Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

contract inchiriere apartament prin intermediul agentiei imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

View Postlongroad, on Nov 1 2006, 17:58, said:

OFF TOPIC:
Sa inteleg ca dupa ce te-ai razboit pe un alt forum despre pretul aberant al apartamentelor acum ai ales calea inchirierii?....  :D

nu m-am razboiut pe nici un alt forum. activez doar pe softpedia. mai am un topic despre restrictiile bnr. ma rog. ai facut si tu un post in plus. congrats

#20
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Daca nu reusesti sa iei legatura cu proprietarul incearca sa te interesezi prin bloc la administrator.N-ai datele presupusului proprietar?
In caz ca te-a tepuit sansele sunt foarte mici sa mai recuperezi ceva.

View Postsanki, on Nov 1 2006, 13:29, said:

Eu am patit-o anul trecut. Am inchiriat prin agentie. "Proprietara" ne-a vrajit cu un pasaport, nu tu buletin, nu tu adresa de domiciliu, cheia mi-o dadea a doua zi, mai avea de luat un scaun de acolo !!! Am vazut ap ...totul ok!... Nu a mai fost de gasit.
Paguba 200 EUR + 1mil comisionul agentiei.
M-am dus la agentie dupa o sapt, acolo vrajeala mare,am vorbit cu patronul,....juristii nostrii, ...tot sprijinul, ...sa fac EU o plangere la Politie,...sa chem EU proprietara in instanta,...blablabla. Era firma de apartament, nici nu stiau ei cum arata un jurist! Mi-au returnat comisionul (1mil).
A doua zi dupa ce am vazut cum sta treaba m-am dus peste ei cu un prieten avocat, cu gura mare, ca dam la ziar, facem plangere in instanta impotriva agentiei..etc.
S-a speriat putin si a inceput sa negocieze: ca da el 100EUR, sa fie paguba 50%, noi ne-am tinut tare si in 20 minute a scos din buzunar 200EUR.
Daca eram putin mai slab de inger si fara tupeu eram bun de plata.
'
Astia sigur erau in cardasie altfel n-ar fi avut de ce sa plateasca ei contravaloarea chiriei.Ce plangere sa faceti in instanta impotriva agentiei daca ei au fost doar martori-intermediari?

Edited by ryky, 01 November 2006 - 21:26.


#21
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

View Postryky, on Nov 1 2006, 21:25, said:

Daca nu reusesti sa iei legatura cu proprietarul incearca sa te interesezi prin bloc la administrator.N-ai datele presupusului proprietar?
In caz ca te-a tepuit sansele sunt foarte mici sa mai recuperezi ceva.
'
Astia sigur erau in cardasie altfel n-ar fi avut de ce sa plateasca ei contravaloarea chiriei.Ce plangere sa faceti in instanta impotriva agentiei daca ei au fost doar martori-intermediari?

am si eu o intrebare, eu am un contract semnat atat de mine, de agentie cat si de presupusul proprietar. In contract este trecut si faptul ca agentia ia 50% comision de la amandoi. Contractul nu trebuie inregistrat ca sa faca dovada la FISC? Eu nu am primit nici o chitanta pentru comision. Si normal ca sunt in cardasie cand presupus proprietar imi da ca numar de contact un numar de zapp (ba chiar avea telefonul la el si mi-a dat beep ca sa notez nr) care dupa ce am scotocit eu prin anunturi imobiliare, in arhiva de la google, apare ca numar al agentiei. sa vezi maine show la agentie. de nu vedeti si pe protv...

#22
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
In primul rand cred ca ar fi trebuit sa ceri agentiei, ca  proprietarul sa-ti arate contractul casei sau cum a dobandit-o, ca sa fii sigur ca nu-i nicio problema si ca nu te deranjeaza nimeni pe durata contractului de inchiriere(sau daca n-a fost proprietarul direct, atunci mandatarul sa aiba  o procura).
Iar contractul incheiat cu agentia s-a facut pentru a-si lua ei comisionul, sa demontreze ca ei au fost intermediarii si ca te-au ajutat sa-ti gasesti casa, iar proprietarul se duce cu acest contract si-l inregistreaza la adm. financiara(sau asa ar trebui). Cei de la agentie chiar au specificat undeva in contract ca ei nu raspund pentru eventuale probleme si ca acestea se rezolva prin justitie intre proprietar si chirias(ei si-au luat comisionul, care nu-i deloc mic si mai departe practic te descurci..

Vreau sa va mai intreb ceva: daca in contract scrie ca ai incheiat contractul de inchiriere cu suma X pe durata de 1 an sa zicem, proprietarul nu are voie sa-ti majoreze chiria in aceasta perioada de 1 an?

Si daca proprietarul nu declara toata suma la administratie ci face pe o suma mai mica, chiriasul nu poate apoi sa-i plateasca acea suma pe care a declarat-o el la administratie si nu cea adevarata? Care sunt riscurile proprietarului?

View Postmiki3, on Nov 2 2006, 12:37, said:

In primul rand cred ca ar fi trebuit sa ceri agentiei, ca  proprietarul sa-ti arate contractul casei sau cum a dobandit-o, ca sa fii sigur ca nu-i nicio problema si ca nu te deranjeaza nimeni pe durata contractului de inchiriere(sau daca n-a fost proprietarul direct, atunci mandatarul sa aiba  o procura).
Iar contractul incheiat cu agentia s-a facut pentru a-si lua ei comisionul, sa demontreze ca ei au fost intermediarii si ca te-au ajutat sa-ti gasesti casa, iar proprietarul se duce cu acest contract si-l inregistreaza la adm. financiara(sau asa ar trebui). Cei de la agentie chiar au specificat undeva in contract ca ei nu raspund pentru eventuale probleme si ca acestea se rezolva prin justitie intre proprietar si chirias(ei si-au luat comisionul, care nu-i deloc mic si mai departe practic te descurci)..  Si nu ti-a dat niciun nr de tel, tu cui ii platesti chiria in continuare?

Vreau sa va mai intreb ceva: daca in contract scrie ca ai incheiat contractul de inchiriere cu suma X pe durata de 1 an sa zicem, proprietarul nu are voie sa-ti majoreze chiria in aceasta perioada de 1 an?

Si daca proprietarul nu declara toata suma la administratie ci face pe o suma mai mica, chiriasul nu poate apoi sa-i plateasca acea suma pe care a declarat-o el la administratie si nu cea adevarata? Care sunt riscurile proprietarului?


#23
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004

View Postvjnookie, on Nov 2 2006, 00:04, said:

am si eu o intrebare, eu am un contract semnat atat de mine, de agentie cat si de presupusul proprietar. In contract este trecut si faptul ca agentia ia 50% comision de la amandoi. Contractul nu trebuie inregistrat ca sa faca dovada la FISC? Eu nu am primit nici o chitanta pentru comision. Si normal ca sunt in cardasie cand presupus proprietar imi da ca numar de contact un numar de zapp (ba chiar avea telefonul la el si mi-a dat beep ca sa notez nr) care dupa ce am scotocit eu prin anunturi imobiliare, in arhiva de la google, apare ca numar al agentiei. sa vezi maine show la agentie. de nu vedeti si pe protv...

in contractul ala amarat facut la agentie, ambele parti ar trebui sa aiba trecute datele de pe buletin. contractul (chit ca e o hartie care nu iti foloseste la nimic) e facut in 3 exemplare, pentru toate cele trei parti implicate. deci ar trebui sa poti da de urma "proprietarului".

#24
sanki

sanki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.10.2006

View Postryky, on Nov 1 2006, 21:25, said:

Daca nu reusesti sa iei legatura cu proprietarul incearca sa te interesezi prin bloc la administrator.N-ai datele presupusului proprietar?
In caz ca te-a tepuit sansele sunt foarte mici sa mai recuperezi ceva.
'
Astia sigur erau in cardasie altfel n-ar fi avut de ce sa plateasca ei contravaloarea chiriei.Ce plangere sa faceti in instanta impotriva agentiei daca ei au fost doar martori-intermediari?

Agentia, in contractul pe care l-am incheiat, in toate rubricile de la adresa proprietarului, serie, nr buletin, trecuse numai liniute (erau trecute numai datele din pasaport care nu te ajuta prea mult, fara adresa de domiciliu nici macar nu poti deschide o actiune judecatoreasca din cate stiu) cu toate ca erau obligati sa ceara buletinul, asa ca facusera un contract "varza" iar banii ii luasera bine mersi asa ca eram indreptatit sa ii chem in instanta. M-am gandit si eu ca era vre-o cardasie, dar din moment ce mi-am recuperat toti banii nu mi-am mai stors creierii prea mult.

#25
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postmiki3, on Nov 2 2006, 11:39, said:

Vreau sa va mai intreb ceva: daca in contract scrie ca ai incheiat contractul de inchiriere cu suma X pe durata de 1 an sa zicem, proprietarul nu are voie sa-ti majoreze chiria in aceasta perioada de 1 an?

Si daca proprietarul nu declara toata suma la administratie ci face pe o suma mai mica, chiriasul nu poate apoi sa-i plateasca acea suma pe care a declarat-o el la administratie si nu cea adevarata? Care sunt riscurile proprietarului?

Nu are voie sa majoreze. Chiria nu se "declara", se scrie in contract. Iar contractul se inregistreaza, adica primeste o stampila si semnatura oficiala.

#26
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View Postmiki3, on Nov 2 2006, 11:39, said:

Si daca proprietarul nu declara toata suma la administratie ci face pe o suma mai mica, chiriasul nu poate apoi sa-i plateasca acea suma pe care a declarat-o el la administratie si nu cea adevarata? Care sunt riscurile proprietarului?


Ba da , astea sunt riscurile. Eu cunosc pe cineva care a inchiriat apartamentul la un avocat care s-a gandit ca nesimtitul sa plateasca suma minima trecuta in contract.( o trimitea prin mandat postal). Dupa taraboi , procese si tiganeala a reusit in vre-un an sa-l evacueze. Asta-i situatia cu orice contract. Daca partile nu se inteleg amiabil tot la procese se ajunge indiferent daca acel contract este sau nu inregistrat la finante, incheiat sau nu in fata notarului, cu martori sau nu etc. Si aici este de fapt un concurs de influenta. Nu sti cine va castiga!

#27
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004
haideti sa va spun si finalul povestirii, pe scurt.
Apartamentul nu era al respectivului. El furase cheia apartamentului de la o agentie imobiliare la care lucra si il inchiria el. Oamenii veneau, le placea apartamentul (care arata f bine) si dadau banii. In 2 luni parca a scos dupa spusele agentiilor pagubite 280 000 000 lei prin inselaciune. Super baiatul. Problema e ca el era in probe cica la agentia de unde am primit eu oferta si l-a luat pe alt agent de acolo sa ne arate apartamentul. Si-au schimbat identitatile. El i-a zis celuilalt ca are el un apartament al unui prieten care e in Spania. Ideea e ca m-am prins ca am fost inselat (de...cam tarziu, dupa ce dadusem banii) si am facut toate demersurile. Agentia la inceput a zis ca ne da comisionul inapoi, dupa inca 5 min de discutii ca ne da jumate din paguba doar daca politia il gaseste pe ala ca fiind vinovat. Bineinteles ca dupa ce le-am explicat ca in aceste conditii se poate spune ca am fost inselat de agentie (cei doi fiind in probe la agentie deci reprezentantii acesteia) au scos oamenii banii si m-au despagubit. Am depus plangere la politie impotriva respectivului, politia a mai dat si de alti pagubiti care au depus si ei plangere si acum baiatul o sa fie dat in urmarire pe tara. Super tare nu? Apropo, banii luati de la mine, 810 euro i-a cheltuit pe stat la hotel, mancare si dupa spusele politiei pe droguri. vai de capul lui. O sa ajunga la puscarie ca fraierul.

Sfatul meu:

aveti mare grija cu cine faceti contracte, cereti toate actele ca sa nu va frigeti ca mine. Adevarul e ca mi-am recuperat banii...dar 2 zile au fost infernale. Macar sa fi invatat ceva din asta.

#28
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View Postvjnookie, on Nov 8 2006, 13:34, said:

haideti sa va spun si finalul povestirii, pe scurt.
Apartamentul nu era al respectivului. El furase cheia apartamentului de la o agentie imobiliare la care lucra si il inchiria el. Oamenii veneau, le placea apartamentul (care arata f bine) si dadau banii. In 2 luni parca a scos dupa spusele agentiilor pagubite 280 000 000 lei prin inselaciune. Super baiatul. Problema e ca el era in probe cica la agentia de unde am primit eu oferta si l-a luat pe alt agent de acolo sa ne arate apartamentul. Si-au schimbat identitatile. El i-a zis celuilalt ca are el un apartament al unui prieten care e in Spania. Ideea e ca m-am prins ca am fost inselat (de...cam tarziu, dupa ce dadusem banii) si am facut toate demersurile. Agentia la inceput a zis ca ne da comisionul inapoi, dupa inca 5 min de discutii ca ne da jumate din paguba doar daca politia il gaseste pe ala ca fiind vinovat. Bineinteles ca dupa ce le-am explicat ca in aceste conditii se poate spune ca am fost inselat de agentie (cei doi fiind in probe la agentie deci reprezentantii acesteia) au scos oamenii banii si m-au despagubit. Am depus plangere la politie impotriva respectivului, politia a mai dat si de alti pagubiti care au depus si ei plangere si acum baiatul o sa fie dat in urmarire pe tara. Super tare nu? Apropo, banii luati de la mine, 810 euro i-a cheltuit pe stat la hotel, mancare si dupa spusele politiei pe droguri. vai de capul lui. O sa ajunga la puscarie ca fraierul.

Sfatul meu:

aveti mare grija cu cine faceti contracte, cereti toate actele ca sa nu va frigeti ca mine. Adevarul e ca mi-am recuperat banii...dar 2 zile au fost infernale. Macar sa fi invatat ceva din asta.
Poza din avatarul tau se pare ca nu da bine. Scimb-o si tu poate ai mai mult noroc ...

#29
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

View PostNUTaaa, on Nov 8 2006, 13:56, said:

Poza din avatarul tau se pare ca nu da bine. Scimb-o si tu poate ai mai mult noroc ...

:)) nu m-am dus cu poza la cumparaturi

#30
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

View Postvjnookie, on Nov 8 2006, 15:47, said:

:)) nu m-am dus cu poza la cumparaturi
Am banuit, dar in viata cica ar fi o asa zisa lege a compensatiei si daca tot dai din plin, vine o vreme cand mai si ei si ma refer la bani etc. (daca ma intelegi ...)
:kisstogether:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate