Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fotografia Macro

- - - - -
  • Please log in to reply
456 replies to this topic

#37
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
Deejay tocmai zicea mai sus ca Depth of field (adancimea de camp... care inseamna mai exact adancimea perceptii imaginii) este influentat de diafragma (numarul F) - cu cat aceasta este mai inchisa (numar F mai mare) cu atat vei avea o claritate in profunzime mai mare. Si bineinteles... cu cat e diafragma mai inchisa (numarul F mai mare) cu atat timpul de expunere va trebui sa fie mai mare pentru ca altfel poza va fi subexpusa (va fi prea intunecata).

Deci, faptul ca o poza vine blurry in fundal nu e de la timp de expunere, ci de la Diafragma (Aperture, F-number), nu de la timp de expunere. Dar pentru o poza reusita va trebui sa ai timpul de expunere coordonat cu luminozitatea subiectului si diafragma.

#38
FLv123

FLv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 06.10.2006
Nu reusesc sa reproduc acest set-up cu cele 2 obiective.
Am incercat cu:
Un Tamron 70-300 montat (la 300mm, pus pe Macro [adica focusul incepand de la 1:4 pana la 1:2]) si un 28-70 inversat co zoom 70 - inca nu am reusit nimic, ce setare imi propuneti?

Deci:
Canon 350D
28-70mm f:3.5-4.5 (diametru 52)
70-300mm Tele-Macro, f:4-5.6. (diametru 62)

#39
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
E bine asa ... ar trebui sa mearga. Ai grija ca obiectivele sa fie cat mai aproape unul de celalalt si vezi ca iti trebuie lumina destul de multa. incearca sa vezi pixelii de la monitor.

#40
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
fotografia macro: hmmm... o problema, cel putin pt mine
de cand m-am apucat de foto primul gand a fost la macro dar nici pana in ziua de azi nu am reusit sa fac o fotografie macro :)

La inceput foloseam o lentila in fata obiectivului, nu cine stie ce rezultat apoi am incercat sa fac niste tuburi acasa sa pun vechiul meu obiectiv pentax 50 f2 manual. Nici aici nu a iesit mare lucru, prea putina lumina intra prin el, pana cand am citi aici si am vazut ca si alti incearca pe tele(cum draq de la asta nu m-am gandit  :mellow: ), am pus pentax-ul pe 70-300-le meu sa vad ce iasa.

Ce sa zic, cel mai bun rezultat de pana acum, f clar si f luminos

cateva exemple:

f:5               Attached File  IMG_8585s_f5.jpg   36.02K   336 downloads
f:7.1            Attached File  IMG_8586s_f7.1.jpg   33.13K   174 downloads
f:14             Attached File  IMG_8590s_f14.jpg   36.4K   183 downloads
f:14 bounce  Attached File  IMG_8592s_f14_bounce.jpg   38.85K   305 downloads

obiectivul de subiect sata la 1.5-2 cm dar este ceva normal in macro

p.s: stiu ca am senzorul murdar  :rolleyes:, tot zic ca-l curat...

Edited by Cadyllac, 18 December 2006 - 00:07.


#41
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Eu cu 18-55 intors in fata 55-200-ului am umplut cadrul doar cu varful pastei. In schimb stabilitatea, DOF-ul, focalizarea, iluminarea ... cosmar :(

#42
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
bun, si ca sa atasez obiectivul intors de 49mm pe tele 58mm ce fel de inel imi trebuie ?

Edited by Cadyllac, 20 December 2006 - 21:59.


#43
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
hai ca tot eu raspund :)
inel dinala ca sa pui obiectivul invers nu se gaseste, f greu de gasit oricum
Pana la urma am luat 2 inele normale 58-49 si 49-58 si le-am lipit intre ele, acum astept sa se usuce :)

Edited by Cadyllac, 21 December 2006 - 21:13.


#44
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
cred ca ai obtinut o distanta prea mare intre obiective. iti merge?

#45
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
m-am gandit si eu lafel, alta solutie nu prea ar fi, si nu prea pare sa fie vre-o problema din cauza distantei, dupa ce se usuca fac niste teste

Edited by Cadyllac, 21 December 2006 - 21:43.


#46
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
la mine unul a fost o problema. pierdeam luminozitate si castigam vignetare :( ... am remediat problema insa as vrea sa fie si mai aproape?

#47
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
iata si cateva teste in graba

nu cred ca este o problema vignetarea, un crop sau zoom si sa rezolvat

revin maine cu mai multe informatii

Attached Files



#48
bujcat

bujcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.04.2006

View PostTaxon, on Nov 6 2006, 12:27, said:

eu tot visez sa incerc chestia asta: http://megaweb.clubs...eversed_35mmf2/
ma indeamna la asta galeria lui icounter de pe fotodigital.

A incercat cineva varianta propusa in link? Pe mine ma tenteaza sa incerc cu un Canon A610. Am vazut ca nu se mai gasesc obiective Canon EF 50mm f1.8. Se poate si cu altfel de obiective? Orice sfaturi ar fi utile. Multumesc.

#49
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006
se gasesc totusi inele cu/fara reductie, pentru montarea obiectivelor invers pe obiectivul de pe aparat.. la f64 cu vreo 40 lei

apoi tot la f64 am gasit o chestie  numita burduf pentru macro la vreo 350Roni..


oare cat de efectiva este? e mai valabila decat un obiectiv macro dedicat, ceva in ganul Pentax D-FA100/2.8 sau Tamron 90/2.8... sau Pentax a* 200/4 ED [cel mai bun obiectiv de macro produs vreo data, pus ca idee daca se merita cele "n" mii de dolari in locul acestor artificii]

Edited by Rares., 23 March 2007 - 15:17.


#50
bujcat

bujcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.04.2006
Ma gandeam si la varianta de a achizitiona un aparat SLR performant (de ex. Canon 400D). Momentan m-am hotarat sa mai astept, sa invat mai bine tehnicile legate de fotografiere si sa ma folosesc de aparatul foto actual (Canon A610) pana cand am sa fiu hotarat ca-mi trebuie ceva mult mai bun.

  Din lista de echipamente necesare pentru a asambla exemplul dat in link am gasit:
    - inel adaptor Canon LA-DC58F (gasit pe Fotopedia la pretul de 99,00 lei); acesta permite montarea de lentile aditionale si filtre (diametru 58 mm);
    - obiectiv Canon EF 50mm f/1.8 II (care am inteles ca nu e asa performant fata de varianta fara II) (gasit pe F64 la pretul de 434,00 lei);
    - inel inversor AR-09 pentru macro 58 mm (gasit pe f64 la pretul de 78,60 lei). Nu sunt convins ca inel din asta trebuie.

  Blitz-ul ma gandeam sa nu-l achizitionez momentan. Din acest motiv nici n-am cautat informatii despre el.

  Credeti ca se merita investitia?

  Pe mine ma intereseaza si partea de macro dar mai mult mi-as dori sa fac fotografii de fotojurnalism si wildlife. Pentru astea stiu ca imi trebuie un teleobiectiv dar incet, incet poate o sa-mi iau si din ala (si un aparat foto mai performant ca nu pot sa-l atasez la A610 :D ).

Edited by bujcat, 23 March 2007 - 22:19.


#51
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004
Am si eu un A610 si am incercat cu un helios 58mm f/2 tinut in fata si A610 avea adaptorul montat (dar nu am inele de reductie lipite,doar era pus in fata)

Intrebarea mea este: CONTEAZA cum este focusat obiectivul inversat? Trebuie la infinit sau la cea mai mica distanta?
As puen cateva exemple dar vad ca nu vrea sa-mi uploadeze...DOF-ul este fff mic,mult prea mic,desi am inchis diafragma cat am putut (f8 ca atata poate a610). O sa pun mai tarziu

#52
bujcat

bujcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.04.2006
Pui niste poze sa vedem si noi?  Sper sa-ti mearga upload-ul. Nici eu nu pot sa uploadez de acasa si asta doar pe Softpedia... :o

#53
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004
1. Petala de floare, 2. Bratara de piele impletita, 3. Kiwi  :D

DOF-ul e ff ingust, practic nu pot sa scot sharp decat ff putin, nu stiu cum m-ar ajuta daca as poza insecte, cred ca s-ar vedea doar o parte ff mica sharp

Ce pot sa fac sa nu fie CHIAR asa ingust DOF-ul? Mai mult nu mai pot sa micsorez diafragma. Oare conteaza cum e focusat manual obiectivul intors?

Attached Files


Edited by dragos4h, 25 March 2007 - 12:25.


#54
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
DOF ingust la cat ai marit?

sa vezi pe dSLR ce DOF

parca trebuia pe infinit daca nu ma insel...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate