Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

EXISTA CUMVA O LATIME MINIMA A TERENURILOR INTRAVILANE?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
adina_bl

adina_bl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.08.2006
Am un teren intravilan de vanzare de 5000mp, problema mare e ca am deschidere la strada de doar 16,5m...exista cumva in legislatie ceva care sa oblige la o latime minima pentru o constructie de orice gen
(locuinta, constructie comerciala). Am citit in legea locuintei parca de o latime minima de 12m pt o locuinta nelipita de ale vecinilor...e corect ceea ce spun? Sau e ceva nou in domeniu despre care eu nu am habar??Va intreb pentru ca vreau sa vand acest teren si nu vreau sa ma blocheze careva cu astfel de probleme...sa-mi incurce planurile de vanzare...

#2
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,739
  • Înscris: 24.10.2003

View Postadina_bl, on Oct 25 2006, 15:11, said:

Am un teren intravilan de vanzare de 5000mp, problema mare e ca am deschidere la strada de doar 16,5m...exista cumva in legislatie ceva care sa oblige la o latime minima pentru o constructie de orice gen
(locuinta, constructie comerciala). Am citit in legea locuintei parca de o latime minima de 12m pt o locuinta nelipita de ale vecinilor...e corect ceea ce spun? Sau e ceva nou in domeniu despre care eu nu am habar??Va intreb pentru ca vreau sa vand acest teren si nu vreau sa ma blocheze careva cu astfel de probleme...sa-mi incurce planurile de vanzare...

16,5 m deschidere la strada? Crezi ca o sa cumpere cineva limba aia de pamant pe care plantezi tu porumb?
Poate te intelegi cu vecinul care cultiva floarea soarelui, sa-ti mai dea el o fasie, sa ai deschidere mai mare.
Deschiderea se afla la 2 Km de ulita principala?

#3
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
Adina, terenul tau este foarte in regula, deschiderea lui este indeajuns de buna sa obtii autorizatie de constructie.Deschiderea minima obligatorie, sub care nu se prea obtin autorizatii de construire este de 8 m.Daca ai 8 m deschidere, ca sa construiesti, este obligatoriu sa ai calcan si in stanga si in dreapta proprietatii.Daca nu ai calcan in ambele parti, atunci deschiderea obligatorie este 10 m, cu conditia sa ai mancar un calcan ( in stanga sau in dreapta ).Daca nu ai nici un calcan, e obligatoriu ca terenul sa aibe mimim 12 m.
Altele pot fii problemele care intervin pentru eventualul cumparator al terenului tau:
deschiderea este intradevar cam mica iar terenul este foarte lung.Ca sa se profite de pe urma lui, ideal ar fi sa se parceleze si sa se vinda loturi.Ca sa il parcelezi, trebuie sa lasi un drum de servitute, drum care trebuie sa aiba o latime de cel putin 4 m.Daca scazi din 16,5 , 4 ramai cu 12,5.Cum regulamentele in constructii cer retrgeri de la stanga si dreapta proprietatii obligatoriu cate 3 m, inseamna ca mai ramai cu 6 metri pentru latura de casa.Asta e cam putin, dar nu imposibil.Ca sa iti iasa o amprenta a casei de 120 mp, inseamna ca lungimea casei va fii de 20 m.Adica cam disproportionata, un tip de casa "vagon" cum se spune.De aici incep alte discutii, de fineturi, gen P.U.D. , P.U.Z., care iti pot indulcii retragerile fata de limita de proprietate, regimul de inaltile, procentul de ocupare si coeficientul de utilizare al terenului.Cam atat...Daca mai ai nevoie de alte sfaturi, intreaba-ma.

#4
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
16.5 m latime e kkalau pt 1 singura constructie.
e o bucata ideala pt 1 casa + gradina sau daca nu casa,  ceva activitati economice (depozit, o mica fabricuta, ceva manufactura etc).
daca vrei sa parcelezi, sa maximizezi profitul tau, tre sa ai in vedere ce zice mai sus danezu'.

#5
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005

View Postdanez, on Oct 25 2006, 22:25, said:

Adina, terenul tau este foarte in regula, deschiderea lui este indeajuns de buna sa obtii autorizatie de constructie.Deschiderea minima obligatorie, sub care nu se prea obtin autorizatii de construire este de 8 m.Daca ai 8 m deschidere, ca sa construiesti, este obligatoriu sa ai calcan si in stanga si in dreapta proprietatii.Daca nu ai calcan in ambele parti, atunci deschiderea obligatorie este 10 m, cu conditia sa ai mancar un calcan ( in stanga sau in dreapta ).Daca nu ai nici un calcan, e obligatoriu ca terenul sa aibe mimim 12 m.
Altele pot fii problemele care intervin pentru eventualul cumparator al terenului tau:
deschiderea este intradevar cam mica iar terenul este foarte lung.Ca sa se profite de pe urma lui, ideal ar fi sa se parceleze si sa se vinda loturi.Ca sa il parcelezi, trebuie sa lasi un drum de servitute, drum care trebuie sa aiba o latime de cel putin 4 m.Daca scazi din 16,5 , 4 ramai cu 12,5.Cum regulamentele in constructii cer retrgeri de la stanga si dreapta proprietatii obligatoriu cate 3 m, inseamna ca mai ramai cu 6 metri pentru latura de casa.Asta e cam putin, dar nu imposibil.Ca sa iti iasa o amprenta a casei de 120 mp, inseamna ca lungimea casei va fii de 20 m.Adica cam disproportionata, un tip de casa "vagon" cum se spune.De aici incep alte discutii, de fineturi, gen P.U.D. , P.U.Z., care iti pot indulcii retragerile fata de limita de proprietate, regimul de inaltile, procentul de ocupare si coeficientul de utilizare al terenului.Cam atat...Daca mai ai nevoie de alte sfaturi, intreaba-ma.


gresit

codul civil privind servitutile,vecinatatile si dreptul de trecere, prevede altceva:

ART. 612 Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietãtii îngrãdite sau neîngrãdite a vecinului sãu, de nu va fi o distantã de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi si proprietatea vecinã (C. civ. 489 si urm., 570, 601, 608, 620, 623, 634, 637 ; C. civ. fr. 678 ; Loi no. 67-1253 du 30 déc. 1967).  - adica: 1.90m distanta fata de limita de proprietate, daca exista gol de geam, cu vedere directa

ART. 613 Nimeni nu poate avea vederi piezise pe proprietatea vecinului de nu va fi o distantã de sase decimetri (C. civ. 489 si urm., 601, 614, 623, 637, 639 ; C. civ. fr. 679 ; Loi no. 67-1253 du 30 déc. 1967. - adica: 60cm - daca exista gol cu vedere indirecta

ART. 614 Distanta de care este vorba în cele douã articole precedente se socoteste de la fata zidului, pe care s-a deschis vederea si, de vor fi balcoane sau alte asemenea, de la linia lor cea dinafarã pânã la linia de despãrtire a celor douã proprietãti (C. civ. fr. 680).

Edited by bully-mac, 26 October 2006 - 12:05.


#6
danez

danez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 23.05.2004
Bully - mac, du-te tu cu prevederile codului civil la primarie si o sa ai parte de toata intelegerea!

#7
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005

View Postdanez, on Oct 26 2006, 15:04, said:

Bully - mac, du-te tu cu prevederile codului civil la primarie si o sa ai parte de toata intelegerea!

:coolspeak:
chiar ma duc ... de vreo cativa ani, ma duc foarte des ... face parte din meseria mea :huh:

asa ca, tot ce fac , fac pe baza codului civil, si am dreptate....nici chiar primaria nu are cum sa combata codul civil, decat daca are prevederi speciale ale Regulamentului De Urbanism , adoptat la nivel local, care sa reglementeze altfel ...

capisci?
asadar, oameni buni...Codul Civil , si ceea ce v-am enumerat acolo, se numeste lege

#8
Diomondus

Diomondus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 21.12.2005
Terenul tau adina este foarte bun. Va trebui sa-l parcelezi si sa faci drum de servitute.
Tu nu vei pierde nimic pentru ca vei primi bani de la cumparatori inclusiv pentru drumul de servitute (este drept va trebui sa le lasi pretul mai jos la felia de pamant acoperita de drum).
Cumparatorii vor avea drept de proprietate (indiviziva) inclusiv asupra drumului. Va fi decizia lor daca-l pastreaza sau il cedeaza primariei (pentru anumite beneficii gen: iluminat stradal, gunoi, etc.)

Latimea drumului nu este de 4m ci de aprox. 3m (parca asa tin minte).

Bine ar fi sa apelezi la o agentie care sa-ti faca parcelarea terenului pentru ca este destul de multa alergatura (trebuie facuta dezmembrarea, cadastrul pe noile parcele, etc.)
E destul de uzuala chestia asta.

Pentru cei care nu vor palate, o casa de 10x12 = 120mp/nivel este absolut suficienta.
(Eu am cautat in disperare o parceluta mai mica. Exista multi amatori.)

Edited by Diomondus, 27 October 2006 - 09:30.


#9
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
putin posibil ca primaria sa aprobe parcelarea terenului cu un drum de servitute de 3 m latime. nu cunosc legea (sa fac o trimitere exacta etc). dar stiu ca drumul de servitute tb sa fi suficient de lat astfel incat o masina de la utilitati (inclusiv bompieri) sa poata intoarce. ca s-au dat si la drumuri mai mici e adevarat, dar stiu ca acum nu mai merge.
daca drumul de servitute e catre un singur imobil se accepta latimi mai mici. nu cunosc exact legea, cam asta era ideea, poate cineva sa faca precizarile corespunzatoare.

#10
gabip

gabip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.12.2003

View Postadina_bl, on Oct 25 2006, 15:11, said:

Am un teren intravilan de vanzare de 5000mp, problema mare e ca am deschidere la strada de doar 16,5m...exista cumva in legislatie ceva care sa oblige la o latime minima pentru o constructie de orice gen
(locuinta, constructie comerciala). Am citit in legea locuintei parca de o latime minima de 12m pt o locuinta nelipita de ale vecinilor...e corect ceea ce spun? Sau e ceva nou in domeniu despre care eu nu am habar??Va intreb pentru ca vreau sa vand acest teren si nu vreau sa ma blocheze careva cu astfel de probleme...sa-mi incurce planurile de vanzare...

Unu la mana, foloseste searchul:
http://forum.softped...howtopic=158164

Doi, du-te la primarie ca acolo afli exact ce limitari exista pt zona/localitatea (care o fi ea) in care ai terenul.

Trei, nu inteleg de ce te agiti, daca vrei sa vinzi. E problema celui care va cumpara ce va face pe el, daca il parceleaza etc.

#11
rapitorTM

rapitorTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 04.02.2003
'bully-mac'>>> am o intrebare pt tine.
Se poate construi (primesc autorizatia de constructie) pe un teren de 250 mp? aprox 12 x 20 m?
Mentionez ca nu am inca vecini cu constructii langa mine, asadar nu trebuie sa pastrez limita de 60 cm intre peretele casei mele si peretele viitor al vecinului. chiar daca as lasa, tot mi/ar ramane 10 ml front stradal.
Am voie sa construiesc? Suprafata desfasurata a proiectului e de 120 mp la parter, ma gandesc ca ar merge pe 10 x 12 (ramanandu/mi 8 din lungime, deci 80 mp pentru a/mi parca masina).
Asadar? Primesc autorizatie? Cineva imi spunea ca nu pot decat pe teren de minim 501 mp!! Dar, de exemplu, primariile ofera terenuri intre 250/500 mp pentru tinerii casatoriti. Sau acele terenuri au regim special?
Mersi pt raspuns

#12
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postbully-mac, on Oct 27 2006, 07:04, said:

:coolspeak:
chiar ma duc ... de vreo cativa ani, ma duc foarte des ... face parte din meseria mea :huh:

asa ca, tot ce fac , fac pe baza codului civil, si am dreptate....nici chiar primaria nu are cum sa combata codul civil, decat daca are prevederi speciale ale Regulamentului De Urbanism , adoptat la nivel local, care sa reglementeze altfel ...

capisci?
asadar, oameni buni...Codul Civil , si ceea ce v-am enumerat acolo, se numeste lege
Minim latimea unui drum de acces/ servitute  care e sub cit ai tu. Eu am vindut un teren cu deschidere 11m. Legal!!!

#13
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postadina_bl, on Oct 26 2006, 01:11, said:

Am un teren intravilan de vanzare de 5000mp, problema mare e ca am deschidere la strada de doar 16,5m...exista cumva in legislatie ceva care sa oblige la o latime minima pentru o constructie de orice gen
(locuinta, constructie comerciala). Am citit in legea locuintei parca de o latime minima de 12m pt o locuinta nelipita de ale vecinilor...e corect ceea ce spun? Sau e ceva nou in domeniu despre care eu nu am habar??Va intreb pentru ca vreau sa vand acest teren si nu vreau sa ma blocheze careva cu astfel de probleme...sa-mi incurce planurile de vanzare...
1. terenul tau daca e intravilan ar trebui sa aiba un certificat de urbanism. acolo ar trebui sa se gaseasca informatia conform PUZ-ului zonei in care e amplasat terenul. daca nu la primarie pt lamuriri.
2. depinzand unde e terenul, latimea minima incepe parca de la 7 si urca pana la 9 m. cu acordul vecinului faci calcan in calcan altfel ,6-1m distanta de la gard. la 16,5 mp un singur lot latimea e f buna.
3. daca vrei sa nu il vinzi intreg si ai nevoie de drum de servitute va trebui intai parcelat cu cadastru & carte funciara. aici se include si distractia cu drumul de servitute.

enjoy it, as putea spune ! :peacefingers:

#14
oana1981

oana1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.11.2006
Buna.Am si eu un teren de 600 mp cu deschiderea de 9.60m.Credeti ca nu pot sa vand?
Mi-a spus unu de la o agentie k e deschiderea mica si nu acorda astia autorizatie de constructie deci nu se poate vinde terenul.Vad k va pricepeti...poate ma ajutati!?

#15
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postoana1981, on Nov 4 2006, 04:52, said:

Buna.Am si eu un teren de 600 mp cu deschiderea de 9.60m.Credeti ca nu pot sa vand?
Mi-a spus unu de la o agentie k e deschiderea mica si nu acorda astia autorizatie de constructie deci nu se poate vinde terenul.Vad k va pricepeti...poate ma ajutati!?
ai certificat de urbanism pe el?

#16
UDAPRA

UDAPRA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.01.2007
Si eu am ceva intrebari am un teren cu deschidere de 30m si adancime de 20 m si mi se spune ca nu este bine ca nu paot construi, si alta prob e cat este drumul care trebuie lasat intre parcel 7msau 8m
multumesc
Prevede ceva codul ca terenul sa fie mai ingust decat lung, primaria vrea sa reparceleze zona pe acest criteriu. sunt obligat sa cedez portiunea de drum gratuit sau pot cere ceva in scimb?

Edited by UDAPRA, 18 March 2007 - 15:02.


#17
rosenthal

rosenthal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.11.2006
[quote name='danez' date='Oct 25 2006, 21:25' post='2030511']

indraznesc sa pun si eu o intrebare.
Am avut o problema cu primaria de sector anul trecut in sensul ca, au modernizat strada si m-au retras 11mp pe motiv ca in planurile primariei asa figurez desi eu aveam o alta suprafata in actul de proprietate. Cum nu aveam titlu de proprietate, am umblat si l-am scos si ce sa vezi: l-am obtinut pe suprafata pe care o aveam si in actul de proprietate. Cineva de la primarie mi-a spus ca ar trebui sa fac o expertiza extra-judiciara pentru a afla pe care dintre cele trei laturi ale terenului s-au pierdut. Nu conteaza ca terenul are patru laturi ca e exclus sa se fi pierdut pe cea din fata. Asadar, va rog sa-mi spuneti unde ar trebui sa merg si ce am de facut in situatia data pentru a obtine acea suprafata pe care o stapanesc de drept?
multumesc

#18
valentinus_

valentinus_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2007
SALUT TUTUROR,AM SI EU NEVOIE DE O INFORMATIE AM UN TEREN DE 1500MP MP,DESCHIDERE DE 34 IAR LUNGIME 45 MA GANDESC CA LA ANU SA IL IMPART IN 3 LOTURI DE CATE 500MP DAR IMI VA RAMANE LA FIECARE DESCHIDERE DE 11M SI UN PIC NU STIU DACA CU ASEMENEA DESCHIDERE PRIMESTI TOATE AUTORIZATIILE DE CONSTRUCTIE,TERENUL MOMENTAN ESTE EXTRAVILAN

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate