Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cluj-Napoca

  • This topic is locked This topic is locked
1906 replies to this topic

#1783
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFluk3, on 23 septembrie 2021 - 17:23, said:

Spre bucuria ta intalnesti in Cluj tot mai multi veniti din Sud... aia care-ti plac tie asa de mult Posted Image
Din cate stiu nu sunt o minoritate etnica Posted Image

Am mai spus-o, am in firma oameni din Moldova, Sud, Republica Moldova ... nu stiu de unde ai tras concluzia ca nu mi-ar placea vreo unii dintre ei, nu ma intereseaza etnia/originea nimanui in mod special, la fel cum nici religia nu ma intereseaza in mod special ... daca sunt oameni faini, voi interactiona cu ei fara nici o problema, de oriunde ar fi.

Tu confunzi faptul ca eu afirm ca Bucurestiul a fost deja intrecut de Cluj ca si nivel de dezvoltare cu faptul ca as avea ceva cu sudistii ... nu e nici o legatura intre una si alta.

Edited by utopium, 23 September 2021 - 17:32.


#1784
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Doar cu bucurestenii nu... :))

#1785
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 23 septembrie 2021 - 17:04, said:

Cred ca e o mare diferenta intre a avea 15% din populatie de etnie maghiara, ca in Cluj, si a avea 0.1% turci sau 0.025% armeni, ca in Bucuresti, nu? Cu o minoritate de 15% esti nevoit sa interactionezi si inevitabil descoperi multe despre ea. Cu o comunitate de 0.1% s-ar putea sa nici nu te intalnesti vreodata, adica si in Cluj exista si evrei si ucrainieni, dar eu inca n-am cunoscut nici unul.

Bucurestiul este cel mai cosmopolit oras, aici intalnesti cea mai mare masa de expati, cetateni straini, etc Sigur ca exista si in alte orase, dar nu aceeasi diversitate si volum. Este evident ca acestia nu au cum sa fie cuprinsi in recensamantul din 2011 si in general imi vine greu sa cred ca sunt recenzati.

Edited by toniq, 23 September 2021 - 18:10.


#1786
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postutopium, on 23 septembrie 2021 - 17:30, said:

Tu confunzi faptul ca eu afirm ca Bucurestiul a fost deja intrecut de Cluj ca si nivel de dezvoltare cu faptul ca as avea ceva cu sudistii ... nu e nici o legatura intre una si alta.
Ma tot intrebam de ce tu, un om cu studii, logica, experienta si alte talente ai putea sa tot afirmai la nesfarsit asta :)

#1787
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 23 septembrie 2021 - 17:30, said:

Tu confunzi faptul ca eu afirm ca Bucurestiul a fost deja intrecut de Cluj ca si nivel de dezvoltare cu faptul ca as avea ceva cu sudistii ... nu e nici o legatura intre una si alta.

Nu confunda nimeni nimic, se stie ca marea ta frustrare in materie de orase este Bucurestiul, asta si pt ca iti dai seama si singur ca Clujul niciodata nu o sa poata avea anvergura si oferta capitalei. De aceea si recurgi la calcule irelevante sa-ti mai idulcesti amarul ca, ia uite, suntem si noi buni la cifre per capita pe diverse chestii. In general marile metropole sunt frecvent intrecute pe asemenea gen de cifre/statistici, insa in lumea reala si ceea e conteaza este oferta si oportunitatile, capitolul care face diferenta intre metropole si celelalte orase si totodata motivul determinant pt care primele au cea mai mare putere de atractie a oamenilor.

#1788
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

Clujul niciodata nu o sa poata avea anvergura si oferta capitalei. De aceea si recurgi la calcule
Daca l-ati coopta pe Utopium in favoarea Bucurestiului cred ca acesta s-ar putea compara in cele din urma cu Dubai, Londra... asta e problema reala a bucurestiului.... va lipsesc Utopiumii :P

#1789
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View PostEekstein, on 23 septembrie 2021 - 17:12, said:

Am gasit de unde vine NOH .

Din germana. Posted Image

https://www.thelocal...-of-the-day-na/

Noi, ardelenii, suntem Germanici !!!Posted Image
Na klar! Cel putin partial.
https://www.facebook...94150584171768/
https://xn--tudordui...epizi-si-avari/

View Postiladi, on 23 septembrie 2021 - 16:35, said:


In Ardeal trăiește o importanta comunitate rroma.
Si e e si cea mai de succes, in special comunitatea clujeana
Palatele romilor, muzee în Huedin

Sa ne gandim la bietii amarati din Bucuresti, din cartierul Ferentari. Ar fi un adevarat vis pentru ei sa ajunga sa traiasca in asemenea conditii. Dar, insa, Bucuresti nu e Cluj... Nu poate oferi aceleasi facilitati locuitorilor sai, indiferent de etnie.

#1790
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Mai Wotane mai :) Eu te-as caza intr-un palat din ala sa vezi conditii... pai tu stii ca aia stau toti 20 jos intr-o bucatarie de vara ... chiar si iarna ?

Am ajuns sa comparam palate de rromi goale cu .. ? :)

#1791
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002
Eu zic ca romii clujeni traiesc in conditii mai mult decat decente, chiar bine
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1fIja07HHAI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Comparat cu bietii oameni din...
[ https://cetateanul.net/wp-content/uploads/2016/05/Ferentari-Aleea-Livezilor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Va las sa ghiciti orasul...

Edited by Wotan, 23 September 2021 - 19:37.


#1792
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 23 septembrie 2021 - 18:09, said:

si totodata motivul determinant pt care primele au cea mai mare putere de atractie a oamenilor.
Din pacate (pentru tine) sondajele deja ne-au aratat care oras din Romania are cea mai mare putere de atractie ... Cred ca nu e cazul sa-ti pun din nou printscreen, nu? :D

#1793
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, că rromii ăia sigur au făcut banii corect, Wotane... Chiar e motiv de laudă stilul și modul de viață al astora, cu căsoaiele și palatele de prost gust, vezi Certeze, un exemplu elocvent. Acu ceva ani, drumul era vai mama lui, dar au ditamai palatele și bolizii.

Edited by Vlad_22, 23 September 2021 - 19:46.


#1794
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007
Acolo in Certeze nu stiu daca sunt neaparat romi aia cu casele mari ... acolo asa e moda in sat, sa te lauzi cu casa cea mai tare :D

#1795
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View PostWotan, on 23 septembrie 2021 - 19:35, said:

Eu zic ca romii clujeni traiesc in conditii mai mult decat decente, chiar bine
Comparat cu bietii oameni din...

Va las sa ghiciti orasul...


Un cuplu (sot si sotie) iau cina intr-un restaurant de lux al capitalei. La un moment dat se apropie de masa lor a femeie foarte atragatoare si clar mai tanara decit sotia. Necunoscuta se apleaca si-l saruta pe barbat cu un gest plin de familiaritate si tandrete. Sotia hiper-revoltata intreaba `Cine e fufa asta?` la care sotul raspunde calm: `E amanta mea!`. Sotia riposteaza pe un ton incarcat de decibeli: `Divortezzz!!! Ma mut inapoi la mama!`.
Sotul nu-si pierde calmul si-i raspunde: `Bine, daca tu crezi ca iti va fi mai bine asa. Dar nu uita ca dupa divort se vor termina vacantele in strainatate, shopping-ul de Craciun la Paris, vacantele de schi in Alpi si asa mai departe. Eu nu tin neaparat sa divortez dar nu iti voi sta in cale.` Minute de tacere in clinchet de tacamuri.
Deodata se deschide usa si intra cel mai bun amic al cuplului la brat cu o femeie tanara si atragatoare. Sotia intreaba consternata: `Cine-i tipa care a intrat cu M.?` Sotul raspunde fara vreo modificare in tonul vocii: `Este I., amanta lui.` Dupa alte cateva secunde de tacere se aude vocea sotiei spunand: `A noastra-i mai frumoasa!`

#1796
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View PostVlad_22, on 23 septembrie 2021 - 19:44, said:

Da, că rromii ăia sigur au făcut banii corect, Wotane... Chiar e motiv de laudă stilul și modul de viață al astora, cu căsoaiele și palatele de prost gust, vezi Certeze, un exemplu elocvent. Acu ceva ani, drumul era vai mama lui, dar au ditamai palatele și bolizii.
Vezi... Si ma acuzi pe mine de sovinism...

Un prieten de-al meu mi-a zis acum un timp ca are la etaj o camera in care n-a mai intrat de aproape doi ani. Nu e rom. Si-a facu o casa mai mare, cu una doua camere de rezerva, pentru ca-si permite. Mai bine asa, decat sa-i strici pe bautura, jocuri de noroc si alte prostii.

#1797
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postutopium, on 23 septembrie 2021 - 19:50, said:

Acolo in Certeze nu stiu daca sunt neaparat romi aia cu casele mari ... acolo asa e moda in sat, sa te lauzi cu casa cea mai tare Posted Image
Si chiar cu lift pana la et. 1..

#1798
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postutopium, on 23 septembrie 2021 - 19:50, said:

Acolo in Certeze nu stiu daca sunt neaparat romi aia cu casele mari ... acolo asa e moda in sat, sa te lauzi cu casa cea mai tare :D
Multi dintre dânșii stau in căsuțe mai mici, prin spate, o spun chiar unii. Lux, fală, trufie etc., dar dânșii n-au bani să întrețină viloaiele, lol.

View PostWotan, on 23 septembrie 2021 - 19:56, said:


Vezi... Si ma acuzi pe mine de sovinism...

Un prieten de-al meu mi-a zis acum un timp ca are la etaj o camera in care n-a mai intrat de aproape doi ani. Nu e rom. Si-a facu o casa mai mare, cu una doua camere de rezerva, pentru ca-si permite. Mai bine asa, decat sa-i strici pe bautura, jocuri de noroc si alte prostii.
Pai asta e realitatea, vezi postarea de deasupra. N-au bani să le întrețină și stau in case mai mici de prin spate, dar astea nu se văd. Ce rost să-ți faci, dacă nu te poți bucura de ele? Eh, e o competiție între ei, clar, care e mai "jmeker". Eu stau și mă întreb serios ce muncesc, cu ce se ocupă ăștia? Trebuie să fii dus să crezi că obțin toate astea pe baza muncii corecte.

Edited by Vlad_22, 23 September 2021 - 20:31.


#1799
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 23 septembrie 2021 - 19:43, said:

Din pacate (pentru tine) sondajele deja ne-au aratat care oras din Romania are cea mai mare putere de atractie ... Cred ca nu e cazul sa-ti pun din nou printscreen, nu? Posted Image

Din si mai mare pacate (pentru tine, evident) din datele statistice INS, alea la care te raportezi tu intotdeauna (doar cand iti convin) in Bucuresti se stabilesc anual cu vreo 11-14.000 persoane mai mult decat in tot judetul Cluj. Un alt motiv de mare frustrare. Posted Image

View PostWotan, on 23 septembrie 2021 - 19:35, said:

Eu zic ca romii clujeni traiesc in conditii mai mult decat decente, chiar bine
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1fIja07HHAI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Comparat cu bietii oameni din...
[ https://cetateanul.net/wp-content/uploads/2016/05/Ferentari-Aleea-Livezilor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Va las sa ghiciti orasul...

Poate ca e mai bine in Cluj, unde sarmanii rromi traiesc ca in evul mediu.

[ https://www.ziardecluj.ro/sites/default/files/styles/large/public/media/image/2020/03/pata-rat-foto-ziar-de-cluj_0_0.jpg?itok=NgJrDnG3 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bine, partea mai nasoala pt Cluj este ca in Ferentari pretul la imobiliare este mai mare decat in Florestiul Clujului. Posted Image
Cum care Floresti? Ghetoul unde dorm intelectualii clujeni si caruia Clujul ii fura forta de munca (peste 80% din floresteni muncesc in Cluj) pe are o trece fraudulos la propria statistica, iar cand imparte per capita pe ei ii exclud. Pe urma vine utopium cu statistica falsa sa se compare. Mai nasol e ca si asa ia bataie de nu se vede de la Bucuresti. Posted Image
Vrei sa-ti mai zic si de locuinte livrate in ultimul an? Iar te apuca plansul la ceas de seara!! Posted Image

View PostWotan, on 23 septembrie 2021 - 19:22, said:

Sa ne gandim la bietii amarati din Bucuresti, din cartierul Ferentari. Ar fi un adevarat vis pentru ei sa ajunga sa traiasca in asemenea conditii. Dar, insa, Bucuresti nu e Cluj... Nu poate oferi aceleasi facilitati locuitorilor sai, indiferent de etnie.

Ei, asta-i buna, iti faci griji pt romii din Bucuresti. Pai au astia bani de cumpara Clujul si Aradul la pachet, stai tu linistit. Mai bine ti-ai face griji pt tine, la ratele pe care le ai de platit pt teapa luata sa stai in marginea Aradului (ca cei din Pata Rat) cu autostrada pe sub geam, complet dependent de masina si unde seara fac pariu ca te iau la latrat cainii cand le tulburi linistea. Bine, nici cu seful tau, utopium, nu mi-e rusine, dar cel putin la el avioanele pe deasupra capului trec mai rar din cauza aerodromului mic pe care il au. Posted Image

Edited by toniq, 23 September 2021 - 21:05.


#1800
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 23 septembrie 2021 - 21:01, said:

Poate ca e mai bine in Cluj, unde sarmanii rromi traiesc ca in evul mediu.
Aia nu-s romi localnici. Is veniti din alte parti, ca au auzit ca e bogatie. Ai vazut cum traiesc romii locului, predominant la palate.

View Posttoniq, on 23 septembrie 2021 - 21:01, said:

Ei, asta-i buna, iti faci griji pt romii din Bucuresti. Pai au astia bani de cumpara Clujul si Aradul la pachet, stai tu linistit. Mai bine ti-ai face griji pt tine, la ratele pe care le ai de platit pt teapa luata sa stai in marginea Aradului (ca cei din Pata Rat) cu autostrada pe sub geam, complet dependent de masina si unde seara fac pariu ca te iau la latrat cainii cand le tulburi linistea. Bine, nici cu seful tau, utopium, nu mi-e rusine, dar cel putin la el avioanele pe deasupra capului trec mai rar din cauza aerodromului mic pe care il au. Posted Image
Eh, tu traiesti intr-un apartament de bloc, intr-un cartier de blocuri din Bucuresti.
[ https://tb.ziareromania.ro/Subteranele-traficului-de-heroina-din-Ferentari--taxe-de-protectie--organizare-draconica-si-femei-folosite-pe-post-de-carausi/dc1cf5631ec6893b80/1024/683/2/100/Subteranele-traficului-de-heroina-din-Ferentari--taxe-de-protectie--organizare-draconica-si-femei-folosite-pe-post-de-carausi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Se stie cum arata cartierele astea...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate