Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#757
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

View Postzuv, on 10 iulie 2023 - 11:42, said:

Some Jordanian soft Posted Image (more or less) drinks, non-Muslim edition. Posted Image

nu stiam ca se face atata bere in Iordania!

Foarte bun aportul tau @zuv, felicitari!

#758
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postfloraur, on 26 iulie 2023 - 00:48, said:

nu stiam ca se face atata bere in Iordania!
Nu doar bere. Si vin, whisky, etc. Toate bauturile din postarea mea sunt "Made in Jordan". Si nu le-am postat pe toate...Posted Image

Edited by zuv, 26 July 2023 - 09:18.


#759
zaza2010

zaza2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.11.2010
Buna ziua!

Rugaminte ajutor din partea celor care au fost / vizitat Wadi Rum
In curand urmeaza sa ajung in Iordania si printre altele, avem rezervata o noapte in Wadi Rum, mai precis la Wadi Bedouin Camp

Din ce am mai citit, nu se merge pana la locul rezervarii, ci se lasa masina intr-o locatie si de acolo vor veni gazdele sa ne ia.
Problema mea e ca nu stiu exact unde se lasa masina - intr-o parcare din Wadi Rum Village (centrul turistic), sau in alta parte?
Poate cineva imi poate impartasi experienta avuta si cum se procedeaza corect.

Se plateste vreo taxa de intrare in desert?
De asemenea, se poate folosi Whatsapp (mesaj si telefonie) la Wadi Rum?

Daca m-ar putea ajuta cineva, as fi foarte recunoscator!

#760
mparvu

mparvu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 27.01.2013
[...]

Salut,

incerc sa te ajut cu experienta mea:

Si eu am stat o singura noapte. Am stat la Sand Star Camp. Punctul de intalnire este la Wadi Rum Village, unde te intalnesti cu reprezentantii locului unde te cazezi. Practic acolo e poarta de intrare in rezervatie. Te duci la un birou unde se fac niste formalitati si cred ca se plateste si o taxa. Eu am avut masina inchiriata si pentru ca locul unde am fost cazati se afla relativ aproape de intrarea in rezervatie, am luat masina cu noi, ne-am tinut dupa cel care venise se ne intampine de la cazare. Daca e mai departe, evident ca e de preferat sa lasi masina in parcarea de la Wadi Rum Village si sa mergi cu cel care te intampina. E o parcare mare la Wadi Rum Village, ar trebuie se nu fie nicio problema sa gasesti un loc, deci nu iti face grija de asta. Problema in rezervatie cu transportul este ca este nisip, evident, nu sunt marcarte drumurile si te poti pierde usor sau poti ramane cu masina pe dunele de nisip.
Legat de semnalul la telefon, ce imi mai aduc aminte e ca aveam internet, dar nu mai stiu daca folosind WiFi-ul de la cazare sau de la retea.
Ai grija ca este frig seara / noaptea, noi am fost la sfarsit de martie, inceput de aprilie, si in timpul zilei era cald, dar noaptea in Wadi Rum a fost f frig, am pus tot ce aveam pe mine. In timpul zilei e bine iarasi sa ai ceva care sa iti acopere tot corpul pentru a te proteja de soarele puternic.
Ce iti mai recomand , daca nu ai facut deja, sa faci rezervare si la acel tren cu tot show-ul inclus, cred ca e inclus daca iei jordanpass , dar musai sa faci rezervare din timp.

Iti doresc o vacanta minunata, Iordania este o tara foarte ofertanta din multe puncte de vedere ( natura, istorie, mancare, relaxare, etc ).


NU mai citati ultimul post !
     -  Moderator edit  -

Edited by Barboso, 26 January 2024 - 13:04.


#761
zaza2010

zaza2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.11.2010
[...]

Multumesc foarte mult pentru informatii!


NU mai citati ultimul post !
-  Moderator edit  -

Edited by Barboso, 26 January 2024 - 13:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate