Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Mi-am luat Samsung 971p negru

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
bion

bion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2007
O intrebare
Am acest Samsung 971p si ma intereseaza daca merita sa dau banii pe o placa video cu DVI. Folosesc monitorul pentru internet si programare. Ma intereseaza mai ales daca textul devine mai lizibil in mod clar pe iesirea DVI dar si apectul general al imaginii. E diferenta sau nu cine stie ce ? Multumesc.

#56
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
Sincer sa fiu nu am incercat sa il leg prin VGA. Mie prin DVI se vede bine, in plus poti seta sharpness la 100 si textul va fi mult mai inteligibil.

#57
galf

galf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 01.01.2007
bion  pentru text mai lizibil :
Display/display properties/apppearance/Effects   si la "Use the following method to smooth edges of the screen fonts" pui "Clear type"

#58
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Nu cred ca o legatura DVI ofera mare lucru in plus fata de una VGA. Cel putin la nivel perceptibil. N-am incercat nici eu sa-l leg pe VGA ca nu are rost dar nu cred ca ar fi vreo diferenta sesizabila la nici un nivel.

#59
tibi_

tibi_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2007
Salut.
Mi-am luat si eu un 971P si deocamdata nu mi se pare ca isi merita banii. Este superior la un LG 1970hr-bf (ce am avut inainte in teste)care in afara de timpii de rapuns de 2 ms nu prea merita banii aia dar pe ambele monitoare am aceiasi problema. SE VAD FILMELE CA SHANTZU! ADICA NASHPA, ADICA O GRAMADA DE ZGOMOT DE CODARE DE PARCA AR FI ASF-URI DE ALEA VECHI. Un DVD sau HD se vede bine dar la dvdrip trebuie sa fie de la AXXO in sus (daca exista) ca sa se vada cat de cat bine.
Acum intrebare mea este: ati mai patit careva ceva de genul asta ?! - e de la placa video? (un GALAXY 7600GS)
- nu e de la codecurile video ! (se vede la fel si pe linux .... )
- nu e de la driveru video
- dupa o saptamana de "MAGIC TUNES" cred ca pot sa spun ca nu pot face nimic nici de acolo
- la fel e si pe DVI si pe VGA
am pus si o poza mica 1:1
De regula ma uit la filme cu KMPlayer si dau resize in full-screen mode la 640x480 si vreau sa spun ca cu setarile astea pe CRT-ul meu se vede mai mult decat acceptabil.Ca sa nu mai spun ce jalnic se vede un tvrip (gen seriale)
Cu mii de multumiri daca careva din voi aveti asa o problema si ma puteti ajuta cu un sfat ... ca pana una alta raman cu regret ca am dat o gramada de bani pe asa un monitor. Pt cei care vor sa cumpere si intai se informeaza:
partile rele (care nu imi convin)
ARE GHOSTING (NU ASA EXAGERAT, DAR ARE), SE VAD FILMELE CA P**LA
partile bune
UNGHI DE VIZUALIZARE EXCELENT, CULORI NATURALE

am atasat si un mic screenshot dar nu cred ca este elocvent

Attached Files

  • Attached File  test.JPG   19.25K   89 downloads


#60
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
De expl eu m-am uitat la toata seria Star Trek : TNG care era la 640x480 si intradevar se vedea acceptabil, dar avand in vedere rezolutia nu inteleg cat de bine vrei sa se vada. Ia pune un film cu 720P ( 1280x1024 ) sa vezi atunci difenta. Cat despre comparatia cu CRT-ul mi se pare inutila, iar goshtingul este evident dar nu deranjant. Cand apare un LCD perfect te anunt.

P.s. dc nu ti-ai luat DELL 2007WFP ? e mai bun (S-IPS) si app la acelasi pret.

#61
tibi_

tibi_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2007

 Enigmma, on Apr 22 2007, 21:06, said:

De expl eu m-am uitat la toata seria Star Trek : TNG care era la 640x480 si intradevar se vedea acceptabil, dar avand in vedere rezolutia nu inteleg cat de bine vrei sa se vada. Ia pune un film cu 720P ( 1280x1024 ) sa vezi atunci difenta. Cat despre comparatia cu CRT-ul mi se pare inutila, iar goshtingul este evident dar nu deranjant. Cand apare un LCD perfect te anunt.

P.s. dc nu ti-ai luat DELL 2007WFP ? e mai bun (S-IPS) si app la acelasi pret.

Stiu care e diferenta intre un DVDRIP sau TVRIP si DVD sau HD*! NU ai inteles problema mea. Filmele se vad nashpa! foarte nashpa si daca pun acelasi monitor  pe alt PC se vede cum ar trebuie sa se vada un LCD(si aici ma refer strict doar la filme). Personal banuiesc ca ar fi de la placa video si de aceea am intrebat, poate a mai patit cineva ceva asemanator.Nu am pus intrebare de gen: ce monitor sa imi cumpar?  Anyway mersi mult pentru parere. :)

#62
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
My bad..

Ce iti recomand este sa pui alta placa video ( de la un prieten ) sa vezi cum merge.

#63
mit78

mit78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.12.2004
ma oameni,ce pixeli morti visati,ce credeti ca samsung high end este pocnitoare de benq sau aoc sau nu stiu ce pocnitoare,eu am de 1 an un 940bf,care este impecabil,nu are nici un pixel mort,doar 3 ani garantie,adica 2,ca 1 an sa dus,am gasit sal dau,si imi iau un 971p,ca este mai bun la contrast si prin tehnologia care o are(pva) fata de tn.DEci nu aberati,e un lcd super performant.afara toti il lauda,si de aia aveti comp sa stiti sal folositi,nu sa nu reglati nimica ci sa puneti tot automat.

#64
cristi7c

cristi7c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.12.2006
nu am avut ocazia sa il studiez, dar specificatiile ma duc cu gandul ca este vb de un monitor pro... adica pentru grafica, care pune accentul pe acuratetea culorilor si pe un unghi de vizibilitate cat mai mare si nu este un monitor pt multimedia.

#65
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
daca nici asta nu e monitor lcd de calitate inseamna ca nici unul nu exista. nu stiu cat e marketing in toate review-urile de pe net, dar ma indoiesc ca toti sunt platiti sa minta si sa spuna ca monitorul e foarte bun. eu tocmai strangeam bani pentru un lcd si asta parea cel mai bun, desi scump. cand citesc aici se pare ca nu mai e asa bun.

sincer cred ca o sa raman la CRT-ul meu samsung 959NF care e unul dintre cele mai bune monitoare facute vreodata. sa nu mai zic ca are in 1280*1024 100Hz si in 1024*768 120Hz. singurul lucru nasol e ca e FOARTE MARE SI GREU, dar la calitate bate orice crt/lcd.

#66
tibi_

tibi_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2007
Peace! :peacefingers: A fost placa video de vina, am schimbat-o si se vede OK (pt un LCD vreau sa spun) In rest care vreti sa va cumparati un LCD tineti minte:
E o tehnologie relativ noua si nu este comparabil cu un CRT decat cu ergonomia si ca sanatatea ochilor (eu deja am -0.5  la ambii si cam trebuia sa fac pasul asta)

P.S. Am rezolvat si problema filmelor cu un DVD player cu mpeg4 and all the shits .....

#67
tzakieta

tzakieta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 25.09.2006
In 4 zile urmeaza sa ma mut si ca sa evit caratul unui  Eizo de 21' si unui Philips de 19' am fost tot mai tentat sa iau 2 lcd-uri frumusele si usurele, eventual samsung fiindca se pare ca au cele mai bune feedbackuri.
    Dar m-ati convins, 25kg e un pret prea mic pentru un film clar si un Counter-Strike fara ms.
Multam ptr posturi.

#68
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004
Ceva mai bun ca acest monitor exista pe piata?? <_<  :confuzzled:  :deadtongue:

#69
Mahy

Mahy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2006
Am si eu o intrebare referitor la 971p. Mi-am luat si eu acest model si am probleme MARI cu Magic tune si Magic rotation. Soft-urile de pe cd-ul care vine cu monitorul nu functioneaza. Imi spune ca sistemul nu poate suporta magic tune. Am pus versiunile de pe Ssmsung.com si tot aceasi probleme apare.

CE trebuie sa fac sa pot modifica ceva la monitorul ala? Placa mea video este un Saphire 2600XT

#70
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
Nu ai dl vers corecta. Ce OS ai? Vista?


Daca ai Vista pe 64 biti :  http://www.samsung.c...4bit_2_0_07.exe

            Vista pe 32 biti : http://www.samsung.c...2bit_2.0.13.exe

            Xp/2000          :  http://www.samsung.c...mium_1.0.56.exe

#71
Mahy

Mahy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.11.2006

 Enigmma, on Aug 1 2007, 09:53, said:

Nu ai dl vers corecta. Ce OS ai? Vista?
Daca ai Vista pe 64 biti :  http://www.samsung.c...4bit_2_0_07.exe

            Vista pe 32 biti : http://www.samsung.c...2bit_2.0.13.exe

            Xp/2000          :  http://www.samsung.c...mium_1.0.56.exe
Nu am VISTA. Si am dl versiunea corecta, adica 1.0.56

#72
bomath

bomath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.09.2005
1) Instalează driver-ul de monitor (găsit la http://www.samsung.c...d...=DR&vType=R și are 58kB).
2) Restart.
3) Instalează MagicTune Premium, http://www.samsung.c...p_download.html

Eventual dup'aia și NaturalColor Pro, dacă vrei o țârișică de calibrare. Sincer merg pe modul Custom (în MagicBright) doar când editez fotografii, în rest profilele default par a fi deja foarte bine reglate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate