Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

EXISTA CUMVA O LATIME MINIMA A TERENURILOR INTRAVILANE?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
daca lungimea drumului este de max.25 m, latimea poate fi de 3,5 m
daca lungimea drumului de acces e mai mare de 25 de metri, latimea minima trebuie sa fie de 7 m.

#20
MeVeryHigh

MeVeryHigh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 12.09.2005
Am si eu o intrebare legata de terenuri. Am un teren cu deschidere de 33 si lungime de 15 in Ilfov. Am C.U., cadastru/intabulare. Problema e ca cei de la CJ se pare ca au atact PUZ-ul pe motiv ca nu se poate construi pe un teren care e mai mult lat decat lung (ca sa ma exprim neacademic). E reala problema? E adevarat ca nu se poate construi pe un astfel de teren?

#21
Cristi_fx

Cristi_fx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.07.2005
salut
Am un teren impreuna cu un coleg cu urmatoarele dimensiuni. 48,7 x 16.07(deschidere)
Vrem sa il dezmembram si nu stiu cume e mai bine. El vrea sa isi faca casa cat mai repede in schimb eu nu am posibilitati acum. Nu stiu ce va fi peste un an sau 2 si s-ar putea sa il vand si nu vreau sa am probleme.
Va rog sa imi spuneti cum e mai bine, din experienta voastra. Cat trebuie sa las drumul de servitute? (el are terenul din spate)
La ce ar mai trebui sa fiu atent?

Multumesc

#22
antwerp

antwerp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.08.2006
rugaminte: stie cineva numarul si data publicarii actului normativ uce priveste urbanismul, act care prevede inclusiv latime drumuri de acces? din ce stiu este publicat in monitorul oficial pe l sf lui decembrie.
multumesc anticipat

#23
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005

View PostMeVeryHigh, on Aug 20 2007, 15:14, said:

Am si eu o intrebare legata de terenuri. Am un teren cu deschidere de 33 si lungime de 15 in Ilfov. Am C.U., cadastru/intabulare. Problema e ca cei de la CJ se pare ca au atact PUZ-ul pe motiv ca nu se poate construi pe un teren care e mai mult lat decat lung (ca sa ma exprim neacademic). E reala problema? E adevarat ca nu se poate construi pe un astfel de teren?

Chiar, si pe mine ma intereseaza la aceasi suprafata, sunt mai multe loturi asa, unul langa altul. Care sunt reglementarile (Legea)? PUG-ul stabileste si asta pentru comuna respectiva? Sau altfel cum?

#24
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View Postadina_bl, on Oct 25 2006, 15:11, said:

Am un teren intravilan de vanzare de 5000mp, problema mare e ca am deschidere la strada de doar 16,5m...exista cumva in legislatie ceva care sa oblige la o latime minima pentru o constructie de orice gen
(locuinta, constructie comerciala). Am citit in legea locuintei parca de o latime minima de 12m pt o locuinta nelipita de ale vecinilor...e corect ceea ce spun? Sau e ceva nou in domeniu despre care eu nu am habar??Va intreb pentru ca vreau sa vand acest teren si nu vreau sa ma blocheze careva cu astfel de probleme...sa-mi incurce planurile de vanzare...


e super suficient.

eu am cumparat si voi construi pe teren de 14 m deschidere.

#25
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View PostCristi_fx, on Aug 31 2007, 12:37, said:

salut
Am un teren impreuna cu un coleg cu urmatoarele dimensiuni. 48,7 x 16.07(deschidere)
Vrem sa il dezmembram si nu stiu cume e mai bine. El vrea sa isi faca casa cat mai repede in schimb eu nu am posibilitati acum. Nu stiu ce va fi peste un an sau 2 si s-ar putea sa il vand si nu vreau sa am probleme.
Va rog sa imi spuneti cum e mai bine, din experienta voastra. Cat trebuie sa las drumul de servitute? (el are terenul din spate)
La ce ar mai trebui sa fiu atent?

Multumesc


Vezi ca daca vreti sa faceti dezmembrarea inainte de a construi case,trebuie sa lasati minim 5 m drum de servitute,eventual intrebati la primarie daca s-a schimbat ceva in acest sens.

Mai bine contruieste el primul, trebuie sa lasati minim 2 m de vecinatati si lasati un drum de servitute de doar 3 m si faceti dezmembrarea dupa ce a facut el casa.

In aceeasi situatie sunt si eu si la fel voi proceda.

#26
pc83

pc83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.07.2007
Am si eu nelamuriri in legatura cu drumul de servitute, am auzit ca acum ar trebui sa aiba minim 9 metri ca sa poata intoarce o masina de pompieri, e adevarat fiindca mi se pare foarte mult chiar si la un teren cu o deschidere destul de buna in jur de 25 de metri. Daca e cazul sa iau un teren impreuna cu altcineva cum e mai avantajos sa am eu portiunea de la strada dar sa am pe toata latura terenului drum de servitute sau sa am portiunea din spate, in cazul asta ma costa mai mult sa trag utilitatile (curent si gaze) de la drum sau ce alt dezavantaj ar fi?
Suprafata acoperita de drumul de servitute o platim amandoi cumparatorii sau o plateste doar cel care il foloseste?
Multumesc.

#27
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View PostMeVeryHigh, on 20th August 2007, 15:14, said:

Am si eu o intrebare legata de terenuri. Am un teren cu deschidere de 33 si lungime de 15 in Ilfov. Am C.U., cadastru/intabulare. Problema e ca cei de la CJ se pare ca au atact PUZ-ul pe motiv ca nu se poate construi pe un teren care e mai mult lat decat lung (ca sa ma exprim neacademic). E reala problema? E adevarat ca nu se poate construi pe un astfel de teren?
Banuiesc ca ai aflat pana la urma. Era asta cu adevarat o problema?

View Postantwerp, on 21st September 2007, 15:24, said:

rugaminte: stie cineva numarul si data publicarii actului normativ ce priveste urbanismul, act care prevede inclusiv latime drumuri de acces? din ce stiu este publicat in monitorul oficial pe l sf lui decembrie.
multumesc anticipat
Spune-mi si mie te rog daca ai aflat.

#28
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postdanez, on 25th October 2006, 22:25, said:

Adina, terenul tau este foarte in regula, deschiderea lui este indeajuns de buna sa obtii autorizatie de constructie.Deschiderea minima obligatorie, sub care nu se prea obtin autorizatii de construire este de 8 m.Daca ai 8 m deschidere, ca sa construiesti, este obligatoriu sa ai calcan si in stanga si in dreapta proprietatii.Daca nu ai calcan in ambele parti, atunci deschiderea obligatorie este 10 m, cu conditia sa ai mancar un calcan ( in stanga sau in dreapta ).Daca nu ai nici un calcan, e obligatoriu ca terenul sa aibe mimim 12 m.
Cred ca ai /aveai dreptate, am gasit acelasi lucru si in documentul atasat. Dar dupa noile reglementari urbanistice din 2011, stie cineva care mai este situatia?

View Postdanez, on 25th October 2006, 22:25, said:

De aici incep alte discutii, de fineturi, gen P.U.D. , P.U.Z., care iti pot indulcii retragerile fata de limita de proprietate, regimul de inaltile, procentul de ocupare si coeficientul de utilizare al terenului.Cam atat...Daca mai ai nevoie de alte sfaturi, intreaba-ma.
Nu "indulci", cred ca dimpotriva.

View Postbully-mac, on 26th October 2006, 13:05, said:

gresit
codul civil privind servitutile,vecinatatile si dreptul de trecere, prevede altceva: ...

View Postbully-mac, on 27th October 2006, 08:04, said:

chiar ma duc ... de vreo cativa ani, ma duc foarte des ... face parte din meseria mea :huh:
asa ca, tot ce fac , fac pe baza codului civil, si am dreptate....nici chiar primaria nu are cum sa combata codul civil, decat daca are prevederi speciale ale Regulamentului De Urbanism , adoptat la nivel local, care sa reglementeze altfel ...
Problema, cred eu, este ca intotdeauna primaria ARE acele prevederi speciale ale RLU.
Daca mai crede cineva contrariul, rog sa-mi dea si mie din doza sa de optimism.

Attached Files



#29
gabygyy

gabygyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.01.2007
salutare, nu stiu daca mai citeste cineva aici sau este alt topic/
vreau sa cumpar un teren cu dimensiunile de 9mx40 / 9 m deschiderea la drum.
In stanga am o alee de 3m pe toata lungimea, din alee se intra in in cele 5 case (un sir de 5 case insiruite)
in dreapta am la fata la drum un alt sir de case lipite de marginea proprietatii.
Exista un certificate de urbanism al propritarului care a construit toate aceste case si in acre se perevede p+4.
Intre timp casa din dreapta a fost vanduta/iar acest lot nu este dezmembrat-nu este inca individualizat fata de lotul mare.
Eu daca vreau sa cumpar voi putea construii pe el? ce si cum?
multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate