Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

ADSL

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postkliviu, on Nov 1 2006, 09:59, said:

Oarecum de acord, daca esti si tu de acord ca nu poate fi vorba de tzeapa. E o promisiune aminata, preferai sa fie o bulibaseala cu upgrade-ul, sa inceapa sa mearga prost si aiurea ca s-au grabit in acordarea vitezei marite?

Doua luni de zile au avut timp sa puna la punct si mama retelei.
Repet, nu e vorba de probleme tehnice. In 09/09 am avut urmatorul raspuns de la 08008CLICK: "Daca imi aduceti acordul scris al celor de la [email protected] cum ca se poate face upgrade-ul, il facem pe loc. Nu e nici o problema dpdv tehnic, ci numai comercial, e vorba de contracte semnate, aflate in derulare, pentru care e nevoie de acordul celor de la comercial."

Continui sa cred ca dpdv al performantei serviciului de net oferit, ADSL e mult peste RDS/UPC etc.
In schimb, atitudinea fata de clienti incepe sa sufere. Ce diferenta de atitudine e intre RDS, care promite pe hartie banda uluitoare in extern si o limiteaza apoi pe paliere orare, si RTC, care promite dublare de banda pentru toata lumea si incepe apoi s-o amine "pe motive tehnice" ? De acord, nu e acelasi lucru, dar dpdv al lipsei de credibilitate incep sa se apropie.

Edited by dtancu, 01 November 2006 - 10:13.


#20
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Asa se procedeaza in politica de exemplu. Tot timpul se promite ca se VA FACE, dar niciodata nu se implineste ce se spune ca SE VA FACE.............Mi-a venit in minte citind intamplarea cu Romtelecomul.
Daca e asa cum spuneti voi de Romtelecom inseamna ca incepe sa umble cu ocaua mica...... :)
Asadar nu semnati contracte in baza .....ca de le data  x o sa veti nu stiu ce facilitati.

#21
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postcrisstian, on Nov 1 2006, 10:16, said:

Asadar nu semnati contracte in baza .....ca de le data  x o sa veti nu stiu ce facilitati.

N-are nici o legatura.
Cei care au semnat contracte in perioada 01/09 - 31/10 au deja noile viteze, iar cei care aveam contractele dinainte oricum nu aveam trecut in contract vreo clauza de dublare a benzii :)
Dpdv legal n-ai ce sa faci. E pur si simplu o problema de perceptie in ochii clientilor, cind faci o reclama fara sa o poti respecta trebuie sa te astepti ca nivelul de incredere al clientilor in tine sa scada.

#22
mikass

mikass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.03.2006
E decizie de management zgarcit si prost. RDS`ul de exemplu a marit automat banda de la 256k la 512 fara intrebari si portal de migratie si prostii cum face romtelecomul. Eram sigur ca trecerea de pe portalul ala o sa fie o porcarie si asa se pare e. Adica oferta noua e valabila de 3 -4 luni si nu poti trece la ea numa`dupa nu stiu cate luni? Si la Connex, Orange dai un telefon si`ti schimba abonamentul vechi cu unul din oferta noua fara complicatii si prostii. Cum apare o oferta mai buna ca Romtelecomul ii las in plata domnului ca`s naspa :puke:

Edited by mikass, 01 November 2006 - 10:39.


#23
kliviu

kliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 01.10.2005

View Postdtancu, on Nov 1 2006, 11:08, said:

Doua luni de zile au avut timp sa puna la punct si mama retelei.
Repet, nu e vorba de probleme tehnice. In 09/09 am avut urmatorul raspuns de la 08008CLICK: "Daca imi aduceti acordul scris al celor de la [email protected] cum ca se poate face upgrade-ul, il facem pe loc. Nu e nici o problema dpdv tehnic, ci numai comercial, e vorba de contracte semnate, aflate in derulare, pentru care e nevoie de acordul celor de la comercial."

Continui sa cred ca dpdv al performantei serviciului de net oferit, ADSL e mult peste RDS/UPC etc.
In schimb, atitudinea fata de clienti incepe sa sufere. Ce diferenta de atitudine e intre RDS, care promite pe hartie banda uluitoare in extern si o limiteaza apoi pe paliere orare, si RTC, care promite dublare de banda pentru toata lumea si incepe apoi s-o amine "pe motive tehnice" ? De acord, nu e acelasi lucru, dar dpdv al lipsei de credibilitate incep sa se apropie.

hai mai, nu poate fi vorba de tzeapa aici.
Si eu sint dezamagit ca nu am viteza de 3 ori mai mare azi, dar decit sa fi dat drumul la upgrade-uri si sa mearga prost netul vreo 2 saptamini...
Ce ai discutat tu cu aia - se intimpla sa vorbeasca si aiurea, ar putea fi vorba de faptul ca sint in stare tehnic sa iti dea tie drumul, dar nu la 50.000 deodata...
Comercial vorbind nu vad de ce ne-ar amina... Si oricit de pregatiti tehnic ar fi, vor avea un val de reclamatii (atentionari, daca vrei) pentru ca evident nu toata lumea poate duce noile viteze pe liniile actuale.

#24
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postkliviu, on Nov 1 2006, 11:09, said:

Si oricit de pregatiti tehnic ar fi, vor avea un val de reclamatii (atentionari, daca vrei) pentru ca evident nu toata lumea poate duce noile viteze pe liniile actuale.

Asta e singurul lucru de care sunt sigur. La urmatoarea marire de banda se vor petrece lucrurile mult mai rapid si lumea va fi mult mai putin interesata, fiindca probabil peste 50% din liniile existente nu sunt capabile sa duca nici 2 Mbps. :)

#25
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postdtancu, on Nov 1 2006, 10:37, said:

N-are nici o legatura.
Cei care au semnat contracte in perioada 01/09 - 31/10 au deja noile viteze, iar cei care aveam contractele dinainte oricum nu aveam trecut in contract vreo clauza de dublare a benzii :)
Dpdv legal n-ai ce sa faci. E pur si simplu o problema de perceptie in ochii clientilor, cind faci o reclama fara sa o poti respecta trebuie sa te astepti ca nivelul de incredere al clientilor in tine sa scada.

Da pe o parte ai dreptate, nu e in contract ca se va dubla banda, dar eu cred ca daca modifica contractul si pachetul care ai cumparat tu dispare au obligatia de a migra pachetel inexistente in ceva existent, macar la solocitarea clientului fara taxa de reziliere contract. Totus clientul care schimba pachetul dupa oferta acuala nu face reziliere ci face o corectiune comerciala creata de romtelecom. Si cum ei au desfintat ofertele existatne si au modificat cel care au ramas, inseama ca Romtelecom a facut modificare de preturi la contracte ce dupa lege inseamna ca poti rezilia contractul fara daune.

ps: RDS a modificat pachetel de fiberlink primadta technologic si dupa acesta de la 1Noiembrie a anuntat modificarea acestuia.

Edited by Lucky44, 01 November 2006 - 11:56.


#26
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Mie imi expira in decembrie contractul ADSL Express... si ghiciti ce o sa fac?  :D O sa-l reziliez si o sa-mi fac altul. Cei de la comercial nu prea au de ales... in decembrie trebuie sa vina cu o oferta f buna (in cel mai rau caz continua oferta de pe 1 septembrie)... pe de alta parte, sunt multi care au prins oferta de acum 1 an din decembrie (cei care au facut contract doar pe 1 an cred ca au facut o mutare buna  -_- ).

Nu consider ca RTC "mi-a tras teapta" cu amanarea upgradeului (la mine ADSL Express e mai mult de backup si/sau trafic exclusiv http - deci nu e conexiunea principala)... daca asta a fost teapa pentru voi, sa vedem cum veti numi activarea FUP!  :naughty:

Later edit: De ce a fost nevoie de crearea unui nou topic pe tema ADSL-ului de la RTC? Nu exista deja un topic (kilometric)?  :huh:

Edited by soft0811, 01 November 2006 - 12:31.


#27
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View Postsoft0811, on Nov 1 2006, 12:27, said:

Nu consider ca RTC "mi-a tras teapta" cu amanarea upgradeului (la mine ADSL Express e mai mult de backup si/sau trafic exclusiv http - deci nu e conexiunea principala)... daca asta a fost teapa pentru voi, sa vedem cum veti numi activarea FUP!  :naughty:

Later edit: De ce a fost nevoie de crearea unui nou topic pe tema ADSL-ului de la RTC? Nu exista deja un topic (kilometric)?  :huh:

Aoleu soft0811, daca la tine ADSL Express era backup, la 4 Mbps (cit va fi el in pana mea cind s-or indura sa-l mareasca), cit aveai pe conexiunea principala in extern frate?  :worthy:

Cit despre FUP, acolo chiar ca mi se-ndoaie, ADSL Express e fara FUP.  :naughty:

Topicul are titlul gresit, era vorba doar de dublarea benzii aici.

Edited by dtancu, 01 November 2006 - 16:16.


#28
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Postdtancu, on Nov 1 2006, 16:16, said:

....era vorba doar de dublarea benzii aici.

Sau triplarea... da' defapt e vorba de zaharelu' cu care ne plimba grecii... tu-i mama lor!

#29
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 22.07.2006
Politica RTC este de toata jena, din ce zic\ofera ei 70 % sunt minciuni.

#30
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Eu as zice ca e o politica foarte isteata, cu promisiunea de dublare a benzii a blocat temporal extinderea concurentei, pe de o parte cei care aveau adsl si erau nemultumiti de intreruperile relativ dese, au amanat trecerea la alt provider asteptand sa vada noile viteze promise, pe de alta parte cei care s-au conectat recent au optat pentru RTL datorita acelorasi motive, si mai sunt si altii care au amanat desfiintarea liniei telefonice  dar nu au inca un adsl deoarece asteapta sa vada la altii cum va merge.
In toate cazurile acest lucru a provocat amanarea extinderilor retelelor de cartier sau a altora mai mari temporar datorita lipsei de cerere, si efectul este excelent pentru RTL acuma a venit vremea rea si frigul (adio extinderi de fibra pana la primavara) cat si extinderea mai dificila a retelelor de cupru.
Tehnic vorbind cred ca sunt capabili sa dubleze banda dar nu trebuie uitata si componenta economica, nu are sens sa dublezi banda daca acest lucru nu duce si la o dublare a pietei accesate care sa compenseze cresterile de costuri.
Pana la urma urmei este vorba de profit nimeni nu considera introducerea internetului pe piata romaneasca o actiune caritabila, indiferent ca sunt greci sau romani, iar in dragoste ca si la razboi toate actiunile sunt permise, la urma urmei este un razboi economic intre provideri mai mari sau mai mici, la cei mai mici este vb si de dragoste oleaca, dar si aia trece prin burta. :D

#31
RiKardo

RiKardo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.12.2005
Fratilor, eu doar astept data de 9 nov, sper ca atunci sa nu se mai planga nimeni si sa revina toti pe forum sa se laude cu cat de bine ii merge lui netu' ;)  (pana la urma urmei e moka, nu ???)

#32
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Eu cred că Romtelecom vrea să urmeze politica eRDeeSh, adică le promitem, le dregem, numai să mai aștepte.. Mult și bine. <_<

#33
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005

View PostRiKardo, on Nov 2 2006, 10:14, said:

Fratilor, eu doar astept data de 9 nov, sper ca atunci sa nu se mai planga nimeni si sa revina toti pe forum sa se laude cu cat de bine ii merge lui netu' ;)  (pana la urma urmei e moka, nu ???)
Am asteptat 2 luni, mai asteptam 9 zile, dar sa vezi comedie daca va trebui sa mai asteptam si dupa 9 noiembrie. :nonobad: Mai bine nu ne amageau si ne anuntau in momentul cand se realiza practic marirea de banda.

#34
RiKardo

RiKardo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.12.2005

View Posticename, on Nov 2 2006, 12:00, said:

Am asteptat 2 luni, mai asteptam 9 zile, dar sa vezi comedie daca va trebui sa mai asteptam si dupa 9 noiembrie. :nonobad: Mai bine nu ne amageau si ne anuntau in momentul cand se realiza practic marirea de banda.


Eu unul sper sa nu mai fie nici o amanare.

P.S. Priveste partea buna a lucrurilor, au mai ramas 8 zile :)

#35
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
La mine a fost marita banda din octombrie, nu stiam prima data ce se intampla de merge cu viteza dubla, la testele de viteza aveam canal de 3800.0 kbps , credeam ca e ceva temporar de cand am pus un router wireless si le pacalesc sistemul :)

Downloadul merge cu 350. KB/sec - 400. KB/sec de pe unele siteuri.

#36
Ferike

Ferike

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.08.2006

View Posteb2e2, on Nov 1 2006, 01:02, said:

foarte bine...dak renunti tu..poate ne creste noua mai mult viteza....  :lol:

Eu stiu ca s-a spus intii DUPA data de 1 noiembrie ...ceea ce poate fi orice data dupa 1.11.2006  :notangel:

Iar acum se promite dupa data de 9 noiembrie...nu se precizeaza si anul, din pacate. :madanimated:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate