NU folositi la playerele voastre nici un alt firmware in afara de cele care sunt facute pentru tipul vostru de aparat. Il veti distruge sigur. De exemplu sa puneti fw de Fortune pe E-boda sau Yamada ca sa avetisi voi ID3Tag.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 08 October 2004 - 21:40.


#395
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
Dupa cum spuneam.. am fost ieri in carefour si am constatat ca Eboda nu mai e pe acolo... in schimb am vazut ca aveau promotie la un DVD player produs de intercont (cred ca sunt tipii care produc si muzica)
Tipa care era promoter nu a stiut sa-mi spuna decat ca licenta e cumparata de la sony de intercont. Pliantul de prezentare era jalnic, atat in ceea ce priveste look-ul cat si al detaliilor tehnice "subtiri".
Pretul.. era ok: 4.300.000

#396
rvacaru

rvacaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.08.2004
Intrebare:...

Exista vreun player care sa stie sa incarce subtitrarea de pe un disc, iar apoi sa ruleze filmul de pe alt disc?

XORO HSD 400Pro este ok? Are cineva? Cum se comporta?

Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate