Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

CD-ROM Pareri Opinii

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.532
  • Înscris: 26.11.2001
Sfaturi intre prieteni!!!

AIWAMAN - "Pareri/opinii/sugestii :
01.este bine sa ai un cd la viteza sau unul modest (sub 32x)
02.considerati ca in viitor vor aparea viteze pe taraba de peste 72x(trueX kenwood)
03.IDE sau SCSI"

don_King  - "pana acum putine CDroame trec de viteza REALA de 32X.......  acuma evident ca fiecare si-ar dori un cdrom cat mai bun
...problema au as formula-o altfel: "Ce cdrom ieftin/scump v-ati cumpara daca ati avea sau nu bani ? " Daca as avea bani mi-as lua un TEAC 40X (clasic, nu?) sau un Plextor. Nu am avut niciodata scule SCSI, asa ca nu imi pot da cu parerea. Daca nu as avea bani, as mai astepta un pic ...nimic nu e mai neplacut sa iti iei un jaf si sa iti faci nervi cu el, drumuri la service, etc "

Speedo  - "Este bine sa ai un Kenwood!  Oricum, eu de acum incolo o sa "merg" pe calculatoare care nu fac zgomot, ce o sa-mi mai fac asa o sa fie.  Vad ca pe afara este moda cu PC-uri silent, care au pana si ventilatorul la sursa fara zgomot, adica nu merge decat de la o anumita temperatura. La asta se mai adauga noul Seagate Barracuda IV care face zgomot de doar 2,4 belli, adica nu face, cu alte cuvinte. M-am saturat de suieraturi! As merge ca o a doua optiune pe un DVD cu controlul vitezei."

Monitox  - "Din cate am mai citit si eu pe net, Kenwood este un cdrom exceptional... ma refer aici la modelele alea deosebite cu X capuri...etc  Momentan am un clasic TEAC 40x . Nu stiu altul mai silentios si mai robust in Romania  Anyway, cred ca multe firme exagereaza aruncand pe piata modele 5sn...etc nefinisate si care creeaza numai probleme ! De ex. Creative care si-au facut un tel din prostirea maselor cu viteze astronomice gen 60 x .. etc DAR toate sunt MAX ! Aici e smecheria.. fac ei ce fac, atinge biata unitate o data pe luna 55x si ei o vand ca 55x MAX   DAR comparata cu un TEAC 40x e mai lenta ...  PS: cred ca o sa-mi mai cumpar un TEAC 40x si o sa-l tin de rezerva.. ca poate nu or sa se mai gaseasca mai incolo "

GabiS  - "Eu am un Teac 40 , dar mi-a placut cum merge LG-ul de 52 desi e un pic mai zgomotos .  Consider ca e bine ca viteza sa fie cat mai mare , motiv ptr care am vandut Teacul meu de 32 , care mergea bine ( dar era incet , mai ales la audio grabbing) .
Cred ca se vor orienta pe tehnologia Kenwood sau ceva asemanator ( yee , zgomot mic , viteza mare - multe piese care se pot strica  ) Ide sau Scsi ? depinde de modele si de preturi ."

mmariusel  - "Eu am un Teac la 40x dupa ce am avut unul la 32x . Nu numai ca e silentzios dar citeshte cd-uri pe care nici un alt cd rom nu le-ar citi. E singurul cd-rom care exista pe care il potzi accesa imediat dupa ce pui un cd in el fara sa-tzi deie retry. Am incercat shi eu un "upgrade" la 60x dar l-am dat inapoi ca VAJAIA shi facea galagie, praf shi dupa ce termina citea la 24 maxim 30 cu intreruperi."

oki_doki  - "cel mai silentios pt mine este un writer HP 7200, si cel mai bun cu toate ca nu l-am avut cred ca este asus de 40x sau 42x nu cele peste ca alea sunt deja nasoale, tot asa bagi orice in ele si le citeste. Nu o luati ca pe un sfat ca nu am schimbat decat 3 cd-rom-uri in toata istoria pc-ului meu "

arty_fx  - "chestia cu CDroamele care deja au inceput sa "fuga" spre 100x (in curand) e marketing. Ce nu spun producatorii despre un CDROM max32X este ca max acela este viteza MAXIMA pe care o poate atinge. E chestie de fizica, normal ca viteza datelor pe segmentele exterioare ale discului trec mai repede (viteza unghiulara) prin fatza lentilei de citire decat cele de pe trackurile de la interior, asta indiferent de variatzia vitezei de rotire a discului... Ce trebuie tzinut minte mereu este rata de transfer sustaind ... aia e importanta, nu un foc de paie pe marginea discului pretz de 15 secunde. Testul se poate face asha.... iei un CD facut de tine cu jdemii de chestii pe el (sa fie multe fishiere, deci nu unul cu un AVI mare) shi'l copiezi tot pe HDD, masori timpul (cu ceasul, nu cu estimarea de la windows din boxa de transfer), apoi schimbi unitatea CD cu alta shi refaci testul....Rezultatele sunt relative shi depind de sistemul in cauza....Personal imi place TEAC shi PLEXTOR dar am avut shi un model de Creative care mergea surprizator de bine ... ciudat!?!
Mai e un aspect de care sa nu uitzi. Se poate intampla sa iei un CDrom care sa fie facut de mumu production .... care sa'l iei pe 2 lei shi care sa fie Teac in realitate... sau reversul situatziei, sa iei un TEAC care sa fie o rabla, deci atentzie mare shi testarea marfii e definitorie..."

djlyon  - "Am un Teac 4sn. Cu firware-ul 3.0, am audio grabbing constant la primul track audio - deci la interiorul discului - de 17x. Am sa fac si un screenshot. E adevarat, si discul e bunicel.
La citirea discurilor cu erori am reusit sa citesc cu un Teac 6/24 SCSI un disck TDK cu ruptura. Ruptura in sensul ca puteam sa bag unghia si sa o misc in zgaritura. A citit ok arhivele doom.rXX de pe TDK-ul scapat candva pe jos si zgariat prin harsaire pe niste pietricele (din greseala , of course) de catre mine. Bineinteles ca arhivele au dat CRC OK la despachetare.
Drive-uri bune au mai fost - la vremea lor, Teac 24 si 32. Am ochit undeva acuma un Teac slim 12 sau 16x cu floopy incorporat. Cand am invartit butonul de volum a iesit praf din spatele butonului. Dar CD-ROM-ul mergea perfect. Poate vi se pare ca fac apologia Teac, dar am gasit undeva pe net o pagina cu doi tampiti care au trecut cu roata de la masina peste un drive Teac, carcasa s-a botit UN PIC doar, iar driverul mergea si dupa aia. Este un film AVI. (nu mai tin minte unde, era prin 98-99) "

mmariusel  - "TEAC rules cum spuneam shi eu fratzilor. Mai ales alea pe scsi sau cd-writerele mananca tot"

jeffe - "Eu am TEAC 32X. SCSI. rupe orice, este slab la Audiograbbing, dar eu sunt de moda veche shi codez cu Fraunhoffer-ul care e lent anyways, asha ca mare lucru nu prea simt. Mai am un Teac, tot 32X, IDE, pe server. De un an se milogeshte de mine un prieten sa i-l dau shi nu vreau sa aud, kit ca il folosesc poate de doua ori intr-un an. Pana shi floppy disk drive-ul meu Teac de 3,5'' fabricat in 1995 merge impecabil, fara sa paradeasca diskete shi alte fitze. Teac face scule. Teac rulz.
sau, ca sa ii citez kiar pe ei : "That's recording"  "

:oK: :oK: :oK: :oK:

#2
Mage_of_Light_RG

Mage_of_Light_RG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 124
  • Înscris: 28.11.2001
Am Teac 40x care merge impecabil. Nu l-as da DECAT pe un kenwood :)

#3
crocus

crocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 01.12.2001
Nu stiu alt cdrom mai bun in Romania decat Teac 4sn.

#4
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.085
  • Înscris: 28.11.2001
Depinde ce vrea fiecare de la un CDROM. Daca ai neaparata nevoie de viteza (lucrezi foarte mult cu CD-urile), atunci foarte bun e LG 52x (mai ales daca iti poti permite cam la 1 an sa il schimbi cu altul nou). Dar dupa cum am mai zis, daca ai date ultra-importante pe vreun CD, nu-ti recomand sa-l introduci in vreun CD-ROM > 4sn.

#5
Guest__*

Guest__*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Teac is the best. I just love it.:oK:

#6
nero

nero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 05.12.2001
Mie mi-au trecut prin mana majoritatea cdroamelor mai bune (in afara de ASUS 50x) shi pot sa zic ca cele mai bune sunt LG 52x shi Teac 4sn. Ordinea ar fi fost invers daca Teac-ul n-ar fi avut probleme de compatibilitate.

#7
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.341
  • Înscris: 28.11.2001
CD-rom evident ca scsi e cel mai bun. Dar la fel de bun e si un dvd. Eu am asa ceva de vreo 3 ani si merge super. Nu are viteza mare la citire (24x) dar nici nu simt nevoia. Daca vreau viteza e foarte bun un hdd pe usb... (chiar ma bate gindul sa iau unul)

Evident, NU mi-as lua Teac :)

#8
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.725
  • Înscris: 05.01.2007
Salut oameni buni!!.Am o mare problema;CD-romul meu nu mai copiaza;in Nero daca vreau sa copiez un CD, incepe sa se invarta dupa care se opreste si iar incepe sa se invarta si din nou se opreste.Toate astea se repeta la infinit...Tin sa precizez ca de citit le citeste pe cele copiate,dar nu vrea sa copieze.Sa fie necesara skimbarea lui?Se instaleaza usor?Trebuie acelasi tip care am in pc? :confuzzled: Nu stiu ce CD-rom este dar scrie pe el DVD Multiplayer,Compact Disk Rewritable Ultra Speed.Asa l-am luat cu totul.Tin sa precizez ca am pc-ul de 3 ani.Am copiat cu el c-am 2000 de Cd-uri.Si-o fi dat Duhul?Trebuie sa-mi iau alt cd-rom?Salvati-ma ...please#### ADI

#9
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.229
  • Înscris: 13.07.2007

View PostAdi blondu, on Dec 27 2007, 10:27, said:

Salut oameni buni!!.Am o mare problema;CD-romul meu nu mai copiaza;in Nero daca vreau sa copiez un CD, incepe sa se invarta dupa care se opreste si iar incepe sa se invarta si din nou se opreste.Toate astea se repeta la infinit...Tin sa precizez ca de citit le citeste pe cele copiate,dar nu vrea sa copieze.Sa fie necesara skimbarea lui?Se instaleaza usor?Trebuie acelasi tip care am in pc? :confuzzled: Nu stiu ce CD-rom este dar scrie pe el DVD Multiplayer,Compact Disk Rewritable Ultra Speed.Asa l-am luat cu totul.Tin sa precizez ca am pc-ul de 3 ani.Am copiat cu el c-am 2000 de Cd-uri.Si-o fi dat Duhul?Trebuie sa-mi iau alt cd-rom?Salvati-ma ...please#### ADI

Salutare "blondule", tocmai ai continuat un topic deschis in 2001 si... de atunci au aparut unitati optice mult mai evoluate decat unitatea CD-rom. Sfatul meu este sa-ti iei un DVD-RW si ai rezolvat problema.

#10
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.725
  • Înscris: 05.01.2007

View PostThe Kid, on Dec 27 2007, 12:33, said:

Salutare "blondule", tocmai ai continuat un topic deschis in 2001 si... de atunci au aparut unitati optice mult mai evoluate decat unitatea CD-rom. Sfatul meu este sa-ti iei un DVD-RW si ai rezolvat problema.


Deci asta e ultima solutie?Atunci imi voi lua un dvd-rw.Mersi si Sarbatori Fericite

#11
CLAXON

CLAXON

    din Republica Bananiera Romania

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.337
  • Înscris: 07.04.2006

View PostThe Kid, on Dec 27 2007, 10:33, said:

Salutare "blondule", tocmai ai continuat un topic deschis in 2001 si... de atunci au aparut unitati optice mult mai evoluate decat unitatea CD-rom. Sfatul meu este sa-ti iei un DVD-RW si ai rezolvat problema.


probabil a folosit functia search (mult trambitata de unii) si a dat pe ste acest topic. adi poseda o unitate "combo" cititoare de DVD/CD-uri si scriitoare de CD-uri. Probabil generatorul de laser nu mai functioneaza corect la scriere si de aceea nu mai poate sa copieze.

@adi...ia-ti un Pioneer

#12
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.725
  • Înscris: 05.01.2007

View PostCLAXON, on Dec 28 2007, 21:43, said:

probabil a folosit functia search (mult trambitata de unii) si a dat pe ste acest topic. adi poseda o unitate "combo" cititoare de DVD/CD-uri si scriitoare de CD-uri. Probabil generatorul de laser nu mai functioneaza corect la scriere si de aceea nu mai poate sa copieze.

@adi...ia-ti un Pioneer


MULTUMESC DE RASPUNS,DECI DVD/CD-ROMUL NU MAI E BUN.O SA-MI IAU UN DVD/RW.SARBATORI FERICITE SI UN AN MULT MAI BUN DECAT 2007

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate