Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Martorii lui IEHOVA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4084 replies to this topic

#55
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006

View PostZamolxel, on Oct 31 2006, 11:34, said:

Nu trebuie sa fi dumnezeu pt asta :))
Si un lider de secta este de ajuns pt asta. Cum este de exemplu GB.
GB - un căcat care se pișă, hahahaha, asta da!

#56
atisha

atisha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 27.09.2006
Nu am avut ocazia sa stau mai mult de vorba cu un Martor, desi am rude indepartate care au fost pe-acolo. Problema lor e ca au publicat o versiune proprie a Bibliei, care nu bate cu nici o alta, veche sau noua, si ca au o viziune foarte pamanteasca asupra Imparatiei lui Dumnezeu. E ceva la limita intre religie si politica. Nici macar nu se inscriu in cadrul doctrinar al crestinismului protestant, pentru ca ei sunt, practic, arieni, negand firea divina a lui Hristos. In alta ordine de idei, isi schimba doctrina in timp, si au poate cel mai organizat sistem de timpire colectiva dintre toate sectele ce se pretind crestine.
Dau un link unde se pot afla mai multe, si unde Martorii sunt atacati chiar de crestini, cu argumente biblice:

http://www.bible.ca/indexJws.htm

#57
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postatisha, on Oct 31 2006, 12:05, said:

Nu am avut ocazia sa stau mai mult de vorba cu un Martor, desi am rude indepartate care au fost pe-acolo. Problema lor e ca au publicat o versiune proprie a Bibliei, care nu bate cu nici o alta, veche sau noua, si ca au o viziune foarte pamanteasca asupra Imparatiei lui Dumnezeu. E ceva la limita intre religie si politica. Nici macar nu se inscriu in cadrul doctrinar al crestinismului protestant, pentru ca ei sunt, practic, arieni, negand firea divina a lui Hristos. In alta ordine de idei, isi schimba doctrina in timp, si au poate cel mai organizat sistem de timpire colectiva dintre toate sectele ce se pretind crestine.
Dau un link unde se pot afla mai multe, si unde Martorii sunt atacati chiar de crestini, cu argumente biblice:

http://www.bible.ca/indexJws.htm


Mda...
Cartile din carti sunt facute dar, sa ataci o carte cu alta carte este chiar de rasul lumii  :w00t:

#58
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
situl oficial poate ne spune mai multe despre ei...

#59
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006
Când cineva vrea să-ți facă bine cu forța trebuie neapărat să arunce cu căcat în cei care-ți fac rău din instinct.

#60
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postafterdeath, on Oct 31 2006, 12:24, said:

Când cineva vrea să-ți facă bine cu forța trebuie neapărat să arunce cu căcat în cei care-ți fac rău din instinct.


Defineste acel "bine " te rog. Ce intelegi tu prin acel "bine". Sau la ce "bine" sa ne referim, pe care sa ne axam discutia.

#61
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006

View Postiriwdir, on Oct 31 2006, 11:25, said:

Se intituleaza crestini dar ei de fapt nu cred in Iisus ca Dumnezeu, Iisus este un simplu prooroc.
Gresit! Ei cred ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, dar nu este Dumnezeu insusi. Ei nu cred in Trinitate. Si argumenteaza asta prin faptul ca Iisus obisnuia sa se roage la Tatal, ceea ce sugereaza ca Tatal e mai puternic ca el. Cu alte cuvinte...daca Dumnezeu=Iisus=Sf. Duh, atunci Dumnezeu s-ar ruga la el insusi?

#62
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006

View PostOrezarShef, on Oct 31 2006, 12:34, said:

Gresit! Ei cred ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, dar nu este Dumnezeu insusi. Ei nu cred in Trinitate. Si argumenteaza asta prin faptul ca Iisus obisnuia sa se roage la Tatal, ceea ce sugereaza ca Tatal e mai puternic ca el. Cu alte cuvinte...daca Dumnezeu=Iisus=Sf. Duh, atunci Dumnezeu s-ar ruga la el insusi?
Avem deja un topic pe tema trinității - trinitate. Din păcate, rigoarea scripturală, studiul pe text, și ce-i mai grav, logica și aritmetica nu prea și-au găsit interlocutori pe măsură nici acolo. Au prevalat, în schimb, opiniile personale, la fel de fundamentate ca și cele de pe-aici, pe adevăruri spuse din experiența dobândită de alții care ne-au povestit ce au auzit de la alții care i-au ucis pe alții și le-au luat religia blablabla, de parcă religia e o bomboană pe care i-o furi unui copil tâmpit etc.

Dacă până și ateii declarați se simt amenințați de niște indivizi căzuți sub influența unui „sistem avansat de tâmpire colectivă“, cum elegant se exprima un recent etolog, în vizită pe forumul acesta, cred că e cazul să nu mai fim așa de delăsători cu urmărirea știrilor de la ora 5 și să căscăm bine ochii lângă cine ne așezăm în tramvai! Unul din ei s-ar putea să nu fie panacot sau șpringar, dar dacă e vreun iehovist care ne face vreun descântec cu broșurici tâmpite și noi, inteligenți cum suntem, le credem?  :naughty:

E incredibil de câte ori trebuie să ne avertizeze unii binevoitori dezinteresați să nu mai mâncăm căcat, ca să fie siguri că nu ne dăm la slana lor cu ceapă!...

View Postatisha, on Oct 31 2006, 12:05, said:

Nu am avut ocazia sa stau mai mult de vorba cu un Martor, desi am rude indepartate care au fost pe-acolo. Problema lor e ca au publicat o versiune proprie a Bibliei, care nu bate cu nici o alta, veche sau noua, si ca au o viziune foarte pamanteasca asupra Imparatiei lui Dumnezeu. E ceva la limita intre religie si politica. Nici macar nu se inscriu in cadrul doctrinar al crestinismului protestant, pentru ca ei sunt, practic, arieni, negand firea divina a lui Hristos. In alta ordine de idei, isi schimba doctrina in timp, si au poate cel mai organizat sistem de timpire colectiva dintre toate sectele ce se pretind crestine.
Dau un link unde se pot afla mai multe, si unde Martorii sunt atacati chiar de crestini, cu argumente biblice:

http://www.bible.ca/indexJws.htm
Fraților, io v-am spus că e grav! Aveți confirmarea, dar e prea târziu!
Martorii nu numai că au o biblie proprie, chiar personalizată, cu autograf de la Iepopa, dar au și planeta lor, unde rudele noastre îndepărtate sunt răpite și molestate în colaborare cu toate conspirațiile sectante mondiale care s-au tâmpit tot așteptând un sistem cu adevărat corupt pe față!

Voi ați fost pe-acolo? Pe planeta Iehopedia? E mai șucar ca prin Dămăroaia?

#63
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
Interesant topic. Ii cunosc pe martori si pe cei din alte culte de foarte multi ani. Ceea ce ii deosebeste este ca ei nu accepta guvernarea umana imperfecta, in opozitie cu guvernarea lui Dumnezeu. Eu n-am vazut un martor sa moara de foame, nici altul prea insistent. Desi poate fi adevarat ca unii sunt prea insistenti insa nu vad nici o spalare de creier sau periculozitate.
N-am vazut pe nimeni sa te oblige sa cotizezi cu orice, insa daca ti s-ar oferi o biblie, sa zicem ca n-ai, ai prefera mai degraba sa dai o gramada de bani pe una de la biserica ortodoxa ? si totusi nici pentru biblia aia nu te obliga nimeni sa cotizezi.
daca nimeni nar cotiza cu nimic, de unde ar mai avea bani sa produca tipariturile, si tot ceea ce se consuma ?
Te bucuri ca ai scapat de armata ? Ti-ar fi placut sa fie obligatorie ?
Inca de cand era armata obligatorie, am intrebat martorii cum pot sa scap de ea, si asta fara sa ma fac martor, si mi-au zis de un text de lege pe caxre pot sa-l invoc si tot sa n-o fac.
relativ la transferul de sange, ei sustin ca exista un inlocuitor organic, care poate fi folosit, in detrimentul sangelui care statistic a cauzat mai multe decese datorita a tot felul de incompatibilitati sau virusuri nedepistate pe care le contine.

Indiferent din ce religie faci parte, iti zic: cauta adevarul si-l vei gasi !

#64
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006

View PostZamolxel, on Oct 31 2006, 12:34, said:

Defineste acel "bine " te rog. Ce intelegi tu prin acel "bine". Sau la ce "bine" sa ne referim, pe care sa ne axam discutia.
Asta ți se pare ție discuție?... Că despre editorial ne-am lămurit cu prisosință. La ora 8 dimineața unii au obosit de muncă, alții din cauza coșmarurilor provocate de sectanți. Căcat!

Mâine vă povestesc și eu ce-am găsit din întâmplare pe un site, trag un editorial cu superweiss, în jargon - cusut cu ață albă, pentru orbi, și nici sushi n-am mâncat, nici gura nu-mi miroase.

Penibil...

Edited by afterdeath, 31 October 2006 - 16:00.


#65
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006

View Postafterdeath, on Oct 31 2006, 15:57, said:

Asta ți se pare ție discuție?... Că despre editorial ne-am lămurit cu prisosință. La ora 8 dimineața unii au obosit de muncă, alții din cauza coșmarurilor provocate de sectanți. Căcat!

Mâine vă povestesc și eu ce-am găsit din întâmplare pe un site, trag un editorial cu superweiss, în jargon - cusut cu ață albă, pentru orbi, și nici sushi n-am mâncat, nici gura nu-mi miroase.

Penibil...
AfterDeath, imi amintesti de cineva  :naughty:
Beleartule, hali-ti-as poezia, tu esti, taica? :w00t:
Ti-au dat astia ban sau ce dreaq?

Sper sa nu fac confuzii, dar as jura ca esti Beleartu. Chiar si nickul face trimitere la o...eternitate a artelor frumoase... :peacefingers:
E ca o resurectare indiferent de gusturi  :P

Si ca sa nu tulbur apele, zi mataluta:
Te-au cuantifica dar nu ai cui ???  ;)

Edited by OrezarShef, 31 October 2006 - 16:54.


#66
Belearta.MarcicaBelearta

Belearta.MarcicaBelearta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 472
  • Înscris: 30.10.2006

View PostOrezarShef, on Oct 31 2006, 16:49, said:

AfterDeath, imi amintesti de cineva  :naughty:
Beleartule, hali-ti-as poezia, tu esti, taica? :w00t:
Ti-au dat astia ban sau ce dreaq?

Sper sa nu fac confuzii, dar as jura ca esti Beleartu. Chiar si nickul face trimitere la o...eternitate a artelor frumoase... :peacefingers:
E ca o resurectare indiferent de gusturi  :P
Iț vorgiești fumeia lui prin linkuri.
http://forum.softped...howtopic=174858
http://forum.softped...howtopic=174864
Nu iești diloc la dezordinea zilei. Ptiu!
Pies- Grigori îi plecat cu apuomietrili.

Edited by Belearta.MarcicaBelearta, 31 October 2006 - 16:58.


#67
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postafterdeath, on Oct 31 2006, 15:57, said:

Asta ți se pare ție discuție?... Că despre editorial ne-am lămurit cu prisosință. La ora 8 dimineața unii au obosit de muncă, alții din cauza coșmarurilor provocate de sectanți. Căcat!

Mâine vă povestesc și eu ce-am găsit din întâmplare pe un site, trag un editorial cu superweiss, în jargon - cusut cu ață albă, pentru orbi, și nici sushi n-am mâncat, nici gura nu-mi miroase.

Penibil...


Acesta nu este forumul lui prostulplanetei. Este un forum public.
Si nu te amagi ca eu, Zamolxel, m-am gandit special la tine cand am deschis acest thread.
Si... atat.

PS: Sa-mi faci o lista cu ce anume te lezeaza sa am grija pe viitor sa nu mai fac prostii :P

#68
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006

View PostBelearta.MarcicaBelearta, on Oct 31 2006, 16:55, said:

Iț vorgiești fumeia lui prin linkuri.
http://forum.softped...howtopic=174858
http://forum.softped...howtopic=174864
Nu iești diloc la dezordinea zilei. Ptiu!
Pies- Grigori îi plecat cu apuomietrili.

:roflmao:  :roflmaofast:  :roflmao:
Piesa de piesa de piesuta  :coolspeak:
:clapping:  :cheers:

#69
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Singurul lucru periculos pe care il vad eu la acesti oameni este ca nu permit membrilor sa faca transfuzii de sange chiar daca sunt bolnavi .

#70
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View PostBelearta.MarcicaBelearta, on Oct 31 2006, 16:55, said:

Pies- Grigori îi plecat cu apuomietrili.

La reparat ??  :o
Sau asa se face citirea apometrelor pe la voi: scoti apometrele si pleci cu ele la citit  :roflmao:

#71
afterdeath

afterdeath

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 702
  • Înscris: 27.10.2006

View PostZamolxel, on Oct 31 2006, 16:57, said:

Acesta nu este forumul lui prostulplanetei. Este un forum public.
Si nu te amagi ca eu, Zamolxel, m-am gandit special la tine cand am deschis acest thread.
Si... atat.
PS: Sa-mi faci o lista cu ce anume te lezeaza sa am grija pe viitor sa nu mai fac prostii :P
Forumul lui cretinulforumurilor își cere scuze față de forumul fără public.

View PostZamolxel, on Oct 31 2006, 17:07, said:

La reparat ??  :o
Sau asa se face citirea apometrelor pe la voi: scoti apometrele si pleci cu ele la citit  :roflmao:
A exagerat, se dă și ea mare că a văzut apometre. De fapt erau repartitoare de țepe.

View Postmagic-gabi, on Oct 31 2006, 17:04, said:

Singurul lucru periculos pe care il vad eu la acesti oameni este ca nu permit membrilor sa faca transfuzii de sange chiar daca sunt bolnavi .
Dar că alți oameni te obligă să trăiești în mizerie cu speranța în viața de apoi și te pun să lingi morții și să bei pișat sfințit, asta nu-i periculos, nu?

Nu cumva ai fost hematolog într-o viață anterioară?

#72
Belearta.MarcicaBelearta

Belearta.MarcicaBelearta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 472
  • Înscris: 30.10.2006

View PostZamolxel, on Oct 31 2006, 17:07, said:

La reparat ??  :o
Sau asa se face citirea apometrelor pe la voi: scoti apometrele si pleci cu ele la citit  :roflmao:
Ioti, brie, undi statiai matali.
Mi-o fost lieni sî sciru șitirea, mari scofalî, no, acu' fași bai Grigori, or trebea sî zîc șî pi undi sî spalî?
Șî apoi îi raspundiam lu Oshawa, așiela, cî doar nu dijiaba ma chinui jumati di orî sî diacriticesc pi aiși...

Edited by Belearta.MarcicaBelearta, 31 October 2006 - 17:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate