Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#721
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Panorama Dead Sea Complex

Attached Files



#722
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Dead Sea museum

Attached Files



#723
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
O Beach resort

Situat la vreo 55 km de Amman. 20JOD intrarea, 8JOD masa de pranz, sistem "all you can eat". Cel mai ieftin din zona, cica.
Fiind extrasezon, erau inca in curs o multime de lucrari de reabilitare. O singura piscina functionala, si in aia apa mai rece decat in mare. Oricum, scopul primar al vizitei era un contact apropiat cu Marea Moarta. Nu stiu cum o arata in plin sezon, insa acum plaja era absolut neamenajata. Apa marii, la vreo 20 de grade si sarata ocna. Daca vrei sa te ineci, nu poti.

Attached Files



#724
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Peisaj in zona Marii Moarte

Attached Files



#725
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 29.12.2016

View Postzuv, on 14 mai 2023 - 12:50, said:


Multumesc maestre. De fiecare data cand citesc postarile tale si vizualizez pozele facute de tine ma faci sa-mi doresc sa fiu acolo.
Cel mai probabil anul viitor voi trece si prin aceste locuri.

#726
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Jerash

Attached Files



#727
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Jerash

Attached Files



#728
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Petra

Am oscilat destul de mult in legatura cu timpul alocat pentru vizitarea Petrei. O zi, doua? La asta a contribuit faptul ca programul de vizitare nu este foarte clar, e dat pe anotimpuri, vara/iarna. Da’ cine stie cand incepe vara in Iordania?! Am trimis doua mail-uri catre Visitpetra.jo, pentru clarificari, insa se pare ca nu pricep engleza…:(
In cele din urma, am optat pentru o vizita de o zi (am plecat la 5:30 dim Amman, m-am intors seara, tarziu). O vizita de doua zile ar fi insemnao noapte de cazare in Wadi Musa si, implicit, o seara petrecuta in micul orasel, nu foarte ofertant. Am reusit sa acopar vreo 95% din ce-mi propusesem, am facut patru trasee prin sit, insumand vreo 12km, din care peste jumatate trepte si teren accidentat. Insa a fost o zi foarte obositoare, cred ca ideal este o vizita de doua zile.
Apa e, poate, scumpa, la 1JOD/500ml (acelasi pret pentru sucuri la 330ml sau fresh la pahar de vreo 200ml) insa nu cred ca merita efortul de a cara dupa tine un rucsac cu sticle cumparate ieftin din supermarket. In plus, cea vanduta de beduini in sit e rece. Exista si doua restaurante, situate in mijlocul sitului.

Attached Files


Edited by zuv, 25 May 2023 - 11:01.


#729
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Petra

De la Visitor Center pana la intrarea in Siq (canionul ce conduce la Treasury, imaginea-emblema a Petrei) sunt cam 900m, traseu relativ plat, pe care doritorii pot inchiria un cal, magar sau chiar o camila. Preturi nu stiu, ca nu m-a interest. De vazut, nimic cu adevarat impresionant, (poate) cu exceptia Obelisk Tomb.

Attached Files



#730
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Petra - The Siq

Povestea se schimba radical odata cu intrarea in Siq. Canionul e impresionant, cu peretii sai verticali de piatra rosiatica. Aici sunt interzise animalele (patrupedele, din cele bipede mai scapa unele exemplare) din cauza ingustimii locului (vreo 2m, in unele locuri) combinata cu aglomeratia foarte mare. Exista insa niste masinute electrice, in genul celor de pe terenurile de golf. Din nou, nu stiu preturi. Traseul e relativ plat, in unele locuri acoperit cu un beton rugos, in altele pavat cu dale de piatra (nu stiu daca originale sau puse ceva mai recent). Siq-ul are si el cam 1km si te scoate fix in fata la Al Khazneh/The Treasury.

Attached Files


Edited by zuv, 27 May 2023 - 17:30.


#731
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Petra - Al Khazna/The Treasury

Impactul la intalnirea cu Al Khazneh e puternic, fatada are vreo 40m inaltime si e inca foarte frumoasa, in ciuda trecerii vremii. Faptul ca, din cauza ingustimii locului, nu o poti privi decat de la o distanta destul de redusa o fac sa para si mai inalta si impunatoare. Nu se poate intra la interior. In spatiul din fata, viermuiesc sute de oameni in cautarea pozei perfecte  Abunda influncerii si alte creaturi dintr-astea inutile, cu boturi tuguiate, ipostaze studiate si repetate obsesiv in cautarea perfectiunii. Trebuie sa fii atent sa nu calci pe/in ei. Astora li se adauga si o multime de camile ai caror stapani beduini le inchiriaza pentru poze. Pe peretele din fata trezoreriei sunt cateva puncte de belvedere la care nu poti insa ajunge fara a plati ceva unor beduini-paraziti ce “pazesc” intrarea pe cararile ce conduc la aceste puncte. Oricum, cel mai bun punct de belvedere e sus, pe coama versantului, si accesul e liber (nu si usor…), via Al Khubtha Trail.
Apropo de beduini, ei sunt stapanii neoficiali ai locului, desi exista o politie a sitului, care e sublima dar lipseste cu desavarsire, din punct de vedere al implicarii. Beduinii inchiriaza animale pentru transport, vand apa si sucuri, vand felurite suveniruri (sunt curios daca or fi fost la fel de originale ca sticla de Murano “made in China” , care se gasese peste tot in Venetia, de exemplu). De-a lungul traseelor din sit au o multime de cascarabete improvizate din covoare prafuite, cartoane si folii de plastic, cu un aspect deplorabil. Sunt murdari, neingrijiti, copiii lor umbla desculti prin jur. Probabil ca, nomazi fiind, nu vor sa-si schimbe stilul de viata insa cred ca guvernul ar putea aloca o mica parte din sumele imense incasate de la turistii ce viziteaza situl pentru a instala niste standuri civilizate unde sa-si vanda astia marfa (plus o amenajare minima a traseelor de hiking din sit si o semnalizare mai buna a acestora).

Attached Files


Edited by zuv, 30 May 2023 - 11:41.


#732
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Sa nu uitam mirosul de la urinarile/defecarile camilelor, magarilor & stuff.
Buna aia cu: "sa nu calci in ei" Posted Image

#733
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Main Trail e cel mai usor traseu din sit. Plat, fara urcusuri sau coborasuri. Incepe de la Visitors Center, trece prin Siq, ajunge la The Trasury, continua cu Outer Siq, Street of Facades, Colonnaded Street si se termina in zona celor doua restaurante, in mijlocul sitului.

#734
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Tomb of Unayshu

In capatul Street of Facades, pe dreapta, la mai putin de 100m de Main Trail.

Attached Files



#735
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Petra - Teatrul

Urmatorul obiectiv important intalnit pe Main trail. Se pare ca avea o capacitate mai mare decat cel din Amman.

Attached Files


Edited by zuv, 04 June 2023 - 17:12.


#736
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Petra - Royal Tombs-Urn Tomb

Attached Files



#737
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Petra - Royal Tombs

Attached Files



#738
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,814
  • Înscris: 17.08.2022
Excelente prezentari....!
Se vede ca ai fost placut impesionat

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate