Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cluj-Napoca

  • This topic is locked This topic is locked
1906 replies to this topic

#1801
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Totuși, Ferentariul nu e format doar din Aleea Livezilor aka zona rău famată cu blocurile alea, gunoaie, șobolani, droguri, seringi, infecție, boli etc. Au și în acel cartier, zone ok. În fine, nu zic că mi-aș dori să locuiesc acolo, însă media prezintă zona ca și cum ar fi locuită exclusiv de conaționalii noștri.

Edited by Vlad_22, 23 September 2021 - 23:05.


#1802
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002
Corect. Poti sa dai peste gunoaie si in sectorul I, de exemplu.

#1803
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Clujenii din tot orașul reclamă că nu mai pot trăi din cauza mirosului de gunoi care vine de la noua rampă ecologică de lângă Pata Rât.
Depozitul ecologic realizat de Consiliul Județean Cluj a fost deschis recent, iar acolo se aruncă numai deșeuri ”fracție umedă”, conform Gărzii de Mediu, care spune acest lucru, dar nu a făcut un control acolo.
Cert este că gunoaiele de la rampa RADP, constituită rapid de Primăria Cluj-Napoca acum câțiva ani când Clujul risca să rămână cu deșeurile în stradă, pentru că rampa veche de la Pata Rât nu mai avea capacitate, sunt duse în depozitul nou realizat de Consiliul Județean, după ce a fost răscolit tot munte de gunoi adunat în ultimii ani. Mirosul în zona centurii ocolitoare, Vâlcele - Apahida, care trece fix pe lângă noul depozit este de nerespirat. Gunoaiele sunt aduse în containere speciale și aruncat pe folia specială din depozit, iar vântul transportă mirosul pestilențial spre Cluj-Napoca. Practic acolo se aruncă deșeuri care au trecut de stația de sortare, printr-un ciur.
Soluția pentru a rezolva această problemă nu o oferă nimeni. Garda de Mediu Cluj a spus că nu a primit plângeri și că oricum comisarii pot stabili numai olfactiv că miroase în tot orașul, deoarece nu au aparatură. Așa s-au spălat pe mâini rapid, directorul fiind din același partid politic cu cei care conduc județul.

Clujenii reclamă pe aplicația MyCluj, că mirosul este insuportabil. Redăm mai jos o mică parte dintre plângeri:
”Bună seara, In cartierul Bună Ziua aproape ca nu se poate respira. Este un miros de gunoi insuportabil. Nu e prima data când întâmplă acest lucru. Care este problema și ce acțiuni concrete se iau pentru a evita repetarea acestei situații? Multumesc!”.
”Miroase a ghena de gunoi in cartierul Buna Ziua de pe la ora 12.00; din ce am inteles de la altw persoane, a fost si ieri aceeasi situatie ( in mai multe cartiere din orasul Cluj: Manastur, Marasti, Zorilor etc.). Am observat o anumita recurenta la acest fapt si as dori sa aflu care este motivul si daca se face ceva pentru a stopa fenomenul. Multumesc!”.
”De ieri, in cartierele Manastur si Marasti, miroase ingrozitor a gunoi, oriunde mergi. Am intalnit mai multe persoane care s-au plans de acest aspect si in alte cartiere. Se pare ca se intampla recurent, deoarece a fost la fel si acum vreo doua saptamani. As dori sa stiu care este cauza si daca este periculos pentru sanatate. Multumesc”.
”Buna Ziua, De 2 zile miroase ingrozitor in zona Soporului, Baza Sportiva Gheorghei de la groapa de gunoi. In contextul in care se lucreaza in mare parte de acasa, va rugam sa luati masuri pentru a nu inhala zilnic aerul toxic. Multumim”.
”Buna ziua, de doua zile vine un miros groaznic de la groapa de gunoi, care se asterne peste orasul minunat de 5 stele cu o calitate de viata ridicata. sunt convins ca orice european ar dori sa stea in acest oras cu o calitate de viata ridica si un miros de gunoi. As dori sa stiu ce face primaria pentru a rezolva aceasta problema??? Multumesc”.

#1804
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 23 septembrie 2021 - 21:58, said:


Nu e niciun cartier, geniule, e doar un pâlc de 3-4 blocuri, ți-am mai spus, Ferentariul este mai scump la imobile decât Florestiul și decât multe cartiere din Arad, oricum mai scump decât Mărginimea din coclauri unde stai tu.


View PostWotan, on 23 septembrie 2021 - 21:58, said:


Aia nu-s romi localnici. Is veniti din alte parti, ca au auzit ca e bogatie. Ai vazut cum traiesc romii locului, predominant la palate.

Sigur, au venit din alte părți sa trăiască exact ca in evul mediu in Cluj. Mai rău de atât nu știu ce ar putea fi. ;)

#1805
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 24 septembrie 2021 - 06:20, said:

Clujenii din tot orașul reclamă că nu mai pot trăi din cauza mirosului de gunoi care vine de la noua rampă ecologică de lângă Pata Rât.
Are doar un an vechime stirea, e aproape "proaspata" :) Daca mai sapi un pic, poate gasesti ceva stire proaspata de acum 5 ani despre ceva de care se mai plang clujenii, hai, stiu ca poti :)



View Posttoniq, on 23 septembrie 2021 - 21:01, said:

Cum care Floresti? Ghetoul unde dorm intelectualii clujeni si caruia Clujul ii fura forta de munca (peste 80% din floresteni muncesc in Cluj) pe are o trece fraudulos la propria statistica, iar cand imparte per capita pe ei ii exclud. Pe urma vine utopium cu statistica falsa sa se compare.
Imi place dublul tau standard, la voi in Bucuresti nu vin angajatii sa lucreze din Voluntari, Chiajna, Buftea, Otopeni, Chitila, Pantelimon, Popesti-Leordeni, Prahova, Giurgiu, etc.

Stiu, e frustrant sa fii un fel de Serena, fosta mare campioana, care acum ia bataie de la junioare. Dar cu cat va obisnuiti mai rapid cu ideea, cu atat e mai bine pentru sanatatea voastra mentala :)

Edited by utopium, 24 September 2021 - 07:55.


#1806
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da ce-ai făcut mai nene măi... Iar c-au dat clasă, "mcuurestenii". Universitatea din Bucureşti, în top 200 la performanţele absolvenţilor:
https://www.google.c...5/index.amphtml

Edited by Vlad_22, 24 September 2021 - 08:11.


#1807
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 24 septembrie 2021 - 07:53, said:

Imi place dublul tau standard, la voi in Bucuresti nu vin angajatii sa lucreze din Voluntari, Chiajna, Buftea, Otopeni, Chitila, Pantelimon, Popesti-Leordeni, Prahova, Giurgiu, etc.

Stiu, e frustrant sa fii un fel de Serena, fosta mare campioana, care acum ia bataie de la junioare. Dar cu cat va obisnuiti mai rapid cu ideea, cu atat e mai bine pentru sanatatea voastra mentala :)

Ehe, ești supărat ca n-ai argumente. Eu cam de fiecare data in comparații am pus la socoteala regiunea București-Ilfov pt a fi o comparație corecta, pe când pe tine te supăra teribil sa compari orice altceva decât Clujul strict in limitele administrativ teritoriale. Stii și tu ca proporția de resurse luate de Cluj din localitățile limitrofe este mult mai mare decât in cazul Bucureștiului astfel ca ar atârna mult mai greu la voi in sens negativ. De asta și refuzi cu insistenta compararea regiunii economica care in cazul vostru in mod clar cuprinde și localitățile limitrofe, ca și la noi.
Deci oricând vrei tu te astept la o comparație reala, relevantă, cu toate elementele economice la bătaie. Dar am văzut deja ca nu te tine. ;)

#1808
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 24 septembrie 2021 - 07:53, said:

Are doar un an vechime stirea


Asa si?

Ia de aici:

https://ziare.com/st...carausi-1616653

Sau aici nu-ti pute ca stirea e de peste un an?

Vineri, 26 Iunie 2020, ora 12:02

Edited by iladi, 24 September 2021 - 08:41.


#1809
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postiladi, on 24 septembrie 2021 - 08:34, said:




Asa si?

E prea proaspăta, wotan pune știri de cel puțin 5 ani vechime și e ok. Deci mai ai de invatat.;)

#1810
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nici la educație nu mai sunt acum cloojenii "top" în țară. Vine utopium și ne spune că e irelevant acel top 200.

#1811
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View PostVlad_22, on 24 septembrie 2021 - 08:39, said:

Nici la educație nu mai sunt acum cloojenii "top" în țară. Vine utopium și ne spune că e irelevant acel top 200.

Eh, sa nu exageram, la educație Bucureștiul, Clujul și Iasiul sunt la același nivel, diferențele fluctuante sunt minime, neesențiale, indiferent de care universitate este la un moment dat mai sus.

Edited by toniq, 24 September 2021 - 08:47.


#1812
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Posttoniq, on 24 septembrie 2021 - 08:46, said:



Eh, sa nu exageram, la educație Bucureștiul, Clujul și Iasiul sunt la același nivel, diferențele fluctuante sunt minime, neesențiale, indiferent de care universitate este la un moment dat mai sus.
Fabrici de diplome, pe scurt. În fine, depinde mai mult de tine, degeaba ai 'unspe mii de diplome.

View Posttoniq, on 24 septembrie 2021 - 08:46, said:



Eh, sa nu exageram, la educație Bucureștiul, Clujul și Iasiul sunt la același nivel, diferențele fluctuante sunt minime, neesențiale, indiferent de care universitate este la un moment dat mai sus.
Fabrici de diplome, pe scurt. În fine, depinde mai mult de tine, degeaba ai 'unspe mii de diplome.
În afara IT-ului și medicinei, nu prea ai nimic asigurat, indiferent de nivelul de cunoștințe dobândite și de aptitudini.

#1813
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View PostVlad_22, on 24 septembrie 2021 - 08:49, said:

Fabrici de diplome, pe scurt. În fine, depinde mai mult de tine, degeaba ai 'unspe mii de diplome.
În afara IT-ului și medicinei, nu prea ai nimic asigurat, indiferent de nivelul de cunoștințe dobândite și de aptitudini.
In vestul tarii, Arad, Timisoara, multinationalele racoleaza studentii de la inginerie si ii angajeaza inca din ultimul an de studii. Dupa care se ingrijesc prin programe de training ca in cateva luni sa aiba skill-urile necsare pentru a putea lucra in domeniul automotiv. Dupa cativa ani de experienta. proaspatul absolvent are deja pregatirea sa lucreze intr-o firma automotiva oriunde in Europa, viitorul e asigurat.

Si Bosch are, inclusiv in Cluj, programe de recrutare ale studentilor. Ingineria iti ofera o cariera in Romania.
https://www.cs.ubbcl...t-program-2021/

View Posttoniq, on 24 septembrie 2021 - 07:10, said:

Nu e niciun cartier, geniule, e doar un pâlc de 3-4 blocuri, ți-am mai spus, Ferentariul este mai scump la imobile decât Florestiul și decât multe cartiere din Arad, oricum mai scump decât Mărginimea din coclauri unde stai tu.
Bla bla bla... Aveti azi apa calda?

#1814
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View PostVlad_22, on 24 septembrie 2021 - 08:39, said:

Nici la educație nu mai sunt acum cloojenii "top" în țară. Vine utopium și ne spune că e irelevant acel top 200.
Probabil nu ai observat ca e vorba de un anumit indicator la care UB sta cel mai bine in Romania. In acel top al universitatilor, e tot in spatele UBB. Dar na, se mai bucura si ei ca reusesc sa bata UBB macar la un indicator Posted Image

Pana una alta UBB domina topurile internationale, dar si pe plan intern Clujul e mult in fata la promovabiliatea de la Bac/Evaluare. Deci, vrei, nu vrei, Clujul e top in Romania Posted Image

View Postiladi, on 24 septembrie 2021 - 08:34, said:

Asa si?

Sau aici nu-ti pute ca stirea e de peste un an?
Cui ii pasa? Am pus eu stiri despre Bucuresti? E problema lor, sa si-o rezolve, nu vad de ce m-ar interesa pe mine problemele lor. Doar zic ca e penibil sa vii cu postari de acum un an in care cineva se plange de ceva, doar ca sa zici ca "uite ca se intampla si lucruri naspa la Cluj". La fel cum ai pus si chestia cu incendiul, de parca nu ar exista incendii ocazionale peste tot in lume. Si apoi ma intrebi pe mine de ce zic ca esti hater Posted Image

Edited by utopium, 24 September 2021 - 09:24.


#1815
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 24 septembrie 2021 - 09:23, said:

Am pus eu stiri despre Bucuresti?


Ti-a fost adresata tie postarea?

View Postutopium, on 24 septembrie 2021 - 09:23, said:

Si apoi ma intrebi pe mine de ce zic ca esti hater Posted Image

Ma scuzati, nu am stiut ca nu e voie sa aduc critici Maretului

View Postutopium, on 24 septembrie 2021 - 09:23, said:

Cui ii pasa?

Aparent tie, din moment ce te-ai simtit obligat sa replici unei postari care nu-ti era adresata.

#1816
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Problema cu gunoiul nu e doar de acu un an, cam la fiecare alegeri s-a iscat problema asta si cica la fiecare alegeri s-a rezolvat... dar hei... pana una alta avem cateva strazi minune in cluj care isi reinnoiesc inainte de Festival pavajul, asfaltul, iluminatul samd... ce tare e Clujul.

#1817
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 24 septembrie 2021 - 09:44, said:

Ti-a fost adresata tie postarea?

Ma scuzati, nu am stiut ca nu e voie sa aduc critici Maretului
Vad ca mie mi-ai raspuns, nu altcuiva.

Cat despre critici, una e sa critici, alta e sa cauti stiri negative de acum un an si sa le pui ca si cum ar fi de acum. Sau sa scoti in evidenta stiri negative gen un incendiu la o hala de parca incendiile ar avea vreo treaba cu cat de dezvoltat e un oras.

View PostFluk3, on 24 septembrie 2021 - 09:51, said:

pana una alta avem cateva strazi minune in cluj care isi reinnoiesc inainte de Festival pavajul, asfaltul, iluminatul samd... ce tare e Clujul.
Daca astea crezi tu ca sunt avantajele Clujului fata de celelalte orase Posted Image Compara orase pe domeniile principale: economie, salarii, PIB, educatie, resurse umane, sanatate, cultura, transport public, sport, etc si vezi care e concluzia.

View PostFluk3, on 24 septembrie 2021 - 09:51, said:

Problema cu gunoiul nu e doar de acu un an, cam la fiecare alegeri s-a iscat problema asta si cica la fiecare alegeri s-a rezolvat...
Problemele cu managementul gunoiului sunt de multe zeci de ani, nu se rezolva peste noapte ... dar uite ca s-a facut un centru nou de management al deseurilor, s-au inchis o buna parte din rampele vechi, incet-incet se rezolva complet. Nu zice nimeni ca au fost rezolvate eficient, a durat mult prea mult sa apara noul centru de management al deseurilor, asta a fost unul dintre marile proiecte gestionate prost ale Consiliului Judetean ... dar in ultimii ani mi se pare ca a invatat si Consiliul Judetean sa fie mult mai eficient, cel putin cu alimentarea cu apa/canalizarea/drumurile judetene se misca bine.

Edited by utopium, 24 September 2021 - 10:01.


#1818
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postutopium, on 24 septembrie 2021 - 09:56, said:

Sau sa scoti in evidenta stiri negative

De ce nu, vad ca se poarta, asa ca get used to it. :)

View Postutopium, on 24 septembrie 2021 - 09:56, said:

Vad ca mie mi-ai raspuns, nu altcuiva.


Din moment ce m-ai citat, mi se pare normal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate