Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

DVD player care sa citeasca divx-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
1888 replies to this topic

#1837
Babuinul1971

Babuinul1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 13.10.2005
@ rsumy
uite aici un firmware original, si uite si cel care s-a "mulat" cel mai bine, mai putin sunetul(care are nivelul mult prea mare, ca sa zic asa, cind depaseste 0db, - nu obligatoriu aceasta valoare, - un anumit nivel, distorsioneaza puternic. pe el am putut adapta remote table si....atit..., precum si ce am obtinut la final...
Mentionez , ca toate aceste fw-uri functioneaza pe player , nu sint modificari doar "teoretice"
problema e ca nu am gasit altul sa se potriveasca mai bine....
Cu stima!

Attached Files


Edited by Babuinul1971, 23 March 2008 - 10:39.


#1838
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Pentru Pioneer DV-600AV
Multumesc urmatorilor pasionati de modificarea FW pentru chipset Mediatek: Hakan, Dinderi, Sebastian, Mtz, Zildan, Rsumy
Acest software este unul EXPERIMENTAL si este postat numai pentru testare si imbunatatire de aceea este aici si nu in topic-ul dedicat. Orice UPDATE se face pe propia raspundere si PIERDETI garantia.
El este incercat de mine. Functioneaza fara probleme mari, dar nu si fara bug-uri(majoritatea prezente si in FW original). Puteti reveni oricand la variantele oficiale pe care le gasiti aici http://www.pioneerfa...stion=Firmwares .In afara de modificarile majore facute de Hakan de la adresa anterioara mai aveti:
  • Afiseaza subtitrarea in alb cu contur negru si baza transparenta;
  • Incarca orice subtitrare chiar si cu denumire diferita de a fisierului de film (numai pe CD/DVD!) maxim 10 fisiere (Sebastian PL);
  • Incarca subtitrarea automat (Sebastian PL);
  • Subtitrarea este cu caractere mari, pentru regiunea 1520, Romania (Mtz RO);
  • Shuffle pe tasta de Surround, Pentru Surround tineti apasata tasta mai mult timp (Dinderi PL);
  • Schimbarea intensitatii afisajului (dimmer) prin tasta 0 apasata mai mult timp (Dinderi PL);
Nu am testat pozitia subtitrarii in modurile HD cu iesire progresiva sau HDMI.
Realizarile de mai sus s-au facut numai prin schimb de parti de MTK FW cu MTK Remaker.

Attached Files



#1839
sebyss

sebyss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 11.11.2004
@Babuinul1971 : Intercontul asta al tau ce iesiri audio are? stereo,  5.1?

#1840
Babuinul1971

Babuinul1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 13.10.2005
@sebyss
5.1
Cu stima!

#1841
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Ma poate ajuta cineva cu locatia la care se gasesc setarile initiale ale meniurilor in FW de MTK si cum se pot schimba?

MTK Remaker are in 8032 un OSD Setup Menu Root1 informatii despre Menu si de setare implicita.

Edited by Utilizator, 31 March 2008 - 17:58.


#1842
Babuinul1971

Babuinul1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 13.10.2005
@sebyss
da acolo este problema, firmware care s-a potrivit este de la un player cu iesire stereo, probabil, pe cind al meu are 5.1(inclusiv decodorul)...am observat ca am iesire audio doar pe "front-L+R" dar nu stie sa-l proceseze bine (nivel fff mare)
Din pacate aici deja nu mai stiu unde si cum sa modific,  MTKRemaker nu permite prea multe in RISK....
Daca am incercat sa pun doar SUB_Style, cel care functioneaza, imi da erori (atasez imagine)
daca am incercat sa dau subtitle patch, imi spune ca nu a gasit sectiunea "culoare" ptr font....
Cred ca o sa fac si eu ce a facut "mtz".....:(
Cu stima!

Attached Files


Edited by Babuinul1971, 01 April 2008 - 11:09.


#1843
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005

 Utilizator, on Mar 31 2008, 18:41, said:

Ma poate ajuta cineva cu locatia la care se gasesc setarile initiale ale meniurilor in FW de MTK si cum se pot schimba?
O sa-mi raspund singur, dar poate are nevoie si altcineva, deci Modificarea setarilor initiale(la comanda Reset to Default)

Cu MTK Remaker se deschide FW, apoi in sectiunea 8032 se cauta OSD SetupMenu, Root1. Cu butonul Memo apasat se deruleaza pana la meniul ce ne intereseaza a fi modificat si acolo sunt 10 grupuri de cifre hexagesimale. Am aratat cu sageata grupul 8 care indica valoarea initiala a meniului aratat mai jos. In exemplul dat valoarea initiala este marcata => si o gasim in ultimul grup hexa dupa cum este indicat.
Se deschide acelasi fisier intr-un editor hexa, mergem la adresa indicata si modificam valoarea existenta ex 00 01 in 00 00 si meniul va fi initial schimbat din romana in engleza. Incarcam in MTK remaker, facem corectia de checksum apoi upgrade si la Reset to Default vom avea valorile initiale pe care le dorim.

Attached Files



#1844
Atrasko

Atrasko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.12.2006

 mondi, on Jan 6 2008, 18:07, said:

Pentru PHILIPS DVP 3010_02 am mai facut modificari:

- Numarul de caractere pentru afisarea denumirii fisierelor in file browser a fost extins pana la 42
- Este afisat si ID3-Tag in dreapta jos, fara sa se mai suprapuna peste denumirea fisierelor(20 caractere pe linie)
- File browser si fonturi schimbate
- Am mai marit putin fereastra de afisare a subtitrarii
- Cine are amplituner cu intrari digitale poate asculta si sunetul DTS.

Aveti in arhiva un PDF cu pasii pe care trebuie sa-i urmati.

Hi Mondi,

sorry for my english. I use your great firm on my Magnavox player.
I dowloaded from here: http://www.insomnia....ad.php?t=114433
It was made for PHILIPS DVP 3010_00, but it's OK for Magnavox MDV434-01 player as well.

The 42 char.long filename and the ID3-Tag in the PHILIPS DVP 3010_02 are fantastic.
It would be possible to modify the DVP 3010_00 firmware too?

I put your excellent firm with CP1250 on my site: http://www.atrasko.atw.hu/
It's really good, but the long file names are missing in the browser.

Thanks for your answer in advance.
Atrasko

#1845
syyca

syyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 21.09.2005
Salut la toti.
Mi-am cumparat de curind un sistem "HomeTheater sound system Panasonic" model SC-PT150 si sunt aproape multumit de el mai putin cu subtitrarea la DivX-uri, care este un pic cam mica si pe o banda semitransparenta (nu pot sa fac nici o setare la ea
- marire,pozitionare).
Va rog ajutati-ma cu o solutie pentru rezolvarea acestei probleme (un firmware daca este)

Felicitari lui MTZ pentru toata munca depusa  :coolspeak:

#1846
zaku

zaku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2007
Salut,
Posed un Home Cinema Phillips HTS 3500S /12 si as dori sa instalez firmware-ul de la MTZ pentru fonturi mai mari la titrari.
Problema este ca site-ul unde sunt instructiunile de instalare, http://mtz.softpedia.com/ nu mai merge. Ma puteti ajuta cu un alt link eventual?

Multumesc anticipat.

#1847
AOK

AOK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.05.2008
Sti cineva de unde pot cumpara o telecomanda pentru DVD ELITE PV-390X?

#1848
vision

vision

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.11.2005
Buna ziua,

Am un dvd keymat destul de vechi si as dori sa pot vedea divx-uri pe el.
Pe chipset scrie asa:
ESS
Video Drive
ES6018F   S013
UTRED04FS.

Poate cineva sa imi recomande un firmware?

Multumesc.

#1849
cristimhlch

cristimhlch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.07.2008
Salutare tuturor,
Am postat mesajul meu si pe alte topicuri (despre DVD cu Mediatek) in speranta unui ajutor.

"In urma cu o luna am achizitionat un dvd player E-boda 777 USB HIT-HD-3. Dupa ce mi-au picat ochii vreo 3 zile din cauza cititului pe forum, mi-am luat inima in dinti si am facut un upgrade cu ultimul firmware Mtz. Acum mor de placere ca, in sfarsit, vad toata subtitrarea + celelalte modificari. CINSTE LUI!
Dar, mai nou, a aparut o alta problema. Fiul meu "imi calareste" E-boda din dormitor (care tocmai de asta l-am luat), cu filmele si desenele lui. In camera are un Allview 4011/2 VGA Profi (cu Kakaoke). Nu ii mai convine (si pe buna dreptate) pentru ca are subtitrarea alba, fara outline, care nu se vede pe fond deschis, aproape deloc.
Sfatuiti-ma cum sa scap de problema!
Pot sa pun firmware E-boda si pe Allview? Am sesizat ca are cam acelasi meniu ca si E-boda, inainte. Daca nu, redirectionati-ma in alta parte, catre un firmware care sa rezolve problema subtitrarii la Divx.
Atasez niste poze ptr. Allview, inclusiv desfacut."

Multumiri anticipate !!!

Attached Files


Edited by cristimhlch, 13 August 2008 - 10:46.


#1850
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Daca nu extragi fw din playerul tau, slabe sperante sa rezolvi ceva... Nu cred ca se incumeta nimeni sa-ti recomande altul ; anumite portiuni de cod pot fi - in anumite situatii ! - inlocuite...dar asta presupune ceva experienta si, mai ales, sa ai playerul pentru testare. Oricum, din experienta, iti spun ca nu se potriveste 100% fw de la un player la altul...

#1851
Grifindor

Grifindor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2008
Salut. Am un dvd Philips Lx3900SA si am o problema la el. De cand l-am luat din 2005 mi-au mers divx-urile cu subtitrari excelent pana acum vreo 3 zile. Cand pun un dvix nu-mi mai ia titrarea. Care sa fie problema???

#1852
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca un reset to default settings dupa care scoate-l din priza pana a doua zi.

enjoy,
Mtz

#1853
Grifindor

Grifindor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2008
Cum fac un update la dvd?? Am niste firmware cu extensia .bin. Cum trebuie facut???

Edited by Grifindor, 16 October 2008 - 17:24.


#1854
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,079
  • Înscris: 28.10.2006
Despre ce vorbesti?
Ce aparat ai?
Ce nu-ti place la el?
La intrebari generice nu stim sa raspundem!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate