Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

KIT PANA CURENT Centrala Termica

- - - - -
  • Please log in to reply
631 replies to this topic

#559
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postflp014, on 31 ianuarie 2016 - 04:45, said:

daca se opreste curentul , nu e mai bine sa pot folosi centrala? Poate se opreste 2-3 ore, atunci nu e indicat sa mearga centrala in continuare daca e cazul?
Intreb si eu , nu tin neaparat sa iau UPS dar nici nu vreau sa am probleme cand se opreste curentul(cam foarte rar , e drept)
Singurul moment cand ar fi util un UPS la centrala pe gaz e cand pana de curent te prinde la dus sapunit bine :). Totusi si atunci, cred ca apa calda ce o mai ramas pe instalatie e suficienta pentru o limpezire rapida. In rest, o pana de curent de 2-3 ore nu omoara pe nimeni. Penele de curent indelungate sunt o problema dar atunci un UPS nu prea te ajuta.

#560
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postadi_stezar, on 31 ianuarie 2016 - 08:32, said:

Singurul moment cand ar fi util un UPS la centrala pe gaz e cand pana de curent te prinde la dus sapunit bine Posted Image. Totusi si atunci, cred ca apa calda ce o mai ramas pe instalatie e suficienta pentru o limpezire rapida. In rest, o pana de curent de 2-3 ore nu omoara pe nimeni. Penele de curent indelungate sunt o problema dar atunci un UPS nu prea te ajuta.


Asta daca nu ai boiler incorporat la centrala... Posted Image

#561
ktapopescu

ktapopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.08.2010

View Postleomagic44, on 30 ianuarie 2016 - 08:35, said:

Nu e bun domnule, asta e doar stabilizator, ai nevoie de prezenta tensiune pentru a functiona. In momentul cand nu mai ai retea pe intrare, la iesire potentialul e 0.
Tu ai nevoie de UPS cu sinuosoida pura pentru CT cu gaz deorece are o pompa incorporata.
Eu am asa ceva   http://www.emag.ro/u...e/pd/DY4LQBBBM/
Are  stabilizator, incarcator pentru acumulator, aclansarea automata a rezervei(AAR,AVR).

functioneaza centrala pe gaz cu acest ups fara alte modificari?
am un prieten care se chinuie de ceva vreme cu centrala nu gaseste ups cu care sa functioneze
in alta ordine de idei am un ups cyberpower greenpower lcd 1200va/720w  , ups la 24 volti 2 baterii de 12v la 7Ah, o centrala pe lemne si carbune viadrus o pompa de 96wati daca leg 2 baterii auto ambele trebuie sa aiba acelasi amperaj?
daca pun una de 70Ah si alta de 60Ah ar merge?

#562
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postktapopescu, on 05 februarie 2016 - 10:51, said:

in alta ordine de idei am un ups cyberpower greenpower lcd 1200va/720w  , ups la 24 volti 2 baterii de 12v la 7Ah, o centrala pe lemne si carbune viadrus o pompa de 96wati daca leg 2 baterii auto ambele trebuie sa aiba acelasi amperaj?
daca pun una de 70Ah si alta de 60Ah ar merge?
Ideal trebuie sa fie 2 baterii identice (model, amperaj, vechime, uzura) daca se pun in serie. Daca nu e asa, bateria mai buna se va distruge mai repede decat normal, iar sistemul ar avea puterea echivalenta bateriei mai slabe inmultita cu 2. Acum daca vorbim de baterii uzate la care nici nu mai sti ce grad de uzura au ... nu mai conteaza asa mult, o sa tina cat o sa tina. Cu alte cuvinte, daca pui baterii diferite afecteaza performanta sistemului, autonomia, dar nu strici nimic daca faci asta.

#563
ktapopescu

ktapopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.08.2010

View Postadi_stezar, on 05 februarie 2016 - 13:25, said:

Ideal trebuie sa fie 2 baterii identice (model, amperaj, vechime, uzura) daca se pun in serie. Daca nu e asa, bateria mai buna se va distruge mai repede decat normal, iar sistemul ar avea puterea echivalenta bateriei mai slabe inmultita cu 2. Acum daca vorbim de baterii uzate la care nici nu mai sti ce grad de uzura au ... nu mai conteaza asa mult, o sa tina cat o sa tina. Cu alte cuvinte, daca pui baterii diferite afecteaza performanta sistemului, autonomia, dar nu strici nimic daca faci asta.

acum unda asta sinusoida, am tot citit si vad ca parerile sunt impartite, un sinus cu abatere de 10% de la sinus pur, ups meu ar avea 7%, afecteaza sau nu afecteaza pompa(o arde sau nu), bazaitul nu ar fi o problema ca nu dorm in camera centralei.
unii zic ca le arde doar pe cele cu putere variabila si mai zic ceva de sarcina inductiva?

#564
sebaarh71

sebaarh71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2016
Buna ziua!  Recent am achizitionat un UPS Wmark 1200 pentru acumulator de 24 V. Am cumparat 2 acumulatori noi de 55 ah si i-am  legat in serie. Problema este ca la inceput cat au avut acumulatorii curent intrerupeam alimentarea la 220 si functiona pe UPS, dar dupa ce s-au descarcat acumulatorii vad ca nu mai incarca . UPS -ul indica faptul ca incarca mereu dar cand scot din retea ramane un singur patratella indicatorul de nivel a incarcarii, asta chiar si dupa cateva zile de stat in priza  si UPS-ul se opreste imediat. Oare este defect si nu incarca? Daca este asa se poate face ceva la el? Ma gandeam sa cumpar un redresor si sa incarc mereu acumulatorii. Va multumesc!

#565
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008
Aceste modele de UPS pot incarca in aprox. 8 ore acumulatori de 7Ah adica un curent maxim de incarcare foarte mic, de obce sub 1A. Pentru 55AH incarcarea poate sa dureze zile intregi, dar nu acesta este princpalul dezavantaj ci perioada mare cat acumulatorii stau descarcati lucru care duce la distrugerea prematura prin sulfatarea placilor de plumb. Nu strica o solutie complementara cu un redresor, dar daca nu e prea mult incearca sa schimbi aceasta varianta de UPS care nu da nici macar un curent cu sinusoida normala cu unul cu sinusoida pura care este special conceput pentru asemenea aplicatii care poate furniza un curent decent de incarcare sa te poti baza pe baterii o perioada mai mare de timp. Sunt destule variante cu preturi decente in functie de ce consumatori vrei sa tii alimentati pe peroada unei pene de curent.

#566
M-Iulian

M-Iulian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.10.2015
Buna seara,

Am nevoie de ajutorul vostru in urmatoarea problema: vreau sa achizitionez un UPS pentru o centrala termica pe lemne; centrala este model mai vechi, are doar o pompa de recirculare de 75W.
Dupa mai multe cautari pe net am ajuns la produsul "Volt sinus PRO-500E 500VA-300W" care are specificatii OK (va rog sa-mi confirmati si voi) insa nu stiu ce ce baterie sa aleg pentru acest aparat.
Mentionez faptul ca autonomia pe care doresc sa o aiba este de aprox.8ore.

Va multumesc anticipat.

O seara buna.

#567
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Nu stiu modelul specificat de tine,dar eu folosesc un WeLL 800 pentru centrala/camere supraveghere/si ceva nimicuri,total un 400W maxim,la tine cu un WELL500 te descurci cu brio.
Acumulator? cit mai mare posibil,pe 12V ,daca te tine buzunarul si de 220A si stai fara grija.
UPS-ul asta de care am eu face tot ce trebuie,incarcare,comutare totul automat fara sa stai sa urmaresti precum "sebaarh 71" ,adica sa cumperi o trasnaie de asa zis ups.
Succes!

#568
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008

View PostM-Iulian, on 04 decembrie 2016 - 21:35, said:

Buna seara,

Am nevoie de ajutorul vostru in urmatoarea problema: vreau sa achizitionez un UPS pentru o centrala termica pe lemne; centrala este model mai vechi, are doar o pompa de recirculare de 75W.
Dupa mai multe cautari pe net am ajuns la produsul "Volt sinus PRO-500E 500VA-300W" care are specificatii OK (va rog sa-mi confirmati si voi) insa nu stiu ce ce baterie sa aleg pentru acest aparat.
Mentionez faptul ca autonomia pe care doresc sa o aiba este de aprox.8ore.

Va multumesc anticipat.

O seara buna.
O baterie se descarca de pe la 13,4-13,6Vcc pana la 10,8Vcc cand UPS-ul decupleaza. Practic ai o rezerva de aprox 2,6V.
Pentru ca ai o poimpa de 75W si vrei 8 ore de autonomie (cam mult pentru un foc in centrala, dar fie) inseamna ca ai nevoie de 75W x 8H=600Wh. Daca impartim puterea rezultata la 2,6Vcc rezulta 230Ah, deci vei avea nevoie de o baterie de 12Vcc/230Ah. Mai trebuie sa stii ca majoritatea UPS-urilor de pe piata incarca cu un curent de 8-10A deci va dura ceva mai mult incarcarea bateriei care in mod normal ar avea nevoie de un curent initial de incarcare de 23A. Incearca sa nu descarci des bateria la 10,8-11Vcc pentru ca scade durata de viata a acesteia.

#569
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

View Postservoman, on 05 decembrie 2016 - 13:38, said:

O baterie se descarca de pe la 13,4-13,6Vcc pana la 10,8Vcc cand UPS-ul decupleaza. Practic ai o rezerva de aprox 2,6V.
Pentru ca ai o poimpa de 75W si vrei 8 ore de autonomie (cam mult pentru un foc in centrala, dar fie) inseamna ca ai nevoie de 75W x 8H=600Wh. Daca impartim puterea rezultata la 2,6Vcc rezulta 230Ah, deci vei avea nevoie de o baterie de 12Vcc/230Ah. Mai trebuie sa stii ca majoritatea UPS-urilor de pe piata incarca cu un curent de 8-10A deci va dura ceva mai mult incarcarea bateriei care in mod normal ar avea nevoie de un curent initial de incarcare de 23A. Incearca sa nu descarci des bateria la 10,8-11Vcc pentru ca scade durata de viata a acesteia.
Pfuai, nu stiu de unde ai scos calculele astea dar cam sunt o aberatie. Cei  2.6V nu au nici o legatura directa in forumele de calcul a energiei, sunt doar o indicare despre satrea bateriei. Bateria in cei 2.6v cedeaza toata energia ei, deci nu inteleg dece ai impartit energia la 2.6V, ca doar alimenteaza consumatori de 12V nu de 2.6V. Normal se face 600Wh / 12V  = 50Ah. Acum normal ca nu vrei sa golesti bateria complect si sa o distrugi, iar o rezerva de 50% bunicica, deci bateria necesara e de 100Ah.

#570
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View Postservoman, on 05 decembrie 2016 - 13:38, said:

O baterie se descarca de pe la 13,4-13,6Vcc pana la 10,8Vcc cand UPS-ul decupleaza. Practic ai o rezerva de aprox 2,6V.
Pentru ca ai o poimpa de 75W si vrei 8 ore de autonomie (cam mult pentru un foc in centrala, dar fie) inseamna ca ai nevoie de 75W x 8H=600Wh. Daca impartim puterea rezultata la 2,6Vcc rezulta 230Ah, deci vei avea nevoie de o baterie de 12Vcc/230Ah. Mai trebuie sa stii ca majoritatea UPS-urilor de pe piata incarca cu un curent de 8-10A deci va dura ceva mai mult incarcarea bateriei care in mod normal ar avea nevoie de un curent initial de incarcare de 23A. Incearca sa nu descarci des bateria la 10,8-11Vcc pentru ca scade durata de viata a acesteia.
Nu sti ce fel de acumulator arata incarcat 13,4-13,6, dar astea cu plumb auto au 12,7 incarcate si 11,8- 12,00 descarcate.
In cazul meu am un voltmetu digital cuplat pe  un acumulator auto de 70 A care la randul lui e folosit la un UPS de  500w.
Ei bine cand cade reteaua scade imediat de la 12, 8  la 12,4 iar dupa 2-3 ore se duce in 11,8- 11,9.

Edited by leomagic44, 05 December 2016 - 17:31.


#571
sebaarh71

sebaarh71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2016

View Postservoman, on 04 decembrie 2016 - 20:36, said:

Aceste modele de UPS pot incarca in aprox. 8 ore acumulatori de 7Ah adica un curent maxim de incarcare foarte mic, de obce sub 1A. Pentru 55AH incarcarea poate sa dureze zile intregi, dar nu acesta este princpalul dezavantaj ci perioada mare cat acumulatorii stau descarcati lucru care duce la distrugerea prematura prin sulfatarea placilor de plumb. Nu strica o solutie complementara cu un redresor, dar daca nu e prea mult incearca sa schimbi aceasta varianta de UPS care nu da nici macar un curent cu sinusoida normala cu unul cu sinusoida pura care este special conceput pentru asemenea aplicatii care poate furniza un curent decent de incarcare sa te poti baza pe baterii o perioada mai mare de timp. Sunt destule variante cu preturi decente in functie de ce consumatori vrei sa tii alimentati pe peroada unei pene de curent.
Multumesc! Cred ca o sa cumpar alt ups, imi poti recomanda ceva care are incarcare mai  rapida si cu sinusoida pura? Am vazut ca Well sunt mai laudate dar au si preturi marisoare, as vrea o varianta accesibila la pret. Astea https://www.olx.ro/o...html#ca3d9ba0b1 cred ca sunt petarde nu?

#572
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Stii vorba aia:  "sari din lac in put" asa faci tu acum,schimbi o petarda pe o fumigena,dar ,na ,banii sunt ai tai,mai incerci si cu asta si inca unu si deja depasesti bugetul ca si cum ti-ai fi luat unul bun de la inceput.
Decizia este numai a ta.
Succes!

#573
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008

View Postsebaarh71, on 05 decembrie 2016 - 21:07, said:

Multumesc! Cred ca o sa cumpar alt ups, imi poti recomanda ceva care are incarcare mai  rapida si cu sinusoida pura? Am vazut ca Well sunt mai laudate dar au si preturi marisoare, as vrea o varianta accesibila la pret. Astea https://www.olx.ro/o...html#ca3d9ba0b1 cred ca sunt petarde nu?

Folosesc UPS-ul din link-ul urmator si l-am recomandat maI multor cunostinte care il au si ei de cel putin 3 ani si sunt foarte multumti de el ca raport calitate pret: http://www.mivarom.r...-intex-p-7760.
Mai nou am vazut si aceste variante: http://www.mivarom.r...w-alien-p-11187
  http://www.mivarom.r...w-alien-p-11188, dar pentru ca nu le-am vazut cum lucreaza si nici cum incarca nu pot sa le recomand, desi este mai ieftin cel de 300W de la ALIEN, iar cel de 500W este cam la acelasi pret cu cel de 400W de la INTEX.

Edited by servoman, 05 December 2016 - 21:44.


#574
sebaarh71

sebaarh71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2016

View Postservoman, on 05 decembrie 2016 - 21:44, said:

Folosesc UPS-ul din link-ul urmator si l-am recomandat maI multor cunostinte care il au si ei de cel putin 3 ani si sunt foarte multumti de el ca raport calitate pret: http://www.mivarom.r...-intex-p-7760.
Mai nou am vazut si aceste variante: http://www.mivarom.r...w-alien-p-11187
  http://www.mivarom.r...w-alien-p-11188, dar pentru ca nu le-am vazut cum lucreaza si nici cum incarca nu pot sa le recomand, desi este mai ieftin cel de 300W de la ALIEN, iar cel de 500W este cam la acelasi pret cu cel de 400W de la INTEX.
Intexul are cabluri pentru bornele de baterie , ca in foto nu arata nimin?

#575
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008
Cablurile pentru baterie au papuci pentru borne cu surub (baterii pentru sisteme solare sau telecom tip deep cycle), dar daca folosesti baterie tip auto, poti cumpara 2 borne de baterie obisnuite si conectezi cablurile la ele.

#576
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare! Am un " APC  Blak - UPS  CS 350 "  , pe care l-am folosit cu succes la o centrala pe lemne (o pompa grundfos de 45w) . Acum dupa cativa ani bateria din ups a cedat , poate varsta , sau poate si nesabuinta mea , ( mai scoteam bateria din ups vara si o luam cu mine la olt pentru a avea bec aprns noaptea la pescuit ) ,  as vrea sa o inlocuiesc cu un acumulator auto 12v 60ah , nu nou , dar totusi bun  .   1) .Va reusi ups-ul meu sa incarce acest acumulator ???   2) Daca " NU " , pot sa cuplez in paralel cu ups-ul si  acumulatorul un incarcator pentru acumulatori auto , fara sa-mi afecteze ups-ul ???

Edited by nenea67, 10 December 2016 - 20:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate