Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Hover

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
350 replies to this topic

#325
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
1902.33 EUR este taxa daca masina are filtru de particule
si 2536.44 EUR daca nu are filtru de particule
testul a fost facut pe siteul ministerului de finante http://www.mfinante....oug_7_2009.html
pentru masina   euro 4  /  2351cmc /  234g CO2  (nu stiu daca are sau nu filtru de particule)
probabil taxa de 530 EUR este din cauza ca firma plateste restul de taxa

Edited by aalinn, 25 November 2009 - 11:34.


#326
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postburcea_andrei, on 25th November 2009, 11:21, said:

Deci sper sa fie pentru ultima oara raspnsul oficial este ca taxa de prima inmatriculare este de 530 de euro, pentru lamuriri va rog sa imi dati un pm cu o adresa de e-mail si am sa va explic in detaliu de ce aceasta taxa de prima inmatriculare este de 530 de euro si nu de 2300 de euro.

Va multumesc!


O singura treaba de genul asta daca mai prind pe aici ever va banez instant pe toti aplaudacii mai mult sau mai putin pe fata ai masinilor chinezesti. Daca ai informatii le pui aici publice, fara alte scheme sau nu aduci vorba de ele deloc. CLAR?

#327
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
@burcea

Nu stiu de unde le scoti,saptamana trecuta am fost la Saint George sa iau una(aia la 8990 fara TVA) dar cand am vazut cat e taxa de prima inmatriculare m-am intors rapid in Moldova mea!Posteaza tu oferta cu 530 sa ne convingem ca-i asa!
PS.An de fabricatie 2009,nu din alea state prin port 2 ani! ;)

Edited by mcgregory, 25 November 2009 - 12:46.


#328
burcea_andrei

burcea_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.11.2009

View Postmcgregory, on 25th November 2009, 12:38, said:

@burcea

Nu stiu de unde le scoti,saptamana trecuta am fost la Saint George sa iau una(aia la 8990 fara TVA) dar cand am vazut cat e taxa de prima inmatriculare m-am intors rapis in Moldova mea!Posteaza tu oferta cu 530 sa ne convingem ca-i asa!




te rog mult de tot sa imi trimiti un pm cu adresa ta de email si iti voi spune in detaliu de ce taxa de prima inmatriculare este de 530 de euro si nu de 2300 de euro....

Merci mult....

#329
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Ti-am zis sa te potolesti in trei randuri diferite si n-ai priceput. In momentul asta ti-ai incheiat activitatea pe acest forum.
Si tot din momentul asta orice tentativa de reclama la masinile astea, fie ea pe fata, pe blat, tentativa de "informare in vederea cumpararii" = trash can.



#330
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008

View Postburcea_andrei, on 25th November 2009, 12:40, said:

te rog mult de tot sa imi trimiti un pm cu adresa ta de email si iti voi spune in detaliu de ce taxa de prima inmatriculare este de 530 de euro si nu de 2300 de euro....

Merci mult....

Nu-i bai sa-ti trimit o adresa,dar de ce nu explici in mod public,poate asa ai avea mai mult de castigat si le dovedesti tuturor ca treaba e "la vedere" si nu vreo afacere indoielnica!
Oricum am renuntat la idee si astept pana la primavara,poate apare vreo oferta mai buna!

#331
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Iti spun eu de ce, pentru ca omul mi-a dat un PM inainte sa zboare. Pentru ca taxa o matrasesc printr-o inginerie financiara de un fel sau altul despre care nu vrea sa afle restul pietei auto, pentru ca probabil li s-ar infunda.

#332
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
:surprise:

#333
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View Postsebulbus, on 25th November 2009, 13:46, said:

Iti spun eu de ce, pentru ca omul mi-a dat un PM inainte sa zboare. Pentru ca taxa o matrasesc printr-o inginerie financiara de un fel sau altul despre care nu vrea sa afle restul pietei auto, pentru ca probabil li s-ar infunda.
mai multe detalii ?

#334
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

Quote

apaluici sau nu .... deci cred ca am fost resit inteles, nu am dorit sa dau aceste informatii decat personelor strc interesate, lucrez dupa cum am spus la importatorul acestei marci in Ro... tocami de aceea am spus ca prefer sa raspund pe Pm... pentru ca nu mi se pare normal sa imi anunt si concurenta de cum reusesc eu sau nu sa fac cu taxa auto.... deci nu te mai ambala pentru ca nu ai de ce...


Multumesc,

Andrei Burcea
Sales Consultant

Asta plus faptul ca taxa, precum au calculat mai multi useri pe situl finantelor e aia pe care o stim cu totii nu poate insemna prea multe, nu?

#335
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
"Stire" pe site-ul importatorului

Quote

Hover, omologat ca utilitară

Începând cu data de 11 noiembrie 2009, Hover este omologat ca utilitară. Ca urmare a acestei omologări, nu se va mai plăti Taxa de poluare.

Pentru a beneficia de gratuitatea Taxei de poluare, autovehiculul trebuie omologat ca autovehicul comercial. Costul omologării este de 530 EUR (TVA inclus).

Nu inteleg de ce nu a vrut sa dea detaliile aici pe forum daca tot apar informatiile astea pe un site cu acces public

#336
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Nu e nicio sfaraiala sa o omologhezi ca autoutlitara,530euro taxa + impozitul anual(in jur de 3000 lei)te duc dupa doi ani tot acolo si nu merita!

#337
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
plus RCA pentru vehicol comercial, nu? sau nu mai stiu eu bine?

#338
baghera20005

baghera20005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.11.2009
Datorita simplului motiv ca nu am voie sa fac acest lucru, decat printr-o adresa oficiala ca sa nu fie probleme de genul celor de mai sus, tocmai de aceea am cerut sa se dea un Pm  cu o adresa de email.... deci in nici un caz cum spune domnul moderator un pic mai sus, frauda sau alte lucruri de genul acesta. acuma am scris deja moderatorului respectiv, si sper sa se ajunga la o concluzie pentru a deschide acel cont, nu am facut imic gresit tot ce incerc este sa rezolv obiecile voastre asupra acestei marci si acestui model.

Am specificat de la bun inceput cine sunt tocami ca sa nu se sbinteleaga altceva.acuma astept ca domnul moderator sa imi ebloceze acel cont si sa il sterg pe acesta.

Multumesc!

#339
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu ma uit pe site-ul Hover si nu pricep un lucru... sau poate nu vad eu bine si-mi spuneti unde gresesc: Astia din motor de 2351 cmc benzina scot 93 de cai ?? Oare daca pun turbo or reusi sa sara de 100 de cp ?

#340
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postfilipxxx, on 25th November 2009, 14:41, said:

Eu ma uit pe site-ul Hover si nu pricep un lucru... sau poate nu vad eu bine si-mi spuneti unde gresesc: Astia din motor de 2351 cmc benzina scot 93 de cai ?? Oare daca pun turbo or reusi sa sara de 100 de cp ?
aia sunt kw nu cp... are 126 cp la 2351 cmc, la fel ca Kia de 1600 cmc.

#341
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postbaghera20005, on 25th November 2009, 14:31, said:

Datorita simplului motiv ca nu am voie sa fac acest lucru, decat printr-o adresa oficiala ca sa nu fie probleme de genul celor de mai sus, tocmai de aceea am cerut sa se dea un Pm  cu o adresa de email....

Pe cuvant ca n-ai? Cine zice? (You're banned anyways, se va intampla de oricate ori aduci aminte de PM)

Pe de alta parte, faptul ca voua nu vi se pare o magarie, nu inseamna ca ea nu e una. Ca vehicul comercial ai alt impozit, alta taxa de drum, alt RCA, de cele mai multe ori omologarea se face fara locurile din spate si presupune drumuri, cozi si asteptari suplimentare. Probabil se "uita" mentionarea unora din aspectele astea ca sa para mai interesant.

#342
joanaursescu

joanaursescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.11.2009

View Postmcgregory, on 25th November 2009, 14:23, said:

Nu e nicio sfaraiala sa o omologhezi ca autoutlitara,530euro taxa + impozitul anual(in jur de 3000 lei)te duc dupa doi ani tot acolo si nu merita!
Asta nu e adevarat! E o aberatie!
Lucrez in domeniu: se calculeaza din 200 in 200 cmc si  e undeva la 25 Ron/200 cmc la autoutilitare sub 12 tone(conform noului Cod Fiscal)
Cum gasesc emailul lui burcea pentru Steed, ca nu mai raspunde(probabil e cu ban si asta) pe forum?

View Postsebulbus, on 25th November 2009, 12:30, said:

O singura treaba de genul asta daca mai prind pe aici ever va banez instant pe toti aplaudacii mai mult sau mai putin pe fata ai masinilor chinezesti. Daca ai informatii le pui aici publice, fara alte scheme sau nu aduci vorba de ele deloc. CLAR?
Pe topicul cu cel care castigase procesul cu taxa de prima inmatriculare nu s-a intamplat asa.
Se cam milogiau unii ca sa le spuna cum a facut si tot pe privat se comunica, dar nu a primit ban.
Asta nu e lege, e tocmeala.
Si cu ban-ul asta care e smecheria? Vad ca isi fac unii la conturi cu gramada.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate