Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

contract inchiriere apartament prin intermediul agentiei imobiliare

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004
am inchiriat un apartament dupa ce l-am vazut prin intermediul unei agentii imobiliare. ideea e ca am platit comisionul aferent (jumatate din chirie) si mi s-a dat un contract de inchiriere intre mine si proprietare stampilat de agentie ca intermediar. acum eu nu stiu ce garantie am ca totul e sigur. daca doamne fereste am probleme cu proprietarul ma pot baza pe acel contract? ce valoare are contractul realizat prin agentie fata de unul simplu intre proprietar si chirias? e mai sigur? nu vreau sa ma trezesc cu banii dati de avans si cu un sut in fund :D


multumesc

#2
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
N-are nici o valoare faptul ca este stampilat de agentie. In caz de probleme nu te ajuta cu nimic.

#3
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004
ce porcarie

#4
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Sunt in aceeasi situatie ca tine, dar proprietarul meu e om de cuvant.
Daca nu esti sigur de cel cu care ai semnat contractul cere ca acel contract sa fie inregistrat la notar si administratia financiara.

#5
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

 obnoxious, on Nov 1 2006, 10:37, said:

Sunt in aceeasi situatie ca tine, dar proprietarul meu e om de cuvant.
Daca nu esti sigur de cel cu care ai semnat contractul cere ca acel contract sa fie inregistrat la notar si administratia financiara.

te cred, dar daca eu am dat avansul si ma trezesc ca ala nici macar nu era proprietar. ce fac?

#6
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Asta chiar ar fi SF. Ideea e ca daca o tot o sa ajungi la notariat ai putea cere sa vezi actul de proprietate al apartamentului si buletinul proprietarului.

Daca nu vrei sa ai "confruntari" cu proprietarul mergi la asociatia de locatari si intreaba-l pe administrator despre "istoricul" casei. Sigur stie ceva.

#7
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

 obnoxious, on Nov 1 2006, 11:32, said:

Asta chiar ar fi SF. Ideea e ca daca o tot o sa ajungi la notariat ai putea cere sa vezi actul de proprietate al apartamentului si buletinul proprietarului.

Daca nu vrei sa ai "confruntari" cu proprietarul mergi la asociatia de locatari si intreaba-l pe administrator despre "istoricul" casei. Sigur stie ceva.

in caz ca omul a disparut cu banii cui sa ma adresez? politiei? sau ma instalez in apartament pana vine adevaratul proprietar?  :D

#8
lupiibah

lupiibah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 21.09.2006
Mai oameni.. Nu mai faceti precontracte la agentii. :( Carnatii nu verifica mai nimic..inca o dovada AICI...

Se poate face precontractul la un notar public, nu costa mult (1 milion si ceva)... in functie de cat este "avansul" si se scade din taxa notarului la care se semneaza contractul final de vanzare cumparare.

#9
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

 lupiibah, on Nov 1 2006, 12:50, said:

Mai oameni.. Nu mai faceti precontracte la agentii. :( Carnatii nu verifica mai nimic..inca o dovada AICI...

Se poate face precontractul la un notar public, nu costa mult (1 milion si ceva)... in functie de cat este "avansul" si se scade din taxa notarului la care se semneaza contractul final de vanzare cumparare.


eu nu am facut precontract si nici nu e de vanzare cumparare. e vorba doar de inchiriere. problema e ca am avut incredere in agentie. totusi daca e stampila agentiei pe contract trebuie sa aiba si ea o raspundere. pai eu daca sunt intermediar intr-o vanzare de droguri, adica il pun pe client in contact cu vanzatorul nu am nici o vina?

#10
sanki

sanki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.10.2006

 vjnookie, on Nov 1 2006, 12:59, said:

eu nu am facut precontract si nici nu e de vanzare cumparare. e vorba doar de inchiriere. problema e ca am avut incredere in agentie. totusi daca e stampila agentiei pe contract trebuie sa aiba si ea o raspundere. pai eu daca sunt intermediar intr-o vanzare de droguri, adica il pun pe client in contact cu vanzatorul nu am nici o vina?

Eu am patit-o anul trecut. Am inchiriat prin agentie. "Proprietara" ne-a vrajit cu un pasaport, nu tu buletin, nu tu adresa de domiciliu, cheia mi-o dadea a doua zi, mai avea de luat un scaun de acolo !!! Am vazut ap ...totul ok!... Nu a mai fost de gasit.
Paguba 200 EUR + 1mil comisionul agentiei.
M-am dus la agentie dupa o sapt, acolo vrajeala mare,am vorbit cu patronul,....juristii nostrii, ...tot sprijinul, ...sa fac EU o plangere la Politie,...sa chem EU proprietara in instanta,...blablabla. Era firma de apartament, nici nu stiau ei cum arata un jurist! Mi-au returnat comisionul (1mil).
A doua zi dupa ce am vazut cum sta treaba m-am dus peste ei cu un prieten avocat, cu gura mare, ca dam la ziar, facem plangere in instanta impotriva agentiei..etc.
S-a speriat putin si a inceput sa negocieze: ca da el 100EUR, sa fie paguba 50%, noi ne-am tinut tare si in 20 minute a scos din buzunar 200EUR.
Daca eram putin mai slab de inger si fara tupeu eram bun de plata.

#11
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

 sanki, on Nov 1 2006, 13:29, said:

Eu am patit-o anul trecut. Am inchiriat prin agentie. "Proprietara" ne-a vrajit cu un pasaport, nu tu buletin, nu tu adresa de domiciliu, cheia mi-o dadea a doua zi, mai avea de luat un scaun de acolo !!! Am vazut ap ...totul ok!... Nu a mai fost de gasit.
Paguba 200 EUR + 1mil comisionul agentiei.
M-am dus la agentie dupa o sapt, acolo vrajeala mare,am vorbit cu patronul,....juristii nostrii, ...tot sprijinul, ...sa fac EU o plangere la Politie,...sa chem EU proprietara in instanta,...blablabla. Era firma de apartament, nici nu stiau ei cum arata un jurist! Mi-au returnat comisionul (1mil).
A doua zi dupa ce am vazut cum sta treaba m-am dus peste ei cu un prieten avocat, cu gura mare, ca dam la ziar, facem plangere in instanta impotriva agentiei..etc.
S-a speriat putin si a inceput sa negocieze: ca da el 100EUR, sa fie paguba 50%, noi ne-am tinut tare si in 20 minute a scos din buzunar 200EUR.
Daca eram putin mai slab de inger si fara tupeu eram bun de plata.

faza tare e ca eu am cheie. si totusi, daca presupusul proprietar dispare el de unde avea cheia? adevaratul proprietar trebuie sa aiba cunostiinta cui i-a dat cheia

#12
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
ma, cat timp ai cheie si nu ai intrat prin efractie, nu e pb.
in plus daca ai contractul ala poti dovedi ca esti cel mult victima, in nici un caz altceva.
Eu am stat in chirie in 3 locuri pana acum si nu am avut pb. d-astea. te mai uiti si la om cand faci o tranzactie d-asta. daca e unu cu fata de pimp...no way.

#13
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Daca tot ai platiti comisionul agentiei, de ce nu vorbesti tu direct cu proprietarul sa incheiati un contract la notar.  Puteti sa incheiati contractul pe o perioada mai lunga (de ex. 1 an de zile). Eventual platesti tu taxa la notar. Nu este mult 1 mil, dar macar stii ca proprietarul nu creste pretul intre timp.

#14
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Mie toata povestea asta imi pare ca cea cu pisica si drobul de sare.
Eu ma mir totusi (dar nu am inchiriat niciodata prin agentii; personal, nu le gasesc rostul) cum de nu s-a facut un contract inregistrat la fisc; acela te-ar fi scutit de ... emotii...

#15
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

 snakekaa, on Nov 1 2006, 16:21, said:

Mie toata povestea asta imi pare ca cea cu pisica si drobul de sare.
Eu ma mir totusi (dar nu am inchiriat niciodata prin agentii; personal, nu le gasesc rostul) cum de nu s-a facut un contract inregistrat la fisc; acela te-ar fi scutit de ... emotii...

contractul a fost intermediat prin agentie. problema e ca eu am platit si proprietarul a disparut. am rams cu un apartament gol si cu banii dati. daca cel care a inchiriat nu e proprietar? nu am mai fost la notar ca era destul de tarziu seara. de...prostia se plateste.
e aiurea rau.

#16
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006
Cum adica a disparut?
Nu ti-a lasat un numar de telefon, un nume?
Bine oricum numarul il afli de la agentie...

Eu cand am inchiriat, am avut o discutie cu proprietarul - a durat cam vreo ora. M-a pus in tema cu toate posibilele probleme.

#17
vjnookie

vjnookie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 29.02.2004

 obnoxious, on Nov 1 2006, 17:27, said:

Cum adica a disparut?
Nu ti-a lasat un numar de telefon, un nume?
Bine oricum numarul il afli de la agentie...

Eu cand am inchiriat, am avut o discutie cu proprietarul - a durat cam vreo ora. M-a pus in tema cu toate posibilele probleme.

mi-a lasat 2 numere. unu nu e bun iar la celalalt nu raspunde sau raspunde si nu vorbeste. sunt sigur ca e un escroc. oricum l-am filmat si o sa il gasesca politia vrand nevrand

#18
longroad

longroad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.03.2006

 vjnookie, on Oct 31 2006, 22:27, said:

am inchiriat un apartament dupa ce l-am vazut prin intermediul unei agentii imobiliare. ideea e ca am platit comisionul aferent (jumatate din chirie) si mi s-a dat un contract de inchiriere intre mine si proprietare stampilat de agentie ca intermediar. acum eu nu stiu ce garantie am ca totul e sigur. daca doamne fereste am probleme cu proprietarul ma pot baza pe acel contract? ce valoare are contractul realizat prin agentie fata de unul simplu intre proprietar si chirias? e mai sigur? nu vreau sa ma trezesc cu banii dati de avans si cu un sut in fund :D
multumesc
OFF TOPIC:
Sa inteleg ca dupa ce te-ai razboit pe un alt forum despre pretul aberant al apartamentelor acum ai ales calea inchirierii?....  :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate