Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Recuperare date de pe un Stick USB sau HDD - Ajutati-ma va rog!

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
golasha

golasha

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.11.2006
Buna baieti

Am un stick USB pe care aveam niste documente foarte importante, dar sora mea mai mica l-a folosit ca sa transporte niste mp3-uri si a sters tot ce aveam acolo, si a umplut stickul complet cu mp3-urile ei.

Mai exista vreo posibilitate ca sa mai recuperez oricat de putin din documentele sterse?

Erau f importante! Multumesc anticipat pentru sugestiile voastre!

Edited by golasha, 07 November 2006 - 15:55.


#2
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
daca a umplut stick-ul cu mp3-uri atunci a suprascris totul... in cel mai norocos caz ai putea sa recuperezi frinturi de fisiere (daca nu erau mari ... doar de citeva K atunci ai sanse sa recuperezi mai mult ) oricum ai nevoie de un soft de recuperare date.. orice ar trebui sa mearga... (din pacate nu stiu sa iti recomand un nume :( )

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View PostGabaGN, on Nov 8 2006, 09:54, said:

daca a umplut stick-ul cu mp3-uri atunci a suprascris totul...
Si eu cred ca nu mai poti recupera datele initiale...
Softurile disponibile pe piata asigura recuperarea datelor in cazul cand acestea sunt accidental sterse/formatate dar fara o suprascriere ulterioara cu altceva.

#4
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
PhotoRecovery for Digital Media.. sau alt program de recuperat date de pe carduri de memorie (in principal).
Merg foarte bine si cu stickuri flash. Problema e ca recupereaza fisiere din locuri care nu au fost rescrise. Adica cele ramase "pe linga" MP3 alea....

Edited by queensoft, 20 February 2008 - 16:52.


#5
golasha

golasha

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.11.2006
si cele care au fost suprascrise chiar nu mai pot face nimic?

#6
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006

View Postgolasha, on Nov 13 2006, 20:42, said:

si cele care au fost suprascrise chiar nu mai pot face nimic?
din pacate nu ... ori ce informatie e compusa dintr-o multitudine de 1 si de 0 ... ori daca a modificat doar un 1 sau un 0 deja nu mai ai aceeasi informatie pe memorie ...
imi pare rau pt vestile proaste ... ai incercat progam de recuperare a datelor?

#7
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005

View Postgolasha, on Nov 13 2006, 19:42, said:

si cele care au fost suprascrise chiar nu mai pot face nimic?
Ia un creion, scrie pe o foaie de un milion de ori "1" si "0", dupa aia iei o radiera, stergi, iara scrii de un milion de ori "1" si "0", dupa aia vezi daca mia poti sa citesti ce ai scris prima oara. Si asta inseamna doar o treime dintr-un MP3 !!!
Stii, ar fi misto daca as putea sa recuperez si eu pozele alea pe care le-am sters anul trecut !!!
Totusi, cred ca mai ai o sansa.
Iei stickul, te duci la FBI sau la NASA (da' chiar acolo, la ei, in USA, nu la filiala din Ferentari) si vezi daca mai pot ei sa recupereze ceva !!!

Edited by queensoft, 20 February 2008 - 16:55.


#8
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,469
  • Înscris: 06.06.2006

View Postqueensoft, on Nov 14 2006, 18:37, said:

Ia un creion, scrie pe o foaie de un milion de ori "1" si "0", dupa aia iei o radiera, stergi, iara scrii de un milion de ori "1" si "0", dupa aia vezi daca mia poti sa citesti ce ai scris prima oara. Si asta inseamna doar o treime dintr-un MP3 !!!
Stii, ar fi misto daca as putea sa recuperez si eu pozele alea pe care le-am sters anul trecut !!!
Totusi, cred ca mai ai o sansa.
Iei stickul, te duci la FBI sau la NASA (da' chiar acolo, la ei, in USA, nu la filiala din Ferentari) si vezi daca mai pot ei sa recupereze ceva !!!
sadic man sadic
:coolspeak:

#9
golasha

golasha

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.11.2006
si FBI sau NASA mai pot recupera ceva crezi ? :)

#10
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Daca a fost rescris ceva peste datele anterioare nici macar NSA nu te mai poate ajuta.
Si astia au "soft-isti" cica mai al dracului ca "ceilalti".

#11
grigoreee

grigoreee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.11.2006
stocarea informatiilor este electrica nu magnetica ca pe hdd
poti recupera doar care nu au fost suprascrise de alte fisiere
la inregisrarea magnetica mai raman urme de asta se pot recupera date si tot de asta sunt programe care sterg scriind de mai multe ori  cu date aleatorii  in zona alocata fisierului respectiv (de ex:The Wipe Out DoD operation is designed to meet U.S. Department of Defense specification DoD 5220-22M regarding the sanitization of hard drives.

Wipe Out DoD is set by default at the government-standard: Three iterations completely overwrite a hard drive six times. Each iteration makes two write-passes over the entire drive:

n the first pass inscribes ONEs (1) over the drive surface (in hex: 0xFF);

n the next pass inscribes ZEROes (0) onto the surface (in hex 0x00).

After the third iteration, a seventh pass writes the government-designated code “246” across the drive (in hex 0xF6) - which is then followed by an 8th pass that inspects the drive with a Read-Verify review.)

Edited by grigoreee, 18 November 2006 - 04:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate